Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

neden hep iyiler kazanıyor

dark_dragon

Öne çıkan mesajlar

meraba ben bi sey ogrenmek istiorum su filimlerde neden hep iyiler kazanıor guclu olan kotuler ezen kotuler ama bi sey oluyo heralda ilah filan gelio iyiler kazanıo hayır iyilerin iyilikten baska bisey yaptıgı yok aslan kralda ogle oldu yüzüklerin efendiinde ogle oldu hala kafam almıo bana yardımcı olursanız cok sevinirim
Sosyal ağlarda paylaş

hepsi ortaçağ zamanlarından kaynaklanmakta bu gelenek ozaman oturtulmuş, o zamanın tiyatrocuları ağır vergi ve haksızlık altında ezilen halkı görüp en çok tutulacak oyun çeşitlerinin insanlara umut veren, sonu genelde mutlu olan, her zaman iyiliğin kazandığı, kötü ve iyi diye kesin çizgiler olan arası bulunmayan oyunlar yazdılar uzun bir çağ boyunca ve oturdu. Ha günümüzün espri anlayışı yüksek olan çizgifilimlerine bakarsan kötülerinde kazandığını görürsün :) birde ben hayatımda 2-3 kere kötünün kazandığı ve ana karakterin kaybettiği bir kaç filim izledim.[signature][hline][b]''Nindyn vel'uss malar xuil phindaren zhal'la lor ulu uk uktan 'udtila naut doera natha phindar. Ka dos l'inya verve wund l' rendan l' rendan mziln l'inyan wund dos.''
Sosyal ağlarda paylaş

efet genelde gerilim flimlerinde hep kötü olanlar kazanıo ama iiilerin kazanmasına çocukluğumdan beri uyuz oluyorum bence kötülerde kazanmalı gerçek adalet bu olur :)[signature][hline]karakabus yakar ruhunu insanoğlunun
hep yakınımızdakiler uzaktır bize
ney sesine hasret büyürüz biz
Sosyal ağlarda paylaş

Dur bakalım öyle sorup kaçmak yoook.
:)
Edebiyatta dolayısı ile sinema ve tiyatroda sonlar iyilerin kazanması ile biter.
Yukarıda bir arkadaşın da dediği gibi bu hayyalarden ileri gelebilir. Fakat daha çok yazarın okuyucuya ve izleyiciye istediği şeyi vermektir. İnsanlar genel olarak hayallerini sinemada veya tiyatroda görmek ister.

Tabii ki korku filmlerinin bir kısmında kötüler kazanır. Hele devam bölümleri bol olan korku filmlerinde iyiler kazanması görüntüsü altında kötüler de kazanabilir. Mesela Freddy Krueger 8-9 bölüm iyilere yenilmiş ve ölmüş gibi görünse de rövanşı bir bölüm sonra ve daha kanlı olmaktaydı.

Tabii ki kötülerin kazandığı filmler de oransal olarak çok az olsa da sayısal olarak çok da az değil. Eskiden film kariyerine kötü adam ile başlanırken artık kötü adam rolleri git gide daha önemli hale gelmeye başladı. Bu güne kadar hiç kötü karakter oynamamış oyuncular şimdi kötü karakterlerle kariyerlerini pekiştiriyorlar. (Örn: Tom Cruise - Collateral) BUnun en büyük nedeni özellikle sinemada kötü karakterlere olan ilginin artması, insanların yeni farklı son arayışlarından doğan iyilerin kazanması kuralından sıkılmasıdır.

Son senelerde çıkan bir şekil de (bence Fransis Ford Cappola filmleri çok iyi örnektir) her kötünün içinde iyilik her iyinin içinde kötülük (ying yang felsefesi) kuralından yola çıkarak karakterlerin üzerinde oynamasıdır. İşte Dracula da Godfather da bu tarz birer film örneğidir.
Sosyal ağlarda paylaş

• 9 ay sonra ...
Abi neden iiler kazanıo soleyim:

Kötüler biras mal..Örnegin Kötü adam iyi adamı öldürecek tam ama film ya adam ille son kez bi söz söyleyecek..Ve bu srada bi mucize olur..İyi adam güçlenir.Son bir atak kötü adam ölür[signature][hline]Buraya kadar senle geldik
Burdan sonrasında da senleyiz..
Canımızı Ugruna veririz...

[b]KARŞIYAKA..[b]

Sosyal ağlarda paylaş

Cevabı bence çok basit. Filmler'de hep iyilerin kazandığını görünce insan iki şeye şartlanır: Birincisi, kötü olunca eninde sonunda kaybedeceğine, ikicisi de iyi olupta ezilince eninde sonunda kazanacağına.

Böylece insan kazananın tarafında olmak için, bu koşullandırmaya göre kötülüğü seçmiyor. Herkes 'mutlu ' yaşıyor

Bu sorunun bir sonraki kadamesi ne ?

Neden Amerika hep iyi oluyor

Geçen Last Samurai tekrar izledim de, oradaki japon almanyadan mühendis, fransadan hukukçulari 'tabii ki' Amerika'dan savaşçılar getirdik diyor. Behey adam 1800 lerde Amerika bir tek kızılderili doğramış bu mu kahramanlık cengaverlik.[signature][hline]Why are you so weak ? Because your hate is weak! / Uchiha Itachi.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir filmi izlerken diger filmlere ait bir seyler ariyorsan zaten enterasan gelir yani. sahsen filmleri kendi için degerlendirmenin daha dogru olduguna inaniyorum. En azindan yazarin dusuncesine saygi gostermek için..[signature][hline]Oglum Memiş, Sen otobusu kacirmis bir Milletin Cocugusun..
Sosyal ağlarda paylaş

zaten gerçek hayatta yeterince kötüler kazanmıyomu yeter birazda bırak bari filmlerde iiler kazansın aşık olan ezik çocuk kazansın yada yeteneksiz savaşçı yetenkli kötülerin kralını yensin yensinki böylece ezik veya çirkin olsakta anlayalımki kötüleri yenebiliriz yada beceriksiz olsakta azmedim korkumuzu yenebiliriz... bilmioyum belkide çok felsefik baktm ama düşünce açım budr ama tabe bende kötülerin yenmesini isterdim o ayrı :D
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...