Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ne tarz müzik ?

Selamon

Öne çıkan mesajlar

Hatırlarım eskiden zerrin özer vb. dinlerdim ben de bi abim demişti ki bana okuldan, eninde sonunda gelecek benim gibi metal dinliycen gel sen beni dinle diye zehiri black sabbathtan vermişti.

Aha şimdi ben de diyorum ki black metal ölümlüdür fanidir. Eninde sonunda onu da bırakıcaanız. Gelin Fusion Jazz dinleyin.

Moribund Oblivion Bahadır bile artık sayemde progresif ve jazz dinliyo. O derece yani.
:)[hline]Ben akıllıyım.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
karpuz, 17 June 2003 10:09 tarihinde demiş ki:
said:
ATOMKARINCA, 17 June 2003 10:08 tarihinde demiş ki:
iyi olan her tur muzigi dinlerim..[hline]lllllllllllllll ATOMANT-[SeXeN6] lllllllllllllll
llllllllll SeXeN6 UO Shard Project llllllllll
.ıl SEXEN6.Net lı...ıl E-Mail lı...ıl ICQ lı.

peki bunu hangi kriterlere göre belirlersin? Herhalde müziğin puanı yok yani las keçap 3 puan linkin park 10 puan diye...[hline]Seraxis, 12 June 2003 22:44 tarihinde demiş ki:
frp dediğin de konuşmalı barbut dimi?
THiM, 13 June 2003 21:55 tarihinde demiş ki:
muahaha :(
Volfied, 17 June 2003 02:32 tarihinde paticik demeye çalışırken demiş ki:
aptici

Icqm bu arada.:77103821 (bunu ben dedim)

kulagina geldiginde ne hosuna giderse onu dinliyor demek istiyor aynen benim gibi.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
www.tokaci.com(oscommerce customization)
turkiye.bookturkey.com
aaa bunu unutmusum pek severim: www.bookturkey.com

- dark abi parasal sorunum var.

- sen kendini parasal soruna dusuruyosun olm al eline bi sarap, bi de kalem kagit acil sokaklara. yapicagin bu ekstra ordiner yolculuk, aslinda zihninde gerceklesek ve ic dunyani kesfetmende cok yardimci olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

ya bi de ben sunu sorucam, NEdir metal muzik ? belli bir tarifi var mi ? teknik olarak ya da tarz olarak. sinirlari nelerdir.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com

- sen kendini parasal soruna dusuruyosun olm al eline bi sarap, bi de kalem kagit acil sokaklara. yapicagin bu ekstra ordiner yolculuk, aslinda zihninde gerceklesek ve ic dunyani kesfetmende cok yardimci olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
unity100, 22 June 2003 01:55 tarihinde demiş ki:
ya bi de ben sunu sorucam, NEdir metal muzik ? belli bir tarifi var mi ? teknik olarak ya da tarz olarak. sinirlari nelerdir.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com

metal müzik nedir nasıl bir sorudur onuda bi düşüneyim ona göre cevap vercem[hline]We`re sharing one eternity Living in two minds
Linked by an endless thread Impossible to break
Sosyal ağlarda paylaş

nasi nasi bi soru ? elestirel mi hakaretsel mi diye mi dusunuyosun ?[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com

Sosyal ağlarda paylaş

said:
SadButcher, 17 June 2003 14:04 tarihinde demiş ki:
Yıllardır bi türlü anlayamadım şu güzrel olan herşeyi dinlerim diyen insanları bunu söyleyen bir hatun kişiyse kafamda birden zaten bu hatun hiçbirşey dinlemiyor düşüncesi uyanıveriyor.

Bunun çözümü insanın kendi duygu ve düşüncelerini tanıması kısaca kendini tanımasıyla alakalıdır bence. "Sen nesin" sorusuna cevap verebiliyorsan "Sen ne dinliyorsun" veya "Sen ne seversin" gibi sorularada cevap verebilirsin.

Bu arada yazdıklarımdan alınmayın lütfen çünkü bunlar üzerinde çok düşünüp vardığım sonuçlar başka mantıklı açıklamalarınıda tartışmak isterim.

Müzik dinleyen insan farklı şekillerde bu işi yapabilir yine biryerlerde yadığımı hatırlıyorum ama neresi onu hatırlamıyorum işte.
Müziği arkada çalan herhangi birşey olarakta dinleyebilirsin, seçerek üç beş türü birdende dinleyebilirsin yada hastalık derecesinde araştırıp bilerek dinleyebilirsin. Ben üçüncüsünden yanayım çünkü müzik insanın duygularına en kolay dokunabilen sanat dalı benim için herşeyi dinleyemem bu sebeple.[hline]RK1
"Onzac" Clan Martian Artist
"Ederan" Clan Fixör

yanlış denemez "güzele olan herşeyi dinlerim" sözü, bana bir arkadaşım da aynı cebaı vermişti bu soruya da bugünlerde anlıyorum kendimde gördükçe..

rock ve hard rock ile bunların türevlerini dinlerim genel olarak, fakat çok hoşlandığım parçaların çıktığı türlere bir göz atıyorum:

pop, pop/rock, elektronik, metal, hip hop, klasik müzik, türk sanat müziği, türk halk müziği, etnik, film ve oyun soundtrack'leri ve böyle gidiyor..

demek ki "ben sadece metal dinlerim başka bişi dinlemem" diyen insan aslında kendisini kısıtlıyor, müzik kavramı sadece son 20 yılda ortaya çıkmış değil. öncesinde de insanoğlu bişi dinliyordu, sonrasında da dinleyecek. 500 yıl önce bestelenmiş bir şarkı da hoşuma gidebiliyor, 5 saat önce bestelenmiş bir şarkı da. 5 km ötemde bestelenmişi de hoşuma gidebiliyor, 50000 km ötemde bestelenmişi de. vokallisi de hoşuma gidebiliyor, vokalsizi de; tam tersi de olabiliyor..

yani bir kişi kesin bir sınır koymadı zevkine diye onu suçlamak bu şekilde yanılgıya düşmek olur ancak..

fakat ille sınır konacaksa rock/hard rock diyorum..[hline]BonePART, the WJ Master 15 June 2003 02:37 tarihinde demiş ki:
abi soluyorum ya reha muhtar mehmet ali birand bide bizim bakkalın mixi senin sesin sam
Sosyal ağlarda paylaş

ben bunu anlamiyorum abi, bi soru soruluyo hemen millet defansa geciyo. ney neyden savunuluyo anlamiyorum. bizim zamanimizda da boyleydi biz de boyle yapardik.

dinlemek istemiyorum vaktiyle dinledim. ama benim merak ettigim sey, bu mevzu nasil ortaya cikmis, kim yapmis, kaynagi ne, ifade ettigi sey nedir, tarzi nedir, neyi temsil eder. biri soyle bi guzelce izah etsin.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com

Sosyal ağlarda paylaş

abicim ben bunlari ciddi soruyorum agresif bir tartisma yaratmak amaciyla sormuyorum yahu. harbi biri gelip izah etsin. vaktiyle biz de dinledik ama hic sorgulamadik. darbe sonrasi yillarda neyin sesi protest geliyosa onu dinliyoduk. mevzuyu incelemedik. inceleyen varsa anlatsin.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com

Sosyal ağlarda paylaş

unity artniyet aramıyorum tabi ama, metal müziğin ne olduğunu nasıl olduğunu filan yani FACT olan şeyleri arıyosan google o işler için var. onyüzbinmilyon site vardır o bilgileri bulabiliciin. Forumlar ise fikir teatisi içindir. Bilmem anlatabiliyomuyum. Ama diyosan ki ben beceremiyorum bulmayı aha buldum sana[hline]I'm here to kick some ass, and chew bubblegum. And I'm all out of bubblegum.
Sosyal ağlarda paylaş

yanılıyorsun genelde değil biraz sevsemde metali bütün hepsini sevmem yani
bazı gruplardan hoşlanırım o kadar
saçmaladım tamam biliyom :)[hline]Khirsah, 11 June 2003 18:01 tarihinde demiş ki:
erkek adam dediğin ağır olur !
kermit_frog, 11 June 2003 18:05 tarihinde demiş ki:
ben 52 kiloyum ağırmıyım ?
Sosyal ağlarda paylaş

ya googleden aratip bulacagin dokumanin sentezlenmis, ozune indirilmis, tum olayi kompakt bi sekilde anlatan bi dokuman olma olasiligi dusuk. cikaca sey o ya da bu yonune odaklanan ozellesmis seyler olacak. dolayisiyla cok uzun olacak.

insanlarin birden fazla sayida olmasi zaten birbiriyle fikir alisverisi yapmasi icin. burada olayi onceden ozumsemis bir adam cok daha kisa net ve oz bir sekilde olayi anlatabilir.[hline]
referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com

Sosyal ağlarda paylaş

soyledigim sey cok mantikli. yeni bir yemek yapmayi ogrenmek istesen 5-10 tane dokuman mi okursun, daha onceden o yemegi yapmis halaya teyzeye mi telefon edersin.

bu arada o verdigin seyde soyle diyor :

"As black metal grew, from roughly 1991 to 1996, its impetus toward majestic music forced its lyricists and inspirational minds to devise new concepts for creation, spawning a range of sub-styles which each polarized around an ideology: self over all, destroy all, or the variance of ideas within pagan or naturalistic/fascist directions. "[hline]
referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com

Sosyal ağlarda paylaş

yemek yapmak farklı bişii. Burda sorsan mesela desen ki abi bass çalıyorum yeterince hızlı olamıyorum tellerin üstünde napcam dersen ben hemen burun damlası kullanmanı, eşiği düşürmeni filan önerebilirim. Ama burda FACT lerden bahsediyoruz. Yani bilgilerden.

Senin örneğin üstünden gidicek olursak, yemek yapmak için tabi teyzeye sorarsın, ama hünkar beğendinin tarihçesini dökümandan elde edersin, teyze bilmez onu. Tartışma çıkarmaya çalışmıyorum severim seni biliyosun.[hline]I'm here to kick some ass, and chew bubblegum. And I'm all out of bubblegum.
Sosyal ağlarda paylaş

ehe sagol sayin kral. KRAL.

da yukarida quot ettigim mevzu mu metali biz soft kafali 80-90 arasi metalcilerin artik ulan bu ne dedigi tarzlara getiren ?[hline]
referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com

Sosyal ağlarda paylaş

hayır daha çok problemli teenagerlar. ve adanalı god is fuck hahahahaha diyen black metal grupları. Bi de eline distortion box alanın metalci oldum demesi de sayılabilir. Netekim aynı sebepten hotel california ve akdeniz akşamları nefret listemizde yerini almıştır.[hline]I'm here to kick some ass, and chew bubblegum. And I'm all out of bubblegum.
Sosyal ağlarda paylaş

peki bu satan muhabbeti nerden cikti bu kronolojide ? ben birakirken zaten metal asiri deneme ve dallanmaya baslamisti. ama nasi oldu da bu kadar extrem ve alakasiz bir mevzuya dondu[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com

Sosyal ağlarda paylaş

copy/paste dir ... belki bir yardimi dokunurdiye atiyim dedim

rock müzik, bünyesinde bir çok müzik türünü barındıran bir tür olarak rock and roll'dan, and roll'un çıkarılmasıyla 1960 ların başında oluştu. rock müziği oluşturan bu müzikal alt türler de, kendi içlerinde alt türlere ayrılmışlardır. bu sebepten dolayı rock müziğin tarihini anlatırken, başlangıç noktası olarak rock'n roll dan yola çıkarsak büyük bir hata yapmış oluruz. çünkü; rock müziğini de içine alan pop müzik türleri bir çok müzikal alt türlerin sentezinden meydana gelmiştir.

peki müzik türleri arasındaki ilk etkileşim ne zaman, nerede ve nasıl gerçekleşmiştir? bu sorunun yanıtını 1730'larda amerika'daki, sonradan takılan ismi ile 'büyük uyanış'ta bulmak mümkündür. "büyük uyanışlar, amerikan müziğini de derinden etkileyen dinsel bir uyanışın birbiri sıra ortaya çıkan iki dalgasıydı."

birincisi dr. isaac watts adındaki bir ingiliz'e ait "hymms and spirituali"nin (1701) londra'da yayınlanmasıyla doğan ve 1739 boston baskısının yapılmasıyla amerika'nın bütün kentlerinde etkisi hissedilen yeni bir müzik anlayışının güneyin folk müziklerini etkilemesi sonucunda meydana gelmiştir. ikinci uyanış ise 1780-1830 yılları arasında yapılan kamp toplantılarında ortaya çıkan bir akımdır.

hıristiyanlaştırılmış siyahlar ayinlerini yaparlarken afrika dinsel törenlerinde görülen dairevi dans, çığlık atma, ritim tutma gibi öğeler dualara karışır. böylece siyahlar beyazlardan aldıkları spirituallerin içine atalarından miras kalan ritim ve coşkuyu katarak ortaya yeni bir tür müzik çıkarmışlardır. bu aynı zamanda dini müzikte siyah-beyaz ayrımını da doğurmuştur. beyazların spiritualleri oldukları yerde sayarken, siyahların yaptıkları bütün ülkeye yayılmakla kalmayıp, ülke dışına da çıkmıştır.

pek çok amerikan müziği gibi gospel de iç savaştan sonra güneyde spirituallerin devamı niteliğinde ayrı bir tür olarak kendini gösterir. spirituallere olduğu gibi gospellere de sadece siyahlara özgü diyemeyiz; ama pek çok siyah kiliselerinde ve siyah gurplarca icra edilmiştir.

19. yüzyılın sonunda kurulan pentacostalis ve hoolines kiliselerinde, afrika müziğindeki el çırpma ve ayakları yere vurma yoluyla yapılan müzik, gospel türünün ilk örneklerini oluşturur. gospel tarzında spirituallerden farklı olarak bu dünya ile ilgili vaatler daha baskındır; öbür dünya ise daha neşeli bir dille anlatılır. amerika'da, dini içerikli müziğin yanı sıra halkın ağızdan aktarım yöntemi ile günümüze kadar uzanıp gelen bir folk müzik kültürü vardır.

en eski folk şarkıları ya solo olarak ya da bir topluluk ile söylenmiştir. bu folk şarkılarına eşlik etmek üzere keman, banjo ve gitarın girmesi ile ilk pop müzik türlerinin temelleri atılmış olur. amerika'nın ilk pop müzik yıldızı jimmie rodgers'dir. rodgers, country ve boogie-blues harmanlaması yaparak; hillbilly, folk ve blues'dan aldığı sözleri birleştirerek country müziğin başlıca dayanağı halini almıştır. "rodgers, blues'u ödünç alan değil de hırsızlığını yapan ilk beyaz adam ve böylece country müziğin dominant modu haline gelenlerin sentezini yapan sanatçı olarak düşünülebilir."

bu yıllarda güney eyaletlerine yapılan ilk taşra gezileri sonucunda paramounts records, blues müziğin babası olarak anılan blind lemon jefferson'a ilk plağını yapar. bu tarihten sonra, jefferson, kendinden sonraki bütün blues ve rock müzisyenlerini etkileyecek kalitedeki parçalara imza atmıştır. rock'n roll; ragtime, blues, boogie, country, gospel gibi müzikal alt türlerin harmanlanması sonucu oluşmuştur. bu alt türlerden rock'a geçişteki son yapı taşı r&b'dur (rhtyhm and blues).

bu geçiş esnasındaki en önemli kişilerden biri robert johnson'dır. (1911-1938) esasında delta blues müzisyenleri içerisinde charlie patton ya da skip james gibi ondan çok daha önemli isimler olmasına rağmen johnson'un önemi; kişiliği ve yaptığı müzikle erken bir rocker olmasından kaynaklanmaktadır. bluesdan rock'a geçişteki bir diğer önemli olay ise elektirikli gitarın blues'da kullanılmaya başlamasıdır.

elektirikli gitarı ilk kullanan blues müzisyeni t. bone walker'dır. kendine has tekniğiyle, kendinden sonraki b.b. king, freddy king, buddy guy gibi gitar sihirbazlarını etkilemeyi başaran walker'da rock'a geçişte çok önemli bir rol üstlenmiştir. 1943-51 yılları arasında güneyden kuzeye yapılan göçler esnasında piyanoyla nefeslilerle tanışan delta blues icracıları rock'n roll'a geçişteki son müzik türü olan r&b'u oluştururlar.

bu müzik türü, genel olarak bütün siyah müzik sitillerinin karışımından, blues armonik yapısı ve formülü oluşmuştur. başlangıçta sadece siyahların radyo istasyonlarında ve sokaklarda yaşayan r&b, orta sınıf beyaz gençlerin bu müziği alışkanlık haline getirmesiyle birlikte popüler hale gelir. gün geçtikçe artan talepler, yayınlanan r&b plaklarının sayısının artmasına ve 25 mayıs 1949'da billboard müzik dergisi listelerinde r&b adında yeni bir başlık açılmasına yol açar.

1953 yılında chords grubunun sh-boom adlı parçaları r
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...