Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

X Bankası ile tokatlanıyorum 101

Grego

Öne çıkan mesajlar

hayır ipotek işininde bu kadar abartılı olması neymiş anlamadım. herkes kendi mabadını kolluyor. Eve 5 milyon ipotek koyuyor, 2,5 milyon değer biçiyor, 1 milyon kredilendirme (teminat) açıyor. bu teminata karşılık exim 700bin kredi veriyor, faizini önden kesiyor ve elinde 500 kalıyor. millet horul horul hortumluyor, biz pipetle zor çekiyoruz.

Sosyal ağlarda paylaş

E yeterince büyük değilsin, bankanın kendisini garantiye alması normal. Yarın öbürgün basiretsiz tüccar olup işini batırmayacağının garantisi yok. Too big to fail businesslar çok daha rahat erişiyor bu teminatlara, hortum mortum var mı bilemem bilemem ama sayfalarca bağımsız denetim raporları banka dökümleri sağlam bi şirket geçmişi falan olunca daha rahatlıyor bu işler. Bi 5 yıl sonra sen de iyice büyürsen bu tür bi muameleyle tabii ki karşılaşmazsın.

Ama işini büyütmenin yolu da ucuz finansmandan geçiyor, iyi bi adım atmışsın. Dediğim gibi 5 yıl sonra kotranı yunan adalarında demirleyip viskini yudumlarken vay be ne çileler çektim diye anlatacak hikayen olur işte.

Sosyal ağlarda paylaş

yapı kredi`ye gittim. birebire yakın verebileceğini söylüyor bakalım. yalnız anlamadığım bunu biz ipotek değerini daha yüksekten giriyoruz diyerek gerekçelendirmesiydi. iş bankası 5 milyon TL koyarken, bu 10 milyon TL ye kadar çıkabilecek. bunun bana ne hayır ne şerri var tam da anlamış değilim.

Grego tarafından düzenlendi
imla
Sosyal ağlarda paylaş

İpotek tutarının yüksek koymalarının sebebi Bankanın kendini sağlama almak istemesinden. Şöyle ki ev fiyatlarının istisnalar hariç sürekli yukarı yönlü olması. Bu yüzden de ipotek tutarı yüksek konur ki yarın bir gün müşteri sorun yaşarsa verdiği ipotek tutarı yüksek ise kolay işlem yapabilmek için. İpotek tutarı daima eksper tutarının üzerinde olmalıdır. İş bilen bankacı eksper değerinin en az 5 katı kadar ipotek koyar.

Örnek olarak: 3 mio TL değerli 5 mio TL ipotekli teminatın var bankada. 6 ay sonra senin evin değeri 6 mio TL oldu diyelim, banka ipotek tutarı 5 Mio TL de kalır ise firma sorun yaşadığında ipotek tutarı 5 Mio TL de kaldığı için banka alacagini almak için evi satışa çıkardığında sadece 5 Mio TL tahsilat yapabilir üzeri müşterinin olur ve ya başka alacaklısı varsa o alır.

Sosyal ağlarda paylaş

Grego, 21.09.2024 10:01 tarihinde dedi ki:

yapı kredi`ye gittim. birebire yakın verebileceğini söylüyor bakalım. yalnız anlamadığım bunu biz ipotek değerini daha yüksekten giriyoruz diyerek gerekçelendirmesiydi. iş bankası 5 milyon TL koyarken, bu 10 milyon TL ye kadar çıkabilecek. bunun bana ne hayır ne şerri var tam da anlamış değilim.

Başka bankaya da sor, senin ipoteğin var. Limit için şuradan yürü bence.

*Limit açarsanız size teminat vereceğim ama açacağınız limit de biraz imza karşılığı da olsun.* 

Buradan yürürsen bankacı finanstan anladığını düşünür o yüzden yöneticisine seni anlatırken 1e1 değil senin lehine marjlı limit isteyelim diye teklif eder. 

Bir bankaya ipotek verip çalışmak istemek nşâ şu anlama gelir. Ben seninle uzun vadeli çalışacağım o yüzden de ipotek veriyorum. İş bilen bankacı ise bunu anlar. Gerekeni yapar.

Sosyal ağlarda paylaş

teminatsız parmak bile kaldırmıyorlar. ziraat, denizbank, bunlardan ses bile çıkmadı. yapı kredi birebir verecek derken, teminat mektubunu birebir gayrimenkul değeri ne ise verebileceğini söyledi. bunu diyen de bir değişik şube müdürü. kadın göz korkutmuyor da değil, iş bankasının %4.5 ile yaptığı akreditif iskontosunu kadın %1.3 e yaptı. bunu da 6 aylık şirkete yaptı. teminat mektubu için gittim, kredi kartı yapıştırdı elinizde ürün olsun diye.

bunun yanında, iş bankası da 3,8% oranla ticari krediden bahsetti. 10 gün vadelide tutmanız lazım sadece diye. hiçbir şey olmazsa ona gideceğiz artık, exim peşin aldığı için neredeyse 3% oluyor aylıkta.

ama 1 sene sonrası için TL kredisi ödemek umuyorum her türlü karlı olacak.

Sosyal ağlarda paylaş

Güzel güzel bankacılığı öğreniyorsun 😃 aslında nakit ihtiyacın olmasa katılım bankalarına git derdim sana biraz daha insaflı oluyorlar ama onlar da da çalışma prensipleri gereği senin hesabına kredili para aktaramazlar, Satıcıya ödeme yapabilirler.

O banka müdürü tam satışçı imiş hemen yapıştırmış kartı, ürün satmış sana. Onla da çalışabilirsin senin işini çözer yardımcı olur ama işte karşılığında çapraz satışlarina ses etmemen lazım.

İş Bankası da fiyatı iyi imiş ama BCH mi Spot taksitli sabit fiyat mi onların detayıni mutlaka öğren. Tam krediyi hesabına geçecek iken son saniye golü yeme, oran değişken ya da devre sonu faizi ile canını cikartmasinlar.

• Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

bankalardan her daim nefret ediyorum ya.

yaklasik 10-12 yıl önce bir bankada BCH kredimiz vardı, tüm ödemeler de düzenliydi hatta maaş bankamız falandı. bundan çek teminatlı kredi teklifi aldık verdiler teklifi falan neyse, herşey tamam. şube müdürü de yeni atanmıştı, bizim çalıştığımız müdür terfi alıp bölge müdürü oldu vs. neyse bu çekleri bi istihbarat için bırakın diyip aldı ve ertesi gün sizin kredi genel merkezden döndü x bey kusura bakmayın dedi, çekleri de BCH için teminata aldım kusura bakmayın çekti. o noktadan sonra 1999'dan beri çalıştığımız o banka ile tüm işlerimizi bitirdik. bizim eski müdüre kadar gitmiş konu o dahi çıkıp geldi ziyarete yapmayın çalışalım diye, hatta 1e1 diyaloglarımızda şube müdürü toy, yapmış bir acemilik dese de hiç geri vites yapmadan tüm işlerimizi kestik, müdürün akibetini merak etmiştim geçen pandemi sonrası şutlamışlar bunu, bankacılıktan istifa edip medikal sektörüne geçmiş orada da patlamış falan sdf.

pattisliborek tarafından düzenlendi
  • Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

• 5 hafta sonra ...

evet durum güncelleme;

Eximbank 2.500.000 TL değerindeki teminat mektubu için 1.750.000 TL kredi sağlıyor ve 471.275 TL faizi peşinen çekip, 1.278.000 TL veriyor.
Yapı Kredi 106.250 teminat mektubu kullandırım, 9.539 TL ekspertiz, 6.250 TL de tahsis isteyerek toplamda 122.039 TL istiyor.

Yani 1.278.000 alabilmek için 593.314 TL masrafa gireceğim. Ne anladım böyle eximden.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...