Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

salon aydınlatma tavsiyesi

memetarif

Öne çıkan mesajlar

merhaba arkadaşlar,

evin salonunda neredeyse şu foto ile çok benzer şekilde asma tavan var. tek fark bizde spot yok.

tavan ile asma kat arasında bütün kenarlara yerleştirilmiş olarak 8-10 adet standart floresan var. hem 4 senelik oldukları için sorun çıkarmaya başlamaları nedeniyle hem de son elektrik zamlarından sonra led türü daha ekonomik bir çözüm arayışına girdim.

şimdilik aklımdan geçen standart floresanları led floresan ile değiştirmek. fakat bu konulardan anlamayan biri olarak minimum kır-dök işi ile dekoratif ve daha az maliyetle daha fazla ışık sağlayacak fikirleri de okumayı çok isterim.
Sosyal ağlarda paylaş

kir doku yok o isin..serit led var..doseyip guc kaynagina bagliyorsun..silikon kapli olmasina da gerek yok..yada florasan seklinde olmasina..florasan diye sattiklari zaten serit ledin plastik bir muhafazaya gecirilmis hali..daha pahali satiyorlar..tek renk istedigin tonda..gun isigi yada parlak beyaz..

Sosyal ağlarda paylaş

dana22,
şerit led aklıma geldi ama ışık duvardan yansıyıp endirek olarak geleceği için yeteri kadar aydınlatma sağlayabilir mi emin olamadım.
yeteri kadar aydınlatma: rahatsız olmadan kitap okuyacak kadar.

Fistan,
görüntü ilk önceliklerden değil ama o kadar önemsiz de değil :) tavanın orta kısmını sarkıt lamba veya avize için kullanabilirim ama şimdilik tercih etmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

saglar abi..olmadi 2 sira dosersin..yada eli yuzu duzgun saticilar bu ledlerin de lumenlerini yaziyor..yani led var led var..daha parlak isik verdigini idda ettikleri modeller mevcut..baska forumlari bir kurcala..

bizim ev de ayni sekilde merak etme..yeterli oluyor benim icin ama hanim kitap okurken calisma lambasi kilikli bir seyden takviye aliyor..
ortaya da aa burasi cok bos kaldi diye modern avize takti sirf sus olsun diye..
Sosyal ağlarda paylaş

memetarif said:

dana22,
şerit led aklıma geldi ama ışık duvardan yansıyıp endirek olarak geleceği için yeteri kadar aydınlatma sağlayabilir mi emin olamadım.
yeteri kadar aydınlatma: rahatsız olmadan kitap okuyacak kadar.

Fistan,
görüntü ilk önceliklerden değil ama o kadar önemsiz de değil :) tavanın orta kısmını sarkıt lamba veya avize için kullanabilirim ama şimdilik tercih etmiyorum.

salonda ve mutfakta bahsettiğin şekilde şerit led var.tek sıra. hava karardıktan sonra fotoğraf atayım istersen özelden. biz ekstra ışıkla kullanıyoruz genelde ya da film izlerken vs hafif loş olsun ortam diyorsak tek başına ancak yeterli oluyor
Sosyal ağlarda paylaş

o şeritlerin salonu güzel bir şekilde aydınlatabileceğini sanmıyorum. bilmediğim yüksek lumenli şeritler varsa belki olabilir.
https://www.ikea.com.tr/urun-katalogu/aydinlatma/yer-lambalari/60324676/not-yer-ve-okuma-lambasi.aspx
şundan 2 tane bütün salonu rahatlıkla aydınlatıyor annemlerin evde, ki 40 metrekare salon var. tabi taktığın ampul önemli. bende de ikea diil türk marka var bi tane globo diye aynı tarz tamamen, 800 lumen taktım, benim de 30-35 m2 salon var, yetiyor bana.

tabi aslında en güzel yapman gereken şey "aydınlatma" firmalarından biriyle görüşmen. yani mahalledeki lamba satıcısı değil de, bul internetten ciddi aydınaltma firmalarından birini, yakınlarda ise çek salonun fotoğrafını götür, buraya ne yapmak mantıklı olur diye sor, onlar paticik'ten daha iyi yol gösterir haliyle :D
Sosyal ağlarda paylaş

Led şerit yap , beyaz kullanma, gün ışığı kullan. 2 kat kullanmak 2 kat ışık demek olmuyor. sarkıt lamba çirkin olur. Pahallısını alma, en ucuzu işi görüyor.

Kitap okumak için yeterli olmaz. Kitap okuma ışığı almak daha iyi.

not: evimde 300-400 metre led döşeli, tecrübe çok :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...