Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Android uygulamaları bilgisayarda satın almak

calimero

Öne çıkan mesajlar

@sabonis

abi bilgisayarda her şeyi tarıyorum indirdiğim, ki zaten artık av'ler baya gelişti virüslü exe'ye tıklasan da çalıştırmadan virüsü engelliyor.

telefonda zibilyon tane programa farklı izinler veriyorsun yani virüs yok ama zaten virüsü bir nevi sen sokuyorsun telefonuna, virüs işlevini sen görüyorsun o yüzden telefon aşırı güvensiz geliyor bana.

@seru

olmuyor sanırım ya da ben bulamadım. oluyor ise yol gösterirseniz sevinirim
Sosyal ağlarda paylaş

hmm abi uygulama normalde ücretsiz ama belirli noktadan sonra işte unlock etmek için satın almak gerekiyor. mondly diye bir dil öğrenme programı, hani direkt buy to use değil. in app purchases muhabbeti diye mi geçiyor bilmiyorum. çok kısıtlı bir kısmı ücretsiz, kalan kısmını da parayla unlock ediyorsun. o ekran bende telefonda yüklü görünüyor.

neyse bakıcam artık olmazsa hediye kartı alıp kullanırım falan.
Sosyal ağlarda paylaş

zeawee said:

mobil ekosistem bence desktop'tan daha güvenli. bir uygulamanın alanına başka uygulama erişemiyor mesela (OS'in kendisi dahil).

abi mobil taraf baya güvensiz ne yazık ki. şöyle ki birçok uygulamaya ekranı kaydet, yazılanları kaydet (örneğin klavyenin hatırlaması ve tavsiyede bulunması için bildiğin keylogger) gibi izinler veriyorsun.

o yüzden elbette kaydettiğin kart başka uygulamalar tarafından görülemiyordur, misal google play özellikle ama google play'e kartı girerken bir program ss alsa ya da klavyeni kaydediyorsa gg. hani her programda da hangi izinleri verdiğini görmüyorsun, random basıp geçiyorsun accept accept diye. o yüzden bence mobil baya sıkıntılı. götü boklu fener programı 100 tane izin istiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

calimero said:

zeawee said:

mobil ekosistem bence desktop'tan daha güvenli. bir uygulamanın alanına başka uygulama erişemiyor mesela (OS'in kendisi dahil).

abi mobil taraf baya güvensiz ne yazık ki. şöyle ki birçok uygulamaya ekranı kaydet, yazılanları kaydet (örneğin klavyenin hatırlaması ve tavsiyede bulunması için bildiğin keylogger) gibi izinler veriyorsun.

o yüzden elbette kaydettiğin kart başka uygulamalar tarafından görülemiyordur, misal google play özellikle ama google play'e kartı girerken bir program ss alsa ya da klavyeni kaydediyorsa gg. hani her programda da hangi izinleri verdiğini görmüyorsun, random basıp geçiyorsun accept accept diye. o yüzden bence mobil baya sıkıntılı. götü boklu fener programı 100 tane izin istiyor.

bu dediginde evet, aynen oyle cok cok gicik izinler isteyen uygulamalar var, ben bu uygulamalari yuklemiyorum. istedigi kadar guvenilir olsun, facebook, linkedin, snapchat, instagram vs uygulamalarini bile yuklemiyorum gicik gicik permission istedikleri icin.

ancak olay su; uygulamanin istedigi permission'lari goruyorsun, ve buna gore yuklemeyebiliyorsun. desktop oyle degil. bildigin cok daha berbat ozellikle windows'a yukledigin uygulamalar. hele zaten windows'un kendisi malware gibi calisiyor onu geciyorum.

bununla birlikte android 6.0 (marshmallow) ile artik uygulamalarin erismek istedigi permission'lari disable edebiliyoruz ayarlarindan, ve runtime'da permission istiyor mesela uygulama yuklenecegi sirada degil. bu cok iyi bi feature.

in-app purchases eger uygulama direkt google services kullaniyorsa alternatiflerine kiyasla guvenli bu arada.
Sosyal ağlarda paylaş

abi tamam da hiçbirşey yüklemeyeceksen akıllı telefon kullanmanın mantığı yok. yani ben de dediğin kafadaydım akıllı telefona geçiş yaptığımda, ama sonra baktım ki sonu yok. sonra rahvan gitsin moduyla her şeyi yüklüyorum. Telefondan işlem yapmıyorum işte o yüzden de.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...