Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Olasılık ve istatistik

Seele

Öne çıkan mesajlar

Ya elbette mümkün de, tüm devlet ellerindeyken daha fazla para elde etmenin bir sürü yolu var. İyice fakirleştirilen, bazı durumlarda tek umudu loto falan haline getirilen bir halk var ortada, böyle bir şey kanıtlansa ortaya çıkacak shitstorm u düşünebiliyor musunuz? Niye böyle bir risk alınsın ki? Bana saçma geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

quixef said:

Ya elbette mümkün de, tüm devlet ellerindeyken daha fazla para elde etmenin bir sürü yolu var. İyice fakirleştirilen, bazı durumlarda tek umudu loto falan haline getirilen bir halk var ortada, böyle bir şey kanıtlansa ortaya çıkacak shitstorm u düşünebiliyor musunuz? Niye böyle bir risk alınsın ki? Bana saçma geliyor.

Shitstorm falan olmaz. Halkın %50'den fazlası inanmaz, geri kalan %50 de zaten çok daha kötü şeyler yaptıklarını bildikleri için hayatlarında bir şey değişmez.
Sosyal ağlarda paylaş

quixef said:

shitstorm
türk çomarı

hmm.
Sosyal ağlarda paylaş

abi ben şeyi anlamıyorum ya, niye bu şans oyunlarında devir mantığı var?
büyük ikramiye, 6 bilen yoksa niye diğerlerine orantılı olarak paylaştırılmıyor da devir ettirilip diğer haftalarda 6 bilene tüm para veriliyor ammunae?

bunun sebebi, devir olunca oynayan fazlalaşır da olmamalı mesela. 6 bilen çıkmazsa çünkü diğerlerinin alacağı para baya artacağı için böyle bi sistemde her zaman oynayan sayısı, normale göre yüksek olur bence.

ne bileyim bi bana mı saçma geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

kime nasıl bölüştireceksin? 6 bilen çıkmayınca 5 bilenlere bölüştürsen adma başı atıyorum 1500 yerine 12k alacaklar. o kadar sansasyon olmayacak. onun yerine devrettiğinde bir kişiye 10m yerine 20m çıkacak dediğinde herkes tek başına o parayı yemenin hayalini kuruyor. o yüzden daha cazip. daha reklamlı. "genele fayda sağlasın" diye bir şey bizim kanımızda yoktur.
Sosyal ağlarda paylaş

ne 1,5k yerine 12k'sı abi.

http://i.hizliresim.com/v460PR.jpg

şuraya bak, devirsiz bi haftada 12.908 tl almış 5 bilen.
edit: gerçi devirsiz yazdım da devredip devretmemesi değiştirmiyor sanırım 5-4-3 bilenlerin ikramiyesini.

ki hadi 3 bilenleri salla, geriye kalan parayı da 4 ve 5 bilenlere bölüştür onlara ayrılan ikramiye oranıyla.
kabataslak yapalım şimdi, hemen hemen eşit çıkıyor burada. belki hep eşite yakındır gerçi bilmiyorum da.

neyse işte şurada 1.369.012 TL'yi yarı yarıya bölüp 4 ve 5 bilenlere dağıtsan:

4 bilen - 206 TL yerine 607 TL

5 bilen - 12.908 yerine 33.650 TL alıyor.
edit2: 4 bilenleri salla hepsini 5 bilene dağıt dersen de 54.393 TL alıyor 5 bilenler.
edit3: 54k ne demek abi? 6 bilmeyi geç, ben 5 bileyim o bile yeter, yeter ki 6 bilen olmasın inş. diye oynayacak milyon tane insan çıkar şöyle olsa :D

iyi değil mi? bence hiç yoktan mükemmel.

zaten 1.5m devir etse diğer hafta 3m oluyor. sonra 4.5m falan. hani devir etmesini bekliycen de 5-6 kere devir ettikten sonra oynıycan tutucak falan öhöö.
yurdum fakiri için(ben de dahil eheh) 1.5m hayaliyle 3m hayali arasında pek uçuk fark yok zaten sdf.
Sosyal ağlarda paylaş

Amma cahillik akmış konudan ha.

Ufak bir araştırma şunu gösterdi: Sayısal Loto da 4 devirden sonra 5 bilenlere dağıtılıyor, Süper Loto da ise devir sınırsız. Ha neden? Aşağı yukarı her ülkede var bir tane çılgın loto, İngiltere de (ve birkaç başka ülkeyle ortak) Euro Millions var mesela, devir sınırsız, en büyük ikramiyeleri şimdiye kadar 150 milyon pound. Piyango idaresinin sloganı "Life changing" yani gavur diyor ki hayatını değiştirir. 50k alayım eve peşinat yaparım diye çıkan piyango hiç çıkmasın. Yatlar katlar gelecekse çıksın. 50k peşinatla alınan evi ben kendim de alırım.

ETA: Amerika'da Powerball var misal, geçenlerde 1.6 milyar dolar verdi tek kişiye. Bak life changing. 50k çomara bölüp 32k dolar verseydi meh derdi herkes. Ama 1.6 milyar dolar? Direk önemli adam oldun.

ETA2: Diğer yandan zaten böyle şeyleri makul getiri için falan oynayan buna bel bağlayan insanı at çöpe, iki kişi duydum sadece bu kadar gerizekalı, andavallar çalıştıkları bankadan üzerlerine para geçirmişler tonla ve her hafta milyarlarca liralık loto oynuyorlarmış çıkar ve oradan kapatırız hesapları diye. Böyle yapmadıktan/düşünmedikten sonra birikmesini bekleyip eh what the hell kafası 1-2 kolon oynamakta bir zarar görmüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...