Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mühendislik dersleri (kabusları)

KanCHELsiS

Öne çıkan mesajlar

aslında üniveresite öğrencilerinin dumur yaşama sebeplerinden biri de ara vermeme olayı.. aslında bi düşünüyorum da keşke hazırlık okusaymışım.. b.k vardı geçtik muafiyet sınavını ;)
bu arada ELEKTRONİK dersine kek deyişime kızan biri var galiba.. (adını unuttum :)) yaa bizim okulda öyle ama aslında ilk dönem çok da kastıracakalrını sanmam ; yani elektrik ve/veya elektronik müh. bölümünde diilsen eğer.. mesela bizde dediğim gibi sadace diyoddan bahsettiler.. cmos filan da anlattı sonlara doğru ama sadece bi dönem olduğundan kastırmadı hoca.. ayrıca kek dedim evet ama DD ile zar zor geçtim (tembellik işte :)) ...
millet baya dertliymiş ben bunu anladım.. yazık bize :(

son bi de polemik başlatayım bari... kaçınız aldığınız mühendislik eğitiminden memnun? yani tamam bi Japon gibi diiliz belki ama okulunuz ve eğitim sistemimiz sizi istediğiniz gibi bi mühendis haline getirdi mi? getirmesini bekliyor musunuz?

kendi adıma şunu diyebilirim ki ; aldığım teorik bilgileri bi yere yazsandım bir değil bikaç kitap olurdu.. ama gel gör ki pratiğe hiç önem vermeyen okulum sağolsun (deu sucks!) ben sadece "kalıp sorulara kalıp cevaplara veren robot" gibi hissediyorum kendimi :)

neyse... sizin fikirlerinizi merak ediyorum....[signature][hline]Don't be afraid of dark, be afraid of what it hides.
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
Metalurji Malzemede okurken görecegin elektronik dersi zaten ne olabilir ki
hehe
html bilip webmasterim demek gibi olur

bende öyle yorumlarsam termodinamik çok kek bi ders
malzeme derside cok kolay

ama simdi cıkar makine müh bi arkadaş termodinamigi 3 ders olarak gördüklerinden 1-2-3
detaya indiklerinden, basit degil der.

Yani senin yapacagın iş okudugun bölümde gördügünüz alan derslerini yorumlamak.

Zira ortak dersler (matematik,fizik,kimya...) bile her bölümde farklı gösteriliyor bizde

Bir ee ile inşaatın gördügü matematik bir degil
biz mat1 e fonksiyonları 1 saat görüp, 3 hafta sonra limiti bitirerek devam etmiştik ve vizede limit+türev cıkmıstı
baska bölümler sırf fonksiyon alıp sınav oluyordu

bizim bölümde ff alan kişiler baska bölümün hocası yaz okulunda gelince aa ile geçtiler.[signature][hline]regrubmah retsamdnarG
*
*
Sosyal ağlarda paylaş

Okul zaten biz size mühendis olmak için gerekenleri veriyoruz mühendis olmak ise size kalmış diyor açıkça
Yani stajda (ki genelde angarya geçer) veya iş hayatında mühendisliği kişinin kendisinin öğrenmesi gerekiyor.

ek: Dyna yaz okuluna gelen çoğunluk aa ile geçer özellikle vakıf ünilerinde böyledir parayı veren düdüğü çalar hesabı. Aynı hoca bile olsa böyle malesef =([signature][hline]Atahost.net Web Hosting
Sosyal ağlarda paylaş

katılmıyorum.. mühendisin amaçları arasında var olun sorunu inceleyerek en uygun çözümü bulmak, var olan bi ürünü kabul edilebilir şekilde geliştirmek vs. vs. ve bence bunalrın hepsi biraz yetenek ama çok fazla eğitimle olacak işler.. haklısın, bizim de bazı hocalarımız "ben size x dersini öğretemem, sadec tanıştırırım. dersi kendiniz kitaplardan öğrenirisniz" derdi ama aynı dersi başka bi hocamız bize sevdirdi ve çok iyi öğretti. bu dersin mukavemet olduğunu da belirteyim..

çok sevdiğim bi söz var : kimin bilmiyorum..
"duyarsanız unutursunuz, görürseniz anlarsınız, yaparsanız öğrenirsiniz."

okulumun bana çok az şeyi öğrettiğine inanıyorum. ama bunu yapabilen okullar da var türkiye de. aslında kendi okulum bile yapabilir bunu ama idarecilerin de her kademedeki öğretim elemanlarınında buna katkıda bulunması lazım; benim kızdığım kimsenin yapabileceğinin %50sini bile yapmaması![signature][hline]Don't be afraid of dark, be afraid of what it hides.
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
üniversite de hocalar öğrenmeyi öğretirler
konunun özünü verirler ki sen öğrenmeyi istediginde yabancılık çekme

o bağlamda sen öğrenmeyi öğrenirken bir yandan da kendin çabalayıp somut adımlar atarsan zaten mühendisliğe ilk adımını atmışsındır.

Mühendis kıt kaynakları en iyi şekilde değerlendirip üretim yapabilendir.[signature][hline]regrubmah retsamdnarG
*
*
Sosyal ağlarda paylaş

bizim bölüm için (bilg müh), öğrettikleri şeyler çook temel olmaktan pek de ileriye gidemyior, ilerki yılalrda olap gibi dersler alınca biraz eğlenceli oalcak ama bilinen bir gerçektir ki her yeni teknolojinin ömrü 6 ay ile 1 yıl arasında değişiyor, o yüzden herşeyi okuldan beklemek çok çok çok yanlış
Sosyal ağlarda paylaş

herkez saymış ama makine(a) elemanları diye efsane bir ders unutulmuş. öyle bir ders ki okulu bititirp bitirememen bu derse bağlı. Bu dersi verince %90 mezun olmuş sayılyıorsun (makine müh.)
Tabi bu dersi normal bir okulda 3. sınıfta almaya başlıyorsunuz 5. sınıf (kim makine 4 sene dedi ki :) ) da verip mezun oluyorsunuz.
statik Mukavemet termodinamik akışkanlar mekaniği ısı transferi makine dinamiği gibi dersler bunun yanında çerez kalıyor...[signature][hline]NO PAIN NO GAIN ® ©
caydanlik kulpsuz olur mu? marine medicsiz olur mu?
arbiterla dondursanda, firebatler yakar beni...
oxxx[==============>

Sosyal ağlarda paylaş

bizim sağlam hocalardan birinin lafi bire bire aktariyorum

".. aynı tıpta olduğu gibi inşaat mühendisliğinde de branşlaşma ve uzmanlaşma gereklidir , hatta kaçınılmazdır .
bundan 20-30 sene önce mimarlık bölümü mezunu hem mimar hem mühendis olarak mezun oluyordu , sonra işin mühendislik dalı ile , tasarim dalı ayrılıp 2 ayri branş haline geldi .. 10 sene öncesine kadar mezun olan inşaat mühendisleri başka hiç ek bir bilgiye gerek duymadan piyasada iş yapabiliyorlardi , fakat teknolojinin gelişmesi , taleplerin artmasi ve finansal kaynaklarin sınırlılığı ve yer miktarının azalması sonucu artik bu bilgiler bile yeterli olmamakta , master ve hatta doktora yapip dalında uzman inşaat mühendisi olmanız gerekmektedir..."

adam kesinlikle %100 haklı , projelerde resmen konsensius oluşturup bir zemin uzmani bir yapi uzmani vsvs... ortak projelendirme yapılmakta , eskiden çiziktirin işte tarzi yapilan projelerde artik mutfağa takılacak çeşmeden , merdivenlerin üzerine konulacak mermer cinsine kadar her kalem dikkatlice incelenmekte ..

uzmanlık şart[signature][hline]isimler değişsede , kahpeliktir baki kalan ...Animelist.xls
Sosyal ağlarda paylaş

said:
fizban, 17 Ocak 2005 00:15 tarihinde demiş ki:
hiçbir mühendislik bölümünde herşey öğretilmez. hatta üniversitedeki her bölümde sadece giriş yapılır o mesleğe. kendin uzmanlaşacaksın.

peki seçmeli derslere ne diyeceksin ? söyle diyim Endüstride Bilgisayar Uygulamaları diye bi lanet ders aldık geçen dönem : adında uygulama olmasına rağmen bi kere bi ekran başına geçmedik... kesinlikle çoook daha iyi işlenebilecek bi dersi hocamızın s.ktiğine inanıyorum. uzmanlaşmaya bile okul izin vermiyor![signature][hline]Don't be afraid of dark, be afraid of what it hides.
Sosyal ağlarda paylaş

gecenlerde Yildiz Teknik in$aat mühendisligi 2.sinif olan bi arkadasim benden türev anlatmami istedi.(ben hukuk okuyorum)anlattim gerci ama i$in paradoxuna bakarmisiniz.. sanirim lise sonda ea'ya gecmekle hayatimin en doru kararini wermi$im...[signature][hline]Artık ne gündüz ne gece var bana.. Döktüm güllerimi çıkmaz sokaklara..[Ak$amyildizi]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
fizban, 21 Ocak 2005 01:58 tarihinde demiş ki:
@kanchelsis, valla o ookulunuzun suçu.

bahsettiğim de bu zaten ... türkiye de bunu YAPMAYAN kaç tane üni. var? yani derslerini adam gibin anlatmanın yanı sıra pratiğe de gerekli önemi veren.. açıkçası geçenlerde hayal kırıklığına uğradım. kuzenimin şirketine odtüden yeni mezun iki kişi işe alındı ve adamların hiç pratik deneyimi olmadıklarından sudan çıkmış balığa döndüler.. ODTÜ bile bunu yapıyosa , sadece bikaç okulun değil bence tüm sistemin bi gözdeb,n geçirilmeye ihtiyacı var...[signature][hline]Don't be afraid of dark, be afraid of what it hides.
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada bende bilg mühendisim. daha bilgisayar açmadık.
hocalar peşin dedi siz hardware oalylarına girmiyceksiniz. ne türkiyede nede bizde böyle imkan var.. öyyle bakıyoruz..
information technologies de bilg başındayız ama adam tahtaya açıyo bi tane ppt . okuyo geçiyo.. bende apticik açıyorum yada oyun oynuyorum yani o akdar. makinalara dosya koymak yok..(şu xp nin güvenliğini kırabilsem.. formatlıcam vlala hepsini)[signature][hline]Fire is the universal language
Sosyal ağlarda paylaş

Ya Muhendislik Lisede gorundugu gibi değilmiş :) Biyomuhendislik 2. sınıftayım ve Emin olun Muhendislik dersleriyle birlikte Biyoloji derslerini de almak ve onlari bir arada kullanmak çok daha zor :( Hatta şu an Akışkanlar Mekaniği denen illet dersi çalışmaktan beynim sulandı daha bu saatte.. Lisedeki sistemin değişmesi gerekiyor. Lise ve Üniversite arasında dağlar kadar fark oluyo. Lisede Universite için hiçbir hazırlık yok... Tabi bu benım düşüncem sadece...[signature][hline]Death will come on wings of song,
A song of long and winding guile,
And in the end your end I wend,
And in the end, a harp will smile!
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Dantes, 22 Ocak 2005 15:49 tarihinde demiş ki:
Tabi bu benım düşüncem sadece...

yok yok .. sadece senin düşüncen diil.. bu kesin bi gerçek : türkiyenin eğitim sisteminde UZMANLAŞMANIN GEÇ KALMASI sorunu var.. lisede bile bölüm seçmenin 2. sınıfta olması geç bence. üniversitede bu zaten var.. hepimiz neredeyse 3. sınıfta kendi mesleğimize yönelik dersler alıyoruz. farklı bölümlerden farklı insanlarla konuşuyorum, hepsi şu noktada buluşuyor : ilk sene veya ilk 2 sene o kadar gereksiz dersler görüyoruz ki ne halta yarar bunlar belli diil :)[signature][hline]Don't be afraid of dark, be afraid of what it hides.
Sosyal ağlarda paylaş

muhahaha ipe ipe giriyoruz o derslerin sınavlarına ne kadar ağlasak da deyiil mi?[signature][hline]Vatandaşa sorduk:PATİCİK NEDİR?
Dağver Odunluk(92)
-Bence paticik insanın kendine yakışanı giymesidir.İnsan pırıl pırıl giyinip 2 dirhem 1 çekirdek sokağa çıksa etraftan kızlar "sahip ol bana paticiğimm!" demezler mi?...Dubai!
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...