Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İlginç Eticaret Fikirleri

bingildak

Öne çıkan mesajlar

fikir paylaşmadan ziyade gördüğünüz enteresan iş modellerini burada paylaşmak amaçlı.

dün tedarikci toplantısında kadın bir site söyledi, hiç adını sanını duymadığım bir marka. "incir" diye bir şey. business modeli anladığım kadarıyla şöyle çalışıyor (laf arasında konuştuk) adamlar template olarak siteler hazırlamışlar. X, Y, Z templateleri ve işte değiştirilebilen alanlar falan. sen Ahmet olarak incir'e başvuruyorsun, sana bir site açılıyor template kullanarak Ahmet'in Sitesi diye. template tamamen ürün içerikli, bu ürün içeriklerine konumlandırmalarına falan ara yüz yapmışlar, kullanıcı yönetiyor anladığım kadarıyla. neyse, detayına girmeden, Ahmet'in site diye kendi domain'inle sayfaya sahip oluyorsun, ne kişisel sahibi ne de incir hiç seo, adwords, marketing vs. yapmıyorlar çünkü sitenin google'da çıkmasını istemiyorlar. evet site çıksın istemiyorlar doğru duydunuz, amaç ulaşılabilir OLMAMASI.

baya şaşırdım yani asdasd.

sitedeki bütün ürünler, stoklar, fiyatlar incir'ın verdiği api üzerinden geliyor ve bütün kişiye özel açılan sitelere aynı data geliyor.

işin çalışma prensibi şu sadece referans ile üye alıyorlar. öyle sitelerine girip "sayfanı şimdi yarat, zengin" ol gibi bir yapı yok. ANLADIĞIM KADARIYLA, satılan malların (her şey var) fiyatları piyasanın çok üzerinde, zaten adamların competitive fiyat gibi bir derdi yok, iki tarafta yüksek marjla para kazansın isteniyor.

mağaza açılan kişiler, eşine dostuna kendi sitesi üzerinden mal satıyor. olay tamamen eşe, dosta noktasında çalışıyor çünkü site zaten ne fiyat noktasında mantıklı ne de google'da bulabiliyorsun.

ee nasıl para kazanıyorlar fiyatta competitive olmadan, erişilebilir vs. dedim.

işlemlerin 80% i yaşlı, internete kart bilgisi vermek istemeyen, 3 kuruş pahalı olsun ahmet'ten olsun diyenler, tanıdık var arada rahatlığını yaşayanlar içinmiş. fiyat sorun olmuyor mu dedim, olmuyor mu ki bu kadar işlem yapılıyor dedi.

hayatımda duyduğum en saçma modellerden biri herhalde. aylık ciroları 6m+ bu arada söylenen rakamlar doğru ise. kapalı ve sadece referans üzerinden kabul eden haliyle.

anlatılanlardan yanlış anladığım noktalar olmuş olabilir, dediğim gibi laf arasında konuştuk.

biri zamanında gelip anlatsa salak mısın lan o iş tutmaz derdim.

adamlar yapmış, tutmuş. aslında çok özgün bir fikir değil, avonun yıllardır offline'da yaptığının 3 tık ilerisi ama yine de.

baya enteresan buldum.
Sosyal ağlarda paylaş

dediğin gibi saçma, ayrıca 6m ciro demek yılda 70+ brüt satış demek. şimdi dediğin olay da aynı zamanda fatura da kesilmiyor o zaman. tanıdık eş dost olayı ordan geliyor sanırım. gerçi online satış, kredi kartı diyorsun nasıl fatura kesmeyecek. yani dediğin modelden muhtemelen 3-4 tane vardır ancak, fazlası olsa bizim haberimiz olurdu. az para değil. neresinden tutsam ağzımdan bir 'ama' çıkıyor. kaç yaşlı insan var ki zaten online alışveriş yapan, ki yani eşe dosta satıyorsun sadece. eşe dosta satacaksam niye websitesi üzerinden satıyorum. yok ya oturmadı bende bu sistem ffasd
Sosyal ağlarda paylaş

Jeeztro said:

dediğin gibi saçma, ayrıca 6m ciro demek yılda 70+ brüt satış demek. şimdi dediğin olay da aynı zamanda fatura da kesilmiyor o zaman. tanıdık eş dost olayı ordan geliyor sanırım. gerçi online satış, kredi kartı diyorsun nasıl fatura kesmeyecek. yani dediğin modelden muhtemelen 3-4 tane vardır ancak, fazlası olsa bizim haberimiz olurdu. az para değil. neresinden tutsam ağzımdan bir 'ama' çıkıyor. kaç yaşlı insan var ki zaten online alışveriş yapan, ki yani eşe dosta satıyorsun sadece. eşe dosta satacaksam niye websitesi üzerinden satıyorum. yok ya oturmadı bende bu sistem ffasd

eşine dostuna buzdolabı satabiliyorsun işte. yeni evlenmiş bi akrabana gidip gelin bizim siteden alın size %5 indirim yapalım diyebiliyorsun falan. 100k ürün var demişler adamlar
Sosyal ağlarda paylaş

belki böyle bir uygulamaya ihtiyacım olmadığından sistemi de anlayamadım, sistemi anladım sanırım gerçi ama ne avantajı var hala onu çözemedim fasd

neyse ztaen şundan 10 sene sonra yaşlılarımız zaten markafoni, morhipo falan biliyor olacak. torunlarına puset bile alırlar internetten sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...