Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Half-life serisinin konusu.. (spoiler)

Dungeon_Master

Öne çıkan mesajlar

ilk oyunu yaparken acaba bu combine olayını düşünüyorlarmıydı çok merak ettim doğrusu ve
said:
nameless13, 04 Aralık 2004 15:13 tarihinde demiş ki:
ilk oyunla ilgili bir sorum var benim xen boyutuna açılan kapıyla ilgili şeyler nasıl bulundu ve oradan nasıl haberleri oldu?
[signature][hline]Benim Şirin Ezik Sitem
Estel_Anorien, 03 Eylül 2004 01:16 tarihinde Head'e demiş ki:
ulan kelle
Sosyal ağlarda paylaş

bu itchiyasaur bullsquid nedir bilmiyorum açıklayan olurmu ?bide şu hl1 otopark taki hayvanat yaratık nedir??hani uydu atışları yapıyorduk??
13 hev li amca ile ilgili 2 teori var.ya resonance cascade den önce giden prof.lar .yada bizim gibi savaş amaçlı bir yarışmanının kurbanları(birinicide gordon olur o zaman)
bide black opsların amacı herkesi öldürmekmiş.Op.for. bitirmek nasip olmadı ama g-man atom bombası kuruyormuş mesa yı patlatmak için.burda amaç herkesi yoketmek black mesa daki.

headcrab bombaları ulaşılamıyan yerlerdeki şehirleri insanları etkisiz hale getirmek için kullanıldı.

race-x böle iğne atan yaratıkların mensubu olduğu ırk ise combine değildir.antlion race-x e mensup olabilir.sonuçta epey benzeşiyorlar.

gina h.e.v. i yapan bilim kadını galiba.onun cesedini de xen de görüyorduk galiba

otis kim??? :-P

bide nette en son gordonu resistance ın kiraladığı(şu en sondaki highest bidder davasından yola çıkılarak)[signature][hline]"Kaybetmek ölmektir.Binlerce savaştan galip çıkabilirsin ama sadece bir savaşta mağlup olursun"
Zaknafein Do'Urden
Sosyal ağlarda paylaş

hl3hl3hl3hl3hl3hl3lhlte;fdh;fdgdf,gdnmg

dedigim gibi sanirim half-life'in hikayesinin tumu hl1'den beri yaziliymis. tum konuyu su an bildikleri icin bence oyunun buyuk twist'ini, hikayenin hepsini anladigimiz yeri iyice sona sakliyolar. umarim, UMARIM cok guzel bi son yaparlar.

[Bu mesaj mayfer tarafından 07 Aralık 2004 23:09 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

G-man showed up at Adrian's base one month before Half-life 1 started. A few days later, the marines were told to start training for a mission to Black Mesa, and the G-man watched them.

So, it's implied that G-man was the one who sent Aidrian and all the other marines to Black Mesa.
Or, at least, he made sure they were well-trained and prepared for the battle before Dr. Rosenberg sent out the first emergency broadcast.

demiş bi arkadaş mesela

The Black Ops were sent in when the regular soldiers started retreating, because they were failing miserably at killing the aliens.

I didn't see anything that connects them to the G-man at all, so I think they were just higher up on the military food chain

yine aynı arkadaştan

I actually sorta think the opposite about Race-X.
I bet Nihilanth was the Xen guy working for the combine, not Race-X.

And, since Race-X was hostile towards Nihilanth's guys (or, at least, gargantuas) they might have actually been Xen's version of the resistance.

After all, the one thing that is distinctive about Race-X is that they use absolutely no technology. Their rifles are beetles, their tanks are Voltigores, and their grenades are explosive spores.
They're basically the direct opposite of the combine.
yine aynı arkadaştan (buda edit 3)
edit1&2 :yazı[signature][hline]"Kaybetmek ölmektir.Binlerce savaştan galip çıkabilirsin ama sadece bir savaşta mağlup olursun"
Zaknafein Do'Urden

[Bu mesaj Sparkcaster tarafından 07 Aralık 2004 23:20 tarihinde değiştirilmiştir]

[Bu mesaj Sparkcaster tarafından 07 Aralık 2004 23:22 tarihinde değiştirilmiştir]

[Bu mesaj Sparkcaster tarafından 07 Aralık 2004 23:31 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

The Black Mesa incident could have been avoided too, the Marines in Opposing Force where being prepped for a mission at Black Mesa in March, probably the training corse and everything, the Black Mesa incident happened in May, thats a two month gap and the G-Man was in both places watching, check out the game manuals for HL and Opposing force, they have insight into whats going on. These comments from the Opposing force booklet shows that they did know something was gonna happen:

March 7th

I finally saw the government guy today. I'm not sure he is a G-man, but he was wearing a really uptight suit and carrying a briefcase. He looked more like a lawyer or insurance agent to me. I did notice him checking me out. Several times throughout the day I spotted him just watching me during training. I wonder what he is up to...

The G-Man obviously knew to watch Adrian because of his potential in the situation.

March 15th

The rumor has been confirmed. We are being trained for a mission at the Black Mesa facility. All I know is that the place is being used by scientists who are doing some kind of new research. I can't imagine what we would be needed for. We were told today to be ready incase it happens tomorrow. I don't know what "it" is, but the whole thing is a ittle strange."

Was the G-Man the one responsible for briefing the higher ranks of the Military?

So did Valve then retract their earlier statements that HL1 was the only game considered official in terms of determining HL2 storyline? I am strongly under the impression that the events that occured especially in Opposing Force and also in Blueshift simply don't fit in well with the HL2 storyline or the overall Half-Life story.

And just look at all the things that seem quite out of place when you try to link them together...

Opposing Force:
The Armed Forces and Black Ops units sent into Black Mesa work together in Half-Life (while I dont remember them seen together, you are captured by the Armed Forces the moment you finish defeating the first wave of female assassins. I think they capture you in the room that the assassins came in from, indicating that they saw each other and obviously didn't kill each other) and then they fight against each other in Opposing Force.
While the G-man is seen talking to to various people in both HL1 and HL2, he is never seen actively closing, unlocking and opening certain doors in order to herd the player around, nor is he seen actively undermining the player's efforts by rearming nukes etc. The G-man is an observer and manipulator, not an active participant.
The game creates an entirely new race that is neither Xen nor Combine. Race-X does not fit the description of your typical combine, and it was previously mentioned by Gave that Race-X would not be making an appearance in HL2. Very little hints are given as to Race-X's origins, or more importantly their command structure. We know the command structure for both Xen and Earth.

Blue Shift:
The game claims that you are Barney Calhoun, even though you never actually fought alongside Gordon Freeman and you only caught 2 glimpse of Gordon Freeman. The first was as he went past on his train on the way to work, and the second was right after he had been captured by the Armed Forces. Neither moments would have been particularly awe-inspiring. In Half-Life 2, Barney is speaks to you and others in a manner that indicates you two fought together (ie telling others that you can get through anything and that they should have seen us, acting all chummy with us as if he spent a great deal of time Gordon and got close to him).

There are plenty more smaller inconsistencies, which really lead me to believe more and more than the expansions have nothing to do at all with HL2, and that we really should just ignore them completely for speculation purposes.

başka alntılar[signature][hline]"Kaybetmek ölmektir.Binlerce savaştan galip çıkabilirsin ama sadece bir savaşta mağlup olursun"
Zaknafein Do'Urden
Sosyal ağlarda paylaş

3. oyunu alırken atıyorum .. paketi icinde half life konusunun kitabı olsa cok guzel olur nisallah ole bisi yaparlar atiyorum gordon freeman gunlugu shepherd gunlugu barney gunlugu gibi g-man in amacı kim oldugu oyunda ki ırklar hakkında bilgi insallah yaparlar sole bi 100 sayfalık bi kitap yapsalar paketi 1000 dolar yapsalar bile alırım o derece..

2. oyun olayı hic anlatmıyo gibi bisi ufak tefek ayrıntılar veriyor ama ortada bisi yok üstüne herkes bi yorum yapıyo kendin yorum yapıyosun kendi dogruların olusuyo ama belki senin dogrularının oyunla alaksı yok oyunun sonunu cok begendim ama hl 1 deki gibi g-man cok konusmuyo olayı anlayamadım...

oyunu hard da her yere bakarak oynadım yavas yavas cok zevk aldım oynarken bazı seyleri kendi kafamda cozdum ama gercegi bilmemek oyunu yapanların ne dusundugunu anlamak isterdim oyunun nereye gidecegini falan simdi 3. oyun cıkacak atıyorum gezegenine gidecez combineların ama amac ne? g-man bize ne yaptırmaya calısıyo adam sonunda cekti gitti karanlık odada dumur olup kaldım keske daha acıklayıcı bi son olsaydi adam tamam verdigim gorevi yaptın bi dahaki goreve kadar gule gule dermis gibi gitti oynayanları da karanlık odada bıraktı burdan ne dusunulur ne yapılır hic bi fikrim yok en azından 3. gorevin ne oldugu oyunun konusu hakkında bi fikir verebiirdi..

bilgisayarında half life yuklu olan biri 1. oyuun sonundaki konusmayı tam olarak anlatabilir mi?anlamadım degil ama kacırdıgım bisi vardır diye soruyorum 2 yıl oldu oynamayalı..ozet seklinde biri yazarsa cok sevinirim..
Sosyal ağlarda paylaş

vav sparkcaster.. etkilendim vallaha ya..

ichthyasour, şu köpek balığı kılıklı yaratık.
bullsquid ise birinci oyunda gördüğümüz, iki ayaklı, öne doğru başı uzanan, tentacle gibi ağzı olan, yeşil bir şey tüküren, köpek kılıklı şey :)[signature][hline]Okuyun okutturun (Paticik FAQ)
http://forum.paticik.com/view.php?id=100154
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Way, 08 Aralık 2004 00:14 tarihinde demiş ki:
bilgisayarında half life yuklu olan biri 1. oyuun sonundaki konusmayı tam olarak anlatabilir mi?anlamadım degil ama kacırdıgım bisi vardır diye soruyorum 2 yıl oldu oynamayalı..ozet seklinde biri yazarsa cok sevinirim..

45 dakikalık videosu var, onu açıp, anladığım kadarını yazayım: :)

"Gordon Freeman, in the flesh. Or rather in the hazard suit. I took the liberty of relieving you, um... your weapons. Most of them were goverment property. As for the suit, i think you've earned it.
The borderworld, then is under our control, for the timebeing, thanks to you. Quite a nasty piece of work you managed over there, I'm impressed.
That's why I am here, Mr Freeman. I have recommended your services to my, err... employers. And they have authorized me to offer you a job they agree with me that you have limitless potential.
You've proved yourself a dissaysııl(anlamadım) man, so I don't expect you to have any problem to decide what to do. If you are interested, just step into the portal, and i will take that as a yes. Otherwise well, mm... I can own(anlamadım) you a battle you have no chance of winning, rather an entire climax after what you've just survived.
Wisely done Mr Freeman, I mix(anlamadım) see you up ahead."

NOT: daha önce yazıldı gibi hatırlıyorum ama tüm sayfaları aramaya üşendim.[signature][hline]Okuyun okutturun (Paticik FAQ)

[Bu mesaj Bonecrusher tarafından 08 Aralık 2004 00:47 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

bir de ilk oyunda g-man sss'lere vurgu yapıyor, daha yapay konuşurken
ikinci oyunda biraz daha düzeltmiş konuşmasını.
acaba diyorum dünya dışı bir varlık mı?
kendisini passif g-man olarak mı yansıtıyor?

ayrıca tassadar ve fenix'i öldürmüş blizzard gibi,
valve da eli vance ve alyx'i öldürmüşse, elimi boğazında bilsin valve.
kıl oldum o sonu görünce.
öldürürüm valla adamı...[signature][hline]Okuyun okutturun (Paticik FAQ)
Sosyal ağlarda paylaş

hayır.

1- zaman kontrol olayını, onun patronları/başka bir ırk vermiş olabilir.
2- zaman kontrol olayı, bilimsel bir teknoloji olabilir, kendisi bulmuş olabilir.
3- bizi başka bir yere ışınlayabilir anında, biz de aslında zaman durmuş gibi görebiliriz, oysa bir çeşit ilizyon gibi birşey olabilir.

aklıma bunlar geliyor :)[signature][hline]Okuyun okutturun (Paticik FAQ)
Sosyal ağlarda paylaş

Yazdıını düzeltsem çok kıl olmaz di mi? Neyse içim raat etsin..

"Gordon Freeman, in the flesh. Or rather in the hazard suit. I took the liberty of relieving you of your weapons. Most of them were goverment property. As for the suit, i think you've earned it.
The borderworld, Xen, is under our control, for the time being, thanks to you. Quite a nasty piece of work you managed over there, I'm impressed.
That's why I am here, Mr Freeman. I have recommended your services to my, err... employers. And they have authorized me to offer you a job. They agreed with me that you have limitless potential.
You've proved yourself a decisive man, so I don't expect you to have any problem to decide what to do.
If you are interested, just step into the portal, and i will take that as a yes. Otherwise well, mm... I can offer you a battle you have no chance of winning, rather an entire climax after what you've just survived.
Wisely done Mr Freeman, I'll see you up ahead.."
[signature][hline]Birini suçlamak için işaret ettiğinde, diğer 3 parmağınında seni işaret ettiğini unutma..
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Bonecrusher, 08 Aralık 2004 01:29 tarihinde demiş ki:
hayır.

2- zaman kontrol olayı, bilimsel bir teknoloji olabilir, kendisi bulmuş olabilir.
3- bizi başka bir yere ışınlayabilir anında, biz de aslında zaman durmuş gibi görebiliriz, oysa bir çeşit ilizyon gibi birşey olabilir.

aklıma bunlar geliyor :)

En sonuncu fikir güzel, hoşuma gitti ama dierleri olamaz.

Zaman kontrol olayını onun patronları/başka bir ırk vermiş olsa, öncelikle onlar ööle bi gücü nerden veya nasıl bulmuş olabilir? O gücü niye g-man'e vermiş olsunlar ki? Ya da o gücü ona nasıl verebilirler?

Bilimsel teknoloji olsa, öncelikle yine akla nasıl sorusunu getiriyor? Nasıl işledii ayrı bi soru. Nasıl milletin elinde çocuk oyuncaı olmadı.. Ama kendisinin yapmış olması çok zor yani,komik.. :)

Bi de zamanı durdurma gücü varken neden bu gücü başka şeyler için kullanmıyor? Zamanı durdurup çok rahat combineları alt edebilir..

Ayrıca zamanı durdurup, nasıl içinde ilerliyor? Neden biz tamamen durmuyoruz?

Dediim gibi 3.'sü en mantıklısı hatta aklıma yattı diebiliriz..[signature][hline]Birini suçlamak için işaret ettiğinde, diğer 3 parmağınında seni işaret ettiğini unutma..
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Dungeon_Master, 08 Aralık 2004 01:35 tarihinde demiş ki:
Yazdıını düzeltsem çok kıl olmaz di mi? Neyse içim raat etsin..

yok ya ne olcak.. adamın aksanı bir tuhaf, bazı yerleri anlıyamamıştım, sen de onları düzeltmişsin işte :)[signature][hline]Okuyun okutturun (Paticik FAQ)
Sosyal ağlarda paylaş

ya arkadaslar yazmısken Op For.. un sonunda g-man ın ne dedigini de yazar mısınız 1 kere bitirdim ve o konusmanın kelimesini bile hatırlamıyorum ya bi tek helikopterde gittigimiiz g-man in bizi degisik bi yerde bırakıp gittigini hatırlıyorum zahmet olmazsa yazın lutfen :)

ve sonunda portal dan gecip gelen yaratık ne neye hizmet ediyo onu oldurunce ne yapmis olduk bisi mi engelledik engellediysek neyi engeledik?

bide sonunda ne diyodu half life taki gibi hired falan gibi?
subject ... vs vs..

[Bu mesaj Way tarafından 08 Aralık 2004 02:24 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

valla orjinal HL1 var elimde ama opposing forces'ı çok önce cracked hl ile oynamıştım. Blue Shift ise hiç oynayamadım :)

Elimde o 45 dakkalık koşturmacalı HL1 videosu var ama op forces videosu bulamadım.

Sonunda HL1 gibi tırıvırı şeyler diyordu işte. "sen iyi iş yaptın, etrafına bak bunların hepsini sen öldürdün, gel bana katıl" diyor ve seni kendi tarafına çekiyordu.

Yaratık ise herhalde bu Race-X'in patronuydu. Valla fazla bilgim yok, eğer HL2 hikayesinde Opposing Forces'ı da dahil ederlerse, o yaratıktan geniş bir hikaye çıkartabilirler...[signature][hline]Okuyun okutturun (Paticik FAQ)
Sosyal ağlarda paylaş

Şansına opposing force'u biraz önce bitirdim. (Az kalmıştı da son tartışmadan soora bitiriyim dedim.. :) ) Neys sonunda g-man Adrian Shephard' şöyle dior:

"So corporal Shepherd. We meet at last. Please don't think that I've been avoiding you. A great many matters require my attention in these troubled times. I do hope you understand. And now I require a further indulgence on your part. I cannot close my report until every loose end has been tied up. The biggest embarrasment has been Black Mesa facility but I think that's finally taken care of itself.
"Birden görüşümüz beyazlaşıyo. Sanırım g-man kurduu bombayı patlatıyor.. (Ssleri koyucam..)"
Quite so. But there is still the lingering matter of witnesses. I admit I have a fascination for those who adapt and survive against all odds, they rather remind me of myself. If for no other reason I have argued to preserve you for a time.
While I believe a civil servant, like yourself, understands the importance of discretion, my employers are not quite so trusting and rather than continually subject you to the irresistable human temptation of telling all; we have decided to convey you somewhere you can do no possible harm.. And where no harm can come to you.. I'm sure you can imagine there are worse alternatives.."
[signature][hline]Birini suçlamak için işaret ettiğinde, diğer 3 parmağınında seni işaret ettiğini unutma..
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Dungeon_Master, 08 Aralık 2004 01:41 tarihinde demiş ki:
said:
Bonecrusher, 08 Aralık 2004 01:29 tarihinde demiş ki:
hayır.

aklıma bunlar geliyor :)

En sonuncu fikir güzel, hoşuma gitti ama dierleri olamaz.

Zaman kontrol olayını onun patronları/başka bir ırk vermiş olsa, öncelikle onlar ööle bi gücü nerden veya nasıl bulmuş olabilir? O gücü niye g-man'e vermiş olsunlar ki? Ya da o gücü ona nasıl verebilirler?

Bilimsel teknoloji olsa, öncelikle yine akla nasıl sorusunu getiriyor? Nasıl işledii ayrı bi soru. Nasıl milletin elinde çocuk oyuncaı olmadı.. Ama kendisinin yapmış olması çok zor yani,komik.. :)

Bi de zamanı durdurma gücü varken neden bu gücü başka şeyler için kullanmıyor? Zamanı durdurup çok rahat combineları alt edebilir..

Ayrıca zamanı durdurup, nasıl içinde ilerliyor? Neden biz tamamen durmuyoruz?

Dediim gibi 3.'sü en mantıklısı hatta aklıma yattı diebiliriz..

bilimsel bir olay olmasi cok muhtemel cunku oyunda teleport olduktan 1 hafta sonra ulasiyorduk bu yuzden heryerde slow time warp duyuyoruz iluzyon olayi olamaz o zaman gordon yaslanirdi ama gordon yaslanmadan 10 yil sonra buluyoruz onu zerre yaslanmamis g-man %80 bence buyuk bir rebel olusumunun basi[signature][hline]duty ... honor ... courage... *cough* semper fiiiii....
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Disappear, 08 Aralık 2004 02:53 tarihinde demiş ki:
bilimsel bir olay olmasi cok muhtemel cunku oyunda teleport olduktan 1 hafta sonra ulasiyorduk bu yuzden heryerde slow time warp duyuyoruz

Yanlız;
1.si o olay bir hata sonucu, teleport makinesinin arkamızdan patlaması sonucu o şekilde olmuştu. Yani bi dizi hata sonucu düzgün çalışabilecek bi zaman makinesinden bahsedioruz.
2. Biz o zaman boyunca hiç bişey yapamamıştık. Direk anestezi olmuş gibi bi anda 1 hafta soorasında başladık.
3. Diğerleri için zaman olduu gibi geçmişti.

G-man'in burda yaptıı bunun tam tersi; o kendi için zamanın akışını durdurmuyor, dierleri için zamanı durduruyor, kendisi o sırada istediini yapıyor.. Bizim başımıza gelen olay zamanın bizim için 1 hafta akmaması, ki hiçbi şey yapmadan komada gibiydik; dierleri için zamanın her zamanki şekilde sürmesi..

2si tamamen farklı şeyler..[signature][hline]Birini suçlamak için işaret ettiğinde, diğer 3 parmağınında seni işaret ettiğini unutma..

[Bu mesaj Dungeon_Master tarafından 08 Aralık 2004 03:12 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Way, 08 Aralık 2004 02:21 tarihinde demiş ki:
ve sonunda portal dan gecip gelen yaratık ne neye hizmet ediyo onu oldurunce ne yapmis olduk bisi mi engelledik engellediysek neyi engeledik?

bide sonunda ne diyodu half life taki gibi hired falan gibi?
subject ... vs vs..

Evet, o yaratık Race-X'in lideri gibi birşey. Onu öldürmekle Race-X'in dünyaya gelmesini, yayılmasını ve hatta istila etmesini engellemiş olduk..

Opposing Force'un sonunda da şunlar yazıyor:

SUBJECT : SHEPHARD

STATUS : DETAINED

FURTHER EVALUATION PENDING
Sosyal ağlarda paylaş

g-manin zamanı kontrol etme olayı ile ilgili bişi sölemek istiyorum.
zaman kontrolu gibi güçleri g-man'e belli ki daha üstün birileri vermiş. çünkü g-manin hl2'nin sonunda time'la ilgili bişey söyleyememesi (" i trust it will all make sense to you in the course of... well... i'm really not at liberty to say") bence g-mane daha üst seviye birilerinden izin verilmemesi nedeniyle.

bu arada opposing force'un sonundaki konuşma çok ilgimi çekti. ben onu bi hl2 forumlarına yaziim de kafayı hl2 ile bozmuş olanlar tartışsın :)
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Bonecrusher, 08 Aralık 2004 01:01 tarihinde demiş ki:
bir de ilk oyunda g-man sss'lere vurgu yapıyor, daha yapay konuşurken
ikinci oyunda biraz daha düzeltmiş konuşmasını.
acaba diyorum dünya dışı bir varlık mı?
kendisini passif g-man olarak mı yansıtıyor?

ayrıca tassadar ve fenix'i öldürmüş blizzard gibi,
valve da eli vance ve alyx'i öldürmüşse, elimi boğazında bilsin valve.
kıl oldum o sonu görünce.
öldürürüm valla adamı...

valla bone bence hl2 nin sonu şu ana kadar yapılmış en etkili sahne diyebilirim.hatta filmde izlesem oha falan olurdum :-P

bence g-man shepard ı gordona karşı garanti olarak tutuyor.çünkü fiziksel bir savaşta gordonla bir o kapışabilir.(ha g-man in böyle birşeye ihtiyacı olup olmadığı tartışılır)[signature][hline]"Kaybetmek ölmektir.Binlerce savaştan galip çıkabilirsin ama sadece bir savaşta mağlup olursun"
Zaknafein Do'Urden
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...