Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ÜST YAPI ELEMANLARI ( ASFALT YOL ) BÜTÜN SORUSU OLAN ARKADAŞLARA

erdem23

Öne çıkan mesajlar

• 2 hafta sonra ...
chrome said:

Lord_Argos said:

Dragonfire said:

asfalt yerine beton yola geçsek komple maaliyeti fazlalaşır ama daha uzun ömürlü ve sağlam olur diye düşünüyorum.
niçin beton.

Hakkaten üşenmedim okudum. Sonuç, beton yol asfalt ile hemen hemen aynı ama daha kaliteli ve 2 katı uzun ömürlü ve yerli bir malzemeymiş diyorlar.

Asfaltı üstüne üstlük ithal ediyormuşuz ve her 2-3 senede bir bakım gerektiriyormuş ve bazen bakım masrafları yapım masraflarını geçebiliyormuş.

Peki neden hala ısrarla asfalt yol yapıyoruz? Curunir'in dediği gibi eşe dosta araba ev almak içinmi.

1 m2 asfalt ile 1 m2 beton yol maliyeti arasinda tam 50 kat fark var cunku. Prosesler cok farkli. Bir de kgm altyapisi ekipman ve mak parki tamamen asfalt yola gore duzenleniyor 50 lerden beri. Marshall yardimlarindan beri surec boyle isledi. Beton yol da deprem bolgesi ulkeler icin cok mantikli degil zaten catliyor. Zemin iyilestirme yapilmazsa cokuyor falan hep maliyet bunlar. O duble yollar beton olsaydi mesela 1 sene memur maasi odeyemezdi devlet

Abi şu yazdıkların, adamların yayınladığı raporun neredeyse tam tersi. Cidden sen nereden buldun bu bilgileri?

Zemini anormal olmayan yolların yapımında asfalt ile beton maliyeti hemen hemen aynı olduğu yazıyor okursan maliyet fiyatlarına kadar yazmışlar. Hatta bakımı o kadar çok oluyor ki asfalt maliyetini ikiye katlıyor masrafları ile.

Beton yolun deprem bölgeleri olan ülkeler içinde en iyi yol olduğunu söylemişler ve bununla ilgili bir çok örnekte bulunmuşlar.

Zaten raporun sonunda "halkın beton yola karşı önyargısını anlamış değiliz" demişler cidden adamların bile bilmediği verileri var halkın.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...