Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bağlan Olan Ki Ve De/Dan Sonra Virgül

Istari

Öne çıkan mesajlar

Benim bildiğim bunlardan sonra virgül gelmez. bir cümle içinde pekiştirme veya bağlama görevinde kullanılan de / da bağlacından sonra ve ki'den sonra virgül konmaz, diye biliyorum; ama birçok kitapta virgül geldiğini de gördüm işin aslı nedir bilen var mı?

naçizane bir makale yazmaya çalışıyorum ama bu kurala kafam takıldı.
Sosyal ağlarda paylaş

- metin içinde ve, veya, yahut bağlaçlarından önce de sonra da virgül konmaz. örnek: "öğretmeninizle bir veya iki kez görüştüm"
- metin içinde tekrarlı bağlaçlardan önce ve sonra virgül konmaz. örnek: "ya bu deveyi gütmeli ya bu diyardan gitmeli"
- bir cümle içinde pekiştirme veya bağlama görevinde kullanılan de / da bağlacından sonra virgül konmaz. örnek: "ablası da kardeşi de gelmişti"
- metin içinde -ınca, -ince anlamında zarf fiil anlamında kullanılan mı/ mi ekinden sonra virgül gelmez. örnek: "acıktı mı hemen mutfağa koşuyordu"
- şart ekinden (-sa -se) sonra virgül konmaz. örnek: "hediyeyi aklın yatarsa alırsın"
- şunlardan sonra da virgül konmaz: (-dıkça -dikçe -ip -erek -ken -meden -meksizin -eli -er -mez -casına -dığında -r) örnek: "yemekte bir kerara varıp arkadaşına dikkatli dikkatli bakarak konuştu"

ki ekiyle ilgili bişey yazmıyor ama türk dil kurumu sayfasında
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

"ve" ve "ama" gibi bağlaçlardan sonra virgül koyma ingilizce okumaya yazmaya alışanlar yüzünden geldi, dilbilgisi kurallarında yok ama işte çevirmenlerin ve editörlerin gözünen kaçıyor malesef

kesinlikle, çevirmenler bu hatayı çok sık yapıyor.

şimdi fark ettim, başlığı açarken yanlış harfe basmışım. sağlık olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...