Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Manahel Thabet. Dünyanın en zeki insanlarından biri.

sostizm

Öne çıkan mesajlar

sipeyskeyk said:

Entellik taslayıp ünsüz sertleşmesini bilmemek : P P P

eldar said:

şöyle bir şeyden millete çakma ihtiyacı duyup topic açman ilginç olmuş. Neyin kompleksi bu anlamadım.

Fistan said:

zekiyse aferim kadına
napalım baska

Yahu ne entellik tasladım ne de millete çakma derdim var. Kadını tanımıyordum, baktım kim olduğuna, SEVDİM, paylaşmak istedim.

Bizde mesela ne kadar zeki olursan ol 25 yaşında doktora bitiremezsin. Bitirsen de yüksek lisans için 4 dönem (2yıl) doktora için en az 4 yıl zaman geçmesi gerekiyor, etti mi 6? Üniversiteye 15 yaşında başlasan 19unda bitirsen beeelki olur ama onun da önünde bir sürü engel vardır kesin.

Bunları falan düşündüm paylaşırken. Tarzım paylar gibi olduysa kusura bakmayın amacım öyle değildi...
Sosyal ağlarda paylaş

sostizm in niye üzerine gidiyosunuz ki, adamın niyeti belli. Kayda değer zekilikte bir insan profili bulup etkilenmiş de paylaşmış. Kadın beynini kullanmakta iyi görüldüğü üzere, pazarlama kısmında bir takım sıkıntıları var.

Laf sokanlar kıskanıyo hep 25 yaşında doktoraları yok diye =)
Sostizm sen bunları boşver abi, biz yolumuza bakalım, boş lafa karnımız tok.
Sosyal ağlarda paylaş

DoGMeaT said:

makinadan yediğiniz döneri beğendiniz mi hiç ?

Ben beğeniyom panpa, hele isveç'te kebab-pizza, kebab-tallrik, kebab-rulle gibi versiyonları var ki aklıma getirdiğin için en içten küfürlerimi sanal ortamda telepatiyle iletiyorum şu an bünyene. Parti sonrası böyle tomatsos yoğurtsos falan mmhhss

Şu koydukları etten bizde 3 tane iskender yaparlar altına pideyi dipten dibe doldurup

http://snubben.files.wordpress.com/2008/03/kebab.jpg
http://oppegardpizza.no/wp-content/uploads/2013/06/Kebab-pizza1.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

hardcore operations research yok, belli toolları optimizasyon için kullanıyorlar. İşin içine stochastic research, advanced linear&integer programming girince rengi değişiyo zaten ehe. Pricing theory falan yenilir yutulur şeyler değilir.

Brascus daha iyi yazar tabi onun uzmanlaştığı alan. Ben yüksek endüstri mühendisi olarak bir takım yorumlar yapabilirim.

Hele şu derivatives, underwriting gibi işlere girip kafayı sıyırabilirsiniz, sıyırmazsanız zengin olursunuz =)
Sosyal ağlarda paylaş

Bu bir kadın ve arap olduğu için bence bu kadar dikkat çekiyor, erkek olsa okur geçerdik, böyle olmazdı sebebi de, 25 inde doktora almak iq su biraz yüksek olan bir insan için çok zor değil ki- dünya genelinde konuşuyorum- ve yine IQ ortalama üzeri olan çok sayıda insan var. Tabiki bu Başarı değil demiyorum, iyi olmuş paylaştığın görelim, pozitif bilimlerin kaldırılmaya çalışışdığı güzel ama cehalet akan ülkemde bu haberleri okumak hoş.
Bir de, finans mühendsiliğini küçümsediğimden değil, elbetteki modelleme matematik falan kullanılıyor, ama keşke quantum math üzerine olan çalışmasını öncesinde yapaymış demedim değil.
Sosyal ağlarda paylaş

orc_lord said:

Oyy elma kanka şöyle güzel şeyler paylaşma lütfen :D

Kanka gel bi daha yapalım cruiseshiple akarız estonyaymış latviyaymış ne bulursak. Ben doktorayla uğraşacağım için önümüzdeki 4 sene nispeten flexible ım. Özel sektör saldığı zaman atla gel Hollandaya, burdan ryanair akar.
Sosyal ağlarda paylaş

Borastus said:

Fin said:

Financial Engineering

lel wp

benim yuksek lisans yaptigim alan bu sorularinizi alabilirim, baya yogun modelleme isleri var

slm
financial eng. de ne kadar istatistik/olasılık kullanılıyor? stochastic processes falan da var mı? bi de sağlam financial eng. bilen adam borsadan vs. güzel para kaldırır mı?
tşkler (:P)
Sosyal ağlarda paylaş

Financial Engineering basit birşey değil, hatta eminim birçok mühendislik kadar zordur. Ancak buradaki sıkıntı bir noktada olayın doğa kanunlarına dayanmıyor olması.

Genelde finans alanında hayvan gibi modellerde üç beş kuruşluk arbitrajı yapabilenler değilde daha farklı adamlar kazanıyor sanki. Tartışmaya açık tabii. İşin basic kısmını ve belki biraz ilerisini bilmek çok önemli bence, ama işin matematiğine son derece hakim biri, finansın diğer fundamentallarını unutmamalı.

Genelde hardcore financial engineering ciler quant tarzı rollerde görev alıyorlar, elbetteki bunlar yatırım bankalarında oldukça zor girilen yerler. Ancak yine de pastayı kim yiyor derseniz, front office'te salesde oturan Di Caprio oluyor:)..

http://en.wikipedia.org/wiki/Long-Term_Capital_Management
Çok üstünkörü yazdım da, üzerine tartışılabilir..
Sosyal ağlarda paylaş

bolumun tam ismi financial engineering and risk management. genel olarak dersler portfoy olusturma ve finansal olarak riskli duruma dusmeme uzerine.

portfoy olustururken bir havuz olusturmak gerekli. bunun icinde mumkun oldugunca birbirinden bagimsiz entrumanlar ile riski minimize edip kazandi arttirmak mevzu. istatistik burda devreye giriyor, farkli stocklarin korelasyonunu hesaplayip risk dagitimi yapmak mevzu. Risk getiri egrisinde en optimal pozisyonu bulup ona gore bir portfoy olusturmak uzerinde.

risk management su sekilde mesela pegasus firmasindayiz, firma icin en buyuk risk petrol fiyatlari, petrol fiyatlarindaki oynama butceyi mahvedebilir. bunu engellemek icin opsiyon veya emtiya borsasinda pozisyon alip hedgelemek gerekli.

4-5 yilda bir ekonomik kriz olusma olasiligi oldukca yuksek, firmalar bu durumlara karsi pozisyon almaz ise batma olasiligi oldukca yuksek, ama bazi firmalarda kazancla cikiyor krizlerden risk dagitimini iyi bir sekilde yaparsan rahat bir sekilde cikabilirsin. Ornegin su an dolari yil sonu 2,7 den alim opsiyonu imzalarsan yil sonunda dolar patlasa bile sorunsuz kurtulabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
elma said:

orc_lord said:

Oyy elma kanka şöyle güzel şeyler paylaşma lütfen :D

Kanka gel bi daha yapalım cruiseshiple akarız estonyaymış latviyaymış ne bulursak. Ben doktorayla uğraşacağım için önümüzdeki 4 sene nispeten flexible ım. Özel sektör saldığı zaman atla gel Hollandaya, burdan ryanair akar.

İnşallah, seneye olabilir aslında çok isterim tekrar cruise olaylarını yapmayı ;)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...