Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İnternet Site Lisansları

ibosch

Öne çıkan mesajlar

İnternette paralı satılan joomla olsun Wp olsun Html temaları warez vs. sitelerde bolca var.Burlardan indirip kullanırsak sıkıntı yaşarmıyız.Etiklik açısından tabiki hoş değil, ama paralı satılan temaların araştırınca yüzde 75 i çıkıyo.Bu kadar çok olması şaşırttı.Kullansak sıkıntı yaratırmı paticik halkı ?
Sosyal ağlarda paylaş

Sikayetin farkli asamalari var.

Tema sahibi kisi ilgili temanin izinsiz kullandigini farkettiginde ilk olarak siteyi barindiran hosting firmasi ile temasa gececektir. Hosting firmasi bu isten legal olarak sorumlu ise siteyi askiya alip kullanicisina bilgi verecektir.

Yok degilse firmanin insafina, etik degerlerine, keyfine kalmis bir durum.

Ikincisi ise tema sahibi ile senin bulundugun konum. Eger yaptigin cakallik bulundugun ulkede bu kisinin fikri haklarini koruyor ise kisinin sikayetci olmasi ve basinin belaya girmesi olasi. Degilse kisinin yapabilecegi bisey yok.

Ha inada bindirir gelip bulundugun ulkede vergi mukellefi olur ya da gelir seni orada mahkemeye verirse yine GG.
Sosyal ağlarda paylaş

di istediğim cevabı vermiş.İşin özeti:
Lisans almassak

- Güncelleme, destek vs bişi alamıyosun.
- Tema sahibi kisi ilgili temanin izinsiz kullandigini farkettiginde ilk olarak siteyi barindiran hosting firmasi ile temasa gececektir. Hosting firmasi bu isten legal olarak sorumlu ise siteyi askiya alip kullanicisina bilgi verecektir.

Yok degilse firmanin insafina, etik degerlerine, keyfine kalmis bir durum.

Ikincisi ise tema sahibi ile senin bulundugun konum. Eger yaptigin cakallik bulundugun ulkede bu kisinin fikri haklarini koruyor ise kisinin sikayetci olmasi ve basinin belaya girmesi olasi. Degilse kisinin yapabilecegi bisey yok.

Ha inada bindirir gelip bulundugun ulkede vergi mukellefi olur ya da gelir seni orada mahkemeye verirse yine GG.

- Dolanan sitelerin firmaları nerdeyse hepsi yurtdışı olduğundan, siteyide kendimize göre editleyerek yayınladığımızdan bir sıkıntı çıkmıyor .Doğru mudur ?
Sosyal ağlarda paylaş

Bne bu ise kokten karsi deilim.Keza bazen temanin live preview i adam akilli fikir vermiyor.Hatta live preview e inanip temayi satin aldiktan sonra gitti paraciklar deme ihtimalin var.O yuzden ben once themeforestten temaya begenip sonra warez download ediyorum.Local hostta temayi denedikten sonra eger memnun kalirsam satin alip kullaniyorum.

Bu arada warez temalar update olmuyor.O da bi sikinti.Parali olupta developeri tarafindan update edilmeyenler var.Onlar bambaska bir sikinti.Wpde bulunan bir guvenlik acigindan dolayi themeforest temalardan update istiyo.Adam temasini guncellemedigi icin temayi themeforest siliyo.Temanin sik sik update olmasi uzun vadede sart.

Download sayisi yuksek temalarin warezi rahat bulunur.Updateleride sik sik olur parasini odedikten sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Yasak lakin konu warez degildi zaten, yaptirimi idi. Son iki mesajla tehlikeli sulara dogru gitmeye baslamis. =)

Ben warezi legal bir sekilde kullanmayi anlatmaya calistim ama yanlis ansilma olmasin yani.

Localhostuna kurup demo datasi olmadan bir temayla para vermeden once uzerinde neler yapabilecegini gorme uzerine bir warez yaklasimi var benim postumda.Cunku demo datasi ile live preview de ozelliklerini gorup, bu tam benlik bir tema diyip parayi gomdukten sonra hayaller paris gercekler eminonu olayi yasanmasin diye dedim ben onu.

Temayi bulup uzerinde yeterince oynadiktan sonra eger amaca hitap ediyorsa gom parayi gozun arkada kalmasin diyorum yani.

Update gecmisi olmayan temaya para vermeyin bide.Yeni teknoljileri adapte edip guncelliyolar cogu temayi.Ama bazi temalari adam yazip koyuyuo bi indren olur para kazaniriz hesabi.Sonra bir daha dokunmuyo temaya.Temada buglar oluyo, temadaki plugunlerin daha guncel versiyonlari cikiyo, temada kullanilan bir pluginin yada temanin kendi kodunda guvenlik acigi oluyo... falan falan.Adam guvenlik acigini update edip fixlemezse tf temayi kokten siliyo databasesinden.50 dolar bir tema daha da kullanilmamak uzere ucup gidiyo boylelikle.
Sosyal ağlarda paylaş

ibosch said:

di istediğim cevabı vermiş.İşin özeti:
Lisans almassak

Emek hırsızı , az gelişmiş toplum üyesi , her zaman düdüklenmeyi hakeden bir birey oluyorsun.Gerçi bizim ülkede 2000 liralık telefon alıp 5 liralık app için korsan nerden bulurum diye kasan milyonlarca insan var.Telefona 2000 lira verdik , program yüklemeye de mi para vercem homunugoyim diye gezen öküz çok.

Ha tek göz versiyonu indirdin, az kurcaladın baktın hoşuna gitti sonra parayı bastın o zaman yukardakiler geçerli değil.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Korsani ben de kullaniyorum Pulkas'in dedigi gibi. Programi ya da oyunu indiriyorum, Wine ile calistirabilirsem satin aliyorum.

Tema olayi biraz daha farkli ama anlatilandan, telif haklarinin ulkemizde ozel olarak korunmasina gerek yok, fikri mulkiyet hukukun ic hukuktan en uzak alani olabilir. Telif haklari uluslararasi korunur, ulkede vergi mukellefi olmalari gerekmiyor. Tescil ettirmesi de gerekmiyor, telif haklarinda tescilin hic bir etkisi yok. Sadece Turkiye'de dava acmalari gerek sana karsi. Onu da yaparlar, bu adamlarin sirf bu isi yapan avukatlari var. Ticari kullanmiyorsan ancak es gecme ihtimalleri var ama yine de dava acabilirler.

Ticari bir iste kullanirsan para cezasi 50000'den, hapis cezasi 2 yildan basliyor. Ticari degilse 10000'den ve 3 aydan. Ikisi de 4 yila ve 150000'e kadar cikiyor. Yapma.
Sosyal ağlarda paylaş

@arcane güldürdün :D. Derdim çalmak değil, sadece merak. Alırsan nolur almassan hukiki boyutu nolurdu.Onuda gayet güzel açıklamışlar. Yalnız regular lisansla extendted lisans arasındaki farkı tam anlamadım. Birinde 1 site 1 proje için herhalde diğeri dükkanı satın alıyoz kime istersek satıyoruz mu oluyor ?
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Hayir.

Regular license ile yaptigin isi satamazsin, extended ile yaptigini satablirsin. Musteri icin is yaparken regular license kullanabilirsin ama, o asamada sadece musterinin vekili ve eser sozlesmesiyle calisani oluyorsun cunku.

Korsan olarak yapip satarsan ama 100000-150000tl ceza ve 3-4 yil hapis.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...