Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yurtdışına taşınmış/taşınmayı düşünen patiler

Chemical

Öne çıkan mesajlar

Haberin kendini paylassana.

Bi de komik oluyoruz ya nesini biliyosun mesela buranin ? Yarisi Hintli yeaa derken argumanin ne? Hintlilerin senden daha ayricalikli oldugunu biliyo musun?

Surda inat edene kadar, komiksiniz diyene kadar geldigimde basima gelenleri yazdigim yazilari okusan mesela olayin vize alabilmekle bitmedigini goreceksin ama gelip gezip donmus biri olaraktan kestigin ahkamin haddi hesabi yok nedense.
Sosyal ağlarda paylaş

Buldum haberi.

http://www.samanyoluhaber.com/dunya/Mersinli-boyaci-Ingilizleri-boyle-dize-getirdi/986643/

Neyse, haberde diyor ki bu adamin basvurusu reddedilmis ama mahkemeye gitmisler. Haberde yine 8 ay diyor ama adam cok sansliymis zira 1-1,5 sene onceden once sonuclanmiyor mahkeme. Diger bir detay ise adamin abisi burdaymis. Yani abisi bakiyor bu adama. Baska sekilde gecinebilmesi mumkun degil cunku Ankara Anlasmasi'nda ilk 2 sene cok zor geciyor. O da ilk sene sonunda vizeyi uzatabilirsen.

Diyecegim o ki haber ile gaza geliyosan hic gelme. Yok adam akilli business plan'im var, don satarim diye tasak gecerken aslinda gelip bilmemkac yuzbin lira harcayip dukkan acacaktim ben, o zaman olur niye olmasin. Gayet de guzel olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Auril said:

evet ticaret yapan busuru turk de gordum orda
bufe isleten vardi her sabah sandwichimi ordan aliyordum geyik yapiyrduk
yaninda da kacak turk isci calistiriyordu yari fiyatina sigortasiz

dunyanin her yerinde de var boyle insanlar

nasil gitmisler oraya bunlar peki ?

http://forum.paticik.com/read.php?20,6391505#msg-6392489

said:
Ankara Anlasmasi esasen Turkiye ile Avrupa ulkeleri arasinda yapilmis olan ECAA'nin (European Community Association Aggrement) bizdeki adi. Kisaca Turk vatandaslarina EU'da SERMAYESIZ olarak is kurma hakki saglamaktadir fakat bu izni rahatca -belki de tek- alabileceginiz ulke Ingiltere'dir. O da iki tane kroyum ama para bende Turk'unun Ingiltere'yi mahkemeye verip, Avrupa mahkemelerinde davayi kazanmasi sonucu mumkun olmustur.

Bu mahkeme sonuclandiginda Home Office'e yigilmis 100bin'den fazla ECAA dosyasi ve 10 senedir Ingiltere'ded mahkum kalmis bi suru insan vardi, 2009 yilinda Home Office dosyalarda bas edemedginden binlerce dosyayi ortadan kaldirip kayboldu dedi, onun hemen oncesinde de bi 100bin kisiye, sirf backlog erisin dosya azalsin diye sorgusuz saulsiz vize vermek zorunda kaldi.

O gordugun marketlerin hemen hepsi oyle aldi o izni.

Peki insanlar nasi geliyor buraya? Turist olarak. Turist olarak gelip kacak yasiyorlar. Saati max 5 pound'a yasiyolar ki o parayla da insan gibi yasayamiyorsun.

Bu arada bunlar memlekete ne katmis sorusu icin de; yukarda bi yerde yazdim, mahkemeler genelde Turklerin lehine sonuclaniyor diye ama ayakkabi boyacisi level bi yerden sonra dilencilige donuyor iste. Yakalaninca gonderiliyorlar memleketlerine, bi daha sanslari olmuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Selam,

Boyle giyim kusam ustune geyik tasarimlar var aklimda kimi orgu kimi t-shirt kimi ic camasiri. Bunlari yaptiracak birilerini ya da bi yer bulmak istesem nereden nasil baslarim ?

http://forum.paticik.com/read.php?13,6625007,page=1

hayir ben don saticam deyince neden olay oldu anlamadim
bak sen de denemissin zamaninda
Sosyal ağlarda paylaş

Aramizdaki fark su; senin sermayeye ihtiyacin var, benim yok. Ona ragmen 5-10K pound bir sermaye gostermek zorunda kaldim cunku sermayen yoksa her sekilde mahkeme yolu gorunuyor.

Haliyle "boyacidan neyim eksik" dediginde ya gecerli bi meslege sahip olman ya da yeterli sermaye ile is kurman gerekiyor.

Sen ikincisini seciyorsun. Haliyle kafamdam gecen dusunce;

Pound 3.7-3.8 civarinda. Is yapicak yerdeki en sikko dukkan kirasi senelik 20-30K pound, dukkanin icini yaptir, mal getir, is yapana kadar ayakta dur, ilk senen dolmadan yeniden basvurmadan once kara gec, vergi ver, haliyle 50-60K pound yatirim yap, ustune kazan, kendini gecindir, artiya cik.

haline donusuyor ve 200bin lira ile yatirim yapacak adamin "don saticam"i gercekci gelmiyor. Haliyle ne katacaksin seni niye alsin diye soruyorum. Ayni seyi sana da soraklar basvurunu bu sekilde yaparsan. Su durumda boyacinin isi senden kolay desem olur heralde.

Diyelimki yaptin bunu bu sekilde. Ne yaparsan yap iznin 1 senelik oluyor ve bu 1 sene cidden cok zor geciyor. Sen dukkani buldun kiraladin icini dizdin diyene kadar rahat 2 ay gececek ve sen kalan 10 ayda kar etmek zorundasin. Harcadigin parayi geri almak zorundasin ki iznini uzatsinlar.

Nasi ya oyle is mi olur, pozitif yonde gidiyosan niye sikinti olur dicektin, ben de dicem ki vizemi uzatirken ve son fiscal year kari 10K gorunurken sacma sapan gecen bir 6 aylik donemin muhasebesini istediler tekrardan, sadece o donem 300 pound icerde ciktim diye vizemi uzatamiyodum nerdeyse. O da faturasini henuz odememis bi musteri yuzundendi.

Neyse uzun lafin kisasi demek istedigim, sermayesiz boyaci olcam dersen olur. Gelip is kurucam dersen isin daha zor, "don saticam" kafasiyla gelirsen yazik edersin hem kendine hem sermayene.

--

Kiyafet isi Turkiye isi icindi. Batsam zarar etsem bile etkilemiyodu beni.

edit : Bu arada haberde bahsi gecen avukati taniyorum. Avukatlar bu sekilde musteri topluyor ve kuvvetle muhtemel Hakan abinin projelerinden biriydi bu. Ayakkabi boyacisina bile izin alayim ki en iyi benim diyebileyim. Allah bilir ne kadar ugrasti onunla.
Sosyal ağlarda paylaş

Auril said:

Onlar bile yolunu bulup yapabiliyorsa bir deger katmadan
Ben vergisini veren isletme acarak neden yapamiyorum diyorum iste

Sen farkli bir sey mi yapiyorsun mesela
Sende ank anlasmasiyla gitmedin mi kalmiyor musun ?

onlar bile yolunu bulup yapıyorsa diyorsun, ben de diyorum ki sana, hollanda'da baya işsiz güçsüz eşofmanla gezen binlerce türk var, %70-80 tutucu kesim, bu adamlar buraya nasıl geldi ya diyorum ben burada kalmada zorlanıyorken, ilkokul mezunu adam nasıl işsizlik parasıyla takılıyor diyorum ama böyle yani.

o adam girdi etti kapak attı diye sen de yapabilicen anlamına gelmiyor
Sosyal ağlarda paylaş

Chemical said:

Auril said:

onlar bile yolunu bulup yapıyorsa diyorsun, ben de diyorum ki sana, hollanda'da baya işsiz güçsüz eşofmanla gezen binlerce türk var, %70-80 tutucu kesim, bu adamlar buraya nasıl geldi ya diyorum ben burada kalmada zorlanıyorken, ilkokul mezunu adam nasıl işsizlik parasıyla takılıyor diyorum ama böyle yani.

bi arkadasimin hikayesini anlatayim sana, trajikomik

burada issiz gucsuz bir adamdi, bi almanci hatun buldu evlendi vatandaslik aldi almanya dan
aileler birlesip bunlara ev almislar galba orada bir ev sahibi oldu ( nasil oldugunun detaylarini tam bilmiyorum asagi yukari boyledir herhalde kiz zengin degilse ) neyse vatandaslik aldiktan sonra bosandilar, ev de buna kaldi
simdi adam oradan issizlik parasi aliyor, evi de kiraya veriyor gelip tr de aile evinde anasi babasiyla yasiyor, daha ucuzmus burasi lol
6 ayda bir gir cik yapiyordu en son
Sosyal ağlarda paylaş

Auril said:

Chemical said:

Auril said:

bi arkadasimin hikayesini anlatayim sana, trajikomik

burada issiz gucsuz bir adamdi, bi almanci hatun buldu evlendi vatandaslik aldi almanya dan
aileler birlesip bunlara ev almislar galba orada bir ev sahibi oldu ( nasil oldugunun detaylarini tam bilmiyorum asagi yukari boyledir herhalde kiz zengin degilse ) neyse vatandaslik aldiktan sonra bosandilar, ev de buna kaldi
simdi adam oradan issizlik parasi aliyor, evi de kiraya veriyor gelip tr de aile evinde anasi babasiyla yasiyor, daha ucuzmus burasi lol
6 ayda bir gir cik yapiyordu en son

çok korkunç ya, tam olarak bunun gibi sebeplerden dolayı bu kadar sıkılaştırdılar immigration'u. Hollanda'da şu an dönen konulardan biri ülkede yaşamayan insanlara niye işsizlik parası veriyoruz, kendi memleketlerine gidip yiyorlar şeklinde, ki ekonominin içine eden bişey.
Sosyal ağlarda paylaş

Chemical said:

abi işte altmışlar sonundaki işçi göçüyle giden kesim çoğu. düz kas gücü adam alınca, sonraki jenerasyonun eğitimli olmasını beklmek anormal tabii. ama hollanda'da doğmuş, liseyi zor bela bitirip sağda solda kurnazlık peşinde koşan türkleri görünce çıldırıyorum ben de sdfdg bir de isveç'deki kulu'lular var dfdfg
Sosyal ağlarda paylaş

Ben kismen aciklik getirebilirim o daha konusmayi bilmeyen adamlarin nasil is guc sahibi olduklarini.

60-90'lar arasinda özellikle iskandinav ulkelerinde asiri isci acigi vardi. Hatta o dönemde isvec isgucu icin göcmen almis baya. 90'larda bile böyleymis bu, bikac isvecli anlatiyo hatta "lisede okurken sirketler, isletmeler okula gelip eleman ararlardi gelin calisin" diye.

Kululular ilk 66'da geliyolar. Ilk jenerasyon asiri isgucu acigi oldugu icin dil vs bilmeden is bulmuslar rahatlikla. Bi kac tanesi para biriktirip is kurmuslar, genelde restoran sektöru. Sonra 70-80 lerde isvecte yasayan italyanlar(genelde pizzacilikla ugrasanlar), italyaya dönmeye baslamis, kululular bunlardan pizzacilari ele gecirmis. Suan bile pizzacilarin %90'i falan kululularindir heralde. Daha sonrasinda kululular baslamis amcasini dayisini yegenini getirmeye. Vize muhabbeti cikinca da önce esini getirip, sonra bosanip kaynanasiyla evlenip onu getirmece gibi birsuru yola basvurmus herifler dsgds Ikinci jenerasyon direk bu pizza kulturunun icine doguyo. Öyle bi hale geliyoki mevzu, kuludaki her gencin hayali isvece gitmek oluyo, kimisi okul bitince, okul bitmeden vs. Bugun kulunun nufusu 19.000 kadar, isvecteki kululu nufusu 80.000 kadar...

Bu ilk iki jenerasyonda cöp buarada. Iclerinde okuyan, dogru duzgun isvecce konusan belki 100/1 oraninda falan. Tipik görgusuzluk var cunku, tek amac kuluda bi ev yaptiriyim, son model arabam olsun kafasi, zamaninda kaldiklari bölge koloni gibi olmus heriflerin. Bunlarin sark kurnazligi yuzunden isvecte turkler ehliyeti sifirdan sinavla ivir zivirla almak zorunda. Zamaninda ziraat kartini ehliyet diye yedirip, sinavsiz vs. ehliyeti degistirmisler, sonradan cakmis isvecliler mevzuyu. Neyse 3. jenerasyonda durum daha iyi, enazindan bi kismi okuyo, kariyer yapiyo vs. Koloni gibi yasamaktan azda olsa siyrilmis durumdalar. Netekim hala tezat durumda bi cogu, geriden gelen jenerasyonlarin etkisi oda.

Bunlarin disinda bide turistik yerlerden hatun yapip gelenler var, ki onlarin durumu daha da zor. Genelde ya gelip dayanamayip dönuyolar, ya da kultur uyumsuzlugundan hatundan ayrilip surunuyolar.

Neyse uzun lafin kisasi, bu adamlar bu sekilde geliyolar buraya. Zamaninda acik varken firsattan yararlanip is kurabilenlerin akrabalari, ya da zengin bi hatun bulup hatunun babasinin yaninda bi mevki sahibi olup biseyler becerenler var. Sonradan cikip gelen kululular dayisinin amcasinin yaninda pizzacilik yapip dusuk ucretlere gunde 12 saat calisiyolar. Son 10 yil icerisinde gelip, götunu bi sekilde dogrultup is kuran bi tane bile turk ben daha görmedim.

Birincisi cok kural ve prosedur var. Heleki yabanci uyrukluysan daha da fazla kural var. "Parasi olan adam bi sekilde cözer" burda islemiyo. Kural neyse o adamlar icin. Ben bi sekilde kurali ezerim arkasindan dolasirim, altindan girer ustunden cikarip yaparim desende olmuyo. Cok gördum 7 yil icerisinde "parlak" fikirli arkadaslari. "Bi cay simit acican buraya ne gider varya", "moruk, buldum bi tane sosisli arabasi alican merkezde ne satar off", "bi site yapican, site ustunden sunu bunu satican" hicbiri de tutturamadi tabiki :) Kacak calistiranlardan, kural cigneyenlerden kan aliyolar direk.

Ikincisi sinirli butceyle pek bi bilgin olmadigi yerde "lan burda don acaip satar ha" kafasiyla is kurulmaz. Heleki ilk yil kar etmen lazimsa cok buyuk risk. Di'nin dedigi gibi, sermayeli is kurucaksan birsuru riski var.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...