Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yurtdışına taşınmış/taşınmayı düşünen patiler

Chemical

Öne çıkan mesajlar

quote=SodomVsGomore

SodomVsGomore said:

eldar +1

evet siyasi iktidarlar toplum hayatını (özellikle mevcut iktidar gibi otoriter ve dayatmacı olanlar) olumsuz yönde etkileyebiliyor. ama asıl sorun o değil. asıl sorun toplumun büyük bir kısmının gerçekten eğitimsiz, cahil olması. bu çok farklı kültür yapılarını da beraberinde getiriyor. hani evet insanların farklı iç dünyaları vardır farklı düşünceleri vardır doğalı bu ama toplumsal yaşamda kendini ifade etmede ve davranışlarında birlik olmalı. benim toplumsal huzurdan ilk çıkardığım etken bu.

abi kafayı yiyorum taksim metrosunun her durağında. içerdekiler önce insin ki binecekler rahat binsinler di mi. oraya şeritler çekilmiş kenarda bekle inenlere yol ver diye. ama bizim şark kurnazı vatandaş kapı açılır açılmaz 2 durak ayakta kalmayayım diye yandan sıvışıyor inenleri engelliyor. bu benim yüzümdeki gülümsemeyi söndürecek kadar önemli bir etken. çünkü yaşadığım toplumun gerçeği her seferinde bu tarz olaylarla gözüme çarpıyor.

türk milleti ya da türkiye halkları diyim asil falan değil gayet şark kurnazı. okumuş kesimin de çoğu bu şark kurnazlığını üzerinden atamıyor. çünkü taşıdığını iddia ettiği çoğu değeri daha içselleştirmeyi başaramamış. o değerleri çeşitli zümrelere dahil olmak adına benimsediğini iddia ediyor. ex patronum ki adam ismi cismi bilinen gayet iyi bir büronun başında(babası sağolsun), her politik konuşmada sosyal demokrat olduğunu iddia ederdi. he bunu derdi ama stajyerin emeğine karşılık komik bir ücret verir -piyasa böyle- derdi. milli bayramlarda çalıştırırdı. dini bayramlarda yine yarım gün çalıştırırdı sorunca 'ehehe bayramlaşmayalım mı' derdi. bravo amk harbiden sosyal demokratmışsın.

en iyi ihtimalle bu seçimlerde falanca parti gelip eğitimde ciddi bir reform yapsa ve çıtayı yukarı çekse onun etkisi anca 2 jenerasyon sonra hissedilecek. yani gidip daha medeni bir ülkede yaşamayı tercih etmek gerçekten maalesef en mantıklısı. hadi ben öyle ya da böyle alıştım. mevcut durum bana hitap etmese de kendimi bozmadan yaşamayı öğrendim çünkü sınırları çok aşmadan kendi habitatımda benim gibi dostlarımla çevremle yaşayabiliyorum. bizler gerçekten şanslı kesimiz aileler eğitimin değerini bilerek yetiştirmiş ya da en kötü ihtimal başımıza taş düşmüş biz koşturmuşuz bir şeyler katmışız kendimize bu toplum yapısına rağmen farklı bir bilince ulaşmışız. kasımpaşada bir öğrencim vardı geçen sene. öğrencimin ablasına babası hikaye-roman okuyacağına tarih coğrafya oku diye kızıyordu ona göre edebi yayınlar zaman kaybı. adama onların faydalı olduğunu okumasının eğitimine çok şey katacağını anlatana kadar göbeğim çatladı.

24 yaşındayım bir avrupa ülkesinde vatandaşlığım olsun da ilerde çocuğum kaçmak isterse rahat olsun diye düşünüyorum anasını satayım. başlarım böyle memlekete.

dipnot: bu ara çok WoT döşedim ya pardon ama dolmuşum bu konuda asdf

Suna %100 katildim buarada. Gelmeden önce turkiyede isim gucum iyi olsa da, yasam standardi olarak rahat bile olsam toplum icine ciktigimda rahatsiz oldugum cok sey vardi. Maalesef toplumun buyuk bi kismi egitimsiz, sark kurnazi, nasil kisayoldan zengin olurum kafasinda. Ben evimde ve isimde muthis standartlarla yasasam kac yazar? Mutlu olamiyo insan, bi metroya bindiginde, bi markete girdiginde, bi restoranta gittiginde aptal saptal kafalar.

Rahatimi bozmaktanda hic cekinmeyip tekrar yurtdisina tasindim. 1,5 yil hazirlik okuyup bastan oturup universite okuyorum simdi, bambaska bi bölum. Daha iyisine ulasmak icin bazi seylerden fedakarlik etmek lazim.
Sosyal ağlarda paylaş

Korax + SodomVsGomore

Korax said:

quote=SodomVsGomore

SodomVsGomore said:

eldar +1

evet siyasi iktidarlar toplum hayatını (özellikle mevcut iktidar gibi otoriter ve dayatmacı olanlar) olumsuz yönde etkileyebiliyor. ama asıl sorun o değil. asıl sorun toplumun büyük bir kısmının gerçekten eğitimsiz, cahil olması. bu çok farklı kültür yapılarını da beraberinde getiriyor. hani evet insanların farklı iç dünyaları vardır farklı düşünceleri vardır doğalı bu ama toplumsal yaşamda kendini ifade etmede ve davranışlarında birlik olmalı. benim toplumsal huzurdan ilk çıkardığım etken bu.

abi kafayı yiyorum taksim metrosunun her durağında. içerdekiler önce insin ki binecekler rahat binsinler di mi. oraya şeritler çekilmiş kenarda bekle inenlere yol ver diye. ama bizim şark kurnazı vatandaş kapı açılır açılmaz 2 durak ayakta kalmayayım diye yandan sıvışıyor inenleri engelliyor. bu benim yüzümdeki gülümsemeyi söndürecek kadar önemli bir etken. çünkü yaşadığım toplumun gerçeği her seferinde bu tarz olaylarla gözüme çarpıyor.

türk milleti ya da türkiye halkları diyim asil falan değil gayet şark kurnazı. okumuş kesimin de çoğu bu şark kurnazlığını üzerinden atamıyor. çünkü taşıdığını iddia ettiği çoğu değeri daha içselleştirmeyi başaramamış. o değerleri çeşitli zümrelere dahil olmak adına benimsediğini iddia ediyor. ex patronum ki adam ismi cismi bilinen gayet iyi bir büronun başında(babası sağolsun), her politik konuşmada sosyal demokrat olduğunu iddia ederdi. he bunu derdi ama stajyerin emeğine karşılık komik bir ücret verir -piyasa böyle- derdi. milli bayramlarda çalıştırırdı. dini bayramlarda yine yarım gün çalıştırırdı sorunca 'ehehe bayramlaşmayalım mı' derdi. bravo amk harbiden sosyal demokratmışsın.

en iyi ihtimalle bu seçimlerde falanca parti gelip eğitimde ciddi bir reform yapsa ve çıtayı yukarı çekse onun etkisi anca 2 jenerasyon sonra hissedilecek. yani gidip daha medeni bir ülkede yaşamayı tercih etmek gerçekten maalesef en mantıklısı. hadi ben öyle ya da böyle alıştım. mevcut durum bana hitap etmese de kendimi bozmadan yaşamayı öğrendim çünkü sınırları çok aşmadan kendi habitatımda benim gibi dostlarımla çevremle yaşayabiliyorum. bizler gerçekten şanslı kesimiz aileler eğitimin değerini bilerek yetiştirmiş ya da en kötü ihtimal başımıza taş düşmüş biz koşturmuşuz bir şeyler katmışız kendimize bu toplum yapısına rağmen farklı bir bilince ulaşmışız. kasımpaşada bir öğrencim vardı geçen sene. öğrencimin ablasına babası hikaye-roman okuyacağına tarih coğrafya oku diye kızıyordu ona göre edebi yayınlar zaman kaybı. adama onların faydalı olduğunu okumasının eğitimine çok şey katacağını anlatana kadar göbeğim çatladı.

24 yaşındayım bir avrupa ülkesinde vatandaşlığım olsun da ilerde çocuğum kaçmak isterse rahat olsun diye düşünüyorum anasını satayım. başlarım böyle memlekete.

dipnot: bu ara çok WoT döşedim ya pardon ama dolmuşum bu konuda asdf

Suna %100 katildim buarada. Gelmeden önce turkiyede isim gucum iyi olsa da, yasam standardi olarak rahat bile olsam toplum icine ciktigimda rahatsiz oldugum cok sey vardi. Maalesef toplumun buyuk bi kismi egitimsiz, sark kurnazi, nasil kisayoldan zengin olurum kafasinda. Ben evimde ve isimde muthis standartlarla yasasam kac yazar? Mutlu olamiyo insan, bi metroya bindiginde, bi markete girdiginde, bi restoranta gittiginde aptal saptal kafalar.

Rahatimi bozmaktanda hic cekinmeyip tekrar yurtdisina tasindim. 1,5 yil hazirlik okuyup bastan oturup universite okuyorum simdi, bambaska bi bölum. Daha iyisine ulasmak icin bazi seylerden fedakarlik etmek lazim.

İkisine de katıldım. Bazı kişiler daha yüksek maaş vs için gidiyor olabilir ama, birçok kişi aynı para veya hatta daha azına bile razı. Çünkü ana fikir gitmek.

3-4 senedir iyi bir gelirim var ama mutluluk oranı çok düşük. Burada sağlıklı bir aile kurup, onlara iyi bir hayat sunmak imkansız.
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

http://www.apply.eu/tr/

Hahaha bu tarz sitelerde kullanılan streotype mankenlere hastayım.

36 etnik unsuru insanın gözüne sokmadan rahat edemiyorlar. İşveren tabındaki iyi görünümlü, janti, beyaz orta yaşlı erkek her zamanki gibi :D

Bir de özellikle ABD'deki üniversite site/katalogları :D
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Auril said:

En guzeli yurtdisinda bi esnaf lokantasi acmak

Kurumsal falan ugrasmiycaksin hic

Buraya gelenler arasinda en sevilmeyen en istenmeyen tip su kafaya sahip tip mesela. Gavurun esnaf lokantasina ihtiyaci yok, istemiyor, anlamiyor. Sen de gelip kendi bildigini kendi sevdigini buraya dayatmaya kalkiyorsun. Sonuc olarak demokrasi yurudugunden bir sekilde izin aliyorsun ama Turk mahallesi disina cikamiyorsun, Turkiye'deki yasam kalitenin epey altinda bir sekilde yasamina devam ediyorsun.

Lel

Esnaf lokantasi geyik bi ornekti
Ama esnaflik dusunuyorum gercekten
Ust mudur vs cekemem bu saatten sonra

Tukkan acar don sort satarim daha iyi
Yada hintliler gibi 7/24 acik tekel bayii falan

Hatta home office tarzi arkaya da guzel bi oda yaptim mi orda yatar kalkarim. Oyle cok para kazanayim san sohret sahibi olayim gibi dertlerim yok

Edit: turkler ve mahalleleri de uzak dursun mumkunse
Sosyal ağlarda paylaş

Auril said:

Ayakkabi boyacisi kutusunu alip londra ya gitmis lel
Sen bana ne katican diye soruyorsun

Hayir sanki gidenler hadron mu carpistiriyor orda ?

sadece katkım oluyor diye düşünüyorsun ama senin yerine kendi ülkesindeki vatandaşı çalıştırınca, ülkeye çok daha yararlı oluyor. Çünkü adam işsizlik parası alıyor ülkeden. Yani sen para kazanırken, devlet aslında adama senin verdiğin vergiden fazlasını veriyor.

O yüzden girmesi zor ülkelerin alma şartı iş yaratıyor olman, yani sektörde daha önce doldurulmamış bir şeyi doldurucaksın ve ülkenin kendi vatandaşlarının çalışabileceği, ya da ülkeyi ileriye götürücek bir şeyler yapman gerekiyor.

Hadron çarpıştırmıyorum ama eylül ayındaki uzay istasyonundan gerçekleştirilicek bir deneye prototip üretiyorum üniversitede, ve benim hala burada kalıp kalmıyacağım kesin belli değil, iş başvurularına bakıcak olay hala. Benim yerime bu işi yapıcak adam var mı var, meslek olarak devam etmem zor olurdu mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

Auril said:

Is kurcam iste orda
Don satmak ticaret diil mi

Sicak para getiriyom lan ulkeye. Nasil almiyorlar

abi tamam da para nereden geliyor, ticaret dediğin ülkenin kendi vatandaşları tarafından tamamlanabilecek bir açık işte, adam yabancıyı niye getirsin? Kendi vatandaşı var iş arayan.
Sosyal ağlarda paylaş

ha dersen ki çok süper acayip ticaret yapıyorum senin ülkendekinden iyiyim dersen, diyor göster kanıtla alayım. Tr için puan sistemi olmuyor ama normalde (hollandanın) puanlama sistemleri var, sektördeki açık, eğitim seviyen, yaptığın işi yapabilecek başka birisi var mı yok mu bunlara bakıyor.

Yani sırf sisteme iş gücü getiriyor olman, sistemi toplamda daha iyi hale sokmuyor. Mesela benim saati 13.5 euro altı bir işe girmem halinde ülkeden postalanıyorum, diyor ki o kadar az alıyorsan demekki buranın vatandaşı da yaparmış o işi diyor, yolluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Chemical said:

Auril said:

Is kurcam iste orda

abi tamam da para nereden geliyor, ticaret dediğin ülkenin kendi vatandaşları tarafından tamamlanabilecek bir açık işte, adam yabancıyı niye getirsin? Kendi vatandaşı var iş arayan.

Ya bu pek oyle degil. Yani ECAA uluslararasi bi anlasma. Senin ne yapacagina genelde karismiyorlar ama Turkiye'de avukat olup UK'de avukatlik yapicam dersen yapamazsin, farkliliklar var diyorlar sadece. Muhasebe, doktorluk gibi meslekler icin yine ayni sekilde ama IT consultant'im dedin mi "ha olur, meslek her yerde ayni meslek" diyorlar ya da reklamciyim dedin mi, eh bulur heralde bisey diyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Chemical said:

Auril said:

Is kurcam iste orda

Ya bu pek oyle degil. Yani ECAA uluslararasi bi anlasma. Senin ne yapacagina genelde karismiyorlar ama Turkiye'de avukat olup UK'de avukatlik yapicam dersen yapamazsin, farkliliklar var diyorlar sadece. Muhasebe, doktorluk gibi meslekler icin yine ayni sekilde ama IT consultant'im dedin mi "ha olur, meslek her yerde ayni meslek" diyorlar ya da reklamciyim dedin mi, eh bulur heralde bisey diyorlar.

ECAA anlaşması var tabiki, dediğim gibi hollanda'nın puan sistemi türklere yok, ama adamların politikasını ve "bu olur, olmaz" mantığı bence hala dediğim gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.medyatime.com/wp-content/uploads/20130410_ayakkabi-boyacisi-ingiltere-nin-vize-inadini-kirdi_m-1.jpg

simdi su adam ingiltere ye ne katiyor mesela ?
is gucu mu sagliyor ?
cok mu yaratici ?

cok komik oluyorsunuz bazen
hani bilmesek oralari yedirirsiniz belki de

ingiltere nin yarisi hintli zaten, elit ingilizler 4 olnca dukkan kapiyor, adamlar yolunu bulmus 7/24 acik tekel isletiyorlar mesela

yapmak istesen ve paran da varsa herseyi yaparsin bi yolunu da bulursun
ha uk olmaz belki ama eu buyuk, vatandaslik vize vs aldiktan sonra da istedigin ulkeye git zaten

luksemburg mesela 100k mi ne nufusu var
gunduz nufus 300k oluyor calismaya gelenlerle, aksam evlerine gidince gene 100k ya dusuyor lel
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...