Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Japonyada yeni doğan bebeklere yapılan matematik testi sorusu

Voys

Öne çıkan mesajlar

Bir sigorta şirketinde full-time 40, part-time çalışanlar ise 20 saat çalışıyor. full-time haftalık maaşı 800$ Part-time haftalık maaşı 320$

Haftalık 900 saatlik çalışma ihtiyacını, part-time'lar full-time'ların 3 de 1 ini geçmeyecek şekilde ve toplamda en az maaş ödenecek şekilde nasıl karşılayabilir?
Sosyal ağlarda paylaş

clownbaby said:

3'te 1 olayı çalışanların sayısıysa 20 full 5 part time cevap. full/part oranını daha küçük tutabiliyorsun ama çalışılan saat ihtiyacı aşıyo o zaman. hep zarar.

ben de 20/5 buldum ama formülsüz buldum. Kolay bir formülü olmalı bu işin
Sosyal ağlarda paylaş

x*40+y*20=900, x full time y part time eleman sayısı
x>3y
Eşitsizlik olduğu için formüle dökmek zor. Kim uğraşıcak aralık hesaplarıyla. O yüzden eşitlik yapalım.
x=3y+n, n herhangi bir tamsayı.

Bu işlemi deneme yanılmayla yapmak daha kolay -ki formülle yapılsa bile deneme yanılmaya dönecek iş. Ama yapabildiğimiz kadar formül olarak ifade edelim.

120y+40n+20y=900
7y+2n=45

Bundan sonra 7 ye bölünebilen 45 ten küçük sayıları diz
42,35,28

42 yi hesaplamana gerek yok, n küsüratlı olduğu için x te küsüratlı çıkacak.
45 için hem n tamsayı hem 7 ye bölünüyor.
y=5, x=3*5+5=20

Bunun tek kolaylığı da aynı anda 2 parametre için hangi sayı 900 e bölünüyor hangisi bölünmüyor onunla uğraşmak ve birbirleri ile kıyaslamak yerine kalan sayının daha ufak bir sayıya bölümünü kontrol ederek deneme yanılma kısmını basitleştirmesi olabilir.

Daha kolay bir yol oluşturulabilir mi bilmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

ShadowFury said:

x*40+y*20=900, x full time y part time eleman sayısı
x>3y
Eşitsizlik olduğu için formüle dökmek zor. Kim uğraşıcak aralık hesaplarıyla. O yüzden eşitlik yapalım.
x=3y+n, n herhangi bir tamsayı.

Bu işlemi deneme yanılmayla yapmak daha kolay -ki formülle yapılsa bile deneme yanılmaya dönecek iş. Ama yapabildiğimiz kadar formül olarak ifade edelim.

120y+40n+20y=900
7y+2n=45

Bundan sonra 7 ye bölünebilen 45 ten küçük sayıları diz
42,35,28

42 yi hesaplamana gerek yok, n küsüratlı olduğu için x te küsüratlı çıkacak.
45 için hem n tamsayı hem 7 ye bölünüyor.
y=5, x=3*5+5=20

Bunun tek kolaylığı da aynı anda 2 parametre için hangi sayı 900 e bölünüyor hangisi bölünmüyor onunla uğraşmak ve birbirleri ile kıyaslamak yerine kalan sayının daha ufak bir sayıya bölümünü kontrol ederek deneme yanılma kısmını basitleştirmesi olabilir.

Daha kolay bir yol oluşturulabilir mi bilmiyorum.

eşitsizlikle de oluyor abi. x ile y lerin tanımını farklı yapmısız ama yukarıda benim dediğim şekilde sadece işlemle çözmek mümkün. anlasılır diye çözmediydim.

20x + 40y = 900 , 3x
x + 2y = 45

x = 45-2y

3(45-2y) < y

135-6y < y

135<7y

19küsur < y olduğuna göre y en az 20 olmak zorunda.
Sosyal ağlarda paylaş

Voys said:

Bir sigorta şirketinde full-time 40, part-time çalışanlar ise 20 saat çalışıyor. full-time haftalık maaşı 800$ Part-time haftalık maaşı 320$

Haftalık 900 saatlik çalışma ihtiyacını, part-time'lar full-time'ların 3 de 1 ini geçmeyecek şekilde ve toplamda en az maaş ödenecek şekilde nasıl karşılayabilir?

full time 20$/h
part time 16$/h

ucuz olan part time ozaman part time ı maxlıycaksın

x part time calısan olucak
en az 3x full time calısan olucak

x*20+3*x*40=900

x=6.42
den dusuk olacak ve part timedan artan zamanlar full time zamanına bolunebilecek.
x=6 dersen geriye 19.5 full time calısan kadar is kalıyor bu da olamaz.
x=5 dersen geriye 20 full time calısan kadar is kalır.

5 part time
20 full time calısan.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...