Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Packet Loss Sorunsalı (TTNET FİBER ve WoW)

Sovereign

Öne çıkan mesajlar

T11 diye bir Layer yok TT'de yanlış hatırlamıyorsam, T1 (T2,T3,T4) diye bir Layer var. O da en core daki Layer. Bol bol 7750 vardı diye hatırlıyorum.

TÜM network bir nevi oradan geçiyor zaten.

TT 'nin Core Şebekesi oldukça structured ve güçlüdür. Anlayamadım senin ne demeye çalıştığını..

Bizden güçlü olmasın :P

P.S. T = Tip
Sosyal ağlarda paylaş

Benim dediğim son kullanıcıya etkisi ne kadar yani vdsl ve fiber, ben yaşadığım yerde vdsl kullanıyorum ttnet 50mb, hani daha bir sıkıntım olmadı apartmanda bi kutu var üzerinde ttnet fiber yazıyor.

Abim tsol kullanıyor oda 50mb sanırım oda epey memnun bi ara sidik yarıştırdık oda 5-6 civarı max gördü dll bende 4-5 civarı işte.

Fiyat bile tam aynı sanırım
Sosyal ağlarda paylaş

Tüm GPON şebekelerde kullanılan OLT/ONT cihazları onlar. Duruma göre değişecek kullanımı var. FTTx 'i FTTN ya da FTTB/FTTH yapan olay o zaten.

TT Mahalleye kuruyor onu, biz evine modemin yanına veriyoruz ufak bir tane. Hiç olmadı apartman ya da site izin vermiyorsa, FTTB yapıp, apartmanın altına koyuyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

Fiber ve VDSL karşılaştırmak biraz dertli bir konu. Aynı bandwidth bile olsa topoloji gereği çok muhtemelen latency ler farklı olur. Hadi onu bırak, VDSL 'i sana nasıl verdikleri ile değişen bir durum da olur. ADSL kullananlar bilir, oturduğun yerin, uzaklığın vs çok etkisi var hat kalitesi ile.

Ben iyi çalışan bir VDSL 'i FTTB 'ye benzetirim hep. Apartmanın altında sonlanıp eve bakırla taşınan Fiber yani.

Türkiye'de kendi IP/MPLS Şebekesi olan iki büyük ISP oyuncusu var zaten. Biri TT, biri TSOL. İkisinin de tüm core şebeke fiber. Access Şebekesi farklılık yaratıyor :)
Sosyal ağlarda paylaş

Hiçbişey olmaz. Nereye geleceğine bağlı. Zaten DDoS Sistemleri var, trafiği direk mitigate eden. Atak alarmı gelir Operation Center 'a bol bol.

Ha ama 100 tane varsa o serverlardan ve 10 GBps 'i full kullanabileceksen, biraz sıkıntılara yol açar, ama yine mitigate edilir kısa süre içerisinde :)

Bir de nereye nereden saldırdığına bağlı. Yurt dışı biraz kolay mitigate edilebilen bir konu.

Şu olur bu arada. Mitigate edilemeyen her atakta, nöbetçi ekibi rahatsız etmiş olursun :) Geceyi mis gibi geçirmek varken, 10-15 dklarını seninle harcarlar.
Sosyal ağlarda paylaş

sharky said:

T11 diye bir Layer yok TT'de yanlış hatırlamıyorsam, T1 (T2,T3,T4) diye bir Layer var. O da en core daki Layer. Bol bol 7750 vardı diye hatırlıyorum.

TÜM network bir nevi oradan geçiyor zaten.

TT 'nin Core Şebekesi oldukça structured ve güçlüdür. Anlayamadım senin ne demeye çalıştığını..

Bizden güçlü olmasın :P

P.S. T = Tip

t11 var TT de, 3 yıl önce falan geçildi. Hatta artık yeni uygulamada çoğunlukla onları döşüyorlar. Araplar bundan sonra alt yapı yatırımları fibere olacak demişti 1.5 sene önce, 1 senedir falan bakırla iş yapılmıyor. Firma zaten tamirat işi dışında bakır vs. malda almıyor.

Finanskent mesela full t11, başka hizmet vermiyorlar. Yeni kentsel dönüşüm bölgelerinin tamamına da TT fiber çekiyor şuan.

TSOL şuan TT'nin hacmine ulaşması imkansız, tokatlayıp geçti. Bu senekini bilmiyorum ama geçen yıl 600k'ya 800k fiber müşterisi vardı TT'nin, resmi raporlara göre. kâr hacmi falan da çok üstte TT'nin yine. SOL pek TT ile boy ölçüşebilecek durumda değil şuan. Zaten yasa dışı uygulamaları yüzünden 2 sene önce IBB'nın kestiği ceza bellerini öyle büktü ki orada hızlı gelişim olayında bayağı darbe yedi.

Bölgesel olarak daha iyi hizmet verilen noktalar var yalnız, o yüzden almadan önce iyice araştırıp SOL vs. TT olayına girilip, en mantıklı olanı alınabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

yahu tt nin karliligi zaten efsane ki ..bir kez hatti cektikten sonrasi kar neredeyse..arti kullanilmayan telefon hatlarinin parasi onun vergisi dergisi algisi kacirilanlari..her ay 100 tl nin ustune para oduyorum aldigim fix 3 mb internet iste..adsl..20 senedir bosuna odedigim paralar ile zaten evime coktan fiber altyapisi parasini verdim ben..
Sosyal ağlarda paylaş

o var, yani yasa geldi mi bilmiyorum da müteahhitler gidip bir firma ile anlaşıp hat döşemek zorunda gibi bir şey. en azından şuan yapıyorlar.

babamlara mesela site sahipleri, müteahhitler vs. geliyor anlaşıyorlar.

Şimdi şey moda işte. Diyor ki biz her yere T11 çekeriz, ama tek şart var sözleşmeye koyacaksın TT'den başka internet kullanmayacak ev sahibi. Siteden yatırımın parası alınmıyor, zaten zoraki olarak sana müşteri geleceğinden yaptırıyorlar. Hem de bağlantı geyiklerinde mütolar tasarruf ediyorlar.

Burada şey sıkıntısı var işte zoraki bağlantı döşetmek pek nasıl desek, müşteriyi şartlamak pek istenmediğinden kaçınıyorlar ama büyük siteler vs. yaptığı oluyor.

Hani çok büyük inşaatlarda bayağı tasarruf oluyor. Babamların birkaç siteyle böyle anlaşma yaptığını biliyorum. SOL o sitelere vs. giremiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

dana22 said:

yahu tt nin karliligi zaten efsane ki ..bir kez hatti cektikten sonrasi kar neredeyse..arti kullanilmayan telefon hatlarinin parasi onun vergisi dergisi algisi kacirilanlari..her ay 100 tl nin ustune para oduyorum aldigim fix 3 mb internet iste..adsl..20 senedir bosuna odedigim paralar ile zaten evime coktan fiber altyapisi parasini verdim ben..

öyle öyle, bir de şimdi vergi de ödemiyorlar inanılmaz kazanıyorlar.

Çalışanların maaşlarını bir ara kredi çekip ödüyorlardı. Parasızlıktan değil, gider mi ne gösteriliyormuş zarar mı ne pek anlamıyorum da vergi kaçırmak için kullanılan yasal bir boşlukmuş işte.

Kasayı boşalttı araplar işte, kredi işlerine vs. girince tayyör hemen yiğit bulut'u TT yönetimine yolladı. babam diyordu onun gelmesi tekrar el koymaya çalışmak içindi diye ama bir şey bulamadı. Araplar çok temiz çalışmışlar kasa boşaltma işinde işte öyle kaldı. devletin elindeyken şimdiki parayla senede 5 milyar TL civarında para devlet kasasına girermiş. Gelirin boyutunu düşünün. Ha devlet elindeyken hizmeti bok götürüyordu orası ayrı konuda...

Şimdi kriz beklentisi ayağına bir de küçülmeye gidilecek. Müdürlük sayıları azaltılacak, hatta azaltılmış bile olabilir. Bizim ki emeklilik bekliyordu zaten açık sözleşmeyle, emekliliği 7 yıl falan geçmiş durumda diye de yine tuttular. Göndermişler ama işte yine bayağı bir eleman. Arkası da gelir diyordu.
Sosyal ağlarda paylaş

T11 'i hatırladım. ALU dan ayrılmadan başlamışlardı doğru.

TT ve TSOL arasında çok dava var. Yapılan baya acayiplikler var, detaya girmeyeceğim herhangi bir firmayı karalamamak adına.

Fiber müşteri konusunda bu en son 4 Q nun değerlendirmesinin olduğu grafiklere bir bakmanı öneririm :) Hatta son 8 Q ya bak, eğer bulabiliyorsan, 5Q önce ne oldu da bir anda TT'deki Fiber Abone sayısı fırlamış gibi gözüküyor bir incelemek lazım kanımca :) Şu anda TSOL Fiber Müşteri sayısında TT 'nin önünde.

Bütçe ve kar açısından TSOL henüz TT ile boy ölçüşemez elbette. Bu tarz değerlendirmeleri son 5 seneye bakarak yapmak lazım. Zira forecasting 'e giriyor bu konu. Bakınca resim ortada.
Sosyal ağlarda paylaş

yahu ne adamlar devir aldiklari zaman deli gayrimenkulleri vardi tt nin..calisanlarin % 80 90 ini emekli ettiler isten attilar butun yasal fatura devlet tarafindan odendi..simdi asgari ucretli bir avuc eleman var.

gayrimenkulleri satip savdilar ki benim bildiklerim bayagi para ediyorlardi
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada şu biliniyor mu bilmiyorum ama dertli bir konu. TT satıldğında, doğal olarak tüm TT 'nin bulunduğu güzergahlarda satıldı. O zamanlar Karayolları ile iki devlet dairesi mantığında yapılmış anlaşmalar doğrultusunda, nerede yol var, orada yolun bilmem kaç santim yanı TT nindir benzeri durumlar vardı. Arapların TT 'yi alması ile birlikte, bildiğin Türkiye topraklarının bir bölümünün kullanımı da aslında TT 'ye geçti.

Bildiğin arsa aldılar yani.

Çok ucuza gitti TT çok.
Sosyal ağlarda paylaş

ShadowFury said:

oha çok kötüymüş o ya, oradan ev aldın diye ttnet e mi mahkum kalıyosun yani?
hepsini geçtim, böyle bir sözleşme yapılması rekabet kanununa filan aykırı değil mi?

sözleşmeden cayma hakkı vs. var diye biliyorum ama ekstra para mı ödeniyordu, bir boklar oluyordu. O parayı kimden alıyorlardı bilmiyorum. Rekabet Kanunu düşünülerek çıkış noktası koyulmuştu. Babamlara birkaç şikayet gelmişti çünkü.

dana22 said:

yahu ne adamlar devir aldiklari zaman deli gayrimenkulleri vardi tt nin..calisanlarin % 80 90 ini emekli ettiler isten attilar butun yasal fatura devlet tarafindan odendi..simdi asgari ucretli bir avuc eleman var.

gayrimenkulleri satip savdilar ki benim bildiklerim bayagi para ediyorlardi

İlk aşamada işten atma olmadı aslında, üç seçenek sunuldu. Ya aynı mevkiide devlette devam edeceksin ya da yaşın geldiyse emekli olacaksın. Ya da babam gibi kalmayı tercih edeceksin.

Mesela babam kaldı, %33 maaş zammı + bir ton sosyal hak vs. verildi. Kalan herkese zam verildi. Bayağı bırakan oldu, tahmin edilenin çok üstünde devlette diğer yerlere geçenler oldu.

Sonra işte performans değerlendirmeleri vs. oldu. 2 sene bitmeden kalan personelin yarısı zaten performans değerlendirmeleri ile ya emekli edildi ya direkt atıldı.

Asgari ücretle çalışanlar şuan Telekom da hep saha görevlileri, yani daha çok ayak işleri yapanlar diyelim. Mühendis kadrosundan TT'ye girmek şuan Türkiye'deki en sağlam iş imkanlarından biri olabilir. Halkla İlişkiler kısmında da sağlam para veriyorlar vs. ama pek rahat çalışma koşulların yok. Yani insanlarla uğraşması cidden kafa yoruyor TT de, oluşan algı + türk milleti derken ben acıyorum ne zaman gitsem müdürlüklere asdfsd

sosyal hakları vs. ama cidden çok sağlıyor araplar. en iyi müdürlüklere vs. ödül veriliyor. Babamlar mesela yıl birincisi olmuştu da müdürlüğün yarısını falan Dubai'ye tatile göndermişlerdi. 7 yıldızlı otellerde vs.

sharky said:

Fiber müşteri konusunda bu en son 4 Q nun değerlendirmesinin olduğu grafiklere bir bakmanı öneririm :) Hatta son 8 Q ya bak, eğer bulabiliyorsan, 5Q önce ne oldu da bir anda TT'deki Fiber Abone sayısı fırlamış gibi gözüküyor bir incelemek lazım kanımca :) Şu anda TSOL Fiber Müşteri sayısında TT 'nin önünde.

baama sordum. Tam aklımda değil ama hiçbir dönem SOL bizim önümüzde olmadı. Şuanda da fazla müşterimiz var diyor, daha fazla müşteri olayı yalan ve hatta reklamda bunu kullandıkları için dava açıldı TT tarafından ve kaybettiler dedi asdfaasd gerçi dönemsel olarak üstünlük kurulmuş olabilir dediğin gibi sordum, onları hatırlamıyorum yarın bakıp söylerim dedi.

TT ile hiçbir zaman boy ölçüşemez bu arada, para ve altyapı olayı. TT şuan istediği anda TR'nin istediği yerine hizmet götürebilecek imkan ve büyüklüğe sahip ama SOL şuan Istanbul da kazı yapmak için bile götünü yırtmak zorunda kalıyor. Ha sebebi de kendi yaptıkları hukuksuzluktan ötürü, hak ediyorlar ama ilk çıktıkları hızda büyüyemiyorlar.

TT'nin olayı zaten elinde dünyanın en gelişmiş sistemlerini insanlara sunabilecek potansiyel ve gücü olmasına rağmen yapmıyor oluşu. Millet çünkü pek zorlamıyor. SOL ilk çıktığında akın akın millet geçerken götü öyle attı ki TT'nin satıldığından beri en hızlı ve sağlam yatırım o dönem yapılmıştı.

sharky said:

Bu arada şu biliniyor mu bilmiyorum ama dertli bir konu. TT satıldğında, doğal olarak tüm TT 'nin bulunduğu güzergahlarda satıldı. O zamanlar Karayolları ile iki devlet dairesi mantığında yapılmış anlaşmalar doğrultusunda, nerede yol var, orada yolun bilmem kaç santim yanı TT nindir benzeri durumlar vardı. Arapların TT 'yi alması ile birlikte, bildiğin Türkiye topraklarının bir bölümünün kullanımı da aslında TT 'ye geçti.

Bildiğin arsa aldılar yani.

Çok ucuza gitti TT çok.

Şu olayda çok acı bir şey. 6.5 milyar dolara satıldı yanılmıyorsam ama sadece 2.5 milyar doları mı ne peşin alınacaktı, gerisi de taksitlendirilmişti. Yani olay ne, TT zaten deli gibi kazanan bir firma ve kazandığından taksitleri ödeyecekti. 2.5 milyar dolara satıldı aslında, böyle aptalca bir özelleştirme olamaz.

O dönem babamlar diyordu hep, TT'nin esas mal varlığı 30 milyar dolara yakındı diye. Ülke tarihinin en şerefsiz ve namussuzca işi TT'nin özelleştirilmesidir diyorlardı ki halen diyorlar.

Telekom'un altyapı ağı, kalitesi değil bakın ağı bile en az 3-4m dolar eder diyorlar. Her ilde en az 2-3 tane misafirhane, bina, oteli vs. vardı. Yol kenarlarındaki arsalar, boş arsalar vs...

Telekom 10 yıl sonra devlete iade edilecek. satılma işlemi değil, kiralama işlemiydi zaten ama geri geldiğinde elindeki bütün mal varlıklarını kaybetmiş olarak gelecek.

Adamlar Gayrettepe'deki gökdeleni bile sattılar lan, onu satıp 3-4 bina yanda kiraya çıktılar ak...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...