Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

YGS-LYS 2015

Ren

Öne çıkan mesajlar

Başvurular başlamış. Ygs 5-19 ocak arası.
Gireceğim ben buna da, şimdi anlamadığım bir şey var. Sanırım hükümetimize sitem* etme fırsatı doğuruyor.

başvuruda "Ortaöğretimde zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi aldım" diye bir bölüm var ki,
1- Ortaöğretimde zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi aldım.
2- Ortaöğretimde zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi almadım.

olarak iki opsiyonu var. Klavuza baktım.

2015 klavuzda ilgili bölüm

25. YGS VE/VEYA LYS SOSYAL BİLİMLER SINAVINDA (LYS-4)
DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ SORULARINI VEYA İLAVE FELSEFE/FELSEFE GRUBU
SORULARINI CEVAPLANDIRMA DURUMU
Adaylar bu alanda, aşağıdaki seçeneklerden kendi öğrenimlerine uygun olanı işaretleyeceklerdir.
1. Ortaöğretimde zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi aldım.
(Ortaöğretimde, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almak zorunda olan tüm adaylar (İmam
Hatip Okulları öğrencileri/mezunları dâhil), bu seçeneği işaretleyeceklerdir. Bu seçeneği
işaretleyen adaylar, sınavda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını cevaplayacak, ilave
Felsefe/Felsefe Grubu sorularını cevaplamayacaktır. Bu durumdaki adaylar, ilave Felsefe/
Felsefe Grubu sorularını cevaplasalar bile bu cevapları değerlendirmeye alınmayacaktır.)
2. Ortaöğretimde zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi almadım.
(Ortaöğretimde, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almak zorunda olmayan veya farklı
müfredat ile alan tüm adaylar (İmam Hatip Okulları öğrencileri/mezunları hariç), bu seçeneği
işaretleyeceklerdir. Bu seçeneği işaretleyen adaylar, sınavda ilave Felsefe/Felsefe Grubu
sorularını cevaplayacak, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını cevaplamayacaktır.
Bu durumdaki adaylar, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını cevaplasalar bile bu cevapları
değerlendirmeye alınmayacaktır.)
Bu bilgiler; Millî Eğitim Bakanlığının e-okul sisteminden de kontrol edilerek, sistemdeki bilgiler
doğrultusunda işlem yapılabilecektir.

Lan şimdi, bu kadar kıt mı olur bir kurumun türkçesi. Ben çok eminim ki bütün herkes sazan gibi atlayacak din dersi aldım şıkkına ve din sorularını cevaplamak zorunda kalacak.

Ben anadolu öğretmen mezunuym. Din dersi verdiler. Sazan gibi din dersi aldım dersem din sorularını cevaplayacaktım.
Oysa ben felsefe de aldım. Ve felsefe cevaplamak istiyorum.
Ama klavuza uygun farklı müfredat olarak felsefe sorularını cevaplamak istediğimde "Ortaöğretimde zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi almadım." diyerek yalan söylemiş oluyorum.

N'olacak şimdi?
O ikinci şıkkı zorunlu din dersi almadım/aldım ancak felsefe cevaplamak istiyorum yapsaydınız üç çocuk mu yapamazdınız?
Sosyal ağlarda paylaş

Shean said:

Ben de giriyorum buna. Eğer felsefe sorularını seçme şansım varsa değiştireyim hemen.

abi normal bir insan evladına şu paragrafı okutunca ne anlıyor?
said:
2. Ortaöğretimde zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi almadım.
(Ortaöğretimde, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almak zorunda olmayan veya farklı
müfredat ile alan tüm adaylar (İmam Hatip Okulları öğrencileri/mezunları hariç), bu seçeneği
işaretleyeceklerdir. Bu seçeneği işaretleyen adaylar, sınavda ilave Felsefe/Felsefe Grubu
sorularını cevaplayacak, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını cevaplamayacaktır.

imam hatiplilier hariç diğer kısımın bu seçeneği seçebileceğini anlıyorum ben.

ama direk sınav kayıt arayüzünde.
1-ZORUNLU DİN DERSİ ALDIM.
2-ZORUNLU DİN DERSİ ALMADIM.
olunca türkiyede üçyüzmilyar kişi zorunlu din dersi aldı zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bu arada kendi sorduğum sorunun cevabını vereyim. Ben felsefe seçebiliyormuşum. şöyle ki

sallamasyon girdiğim 2014 sınavının sonuçlarına baktım.(öyle bakmaya diye uğramıştım sınava girdiğimi bile unuttum sdf)
sosyal testindeki doğru yanlış sayımı topladım.
sosyal testine işaretlediğim cevapları topladım(felsefeden işaretlemiştim)
doğru/yanlış toplam sayısı tutuyor.

bu da demektir ki felsefe cevaplarımı kâle alıp ona göre net çıkarmışlar ve ben felsefe seçebiliyorum.

aynştayn was here
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...