Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Elimizi yüzümüzü yıkadığımız lavaboya abdest bahanesiyle ayağını sokanlar

aktiftablet

Öne çıkan mesajlar

Dworgian said:

mesela görüntü "de" aynı zamanda. orada saçını yıkayan birini görseniz, ya da daha spesifikleştireyim, saçını yıkayan genç sarışın bir kadın görseniz, ayağını yıkayan 60 yaşında amcayı görünce verdiğiniz tepkiyi vermeyeceksiniz büyük ihtimalle.

bu senin tamamiyle önyargıların.saçını yıkayan sarışın genç kadın ve ayağını yıkayan 60 yaşındaki amca arasındaki korelasyon senin iç dünyanın sana getirdiği bir ikilem ve bunun üstünden herkesi aynı farz edip yargılıyorsun. neyin kafası bu anlayabilmiş değilim.
Sosyal ağlarda paylaş

Napolyonn said:

bu senin tamamiyle önyargıların.saçını yıkayan sarışın genç kadın ve ayağını yıkayan 60 yaşındaki amca arasındaki korelasyon senin iç dünyanın sana getirdiği bir ikilem ve bunun üstünden herkesi aynı farz edip yargılıyorsun. neyin kafası bu anlayabilmiş değilim.

"büyük ihtimalle" lafını oraya süs olsun diye koymadık. ben genel geçer düşünceye hitap ettiğimi biliyorum. sen kişisel olarak farklısındır. ama topic de dönüp okusan "görüntü kötü ya, ben adamın kirli tırnaklarını görmek zorunda mıyım" diyen de var. demek ki bu konuda böyle sadece görsel olarak kötü bulan insanlar var.
Sosyal ağlarda paylaş

@napolyonn

1) Önce gittin ayak vs cinsel organ dedin, bu benzetmeni anlamadım. Mantıksız geldi sordum. sorumu “şuursuz” beni de “üslup sorunlu” olarak niteledin.

2) Sonra “sadece amaç yüzünden yanlış ve kötü, görüntü yüzünden değil” dedin. Öyle olmayabileceğini söyledim, örnek verdim. Kalkıp “yargılıosun” “ne kafası bu” diye saldırdın.
Hayırdır?
Sosyal ağlarda paylaş

büyük ihtimalle derken elinde bir veri olması lazım ve sana bunu düşündürenin o olması gerekli.beş sayfalık konuda o dediğine yaklaşan tek düşüceyi xaenin getirmiş ama 81 mesajlık konuda tek mesajın öyle söylenmesi senin için büyük ihtimal gerçekçiliği taşıyor.daha sonra senin ön yargılarınla insanları yargıladığını söyleyince üslup sorununu gündeme getiriyorsun halbuki daha ağır bile konuşulabilir bu şartlarda çünkü apaçık bir çarpıtma var.
Sosyal ağlarda paylaş

Napolyonn said:

büyük ihtimalle derken elinde bir veri olması lazım ve sana bunu düşündürenin o olması gerekli.beş sayfalık konuda o dediğine yaklaşan tek düşüceyi xaenin getirmiş ama 81 mesajlık konuda tek mesajın öyle söylenmesi senin için büyük ihtimal gerçekçiliği taşıyor.daha sonra senin ön yargılarınla insanları yargıladığını söyleyince üslup sorununu gündeme getiriyorsun halbuki daha ağır bile konuşulabilir bu şartlarda çünkü apaçık bir çarpıtma var.

arkadaşım benim gerçek hayattaki deneyimlerim, gözlemlerim var. forumda mı yaşıyorum ben?

edit: senin genel geçer düşünceden farklı düşünüyor olman genel geçer düşünceyi değiştirmiyor. bunu bi algılasan keşke. seni yargılamadım ben ayrıca banane senden ya.
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

Napolyonn said:

arkadaşım benim gerçek hayattaki deneyimlerim, gözlemlerim var. forumda mı yaşıyorum ben?

edit: senin genel geçer düşünceden farklı düşünüyor olman genel geçer düşünceyi değiştirmiyor. bunu bi algılasan keşke. seni yargılamadım ben ayrıca banane senden ya.

ne gözlemi,ne deneyimiymiş bu?iki kere tuvalete girip sıçtın diye sarışın kadınlar ve yaşlı adamların umumi tuvaletlerde yargılanmaları konusunda ihtisas yapmış gibi konuşuyorsun.ben de yüzlerce kere girdim umumi helaya ama hiç gözlem yapma imkanı elde edemedim.yüzlerce random adamın geldiği bir yerde,kimin kimi yargıladığı konusunda en ufak bir bilgim bile yok.baştaki üslup konusunda ise haklıydım bir insan üslubuna hakim olursa bu kadar aklına ilk geleni söylemez.
Sosyal ağlarda paylaş

öfff. yazının ilk cümlesini okudum ve senden yıldığıma karar verdim. yanlış anlaşılmayı hiç sevmem ve paso açıklarım herşeyi (burada bunu bilen bir sürü insan var). ama senin direk saldırmak üzerine kurulu diyalogun sonucu ne desem bir halt bulacağını anladığımdan uğraşamicam gerçekten.

gittim hadi yemek zamanı

edit: ama algı sorunun var. ben erkek bakışından bahsediyorum.

git 1000 erkeğe başını lavaboda yıkayan taş gibi bir sarışın fotosu göster bak bakalım tiksinen çıkacak mı. sonra aynı 1000 erkeğe 60 yaş amca ayak fotosunu göster. anlamanı umarım ama sanmıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

erkek algın bile çarpık ve senin yargılarına bağlı çalışıyor.kimi erkek sarışın kadın beğenmeyebilir,kimisi ayaklardan hoşlanıyordur ve onu görmekten hoşlanır.seninle tartışmak imkansız çünkü kapalı bir kutu içinde yaşıyorsun ve bunu kabul bile etmiyorsun.senin düşüncene göre sarışın kadını görenlerin çoğunluğu beğenmesi lazım gayler,aseksüeller,sarışın beğenmeyenleri nereye sokacağız.cidden senin tartışmaman gerekli çünkü çok katı kuralların var.abdesthane olmasına rağmen ayağını umumi helada yıkayan kişinin eleştirilmesinin sadece estetik kaygılara bağlı olması gibi.kimse girdiği bir yerin neden tasarlandığını düşünemez çünkü senin gözlemlerin ve deneyimlerin sonucu buna ulaşmamışsın.kısacası saçmalık.
Sosyal ağlarda paylaş

Napolyonn said:

erkek algın bile çarpık ve senin yargılarına bağlı çalışıyor.kimi erkek sarışın kadın beğenmeyebilir,kimisi ayaklardan hoşlanıyordur ve onu görmekten hoşlanır.seninle tartışmak imkansız çünkü kapalı bir kutu içinde yaşıyorsun ve bunu kabul bile etmiyorsun.senin düşüncene göre sarışın kadını görenlerin çoğunluğu beğenmesi lazım gayler,aseksüeller,sarışın beğenmeyenleri nereye sokacağız.cidden senin tartışmaman gerekli çünkü çok katı kuralların var.abdesthane olmasına rağmen ayağını umumi helada yıkayan kişinin eleştirilmesinin sadece estetik kaygılara bağlı olması gibi.kimse girdiği bir yerin neden tasarlandığını düşünemez çünkü senin gözlemlerin ve deneyimlerin sonucu buna ulaşmamışsın.kısacası saçmalık.

dur huyum kurusun cevap vericem

sana bir örnekleme yaptım. yaptığım örnekleme sadece genel konsepti algılaman içindi. erkekler arasında "sarışın kadın" genel olarak güzel görülür. bu durum "her erkek sarışın kadından hoşlanır" ve "her erkek kadından hoşlanır" gibi alt genellemeler içermez. eğer senin kafandaki tuhaf yapıyla gidecek olursak;

Napolyonn said:

mesele görüntü değil,mesele ne için tasarlandığı.

bu cümlen ile aynı zamanda

"hayır kimse görüntüsünü kötü bulduğu için eleştirmiyor, herkes yapılış amacı farklı diye düşündüğü için eleştiriyor"

demiş oluyorsun.

o zaman ben de sana diyorum ki "hayır efendim. görsel olarak hoş bulmadığı içibn tasvip etmeyenler de var"

deal with it
Sosyal ağlarda paylaş

ekşi said:

...tuvalet, fransızcadaki toilettekelimesinin türkçemize yerleştirilmiş halidir. toilette bakım, temizlik manasına gelmektedir ki eau de toilette tamlaması da buna dayanarak türetilmiştir.

bu noktada tuvalet yerine lavabo diyerek nezaketin doruklarında gezdiklerine inanan arkadaşlar evden çıkmadan üstlerine lavabo suyu mu sıkıyorlar?
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

Napolyonn said:

mesele görüntü değil,mesele ne için tasarlandığı.

bu cümlen ile aynı zamanda

"hayır kimse görüntüsünü kötü bulduğu için eleştirmiyor, herkes yapılış amacı farklı diye düşündüğü için eleştiriyor"

herkes diye birşey demedim.kendi fikrimi söyledim ne yüksekliği,ne tasarımı oranın kullanımının abdest için uygun olmadığını belirttim.genellemeyi yapan sensin ve hatanı fark ettiğin için beni de dahil etmeye çalışman da gözlerden kaçmıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Laraken said:

arkadaşlar bilmiyor olabilirsiniz ama arapçada "lav" "ayak" anlamına geliyor. "ab" ise "yıkamak, temizlemek" anlamında kullanılıyor. "o" da hepimizin bildiği gibi "için" anlamında. o yüzden çok tartışılacak bir şey yok. sizin elinizi yüzünüzü yıkamanız ayıp yani.

benim linklediğim kaynakta farklı bilgi var
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...