Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sevgili sismanlar, ozellikle gencliginde spor yapmis olanlar...

di

Öne çıkan mesajlar

Dworgian said:

edit: mesela bende şu da var. açlık kan şekeri 80 (düşük bayağı), yemek yediğimde 90 100 olması beklenirken 70 e düşüo benim. saçma salak uykum gelio fln yemek sonrası. onun da ilacı o durumlarda şekerli bişeyler yemek. iyice kısır döngü lan

aslında karatay diyetini uzunca bir süre uygulasak kimsede sıkıntı kalmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Kas orani %30-35 arasinda degisen biri olaraktan ne yaptiysam 100 kilonun altina dusememistim. Spormus yuzmekmis diyetmis bi halta yaramamisti. En son doktorlardan biri killandi, insulin direncine bakalim dedi, sonuc olarak insulin direncim cikti. Haliyle performansi yerlerde surunen bir metebolizmaya sahip olmusum haberim yokmus.

Simdi ilac kullanmaya basladim, 1 sene boyunca kullanacakmisim, anca o kadar surede kiriliyomus bu insulin direnci ama ben tatilde + tatilden dondugumden beri danalar gibi yememe ragmen gram gram eksiliyorum her gun.

Diyecegim o ki varsa benzer bi durumunuz, killaniyosaniz ulan niye gitmiyo benim yaglar diye gidip bi baktirin. Diabetle alakali biseyler cikma olasiligi gayet yuksek.

edit : ha bi de diyet herseyi biraktim. light yicekmis, zero icecekmis falan yok hayatimda. aspartam almiyorum, daha mutluyum daha mesudum. bugunden itibaren de kafeini kesiyorum, haftaya o bagimliliktan da kurtulmus olcam insallah.

senin adına çok sevindim ve aslında çok haklısın. bende de benzer bir durum olabilir anlattıklarını okuduktan sonra.
ve şu son editlediğin paragraftaki 4 madde de birbirinden zararlı. aman diyim. kullanmamakta çok iyi bir şey yapıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

@k1nJo

yok be. benim gittiğim iç hastalıkları uzmanıydı. diyetisyen değil. gayet "yapay şeker hariç" herşeyi yiyordum. porsiyonları düzgün tutup, her gün belli besin gruplarından yiyip bir de ara öğünde meyve vs yiyip şekeri de aldığın sürece kilo verilio. spor olmadan bir yere kadar veriosun ama. üstüne spor da eklenince oluo.

ama işte olay "hep öyle yemek". dönemsel olunca anlamı kalmıo zira
Sosyal ağlarda paylaş

ya bu işin bahanesi gibi biraz genellemek istemiyorum ama etrafımda kilo şikayeti olanlar falan hep abi diyet yiyom spor yapıom diyip alaksız işler yapanlar ya da adam 30 yıl yatmış 1-2 hafta spor yapıo abi yaptım gitmedi diyip bırakıyo sonucta aldığından fazlasını harcarsan gitmicek mi vucut enerjiyi havadan mı çekicek
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

kaede. insülin direnci tak diye oluo ortaya çıkıo zaten. senelerce 74 ün üstüne çıkamadım hayvan gibi yiyip içip oturarak, sonra bir anda fırladı 10 kilo yukarı. bir kaç sene sonra bir 5 daha fırladı. doktor da ilaç + diyet + spor olmazsa vücut bir yerde direnecek dedi. malesef senin dalga geçtiğin kadar basit bişey değil bu olay

edit: mesela bende şu da var. açlık kan şekeri 80 (düşük bayağı), yemek yediğimde 90 100 olması beklenirken 70 e düşüo benim. saçma salak uykum gelio fln yemek sonrası. onun da ilacı o durumlarda şekerli bişeyler yemek. iyice kısır döngü lan

Bende acken 50 cikti kandaki glikoz 80 dusuk değildir.
Sosyal ağlarda paylaş

Jaegerjaquez said:

ya bu işin bahanesi gibi biraz genellemek istemiyorum ama etrafımda kilo şikayeti olanlar falan hep abi diyet yiyom spor yapıom diyip alaksız işler yapanlar ya da adam 30 yıl yatmış 1-2 hafta spor yapıo abi yaptım gitmedi diyip bırakıyo sonucta aldığından fazlasını harcarsan gitmicek mi vucut enerjiyi havadan mı çekicek

Abi ben de aynisini diyodum hep, aynisini dusunuyodum hatta ama bi gariplik vardi. Yani 10 sene spor yapmadim, sonra girisinde sacma sapan kendimi sakatladim spor yapamaz oldum falan ama, buna ragmen bi gariplik vardi, cozemedigim anlamsiz gelen bisey vardi.

En son doktora giderken ya seker mi cikiyo ne cikiyo ciksin da bileyim kurtulayim dedim, bu cikti. Insallah yoktur baska bisey.

edit : porsiyonlarim falan inanilmaz kuculmustu bu arada benim, seker almiyodum, ekmek yemiyodum. 50 kusur kilo olan esim benden fazla yiyodu ve benden farkli bir yasami yoktu yani hatunun. Kas orani benden az, BMI'i benden dusuk cikiyo ama hatun ayni kiloda kaliyo bende cosup gidiodu.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi su vucudun, bu yasam tarziyla gunde 1000-1300 kalori alarak zayiflamamasi nasi mumkun sence ? 100 kilo tasiyorum, gunde en az 20dk yuruyorum, yerimde oturamayan bi insanim durmadan dolaniyorum ofiste, gunde en az 100 basamak cikiyorum.

Ya dur hatta ben susayim bilegimdeki alet konussun.
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

@k1nJo

yok be. benim gittiğim iç hastalıkları uzmanıydı. diyetisyen değil. gayet "yapay şeker hariç" herşeyi yiyordum. porsiyonları düzgün tutup, her gün belli besin gruplarından yiyip bir de ara öğünde meyve vs yiyip şekeri de aldığın sürece kilo verilio. spor olmadan bir yere kadar veriosun ama. üstüne spor da eklenince oluo.

karatay diyeti kitabın ismi abi, yazan canan karatay da iç hastalıkları uzmanı, diyetisyen değil.
yememen gereken şeyleri neden yememen gerektiğini anlıyorsun kitabı okuyunca.

mesela meyve yiyeceksen sabah yemen gerekiyor çünkü aldığın meyve şekerini de gün içinde yaptığın hareketlerle ancak atabiliyosun. antrparantez şunu da söyleyeyim yanlış hatırlamıyorsam şu an 1 elmadan aldığımız vitamin 50 yıl önceye oranla 26 kat daha azdı sanırım.

ara öğünde içmekte serbest olduğun şeyler var ama yemek yok mesela. çünkü ara öğünde ihtiyacın olan enerjiyi; en son yemek yedikten 4 saat sonra salgılanan leptin hormonu depolanan yağlardan sağlıyor zaten.

benim kan şekerim düşüyo da işte bi şey yemem lazım falan demeden uygulaman lazım. zaten kadın, bir şeyi yedikten 2 saat sonra acıkıyorsanız bilin ki o sağlıksızdır diyor. sağlıklı beslendiğin zaman 4-5 saat çok rahat götürüyor yani.

o yüzden 2-3 saatte bir şeyler yemek hem leptin salgılanmasını engelleyecek hem de leptin direnci oluşmaya başlayacak. kilo vermen imkansıza gidicek.

çok uzadı ama bir örnek daha vereyim türü ne olursa olsun yediğin 2 dilim ekmek 2 yemek kaşığı toz şekerden daha fazla kan şekerini artırıyor ve bunu aniden yapıyor. tam buğday vs hepsini bırakıcaksın.

kitap daha çok sağlıklı beslenme kitabı yani.
Sosyal ağlarda paylaş

aynen. "az" değil yeterli yemek lazım.

Çok basit bir örnek vericem.

1 öğün yemek = 4 yemek kaşığı
her öğünde 25gr tam buğday ekmek (sabah kahvaltıda 50gr)
sabah sadece ekmek peynir ve yeşillik veya domates
arada 3 kere ara öğün (ufak meyve + grissini) (akşam ara öğünü saat 22.30 gibi)
günde 1 öğün et veya etli sebze 1 öğün sebze
günde 1 kere salata 1 kere yoğurt (200gr)

yani ister öğlen etli sebze ve yoğurt, akşam sebze salata ye, ister öğlen sebze yoğurt akşam et salata ye gibi kombine edebiliosun

bir de 1 dilim ekmek = 1 kase çorba. yani çorba içiosan ekmek yemiosun

edit: karbonhidrat (bkz: bakliyat) yiyorsan ekmeği yine yemiosun. yani ekmek yerine 2 kaşık pilav, bulgur, makarna veya bakliyat yiyebiliosun

şu kadarcık bişey bile bana çok net yaradı.

en önemli olay her gün fiks aynı saatte yemek. vücut belli besinin belli saate geleceğine alışınca depolamıo işte
Sosyal ağlarda paylaş

k1nJo said:

Dworgian said:

@k1nJo

karatay diyeti kitabın ismi abi, yazan canan karatay da iç hastalıkları uzmanı, diyetisyen değil.
yememen gereken şeyleri neden yememen gerektiğini anlıyorsun kitabı okuyunca.

mesela meyve yiyeceksen sabah yemen gerekiyor çünkü aldığın meyve şekerini de gün içinde yaptığın hareketlerle ancak atabiliyosun. antrparantez şunu da söyleyeyim yanlış hatırlamıyorsam 1 elmadan aldığımız vitamin 50 yıl önceye oranla 26 kat daha azdı sanırım.

ara öğünde içmekte serbest olduğun şeyler var ama yemek yok mesela. çünkü ara öğünde ihtiyacın olan enerjiyi; en son yemek yedikten 4 saat sonra salgılanan leptin hormonu depolanan yağlardan sağlıyor zaten.

benim kan şekerim düşüyo da işte bi şey yemem lazım falan demeden uygulaman lazım. zaten kadın, bir şeyi yedikten 2 saat sonra acıkıyorsanız bilin ki o sağlıksızdır diyor. sağlıklı beslendiğin zaman 4-5 saat çok rahat götürüyor yani.

o yüzden 2-3 saatte bir şeyler yemek hem leptin salgılanmasını engelleyecek hem de leptin direnci oluşmaya başlayacak. kilo vermen imkansıza gidicek.

çok uzadı ama bir örnek daha vereyim türü ne olursa olsun yediğin 2 dilim ekmek 2 yemek kaşığı toz şekerden daha fazla kan şekerini artırıyor ve bunu aniden yapıyor. tam buğday vs hepsini bırakıcaksın.

kitap daha çok sağlıklı beslenme kitabı yani.

tmm ok ama canan karatay'ın dediklerini direk zarar olarak nitelendiren doktorlar da var abi. yani güvenemiyorum ben o kadına
Sosyal ağlarda paylaş

bir de mesela ben "herkese uygun" bir şeye inanmıyorum. kişiye özel olmalı. şeker durumu, insülin salgılama oranı, açlık tokluk şekeri, kolestrol oranı, iyi huylu kötü huylu kolestrol fln

bunlar hep yediğini etkiler. karatayın dediğini yaparsam 3 güne bayılırım ben. zaten düşük şeker, kalırım yollarda bir yerde bir gün mesela =)
Sosyal ağlarda paylaş

Jaegerjaquez said:

peki abi o zaman ben bilemedim geçmiş olsun
gene de sağlıklı yağlarını vitamini minerali proteini sporu eksik etme sen

Araya is girdi koyamadim hemen. Uzatmak icin degil de genel/gundelik/sporsuz durumu gor diye ekliyorum bak sunlari;

http://i.imgur.com/A8ffGGf.jpg
http://i.imgur.com/wcGTM3r.jpg

Yani yerinde oturan siskoyum ama super hareketsiz sisko degilim. Ondan yakiniyodum ulan niye erimiyorum diye.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...