Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

kira vs. ev almak

Rerore

Öne çıkan mesajlar

ya bazı evler 2000-2500 kira istiyorlar var mı bunu düzenli verebilen yani uzun vadeli kirada durmayı düşünen

hani o kadar kirayı veren eve de girer her türlü kreid filan

ev alma konusunda
1 tane 2bin getiren yerine
2 tane bin kira getiren ev almak daha mantıklı geliyor bana
kiracı bulmak açısından

diskas
Sosyal ağlarda paylaş

ev almak mantikli yatirimdir ne zaman o eve kira olarak odedigin rakam 10 sene bazinda evi satin aldiriyorsa mantikli yatirimdir.

yatirimlarda da bagladigin para 5 sene icerisinde ne kadar getirecek enflasyon bazinda para ne olacak degerlendirmelidir..

evin gelirinin disinda kendi fiyat artisi da oldugundan anlamli..
Sosyal ağlarda paylaş

dana22 said:

ev almak mantikli yatirimdir ne zaman o eve kira olarak odedigin rakam 10 sene bazinda evi satin aldiriyorsa mantikli yatirimdir.

yatirimlarda da bagladigin para 5 sene icerisinde ne kadar getirecek enflasyon bazinda para ne olacak degerlendirmelidir..

evin gelirinin disinda kendi fiyat artisi da oldugundan anlamli..

Abi 10 yılda artık istanbulda geri alabileceğin ev sanmıyorum burda 230-250 arası satılan daireler max 1500 kira getiriyo 15-20 yıla çıktı bence o sene ha bide söle bisi var İstanbulda aldığın bir konut yerine göre fiyat olarak yılda ortalama 20-25 bin tl değer kazanıyo

Yazdığım bilgiler 1+1 ler için
Sosyal ağlarda paylaş

iste o yuzden hala gayrimenkul yatirim degeri tasiyor fiyatlar da ziplaya ziplaya gidiyor..simdi 500 u faize de yatirsan altin da alsan borsaya da koysan 20 seneye pul..enflasyon yer bitirir..ama o paraya ev alsam 30 sene sonra da degerine satarim diyor insanlar..arada kirasini yerim..cok sıkısırsam da girer otururum diyor
Sosyal ağlarda paylaş

walla aileden ev kalmassa zor iş

ayda 4bin ödeyecek olsan zaten zenginsindir

300binlik ev için

şimdi 1500 kirayla 30 senede 540bin ödüyon

öbür türlü de
ayda 4binle 10 senede 500 krediliyorsun

ayda 4bin verebilmen için kafadan 8 bin maaşın olması lazım

kiradasın diyelim 30 sene biriken para 6500*12*30 = 2,34 mii tl

4000*12*10 = 0,95
8000*12*10 = 1,92
2,8 mio TL + ev

ev almak daha mantıklı
Sosyal ağlarda paylaş

118'e %80 bitmiş ev aldım, üstüne de 50 harcadım bana 168'e geldi en kaba haliyle.
Krediye başladığımda maaşım eşimle birlikte yuvarlak 4k idi ve bizim aylık ödememiz 2.2k idi. Yeni ev çocuk filan derken zorladık yalnız nasip işte hep bir yerlerden günü kurtaracak kadar para geldi :)
Şimdi maaşlar 6k civarında krediyi de yapılandırdım ve 2000'e çektim bu kredinin 500 lik kısmı başka bir kredi 2 yılı kaldı 1500'ün 4 yılı kaldı.(7 yıllık çekmiştim bebe okula başladığında bitsin şu işler diye)
Ben 90k konut+20k ihtiyaç çekmiştim. Geri kalanı da peşin para verdim diye düşünün müteahhitte. Onları da düğünden kalan altınlardan filan elde ettiydik. Şu an elde avuçta öyle aman aman bir şey yok.Babamdan bir kalsa idi ya da babam evin o %80'lik kısmını halletmiş olsa idi muhtemelen yaşantımdan hiç ödün vermeden güle oynaya yaşar giderdim ya da açgözlü davranarak ikinci evi almak için çabalardım.
İlk zamanlar acayip zorlanıyordum çünkü evin bir sürü eksiği çıkıyordu. Şu aralar pek sorun yok ama yine de bir şey alırken 2 kere düşünmek zorundayız.
Bunları neden anlattım: Sıkıntı çekmeden böyle bir şeyi elde etmek güç ama elde ettikten kendini rahat huzurlu hissediyorsun. Ödeme/maaş oranı da git gide avantaj kazandığından sonraki zamanlarda rahatlıyorsun.
Kimse sana evden çık diyemez bunun verdiği huzur başka. Tabii başınıza daha önceden gelmiş olması ve bunun ne anlam taşıdığını bilmeniz gerekli.
Duvarına çivi çakarken sadece kolundaki saate bakarsın çok geç mi olmuş diye yoksa ev senindir çak gitsin.
Eğer evladiyelik bir ev aldıysan 3+1 gibi istediğin odasını istediğin gibi döşersin. Geçici çözümlerle uğraşmazsın. Örneğin kitaplık almak yerine boydan boya kitaplık yaparsın...
Neyse benim fikrim imkanınız varsa aile desteği ile bir ev almaya bakın biraz zorlanacaksınız belki ama ileride iyi ki yapmışız dersiniz.
Ev alıp da la neden aldım bu evi diyeni duymadım...
Sosyal ağlarda paylaş

dinledim güzel gidiyordu da sonda batırdı gibi geldi, kafama yatmadı nedense..

ordaki hesaba göre aldığı evi de kiraya verirse gayet uygun bi şekilde öyle bir ev sahibi olmuş oluyor.

tek sorun kazancın kendisine değil de sonrakilere kalacak olması, belki o yüzden hiç girmemiştir o konuya. sesi de yaşlı geliyordu zaten

[hr]

sürekli kirada yaşayabileceğimi hiç düşünemiyorum niyeyse, kirada yaşamak otel odasından bi level üst gibi geliyor. eve doğru düzgün bi eşya bile alasım gelmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...