Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ateistler hakkında ne düşünüyorsunuz-ehli sünnet tv

Gizli

Öne çıkan mesajlar

bu arada baştan söyleyeyim islam'ın öğretisine hayran falan değilim hatta karşıyım kendimce sebeplerden ama benim tartıştığım mesele "bilme" meselesi.

onun altını çiziyim de islam doğru mu yanlış mı, iyi mi kötü mü, allah var mı yok mu gibi saçma ve çocukca sorularla uğraşmayalım.
Sosyal ağlarda paylaş

Biyik said:

bu arada baştan söyleyeyim islam'ın öğretisine hayran falan değilim hatta karşıyım kendimce sebeplerden ama benim tartıştığım mesele "bilme" meselesi.

onun altını çiziyim de islam doğru mu yanlış mı, iyi mi kötü mü, allah var mı yok mu gibi saçma ve çocukca sorularla uğraşmayalım.

Adam ben islami bunlardan iyi yasiyorum dememiski. Kamera karsisina gecip ateistleri söyle sallandirmak kesmek lazim diyen adami elestirmis, benim de elestirdigim bu. Sor bakalim kac tanesi hadisleri bilir, kuran'da ne yazildigini dogru duzgun bilir? Kibrisi sorsan harita da yerini gösterebilirmi mechul.

Pratikte yasamak ve uygulamak ayri bisey, sadece pratikle musluman olunabilir belki. Ama sadece pratikte uygulayarak kitabin sana ne yapman gerektigini, neyi neden yaptigini, neden yapilmasi gerektigini bilemezsin. Kulaktan duyma bizimkilerin bilgisi, portable muslumanlik.
Sosyal ağlarda paylaş

Korax said:

Adam ben islami bunlardan iyi yasiyorum dememiski. Kamera karsisina gecip ateistleri söyle sallandirmak kesmek lazim diyen adami elestirmis, benim de elestirdigim bu. Sor bakalim kac tanesi hadisleri bilir, kuran'da ne yazildigini dogru duzgun bilir? Kibrisi sorsan harita da yerini gösterebilirmi mechul.

Pratikte yasamak ve uygulamak ayri bisey, sadece pratikle musluman olunabilir belki. Ama sadece pratikte uygulayarak kitabin sana ne yapman gerektigini, neyi neden yaptigini, neden yapilmasi gerektigini bilemezsin. Kulaktan duyma bizimkilerin bilgisi, portable muslumanlik.

http://galeri8.uludagsozluk.com/439/yanacaksin_521321.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

islam'a dair bilgilerin hepsini bilmiyor olabilir müslümanlar ona bir şey demiyorum ama şöyle düşünün araba kullanmaya dair yüzlerce sayfa teorik bilgi bilen biri mi yoksa hiçbir şey bilmemesine rağmen araba sürmeyi süre süre öğrenmiş biri mi "daha çok" araba kullanıyordur, araba kullanmayı biliyordur.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

Korax said:

http://galeri8.uludagsozluk.com/439/yanacaksin_521321.jpg

http://twentyfirstlegion.com/wp-content/uploads/sites/12/2014/04/Famous-characters-Troll-face-Troll-face-poker-269483.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Biyik said:

islam'a dair bilgilerin hepsini bilmiyor olabilir müslümanlar ona bir şey demiyorum ama şöyle düşünün araba kullanmaya dair yüzlerce sayfa teorik bilgi bilen biri mi yoksa hiçbir şey bilmemesine rağmen araba sürmeyi süre süre öğrenmiş biri mi "daha çok" araba kullanıyordur, araba kullanmayı biliyordur.

Islam'in nasil bi din oldugunu, kitabin, peygamberin, allah'in sana ne dedigini bilmeden surekli pratik yapsa ne olur yapmasa ne olur? Yani arabayi da kullanmak icin yuzlerce sayfa teorik bilgi bilmene gerek yok, pratikte istedigin kadar iyi sur ama trafik kurallarini bilmene gerek var degilmi? Netice olarak kitap sadece kisinin kendiyle alakali degil, cevresindeki insanlar ve olaylarla ilgili, sadece kisinin kendi inanciyla ve nekadar iyi pratik yaptigiyla ilgili degil.
Sosyal ağlarda paylaş

WaNTeD said:

yüzlerce sayfa bilgi bilen biliyordur tabii ki

madem yüzlerce sayfa malumat bilenin araba kullanmayı bildiğini iddia ediyorsun o zaman oturttun bu kişiyi sürücü koltuğuna o süre süre araba kullanmayı öğrenmiş "az bilgili"den daha mı iyi sürer arabayı veya sürebilir mi ilk denemede?
Sosyal ağlarda paylaş

Korax said:

Biyik said:

Islam'in nasil bi din oldugunu, kitabin, peygamberin, allah'in sana ne dedigini bilmeden surekli pratik yapsa ne olur yapmasa ne olur? Yani arabayi da kullanmak icin yuzlerce sayfa teorik bilgi bilmene gerek yok, ama trafik kurallarini bilmene gerek var degilmi?

ben onlar yok demiyorum. iki uçtan örnek verdim anlaşılsın diye.
ama müslüman olmadan müslümanlığı bilmek mümkün değildir diyorum.
müslüman olarak, eylem yaparak bilinir. dışarıdan gözlemlediğin, okuduğu şeyler islam'la ilgili malumatlar olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Biyik said:

Korax said:

Biyik said:

Islam'in nasil bi din oldugunu, kitabin, peygamberin, allah'in sana ne dedigini bilmeden surekli pratik yapsa ne olur yapmasa ne olur? Yani arabayi da kullanmak icin yuzlerce sayfa teorik bilgi bilmene gerek yok, ama trafik kurallarini bilmene gerek var degilmi?

ben onlar yok demiyorum. iki uçtan örnek verdim anlaşılsın diye.
ama müslüman olmadan müslümanlığı bilmek mümkün değildir diyorum.
çünkü bu iş olarak, yaparak bilinir. dışarıdan gözlemlediğin, okuduğu şeyler islam'la ilgili malumatlar olur.

Hemfikiriz ozaman, bu adamlar pratikte musluman, netekim inandigi kitabin, dolayisiyla allahin ona ne dediginden bi haber. Dunya uzerinde de eski latin dilleri falan disinda heralde anlamadigi baska bi dilden allaha dua eden tek millet biziz heralde buarada.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...