Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

şu saatte küfretmek isteyenler için

KuddusiMavra

Öne çıkan mesajlar

Hürriyet'e bakarken tesadüfen gördüm. Arkadaş, kan beynime sıçradı. Lan böyle insanlarla neden aynı havayı solumak zorundayız ki? Ne kadar küfür varsa saydım.

http://webtv.hurriyet.com.tr/2/70274/27371104/korkunc-olay-2-aylik-bebegini-falakaya-yatirdi

Siz de rahat rahat ağız dolusu olan küfrü edin lütfen.
Sosyal ağlarda paylaş

aile kurumunun kendisi bunu yaratıyor.
avusturya'da bir baba kızlarını bodrum katına zincirleyip senelerce tecavüz edebiliyor, başka bir baba da 2 aylık bebeğini falakaya yatırabiliyor. şimdi tabii "her ailede bunlar oluyor mu?" diye düşünenler, söylenenler çıkacak. yahu etrafınıza bir bakın her ailede düşük veya yüksek ölçekte bir trajedi, taciz, baskı, aşırı disiplin uygulama yok mu? illa ki bir örneğini bulursunuz. ha okul, ha askeriye, ha hapishane, ha da aile. hepsi de aynı iktidar metodlarının uygulandığı yerler.

2 aylık bebeğe falaka yapılmasıyla 20 yaşında bir gencin askerde dayak yemesinin ne farkı var. birinde baba - oğul, birinde komutan - asker. ama aynı disiplin yöntemi. mantık var mı ikisinde de ? aslında var, disiplin etme amacı. o yüzden "akılsızca" diyemeyiz. ama bu akıl neye hizmet ediyor ve bu aklı yenebilir miyiz, onu tartışmamız gerekiyor.

kendimi tekrar edeyim, aileyi ortadan kaldırmadan hiçbir şey çözülmez. bunun gibi olaylar dünyanın her tarafından çıkar ve biz her seferinde ah vah çekeriz.
Sosyal ağlarda paylaş

aile - devlet - mülkiyet

bu üçünün birden kalkması lazım.
bunların üçü de hep bir birini besleyen ve o dediğim disiplin metodlarını yaratan şeyler.

(ayrıca bu zaten; platon - şeyh bedreddin - marx gibi kişilerin tarih içerisinde üstelik de neredeyse birbirlerinden habersiz bir şekilde öne attığı düşünce. tabii sadece onlar değil bir sürü kişi var bu karşı çıkışa yakın düşüncede. ha bir de geçmişe dönük alevi-bektaşi isyanlarına bakarsanız da hep mülk edinmeyi dayatan, yani göçebe insanları iskan ettirme politikalarına karşı çıkan insanların devlete kafa tuttuklarını görürsünüz. oldukça tarihsel bir reddiye bu bahsettiğim, benim uydurduğum bir şey değil o yüzden böyle bir eklenti yaptım.)
Sosyal ağlarda paylaş

onlar kalkınca demişsin ama onlar zaten yoktu, hepsi kurulmuş şeyler. sanki varoluşumuzun bir parçası gibi herkes bunları şu anda kabullenmiş olabilir ama bunlar olmadan da (aslında tam da onların olmadığı bir durumda) yaşayabiliriz. şu an sadece insanlar kapana kısılmış, belirli formlar dahilinde, belirli çerçeveleri, ezberleri tekrar ederek yaşıyorlar. bir sürü ip seni bir kazığa bağlamış sen de debelenip duruyorsun.

"aile - devlet - mülkiyet"in olmadığı durum ise herkesin potansiyel kapasitelerinin fiiliyata dönüşmesine olanak verecek. nasıl bir dünya oluşacağını ben nasıl kestirebilirim. bunun bir garantisi yok. ama garanti arayan insan tabii ki bu kurumları yıkmaz, efendiyi yok etmez. efendiden şikayet etmek kolay, ama efendiyi gel ortadan kaldır dediğimizde de hep böyle olur zaten... efendisiz biz n'aparız!!!
Sosyal ağlarda paylaş

senin farklı versiyonların düzenli orduya ihtiyacı yok diyordu türkiyenin.
düzenli ordusu ilk fırsatta silahını bırakıp terkeden ırak ve suriyenin hali ortada.

regülasyonun olmadığı duruma örnek hayvanlardaki genç erkeklerin öldürülüp alfanın bütün dişilerle çiftleştiği örnek mi mesela?

pratik olarak hiçbirşeyden haberin olmayacak kadar cahil olmadığını düşünüyorum. neden öyle davranıyorsun?
Sosyal ağlarda paylaş

gezi parkı'nda "pratik" olarak ne devlet, ne mülkiyet, ne aile vardı.
genç erkekler ölmedi, alfa da dişilerle beraber olmadı.

merak etme bunlar kalkınca birden bütün hafızamızı yitirip birbirine saldıran orangutanlara dönüşmeyeceğiz. tam tersi, tarihsel birikimimizle, şu an yaşadığımız paradigmayı aşarak kolektif düzeyde karşılıklılık esasına dayalı ve hepimizin birbirinden sorumlu olduğu bir yaşam(lar) manzumesine geçiş yapacağız.
Sosyal ağlarda paylaş

platonun konuyla ilgili önerisi genetik olarak uygun, sağlıklı anne baba adaylarının belirlenip "çiftleştirilmesi", çocuğun doğumdan hemen sonra anneden alınması ve konunun uzmanlarınca yetiştirilmesi. anne ve babanın kendi çocuklarını, çocuğun anne babasını hiç bir zaman bilmemesi ve böylece her çocuğun uygun şekilde yetiştirilmesinden devletin sorumlu olması. sistem haliyle çeşitli sıkıntılara gebe olmakla birlikte, önüne gelenin çocuk sahibi olmakla kalmayıp birde yetiştirilmesinde söz sahibi olduğu modern toplumlara göre pek çok avantajı olduğunu düşünüyorum ben de

böyle şeyler görmeyiz en azından. çocuk iyi ama ya, her erkek bir kız çocuk sahibi olmalı, adminler olarak görüşümüz budur
Sosyal ağlarda paylaş

Nefr said:

platonun konuyla ilgili önerisi genetik olarak uygun, sağlıklı anne baba adaylarının belirlenip "çiftleştirilmesi", çocuğun doğumdan hemen sonra anneden alınması ve konunun uzmanlarınca yetiştirilmesi. anne ve babanın kendi çocuklarını, çocuğun anne babasını hiç bir zaman bilmemesi ve böylece her çocuğun uygun şekilde yetiştirilmesinden devletin sorumlu olması. sistem haliyle çeşitli sıkıntılara gebe olmakla birlikte, önüne gelenin çocuk sahibi olmakla kalmayıp birde yetiştirilmesinde söz sahibi olduğu modern toplumlara göre pek çok avantajı olduğunu düşünüyorum ben de

böyle şeyler görmeyiz en azından. çocuk iyi ama ya, her erkek bir kız çocuk sahibi olmalı, adminler olarak görüşümüz budur

ukalalık yapmak istemem nefr ama platon'un düşüncesinde "devlet"in yeri hiç mi hiç yok. platon'un politeia'sı (şehre dair) ingilizce'de republic (respublica, kamuya ait olandan geliyor) türkçe'ye de saçma sapan bir şekilde "devlet" olarak çevrildiği için yanlış anlamalara yol açıyor. platon kitabında devletin ortadan kalkmasını savunurken "devlet" diye başlık atmak ancak bize mahsus bir şey olabilirdi :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...