Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

O.B.E.B yardım edin

kermit

Öne çıkan mesajlar

obeb ini bulacagin sayilari yan yana yaz.

sonra basla 2 den itibaren en kucuk sayinin asal carpanlarina bolmeye ( mesela 2 bolerse, tekrar bak bi, boluyor mu tekrar. bolmuyosa 3 e gec... )

en kucuk sayiyi bolen diger sayilari da boluyorsa o bir ortak bolendir.
ortak bolenlerin yanina bi isaret koy hatirlamak icin.

islem bittiginde yaninda isaret olan sayilardan herhangilerini carparak herhangi bir ortak bolen olusturabilirsin.
en buyugu icin hepsini carp :)

toplam pozitif bolen sayisi icin ise sunu yap: obeb'i asal carpanlarina ayrilmis sekilde yaz: 2^3.5^2. ... seklinde.
sonra uslere bir ekle ve buldugun sayilari carp.

baska bir sey gelmedi simdi aklima, bi sorun varsa atarsan bos vaktim oldugunda cevaplarim.[hline]W.A.N.D.E.R.E.R.: Wireless Artificial Neohuman Designed for Efficient Repair and Efficient Reasoning

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Angel_, 06 June 2003 15:04 tarihinde demiş ki:
kardeşim ben çıkıyorum bence netten çıkta öle ders çalış..bugünleri çok ararsın diycem ama ne kaldı ki herneysem..
byee wrakk wrak

abla kızma ya işte çalışıyom valla bazen test felan çözüyom ciddiyim[hline] wrak wrakkk
Sosyal ağlarda paylaş

Ortak bölenleri istenen sayıları 2den başlayarak aynı anda böleceksin. Eğer hepsi birden 2 ye bölünemiyorsa 3 ile deniceksin oda olmuyorsa 4 ile vs vs sv taki artık bölmeyi denediğin sayı senin rakamından (en sol hali) büyük hale gelene dek. Sonra bir kenera yazdığın böleneleri birbiri ile çarpacaksın.
144 136 56 ilk olarak 2 ile bölmeyi deniyorum
72 68 28 çıkan sonuçlar hala 2 ile bölünebilir gene bölüyorum
36 34 14 hala 2 ile bölünüyorlar
18 17 7 Artık 2 ile bölünmüyorlar o yüzden 3 ile deniyorum olmuyor gene ve sıraylar 4.5.6ve 7 deniyorum ama nafile. OBEB bulmak için bütün 3 sayıyıda baştan beri bölebildiğim rakamları birbiri ile çarpıyorum. 2x2x2=8 bunların OBEBbidir. Eğer son halde 3 e bölünüyor olsalardı bütün sayılar o zaman 2x2x2x3=24 olucaktı OBEB. Ama bu örnekte 8.
Vaybe lise zamanıma geri döndüm. :)[hline]Kalplerdeki Kaymak

Asli

Sosyal ağlarda paylaş

bak şimdi.diyelim şöyle bir soru çıktı.
obeb(24,36,48)=?
yapacağın bu sayıları sırayla çarpanlarına ayırma.daha kolay olsun diye üçü birlikte ayırılır.
24 36 48|2*
12 18 24|2*
6 9 12|2
3 9 6 |2
3 9 3 |3*
1 3 1 |3
1 1 1 |
yanına * koyduklarım bu sayının obeb'inin çarpanları.bunları birbiryeriyle çarpınca(2.2.3) bu sayının obebini bulursun.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Absolut, 06 June 2003 15:13 tarihinde demiş ki:
Ortak bölenleri istenen sayıları 2den başlayarak aynı anda böleceksin. Eğer hepsi birden 2 ye bölünemiyorsa 3 ile deniceksin oda olmuyorsa 4 ile...

sadece asal sayılarla bölecek.4le fln bölemezsin zaten 2 ile bölemeyince

[Bu mesaj EarS tarafından 06 June 2003 15:17 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...