Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Açık havada tütün yasağı geliyor

pattisliborek

Öne çıkan mesajlar

tribünde içmek zaten yasak, ancak uygulanmıyor.

ben hala bu açıkhavada sigara yasağının(bu düzenlemeyle gelecek olanı kastetmiyorum, o kabul edilebilir) yani sokakta sigara içilmesinin yasaklanmasını yersiz buluyorum.

Tabi ki sokakta içilen sigara kısmen etkili olabilir, mesela bir astım hastasını rahatsız edebilir. Ama egzost dumanı daha çok rahatsız eder, egzost dumanı daha zararlı sağlığa sokakta yanan sigaranın dumanından.

Sigara tamamen yasaklansın diyenler var, benzin yakan araba yasaklansın diyen duyamazsın. O da sağlığını tehdit ediyor. Yoğun yolların 150 metre çevresinde oturanlarda solunum yolu rahatsızlıkları çok daha sık görülüyor. Egzost dumanının zararlı etkisi, otoyol çevrelerinde 300 ila 500 metreye kadar uzanabiliyor. Açık havada içilen sigaradan kat be kat daha zararlı egzost dumanı, ama kimse düzenleme olsun 1.4 motor üstü yasaklansın, dizel otomobiller piyasadan kalksın demiyor.

Ben bunu tutarsızlık olarak görüyorum, tabi biraz da moda olması da var işin içinde. Yoksa 30-40 yıl önce otobüste, sinemada, uçakta, anfide sınavda bile sigara içiliyordu. O zaman normaldi, şimdi toplum algısı değişti anormal geliyor.

Hayatımda da sigara içmedim, kapalı alanda içilince de rahatsız oluyorum. Ama sigara tamamen yasaklansın demeyi özgürlüklere aykırı buluyorum. Yasaklar çözüm getirmez, tam tersine kendi sorunlarını yaratır, o yüzden yasağa ancak son çare olarak başvurulmalıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...