Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gerçek islam, İslam nedir?

vivavale

Öne çıkan mesajlar

şimdi ben bi de şuna çok gülüyorum. işide mişide bakıp tüm islama bok atmak yanlış falan diyorsunuz ya. gerçek öslöm bu değil biz doğrusunu biliyoruz onlar bilmiyor falan. kıçımla gülüyorum.

bir allah var. emir vermiş. birileri yanlış anlamış diğerlerini kesiyor. e iyide bu yüzden yanlış anlayanı suçlayamazsın ki? yanlış anlamaya sebep olan eğitmenin suçudur bu.

Ha pardon, imtihan falandır o kesin. allah yanlış anlayanları cezalandıracaktır. tamam abi bunu o zaman şuan orada tecavüze uğrayarak ölümü bekleyen kızlara falan açıklayın siz mağdem.
Sosyal ağlarda paylaş

abi bide şunu merak ediyom
bizim diyanet geçen bi rakam verdi, ölen 100 müslümanın 90 nı yine müslüm öldürüyomuş
diyelimki 1500 senddir öldürülen msülüm sayısı 500 milyon bunun 450 milyonu nu müslüm ödlrüdü
öldüren allah için öldrüyo, ölen şehit
bunlar öbür tarafa gidince n'oluyo?
mütaladan berabere diip 2side cennete mi, yoksa birine "lan sen mevzuyu gotunden anlamısın" diip cehenneme mi
yoksa bu işin arkasında israil mi var?
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

şimdi ben bi de şuna çok gülüyorum. işide mişide bakıp tüm islama bok atmak yanlış falan diyorsunuz ya. gerçek öslöm bu değil biz doğrusunu biliyoruz onlar bilmiyor falan. kıçımla gülüyorum.

bir allah var. emir vermiş. birileri yanlış anlamış diğerlerini kesiyor. e iyide bu yüzden yanlış anlayanı suçlayamazsın ki? yanlış anlamaya sebep olan eğitmenin suçudur bu.

Ha pardon, imtihan falandır o kesin. allah yanlış anlayanları cezalandıracaktır. tamam abi bunu o zaman şuan orada tecavüze uğrayarak ölümü bekleyen kızlara falan açıklayın siz mağdem.

mesela bi medeniyet var ve bunun kurallarını koyuyorsun. sonra birileri gelip o kurallara karşı bir harekette bulunuyor. kanunlara göre ise suçu bilip bilmemenin cezai bir değişikliğe yol açmayacağı yazıyor.
biz bu adamı niye hapse atıyoruz. anayasayı yazanı filan hapse atalım.
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

ehh be black yapma şimdi. işid belasının ne olduğunu biliyor. islamla alakası yok adamların. kılıf bulmuşlar gidiyolar işte.

bu Einstein in ya da bilim adamlarının olayına benzedi. icadı kötüye kullan sonra mucidini suçla. bu mantık adaletsiz haksız bir mantık kusura bakma abi.
Sosyal ağlarda paylaş

medeniyette kuralları çok açık bir şekilde koyarsın. mevzu yanlış anlamaya kapalı olmakta.

adam çok açık bir şekilde "x yapma" denilen kanuna karşı gelirse suçunu çeker. kimse "x yapma" kanununu yanlış anlamaz. x yapan suçlu, x yapmayan suçsuz olur.

eğer ki -burası çok önemli-
kanunları güzel oluşturamazsan, kanun kitabını okuyan ahmet x yapmayı farklı anlar, mehmet farklı anlarsa, birbirlerini x yapacaz diye öldürürlerse bu yanlış anlatımdan dolayı anayasayı yazanı hapse atarsın evet.

şöyle birşey var ki dünyevi olan herşeyde bir anlam karmaşası zaten olabilir, bunun içinde işte kanunlar da var, din de.

şöyle düşün eğer gerçekten tanrı sandığınız kadar sonsuz güçte olsaydı yanlış anlamaya sebep verir miydi? küçücük çocuklar tecavüze uğrar mıydı kendi yolladığı bir kural kitabı yüzünden? sonuçta tecavüz eden yanlış anlamış bile olsa, kendi verdiği emir yüzünden. bunlar biraz olsun kafanızı kurcalamıyor mu?

büyük ihtimalle kurcalamıyor, sonuçta alimler 1 aylıkken susuzluktan ölen afrikalı bebeği de açıklıyor, 5 yaşında tecavüze uğrayıp öldürülen kızı da. yukarıdakinin bir bildiği vardır kesin. tecavüze uğrayan çocuğa açıklayın işte bunları siz.
Sosyal ağlarda paylaş

vivavale said:

ehh be black yapma şimdi. işid belasının ne olduğunu biliyor. islamla alakası yok adamların. kılıf bulmuşlar gidiyolar işte.

bu Einstein in ya da bilim adamlarının olayına benzedi. icadı kötüye kullan sonra mucidini suçla. bu mantık adaletsiz haksız bir mantık kusura bakma abi.

işidi boşver öyle aklıma geldi. dini yanlış anlayan insan dedin mi yüzlerce grup ya da bireysel insan var.

icat=din karşılaştırması inanılmaz saçma.
dini kötü niyetle kullanan adamlardan bahsetmiyorum ben. dini kötü amaçla kullanan adam zaten din dışıdır. "yanlış anlayanlardan" bahsediyorum.

icat "kötü niyetle" kullanılırsa zarar verir. yani baştan amacı kötü bir amaç uğrunda kullanmak olur.

sen eğer iyi bir amaç için kullanılacak icat'ı tasarlarken bir hata yapıp onun kötülüklere sebep olacak gizli kalmış "bug"'lara sahip olmasına sebep olursan, mücit olarak hatalısındır, icadın da piyasadan toplatılır.
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

medeniyette kuralları çok açık bir şekilde koyarsın. mevzu yanlış anlamaya kapalı olmakta.

adam çok açık bir şekilde "x yapma" denilen kanuna karşı gelirse suçunu çeker. kimse "x yapma" kanununu yanlış anlamaz. x yapan suçlu, x yapmayan suçsuz olur.

eğer ki -burası çok önemli-
kanunları güzel oluşturamazsan, kanun kitabını okuyan ahmet x yapmayı farklı anlar, mehmet farklı anlarsa, birbirlerini x yapacaz diye öldürürlerse bu yanlış anlatımdan dolayı anayasayı yazanı hapse atarsın evet.

şöyle birşey var ki dünyevi olan herşeyde bir anlam karmaşası zaten olabilir, bunun içinde işte kanunlar da var, din de.

şöyle düşün eğer gerçekten tanrı sandığınız kadar sonsuz güçte olsaydı yanlış anlamaya sebep verir miydi? küçücük çocuklar tecavüze uğrar mıydı kendi yolladığı bir kural kitabı yüzünden? sonuçta tecavüz eden yanlış anlamış bile olsa, kendi verdiği emir yüzünden. bunlar biraz olsun kafanızı kurcalamıyor mu?

büyük ihtimalle kurcalamıyor, sonuçta alimler 1 aylıkken susuzluktan ölen afrikalı bebeği de açıklıyor, 5 yaşında tecavüze uğrayıp öldürülen kızı da. yukarıdakinin bir bildiği vardır kesin. tecavüze uğrayan çocuğa açıklayın işte bunları siz.

aynı şeyleri Allah da diyor işte. x yapma cezanı çekersin.
ayrıca yanlış anlayıp türlü pislik yapanların sadece dini yanlış anlayıp onlar hata yapıyormuş gibi de göstermek hatadır.
kanunları anlamayan yahut hastalıklı yahut düşük zekalı her birey neye inanır veya inanmassa inanmasın hatayı yapar. ama bu akılı kullanmakta bireyin elindedir. ben zaten salağım diye suç işleme hakkı da yok kimsenin. bunu ne Allah ne kanun kabul eder.
ama iş Allaha gelince niye böyle yapıyor diye itiraz ediyorsunuz insan yapınca tükaka. Allah insanı yeryüzünde halife kıldım diyor. bu yolladıklarımı düşünüp tutasınız diye size öğüttür diyor. gerisi insana kalmış.
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

vivavale said:

işidi boşver öyle aklıma geldi. dini yanlış anlayan insan dedin mi yüzlerce grup ya da bireysel insan var.

icat=din karşılaştırması inanılmaz saçma.
dini kötü niyetle kullanan adamlardan bahsetmiyorum ben. dini kötü amaçla kullanan adam zaten din dışıdır. "yanlış anlayanlardan" bahsediyorum.

icat "kötü niyetle" kullanılırsa zarar verir. yani baştan amacı kötü bir amaç uğrunda kullanmak olur.

sen eğer iyi bir amaç için kullanılacak icat'ı tasarlarken bir hata yapıp onun kötülüklere sebep olacak gizli kalmış yanlara sahip olmasına sebep olursan, mücit olarak hatalısındır, icadın da piyasadan toplatılır.

icad din örneklemesi gayet mantıklı abi bence. yine insan kullanıyor insan karar veriyor.

'yanlış anlamak' bir insan neden yanlış anlar abi peki, ya iletici de bir sıkıntı vardır ya da alıcı da en basit modelleme ile.

eğer ileticide sorun olsaydı dünya da inanıp güzel işler yapan/yapmış insanlar olmayacaktı. kaldı ki inanan insan için bu madde zaten kafadan gidiyor Allah sözü olduğu için.

o zaman geriye alıcı kalıyor yani insan. sıkıntı bence insanlarda abi, kötü olmalarında kötüyü istemelerinde. kendi nefislerini, egolarını tanrı edinmelerinde.
Sosyal ağlarda paylaş

abi düşündüm de tartışmak çok saçma geldi. din muhabbetine ne zaman girsem böyle oluyorum neresinden tutsam elimde kalıyor.

"düşük zekalı birey" den sonrasını okuyasım gelmedi. düşünsene savunduğun tanrı, bir bireyi düşük zekalı yaratıyor doğuştan. adam hayatını zorluklarla yaşıyor bir ömür falan.
Sosyal ağlarda paylaş

ona o zekayı veren Allahsa onu kullanma kapasitesini bilip mükafatını ona göre verecek olan da Allahtır. şu bir gerçek ki egosuna ve nefsine tapmayan en düşük zekalı birey bile tanrı inancına sahipse şayet o düşündüğün kötülükleri yapmaz.
inanmayan biri de yapmayabilir böyle hataları. işte bu tamamen insanın insaniyetini bilmesi ve kendine tapınmamasıyla bağlantılı.
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

vivavale said:

işid belasının ne olduğunu biliyor. islamla alakası yok adamların. kılıf bulmuşlar gidiyolar işte.
.
bunu nerden biliyorsun ki ? allah falan mısın ?

rotası islam olan hiçbir şekilde masum insanları öldürmez. din farkı, dil farkı, renk farkı, inanış farkı aklına ne gelirse
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...