Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gerçek islam, İslam nedir?

vivavale

Öne çıkan mesajlar

Aslında şunu söylemekte fayda var. İnsanların kendi çıkarlarını devlet ve toplum üzerinden üstün tuttukça her türlü yozlaşma çıkar. Bundan ders çıkartmak bize epey faydalı olacak ama bir tek Atatürk ders çıkartmış.

Emevilerin hukukdışı ve baskıcı yönetimi altında başlayan ayrıştırma politkası akıl/bilimciler ile katlanıcı, boyun eğiciler arasındaki birbirinden kopmayı derinleştikçe mehzepler ayrılığı patlak vermiş. Örneğin; Mutezileciler ve Suficiler

13.yüzyıla devam eden bu uzun ayrılık sonucunda birçok mezhebi doğurdu. Elbette kanlı olaylar oldu. Akıl/bilimcilik ile manevicilik Bilim'in iki ayağıydı. Bir ayağı kopunca diğer ayağı da devam edemezdi ve kalıplaşırdı. Şu anki İslam dünyası topaldır ve Kaos çağıdır. Antik yunan felsefesinden ve Çin biliminden ilham alan İslam felsefesi musevi, hıristiyan ve müslümanı bir arada tek inanç felsefesini güder. Bu felsefe 13. yüzyılın sonunda durdu ve unutuldu. Daha sonra Hıristiyanlığın Rönesansı ve Atatürk devrimleri olarak tekrar başlayacaktı.

Bir de Altın çağ'da antik yunan filozoflarından İskenderiyeli Hypatia İslam filozoflarınca ders konulu olurdu. İlginçtir ki

İslam'ın Altın Çağı İskenderiyeli Hypatia'nın kaderini aynı paylaştı. İkisi köktendiriciler tarafından son verilmişti. Tabii ki her türlü aşırıcılık kötüdür.

Günümüzde de IŞİD tehlikesi her geçen gün yaklaşmakta. Tıpkı bir zamanlar Emeviler ve Abbasiler köktendirici grupları görmezlikten geldikleri gibi biz de aynı kaderi paylaşayacak mıyız bakalım görelim

Bir şey daha, İslam yeniden yükseleceğini sanmıyorum. Bir daha Altın çağ gelmeyecek. Bize Atatürk'ün devrimlerini korumak kalıyor. Cumhuriyet temellerimizi korumazsak bir kez daha Osmanlı monarşisi gibi bir monarşide eziliriz ve cahil bırakılırız.
Sosyal ağlarda paylaş

bunları bahane olsun diye yazmıyorum, sorunu doğru analiz edip sağlıklı çözüm yapmak için.

nasıl iznik konsülü hristiyanlık devlet dini olarak evrimleş miş ise, islam da emeviler döneminde benzer yollara girmiş...

burada bir püf noktası olarak, hristiyanlığın aksine kafadan atmayı engelleyen bir kuran olduğu için onu ile insanların bağını kesmeyi becerdiler:

"arapça dışında okunmaz, şöyle okunmaz, orada durmaz, okusan da anlamazsın gel biz anlatalım, hadis diye bir şey var, ben bilirim ben bilirim, kutlu doğum haftası,..." daha tonla gidiyor
Sosyal ağlarda paylaş

Aynı fikirdeyim örneğin de olduğu gibi: https://www.facebook.com/photo.php?v=10200973117801411

Bir yandan şeyhler ve cemmaat videoların çoğunu izleyenlerin neredeyse tamamı İslam'ın Altın Çağındaki bilim adamlar ve filozofların tek ismini bile bilmiyor.

Köktendiriciliğe karşı başarılı çözüm: Eğitim ve Laik olduğuna inanıyorum. 40'li yıllardan beri sürekli yapılan yanlışların bedelini ödemeye zorunda bırakılıyoruz. Gelecekte torunlarımızın sövmeyen bir kelime kalmayacak bu gidişle.
Sosyal ağlarda paylaş

40'li yıllardan beri Atatürk'ün kurduğu Parti, bu denli çürümüş, yozlaşmış. Bu Parti artık yalnızca “Ata’nın kurmuş olduğu bir Parti'dir, fakat asla Atatürk’ün Partisi değildir. CHP'yi hala Atatürk'ün CHP'si sanman hata. Günümüzde CHP'nin okları yıllarca teker teker dökülmüş vaziyette. Occupy CHP'de bile durum pek değişmedi. Ben bu oluşuma katıldım ve sonradan ayrıldım. Açıkçası CHP'li bile değilim. Garip üslubun için teşekkür ederim.

Laiklik, din ile devlet işleri birbirinden ayrılmasıyla ilgili 50'li yıllara denk sürdü. Atatürk'ün devrimleri uzun süredir kullanılmıyor ama etkisi şimdiye kadar devam etmekte.

Din istismarcılığın ve Din tüccarlığın önüne geçmenin yolu, devlet ile din işleri birbirinden ayırmak.

Tarih bilinicimiz objektif olmalıdır ki, Laiklik sistemi Fransa'dan değil, Selçuklulardan alınarak uygulanmıştır. Atatürk'ün Tarih birikimi inanılmaz seviyede yüksek olduğu gibi Türk halkına uygun olabilecek şekilde her şeyi tarihten ilham almış.

11.yüzyılda Selçuklu Sultanı Tuğrul, Abbasi halifesi ile din işlerinin halife tarafından yürütülmesi ve saltanat işlerine karışmaması gerektiğinde anlaşır. Halife kendi belindeki kılıcı sultanın beline takar. Kaynak ise Nutukta Belgeler bölümünde 18 sayfalık bir yer kaplar.

Buna rağmen İslam'ın Altın Çağı 13.yüzyılda sona erdi. En büyük etken, Arapların kötü huyları yüzünden İslam'da yozlaşmayı tetikleyen mezhepler ayrılığı ve köktendiriciler olduğunu gözden kaçırmamakta fayda var. Altın çağ bitmesiyle filozoflar ve Bilim adamlar Anadolu'ya ve İspanya'ya (Endülüs) göç ederken Ortadoğu sıradan bir toprağa ve savaş alanına döndü. Şimdiki halini bile aldı. Bağdat Kütüphanesi'nin önemini dikkat çekerim maalesef artık yok.

Türkiye'de camii sayısı hayli fazla iken okul sayısı az olmasından her şey beklenebilir.

Yanıldıklarım da olabilir. Şimdiden teşekkür ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

KucukPrens said:

40'li yıllardan beri Atatürk'ün kurduğu Parti, bu denli çürümüş, yozlaşmış. Bu Parti artık yalnızca “Ata’nın kurmuş olduğu bir Parti'dir, fakat asla Atatürk’ün Partisi değildir. CHP'yi hala Atatürk'ün CHP'si sanman hata. Günümüzde CHP'nin okları yıllarca teker teker dökülmüş vaziyette. Occupy CHP'de bile durum pek değişmedi. Ben bu oluşuma katıldım ve sonradan ayrıldım. Açıkçası CHP'li bile değilim. Garip üslubun için teşekkür ederim.

Laiklik, din ile devlet işleri birbirinden ayrılmasıyla ilgili 50'li yıllara denk sürdü. Atatürk'ün devrimleri uzun süredir kullanılmıyor ama etkisi şimdiye kadar devam etmekte.

Din istismarcılığın ve Din tüccarlığın önüne geçmenin yolu, devlet ile din işleri birbirinden ayırmak.

Tarih bilinicimiz objektif olmalıdır ki, Laiklik sistemi Fransa'dan değil, Selçuklulardan alınarak uygulanmıştır. Atatürk'ün Tarih birikimi inanılmaz seviyede yüksek olduğu gibi Türk halkına uygun olabilecek şekilde her şeyi tarihten ilham almış.

11.yüzyılda Selçuklu Sultanı Tuğrul, Abbasi halifesi ile din işlerinin halife tarafından yürütülmesi ve saltanat işlerine karışmaması gerektiğinde anlaşır. Halife kendi belindeki kılıcı sultanın beline takar. Kaynak ise Nutukta Belgeler bölümünde 18 sayfalık bir yer kaplar.

Buna rağmen İslam'ın Altın Çağı 13.yüzyılda sona erdi. En büyük etken, Arapların kötü huyları yüzünden İslam'da yozlaşmayı tetikleyen mezhepler ayrılığı ve köktendiriciler olduğunu gözden kaçırmamakta fayda var. Altın çağ bitmesiyle filozoflar ve Bilim adamlar Anadolu'ya ve İspanya'ya (Endülüs) göç ederken Ortadoğu sıradan bir toprağa ve savaş alanına döndü. Şimdiki halini bile aldı. Bağdat Kütüphanesi'nin önemini dikkat çekerim maalesef artık yok.

Türkiye'de camii sayısı hayli fazla iken okul sayısı az olmasından her şey beklenebilir.

Yanıldıklarım da olabilir. Şimdiden teşekkür ederim.

Arkadaşım kalemine sağlık. Ancak biyik nickli arkadaşa takılma. Canı sıkıldığında sırf laf etmek için dünyanın düz olduğunu savunmaya kalkacak kapasitede bir arkadaş zira
Sosyal ağlarda paylaş

madem kaynak elestirisi talep ediyorsunuz; fransiz aydinlanma ve siyaset felsefesinden cok etkilenen ataturk gelip nutuga, ben fransa modelini buraya uygulayacagim demez, cunku isgalci guctu fransa ve gayri muslum ve turk degil. o yuzden de gecmisten bazi orneklerle makyaj yapmis. ataturk zeki adam zaten ona lafim yok ama basarisiz bir siyasetci.
Sosyal ağlarda paylaş

Biyik said:

madem kaynak elestirisi talep ediyorsunuz; fransiz aydinlanma ve siyaset felsefesinden cok etkilenen ataturk gelip nutuga, ben fransa modelini buraya uygulayacagim demez, cunku isgalci guctu fransa ve gayri muslum ve turk degil. o yuzden de gecmisten bazi orneklerle makyaj yapmis. ataturk zeki adam zaten ona lafim yok ama basarisiz bir siyasetci.

...ve dünya tarih, siyaset, sosyoloji, felsefe, vs vs otoritesi b.yik görüşlerini binlerce kaynak ile destekleyerek sundu. Tişikkirlir b.yik.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...