Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sevgili fotoşok yemiş yutmuş arkadaşlar

Beyt

Öne çıkan mesajlar

Çetin abi yazdıklarıyla ezmiş geçmiş hala atıyor falan diyen var.

Benim 4 dövmem var, 3 ayrı dövmecide yaptırdım ama boyaları nerden nasıl alırlar hiç bilmem. O benimle dövmeci arasında artık.

Kaldı ki olay sadece dövme boyası diil. Dışardan yediğimiz içtiğimiz içeceklerin ham maddeleri hangi şartlarda üretiliyor, nerden biliyoruz? Önümüze konan bir tas çorbada (ki çoğu restoran hazır çorba kullanıyor) ne kadar kanserojen madde var?
Sosyal ağlarda paylaş

@fenn
güzel soru.

ne yazık ki 100% güvenli olan bir kıyafete inanmıyorum. bu riski en aza indirmek için ise şu önerileri yapayım.

öncelikle doğal elyaf tercih edin.yani pamuklu,viskon ve yünlü (son zamanlarda enteresan elyaflar icat ettiler. bambu kamışından elyaf, mısır koçanından elyaf gibi ama çok yaygın değil).tabii ki bunları mevsimlere göre tercih edin yani yazın yünlü bir kıyafet (bazı özel kesim takım elbiseler haricinde)olacak iş değil. Sentetik ürünlerde yani polyester, poliyamid(naylon), akrilik ürünlerde hem bu doğal olmayan elyafların üretimi sırasında ve hem de daha sonra işlenmeleri ve boyanmaları sırasında kullanılan kimyasallar ve boyarmaddeler çok sağlıklı şeyler değil. ben çok fazla tercih etmeyin diyorum.

pamuk ve yünlü kıyafetlerde de yine de bilindik markaları tercih edin çünkü o bilindik markalar en azından en sıkı sertifikasyon süreçlerini hem kendi işletmelerinde ve hem de fason yaptırdıkları işletmelerde uygularlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Şansızşanslının yaptiği da gayet şukela olmuş olmadı o halinide götürürüm dövmeciye ^^

Bir de zararlı yararlı egzama yapar mazallah demek biraz saçma değil mi ? Yani bu kafayla alkol içiyorum ben bira markası sorsam ona da diyceksiniz zararlı. Şu sigarayı denedim oo süper desem ona da zararlı diyceksiniz.
Özetle naaapıcan abi zararlı olup olmamasını senelerdir kafamda dövme yaptırmak vardı bi imaj bulamıyordum ilk defa hoşuma giden birşeyi yaptırmayı planlıyorum :)

Yine de güzel düşünceler için teşekkürler kuddusi ^_^

Edit : Evet o alerjik reaksiyon kısmı farklı bi durum.
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

boyarmadde sektörü dünya genelinde 1 trilyon Dolar'ın üzerinde bir piyasaya sahiptir.
-Gıda
-Tekstil
-İnşaat
-Seramik
başlıca kullanım alanlarıdır.
.....

Basım sektörü de (matbuat) burada olmalıydı.

Bir de boyar madde denilince, gıda ambalajlarında kullanılan mürekkepler en tehlikelilerinden birisi sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...