Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

rüzgar ile enerji olayı

kermit

Öne çıkan mesajlar

kermit aklıma taktın şu proceyi :P
şaka bi yana bizim ev dere kenarında yani dere yatagına cok yakın acayip rüzgar oluyor hem bizim apt. 15 katlı ben bi pervane tasarlayıp bide dinamo alacam takacam çatıya zaten babam yönetici eheh çekecem 10. kata kabloyu elenktrink üretsin takarım ucuna bişiler yansın, dönsün ne olursa artık.[signature][hline]i love this game!
youth only zone!
Sosyal ağlarda paylaş

çeşme yolunda baya var ruzgar degirmeni.Koca koca dizmişler devasalar ya cok buyukler :)..[signature][hline]Angelfire, 24 Kasım 2004 23:11 tarihinde demiş ki:
bitidirdiniz ömrümü tükettiniz yemin ederim
anlamıyorum amacınız ne sizin
biz dostuz mu demeye çalışıyonuz ya

--------
BonePART, 27 Kasım 2004 04:47 tarihinde demiş ki:
ister ırkcı deyin ister kafatascı ben turk olmakla da turk dogmaklada gurur duyuyorum

_Dalamar_, 02 Ocak 2005 21:44 tarihinde demiş ki:
Piramitler çok güzel börek açıyormuş diye duymuştum

Sosyal ağlarda paylaş

bunun konusu bi ara geçmişti sanki, rüzgar enerjisi iyi güzel hoş ve süfer de, sürekli değil. rüzgar durunca şehrin bi kısmının elektriğinin gittiğini düşünsenize. rezil bişi olur.

nükleer santral çok sakat, atıkları olsun, deprem bölgesi olması yüzünden olsun, ama ihtiyaç olursa kurulmalı. bu arada türkiyenin barajları ve termik santrallerinin zaten %40 kapasiteyle çalıştığını duymuştum. şu anda elektriğin bu kadar pahalı olmasının sebebi eskimiş hatlarmış, çook çok yüksek bi enerji o hatlarda gidiyomuş..

tabiki buna tam bi kaynak gösteremiycem duyduğum şeyler sadece.[signature][hline]h u m a n i t y - i s - t h e - o n l y - s u p e r p o w e r !

[Bu mesaj Rahan tarafından 06 Ocak 2005 00:38 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

su kaynaklarının %100 ünün kullanılması zaten mümkün deil.
daha çok hidroelektrik santrali kurulsa da bi boka yaramaz pek.
ihtiyaçlar için nükleer enerji şimdi olmasa bundan bilmemkaç yıl sonra zaten zorunlu olacak.
ondan hayır mayır işleri boş.
da gidip gökovaya yapsınlar ben de istemiyorum tabi.
ayrıca o atıkları doğru düzgün bir şekilde "çöplemek" ile sorun ortadan kalkıyor. o da çok para istio tabi ama yapıo el. türkiyede kesin mutasyon olur şu aşamada hehe.
bu arada rüzgar değirmenlerinin verimi %3. tamamen boş bi uğraş.[signature][hline]abeo nihilum demonstrere
quod abolesco dum te defendo
Sosyal ağlarda paylaş

ha bir de geçen de şeyi öğrendim, istanbul'da nükleer reaktör varmış (nükleer araştırma merkezinde 5MW lık küçük bişiymiş galba arge için) zaten ve 97 de reaktör soğutma suyunu küçükçekmece gölüne sızdırmışlar. çok da güvenli değil bu iş.[signature][hline]h u m a n i t y - i s - t h e - o n l y - s u p e r p o w e r !

[Bu mesaj Rahan tarafından 06 Ocak 2005 00:40 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Asteroth, 05 Ocak 2005 18:51 tarihinde demiş ki:

Bir de saçma da olsa bir sorum var, dünyanın ekseni etrafındaki dönüşünden enerji elde edilemez mi?

Dünyayı durdururuz sonra çok kızarlar. Naptın s.çtın bütün hava ve iklim olaylarına derler =P

Sonuçta yoktan enerji oluşmayacağına göre ne yaparsanız yapın enerji elde edeceksek dünyayı yavaşlatmak kaçınılmaz oluyoo :)[signature][hline]ICQ#:149976315 | Msn: [email protected]
Kellindil
Sosyal ağlarda paylaş

Komur santrallerinden cikan atikta yok edilemiyor ustune komurun yarattigi hava kirliligini bahsetmiyorum bile

ustune patlamaya gelince butun dunyada var bunlardan cernobil disinda patlayan yok kaldiki cernobilde sovyet sisteminin bir hatasi.

ustune bir ulkenin atom bilimine yatirim yapmasinin o ulkeye sagliyacagi yararlari kimse dusunmuyor.

uc bes tane petrol baronunun elindeki green peace falan filan bagirip kendilerini zincirlesin hade ordan

said:
bayat, 06 Ocak 2005 00:31 tarihinde demiş ki:
said:
onlyreal, 06 Ocak 2005 00:25 tarihinde demiş ki:
NIye hayir?
bana guzel bir sekil aciklasana

ne mantikla hayir diyorsun?

Ben acikliyim, nukleer artiklar yok edilemiyor (mantikli zaman sureleri icinde), patlayinca herkez o"lu"yor.
[signature][hline]any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic
C CLARKE
Sosyal ağlarda paylaş

ok sen dedin oldu.

allahim bilime bilimsellige bu kadar uzak insanlar nasil olur internete girerler yazilar yazarlar.

adamlarin butun yorum sekli abi patlamis patlar
amcamin oglu dedi kotuymus off yani.

ezberci egitim sor bak simdi arkadasa
ataturkin ilkelerini
hepsini sayar
ama anlamlari nedir dersen....[signature][hline]any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic
C CLARKE
Sosyal ağlarda paylaş

hidro santrallere gelince

onlar 1920 lerde kaldi. ne kadar buyuk yaparsaniz yapin bir nukleer enerji olamiyor. kaldiki suyu tamamen verimli kullanmamiz mumkun degil.

bir kere her yaptigimiz santral komsularimiz tarafindan protesto ediliyor. ustune hidro santraller ole yazanlar kadar temiz degil sudaki co2 cokeltisini artirip canlilara zarar veriyor.[signature][hline]any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic
C CLARKE
Sosyal ağlarda paylaş

abicim dunyada binlerce insan oluyor komur santralinden kac insan olmus olabilecegi aklina geliyormu hic?

evet patlama riski var ama hayattada belli bir risk var

bir nukleer santralin ulkeye kattigi cok iyi seyler var. Bu arada azicik yikilipta altindaki insanlari su altinda birakan hidro santrallere bakarsan onlardada yiginla insan var. Discoveryde izlemistim bir tanesini.

said:
Fistan, 06 Ocak 2005 01:29 tarihinde demiş ki:
400 deaths yazıyodu bi yerinde yazıyı kapattım onlyreal sen anla artık gerisini. eheh
[signature][hline]any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic
C CLARKE
Sosyal ağlarda paylaş

Forumda böyle bilimsel şeylerin tartışılması beni çok sevindirdi. Geleceğin güç kontrol mühendisi adaylarından biri olarak bu dağılmış konu hakkında da 1-2 cümle de ben sarfedeceğim.

1- Rüzgar değişken ve büyük miktarlardaki elektrik enerjisini depolayamadığımızdan(hani rüzgar çok olunca saklarız, esmeyince yeriz hesabı) rüzgar pervaneleri sürekli çözüm getirmeyebilir. Ama 50 tane termik santrali olan bir ülkede, rüzgar pervaneleri sayesinde bu sayı 10un altına düşebilir. Örnek vermek gerekirse hangi karayolunun kenarında olduğunu hatırlamadığım bir fabrika 2 büyük rüzgar değirmeniyle çalışıyor, kazandığı elektriğin fazlasınıda şebekeye aktarıyordu.

2- Hidroelektrik santrallerin verimini pek bilmiyorum fakat hızlı dönen çarktan daha fazla enerji mantığıyla, genç kara sayılan ülkemizin(düzlüğe ulaşmamış) yeterli eğime ve debiye sahip akarsularında müthiş elektrik enerjisi üretilebilir. Ayrıca sürtünmelerden dolayı hiçbir enerji santralinden %100 verim almak mümkün değil. Termiksantrallerle ne kadar kısaylanabilir ama en verimli sayılan dizel motorlarından bile ısı enerjisi %40 verimle üretiliyor.

3- Nükleer enerji santrallerinin muhteşem büyüklüklerde yarattığı enerjiyi görmemek haksızlık olur ama meydana getirdiği tehlikede ortada. Gelişmiş ülkelerdeki nükleer santrallerde teker teker kapatılıyor.

Aslında bu tip bilimsel tartışmalarda herkes kendi fikrini destekleyen bir resim veya yazı koysa daha inandırıcı olur. Ama forum ortamında bu ne kadar mümkündür ki :)

[Bu mesaj Hill tarafından 06 Ocak 2005 01:58 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...