Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Google Glass bu eksilerine ragmen tutabilir mi..?

xetraynex

Öne çıkan mesajlar

xetraynex said:

Vidar said:

xetraynex microsoft amcanin oglu mu?

Uzaktan amcamin oglu aslen, dedemin kardesinin soyundan.

Yeni Microsoft'u cok begeniyorum ben. Ben Linuxcu bir adamdim. Yillarca Linux system adminlik yaptim. Ne optimizasyonlar yaptim Linux serverlarda. Mysqllerle ne kadar cok ugrastim.

Sonra Microsoft yazilim dunyasinda pay kaybetmeye basladi ve mukemmel su an tekrar atak yapmaya basladilar. Bir startup gibi innovative olarak ilerliyorlar. Ozellikle yeni CEO Satya Nadella'yi cok begeniyorum. Adam zaten muhendis, oyle isletmeci birisi gelip yonetmiyor. Open-source ve innovationlari cok destekliyor.

Peki Google, Oracle, Apple ne yapiyor? Apple'a elini ver kolunu kurtaramazsin. Istiyor ki apple kullanan herkes apple'a full bagli olsun. Adamlar flash'a, java'ya, herseye savas acti resmen.

Google? Google bir yazilim firmasi degil zaten, internet marketing firmasi. Gmail'in source code'unu verir mi? Vermez. Calendar? Drive'i on-premises install'a izin verir mi? Vermez.

Ne yapar Google? Milleti Google Plus'a zorlamak icin Search'un icine zorla entegre eder. Hep severek kullandigim Google Reader'i kapatir ki Google Plus kullansinlar.

API'larina dogru duzgun dokumantasyon koymaz. Dokunmantasyonu olmadigi gibi API'larini kullaninca olusan sorunlarda ne bir email atacak adres ne bir telefon verir.

GWT gibi sacma sapan frameworkler yapar. Daha 1 kisinin bile kullandigini gormedigim Go language'i yapar. Milletin her turlu bilgisini otunu bokunu zorla toplar.
http://www.scroogle.org/

Google'i cok sevenler Google Chromebook kullansa ya. Mac bile kullananlarin her zaman Windows'u olur bir makinada.

Why do people hate Windows?
https://www.quora.com/Microsoft-Windows/Why-do-people-hate-Windows/answer/Balaji-Viswanathan-2

"Windows is required to support every darn hardware you have got."
Bana bunu yapan bir firma soyleyin. Ne Apple ne Google (Android icin) hicbirisi hardware'lari destekleyelim diye kasmiyor. Windows'ta ise bilgisayara hangi parcayi takarsan tak calisacagini biliyorsun onun arkadas.

Iste ondan Android'de bir rom yukleyince telefon sapitmaya basliyor. Rom yuklemeyince Samsungun LG'nin kagni gibi opulmus Androidlerine kaliyoruz.

Oracle ne yapar? Java 8'a lamba koyacam der, security vulnerabilityleri patlar, 2013'teki guncellemeyi 2014'e atar. Birsuru acik cikmasi ayri durum, lambdalarin gelmemesi ayri durum.

Oracle'in javaya yaptigi bir katkiyi soyleyin bana? Oracle zaten hangi yazilim dilini yapmis da katkida bulunmus ki? Adamlarin tek olayi Database & SQL. Java'yi aldilar icine etmekle mesguller. Cok cok geride biraktilar dili. Eskiden kullanirdim, o kadar ogrendim zaman harcadim, baktim Oracle icine ediyor dilin biraktim.

Kisaca, Microsoft'u artik cok cok sevmeye basladim. Bana cok kolaylik sunuyor. Tum kalbimle basarili olmasini istiyorum.

yazini cok begendim valla sunu blog yazisi olarak fln biyere koy, forumda harcanmasin :)
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada giyilebilir teknolojiler gelecekte daha fazla yayginlasacaktir, sadece sunu yapsalar yeter simdilik;

smart phone ekranini google glass a tasisinlar bolelikle mesela telefon elimizdeyken yine dokunmatigi calisacak (ekran kapali tabi karanlik) ve google glass uzerinde navigate edebilecez, filmleri fln buyuk ekran gibi seyredebilcez, input olayini asmis olucaz.

bu kadarini yaparlarsa ztn, oculus rift e doner alet, halay cekmeye baslayabiliriz.

http://pbs.twimg.com/media/BdAwK9mIcAAJcqK.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

reyou said:

yazini cok begendim valla sunu blog yazisi olarak fln biyere koy, forumda harcanmasin :)

hep soyledigim seyler bunlar kardesim,
ezberledim artik.

olay belli. Ben Google Search API kullandim, para vercez yetmiyo limit, adamlara ticket aciyoz 1 ay kimse bakmiyor. Telefon yok bise yok. Twitter'dan ilgili kisileri bulup tweet atmaya calistim ya. Para verme sistemi de yok. Seninle ilgilenmesi icin Google'in $345434545'lik firma olman lazim.

Ben uydurmuyorum bunlari, yasadigim seylerdir.

Microsoft varya, Windows'a, SQL Server'a, Office'e filan hakikaten cok az bile para aliyor.

Zaten millet bilmiyor ki, if you are not paying for the product, you are the product.

Ben para kazandigim seye para vermeye raziyim. Para kazanip para vermiyorsa birisi zaten is ahlakinizi seviyim onun.

Apple'a $2000 verip App'lere paralari bayilip hayatinda Windows ve Office almamis arkadaslari da opuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

xetraynex said:

Yeni Microsoft'u cok begeniyorum ben. Ben Linuxcu bir adamdim. Yillarca Linux system adminlik yaptim. Ne optimizasyonlar yaptim Linux serverlarda. Mysqllerle ne kadar cok ugrastim.

Sonra Microsoft yazilim dunyasinda pay kaybetmeye basladi ve mukemmel su an tekrar atak yapmaya basladilar. Bir startup gibi innovative olarak ilerliyorlar. Ozellikle yeni CEO Satya Nadella'yi cok begeniyorum. Adam zaten muhendis, oyle isletmeci birisi gelip yonetmiyor. Open-source ve innovationlari cok destekliyor.

su kismin hicbirine katilmiyorum.
Microsoft biseylere cbaliyor ama cidden cok igrenc bir anlamda kemiklesmis bir firma.
open source sadece gozukmus olmak icin destekliyor.
inovasyon konusunda google'a yaklasamaz bile adamlar daha yeni gunes paneli leasing falan dye bisey baslattilar.

xetraynex said:

Ne yapar Google? Milleti Google Plus'a zorlamak icin Search'un icine zorla entegre eder. Hep severek kullandigim Google Reader'i kapatir ki Google Plus kullansinlar.

API'larina dogru duzgun dokumantasyon koymaz. Dokunmantasyonu olmadigi gibi API'larini kullaninca olusan sorunlarda ne bir email atacak adres ne bir telefon verir.

GWT gibi sacma sapan frameworkler yapar. Daha 1 kisinin bile kullandigini gormedigim Go language'i yapar. Milletin her turlu bilgisini otunu bokunu zorla toplar.

Google'i cok sevenler Google Chromebook kullansa ya. Mac bile kullananlarin her zaman Windows'u olur bir makinada.

windows 8 de gorduk. Adamlar herkesin tepkisini cekecek seyleri biz yapcez oldu diye yaptilar simdi pasa pasa yaliyorlar. baslat menusude eski haline donecek.
Google olayina gelince evet zorluyor ve acayip sacma bisey
ama tutupta windows 8 de skype baska account acmaya calisinca yok logout olman lazim cekmiyor.
Google yeni seyler deniyor. Ve bunlarin begenilmesine gore devam ediyor.
Windows 8den nefret ettim yukledigim gunden beri.
Google ulasma meselesi zor gibi trde ama microsoft icinde gecerli sen microsoft turkiyede iyi developer var mi saniyorsun? Microsoft mspyken microsoft trnin sadece pazarlamacilardan olustugu gercegini cok net gordum.

xetraynex said:

https://www.quora.com/Microsoft-Windows/Why-do-people-hate-Windows/answer/Balaji-Viswanathan-2

Bana bunu yapan bir firma soyleyin. Ne Apple ne Google (Android icin) hicbirisi hardware'lari destekleyelim diye kasmiyor. Windows'ta ise bilgisayara hangi parcayi takarsan tak calisacagini biliyorsun onun arkadas.

Iste ondan Android'de bir rom yukleyince telefon sapitmaya basliyor. Rom yuklemeyince Samsungun LG'nin kagni gibi opulmus Androidlerine kaliyoruz.

karsilastirdigin sey anlamsiz. Windows phone falan baska bisey yukleyebiliyor musun os olarak mirim ?
Bu sirada nasil apple desteklemiyor daha appleda calismayan bi urune raslamadim macde.
Misal Schiit DAC - AMP aldim. USB sorunu var windowsta. Haswell islemcin varsa ve windows 8 kullaniyorsan direk anakarta takarsan aleti windows anlamdiramiyor. Ama tutupta hub takip takarsan oluyor. Z87 anakart ve haswell islemci sorunu. Bide windows tutupta kendi yazmiyor driverlari. Nvidia'nin falan driverlarini kendisi mi yaziyor gec bunu.

Android zaten yapi bakimindan kagni. Java kagni cunku. Ama onun sebebi adamlarin ilk yazarken ki mantigindan kaynaklanan bir durum.

xetraynex said:

Oracle ne yapar? Java 8'a lamba koyacam der, security vulnerabilityleri patlar, 2013'teki guncellemeyi 2014'e atar. Birsuru acik cikmasi ayri durum, lambdalarin gelmemesi ayri durum.

Oracle'in javaya yaptigi bir katkiyi soyleyin bana? Oracle zaten hangi yazilim dilini yapmis da katkida bulunmus ki? Adamlarin tek olayi Database & SQL. Java'yi aldilar icine etmekle mesguller. Cok cok geride biraktilar dili. Eskiden kullanirdim, o kadar ogrendim zaman harcadim, baktim Oracle icine ediyor dilin biraktim.

Java EE adam ettiler nerdeyse adamlar. Ama oracle bende sevmiyorum evet.

xetraynex said:

Kisaca, Microsoft'u artik cok cok sevmeye basladim. Bana cok kolaylik sunuyor. Tum kalbimle basarili olmasini istiyorum.

Zevkler ve renkler. Microsoftu bende seviyordum. Ozellikle windows 7'yi ama 8le cidden sinir ettiler adamlar. Devamli bir sorun cikmakta. Dedikleri gibi baslati geri getirirlerse yine gonlumu alirlar.

Windows hala file sistemi olarak kendimi en rahat ettigim isletim sistemi. Linux uzun zamandir kullanmadim. Ama ms'in oyle hayran kalinacak bi mantalitesi yok. Inovatif degiller. Open source hic degiller. MS tutupta office linux'a cikarsinlar sonra konusalim.

Glass hakkinda yazdiklarina cevap verecektim ama inanilmaz dar goruslusun gerek yok. Microsoftun basarili olmasida zerre kadar beni ilgilendirmiyor. Ama olurlarsa developer olarak oraya kaymak gerekecek. Arz talep meselesi. Birinin fanboyu olmaya gerek yok kim iyiyse kim pazarda gucluyse onu kullanmak zorundasin.

Windows phone pazarda %10 yakalarsa mobile developer oldugum icin onuda ogrenmeye girisirim. Ama simdilik gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

bide tldr atam
ms sadece acik kaynagi destekliyormus gibi gozuken bir firma
ms innovasyonu gercekten berbat
windows 8 baslat menu gelmedigi surece en sacma windows.(gelirse guzel olcak ama)
xetraynex acayip dar goruslu bir developersin.
Windows driverlarini tutupta ms yazmiyor.
son olarak
fanboyluga gerek yok
Sosyal ağlarda paylaş

KidLazer said:

adım gibi eminim ilk pc icat edildiğinde de saplamanın teki gereksiz demiştir sdfs

"640K ought to be enough for anybody." Bill Gates, 1981
"I think there is a world market for maybe five computers." -- Thomas Watson, chairman of IBM, 1943.
"There is no reason anyone would want a computer in their home." -- Ken Olson, president, chairman and founder of Digital Equipment Corp.(aka Hewlett-Packard), 1977.
Sosyal ağlarda paylaş

SenariouS said:

xetraynex said:

su kismin hicbirine katilmiyorum.
Microsoft biseylere cbaliyor ama cidden cok igrenc bir anlamda kemiklesmis bir firma.
open source sadece gozukmus olmak icin destekliyor.
inovasyon konusunda google'a yaklasamaz bile adamlar daha yeni gunes paneli leasing falan dye bisey baslattilar.

Google open-source'u keyfinden mi deskliyor? Androiddeki Gmail appleri neden open-source degil? Neden Google search open source degil? Neden Drive open-source degil?

Apple'a hele hic girmeyelim. Microsoft Apple'dan daha open.

Google open-source yarismalarina filan katkida bulunuyo sponsor oluyo boyle futbol takimina sponsor olan Avea gibi. Iste destek budur dimi.

Microsoft hava balonu yapip gok yuzunden internet deseydi innovative mi olcakti? Microsoft yazilim firmasi, ben yazilim istiyorum Microsofttan. Balon gondermesin mumkunse gok yuzune.

SenariouS said:

xetraynex said:

karsilastirdigin sey anlamsiz. Windows phone falan baska bisey yukleyebiliyor musun os olarak mirim ?
Bu sirada nasil apple desteklemiyor daha appleda calismayan bi urune raslamadim macde.
Misal Schiit DAC - AMP aldim. USB sorunu var windowsta. Haswell islemcin varsa ve windows 8 kullaniyorsan direk anakarta takarsan aleti windows anlamdiramiyor. Ama tutupta hub takip takarsan oluyor. Z87 anakart ve haswell islemci sorunu. Bide windows tutupta kendi yazmiyor driverlari. Nvidia'nin falan driverlarini kendisi mi yaziyor gec bunu.

Android zaten yapi bakimindan kagni. Java kagni cunku. Ama onun sebebi adamlarin ilk yazarken ki mantigindan kaynaklanan bir durum.

Bilmeden atmak diye buna denir iste. Windows Phone ve Windows 8 ayni core'u paylasiyor. Bu da driver uyumlulugu demek. 5-10 yila bunlarin hep meyvelerini toplayacak Microsoft. Su an mobilde ve desktopta ayni driver yok ama mobil gelistikce desktopa yaklastikca Microsoft basacak uyumlulugu.

Windows'a yazilan driverlar Microsoft ve diger sirketlerle cooperation icinde yazilir. Nvidia yaziyo diye bise yok. Adamlar her turlu support ediyorlar ama Nvidia'nin yaptigi hardware'a driveri Microsoft yazacak degil.

Bunun yaninda universal device'lara ethernet gibi basiyor driveri.

Once Microsoft degil diger firmalar yaziyo diyon sonra Misal Schiit DAC - AMP Windows'ta sorunlu diyon. Ne diyon kardes karar ver.

Java'nin sorunu Android demissin, alakasi yok. .NET de zamaninda cok agirdi. Hatta tartismalar olurdu .NET java'dan daha agir diye. Microsoft gelistire gelistire .NET'i native C++ seviyesine yaklastirdi, Java gittikce hantallasti tam tersine. 1992 yilinca Java bir sekilde basladi diye simdi 2014 yilinda Android ondan yavas diyorsun ya, vay vay vay.

SenariouS said:

xetraynex said:

Java EE adam ettiler nerdeyse adamlar. Ama oracle bende sevmiyorum evet.

Anca adam olacak Java daha zaten. Once bir adam olsun gorusuruz sonra.

SenariouS said:

xetraynex said:

Zevkler ve renkler. Microsoftu bende seviyordum. Ozellikle windows 7'yi ama 8le cidden sinir ettiler adamlar. Devamli bir sorun cikmakta. Dedikleri gibi baslati geri getirirlerse yine gonlumu alirlar.

Windows hala file sistemi olarak kendimi en rahat ettigim isletim sistemi. Linux uzun zamandir kullanmadim. Ama ms'in oyle hayran kalinacak bi mantalitesi yok. Inovatif degiller. Open source hic degiller. MS tutupta office linux'a cikarsinlar sonra konusalim.

Glass hakkinda yazdiklarina cevap verecektim ama inanilmaz dar goruslusun gerek yok. Microsoftun basarili olmasida zerre kadar beni ilgilendirmiyor. Ama olurlarsa developer olarak oraya kaymak gerekecek. Arz talep meselesi. Birinin fanboyu olmaya gerek yok kim iyiyse kim pazarda gucluyse onu kullanmak zorundasin.

Windows phone pazarda %10 yakalarsa mobile developer oldugum icin onuda ogrenmeye girisirim. Ama simdilik gerek yok.

MS office'i linux'a cikarsinlar??? ONCE GOOGLE WINDOWS PHONE'A GMAIL VE DIGER APP'LERINI YAPSIN. NIYE YAPMIYO? MS'IN LINUX'A OFFICE YAPMAMASINDAN FARKI NE BU OLAYIN? Windows Phone'un market penetrationu Linux'tan cok daha fazla.

Az kaldi seni Windows Phone developer yapacaz o zaman kardes.

Sosyal ağlarda paylaş

SenariouS said:

bide tldr atam
ms sadece acik kaynagi destekliyormus gibi gozuken bir firma
ms innovasyonu gercekten berbat
windows 8 baslat menu gelmedigi surece en sacma windows.(gelirse guzel olcak ama)
xetraynex acayip dar goruslu bir developersin.
Windows driverlarini tutupta ms yazmiyor.
son olarak
fanboyluga gerek yok

Windows 8'de Windows Update'i aciyorsun.
Herseyi update ediyorsun.
Baslat menusu geliyor. Cunku Windows 8.1 oluyorsun.
Su an real-time bu.
Welcome to the NOW.
Sosyal ağlarda paylaş

eee ben 8.1 aldin zaten eski mantik menu diyorum baslat buttonu demiyorum...

http://cdn3.vox-cdn.com/uploads/chorus_image/image/32033943/windows8update2startmenu.0_standard_640.0.jpg

sundan bahsediyorum

Bilmeden atmak diye buna denir iste. Windows Phone ve Windows 8 ayni core'u paylasiyor. Bu da driver uyumlulugu demek. 5-10 yila bunlarin hep meyvelerini toplayacak Microsoft. Su an mobilde ve desktopta ayni driver yok ama mobil gelistikce desktopa yaklastikca Microsoft basacak uyumlulugu.

5-10 seneye ms kalacagi ne malum?
5-10 seneye hala bu gunku pc veya tablet mantigi kacagi ne malum.

MS office'i linux'a cikarsinlar??? ONCE GOOGLE WINDOWS PHONE'A GMAIL VE DIGER APP'LERINI YAPSIN. NIYE YAPMIYO? MS'IN LINUX'A OFFICE YAPMAMASINDAN FARKI NE BU OLAYIN? Windows Phone'un market penetrationu Linux'tan cok daha fazla.

Linuxla Google ne alakasi var?
Google neden az kullanilan bi isletim sistemine app cikarsin? Bu sirada bilmiyorsan windowsun plani var sanirim office linux cikarmaya

Java'nin sorunu Android demissin, alakasi yok. .NET de zamaninda cok agirdi. Hatta tartismalar olurdu .NET java'dan daha agir diye. Microsoft gelistire gelistire .NET'i native C++ seviyesine yaklastirdi, Java gittikce hantallasti tam tersine. 1992 yilinca Java bir sekilde basladi diye simdi 2014 yilinda Android ondan yavas diyorsun ya, vay vay vay.

Ters anlamissin androidin sorunu java.
Cok agir bir isletim sistemi mobil icin. Adamlarin javayi cikarirken dusuncesi her yerde calissin. zaten pcler gucleniyordu.
Java yavas kim ne derse desin nerde olursa olsun. Pcde c# desktop app yap veya java ile yap. Hangisi daha hizli olacak sence ?

Once Microsoft degil diger firmalar yaziyo diyon sonra Misal Schiit DAC - AMP Windows'ta sorunlu diyon. Ne diyon kardes karar ver.

sorun windowsun haswell islemci ve z87 ana karti driveri ile alakali. Yoksa aletin herhangi bir driveri yok. Update cikaraklar. Windows 7de boyle bir sorun yok misal.

senin gozunu windows burumus ahahaha.
bide uslubuna biraz daha dikkat.

Koydugun chartlar yanlis bu sirada
http://stats.areppim.com/stats/stats_mobiosxsnapshot.htm
Sosyal ağlarda paylaş

SenariouS said:

xetraynex said:

windows 8 de gorduk. Adamlar herkesin tepkisini cekecek seyleri biz yapcez oldu diye yaptilar simdi pasa pasa yaliyorlar. baslat menusude eski haline donecek.
Google olayina gelince evet zorluyor ve acayip sacma bisey
ama tutupta windows 8 de skype baska account acmaya calisinca yok logout olman lazim cekmiyor.
Google yeni seyler deniyor. Ve bunlarin begenilmesine gore devam ediyor.
Windows 8den nefret ettim yukledigim gunden beri.
Google ulasma meselesi zor gibi trde ama microsoft icinde gecerli sen microsoft turkiyede iyi developer var mi saniyorsun? Microsoft mspyken microsoft trnin sadece pazarlamacilardan olustugu gercegini cok net gordum.

Skype for Desktop cek, sorun yok.

Windows 8 isini fazlasiyla goruyor. Baslat butonuna bu kadar sevgi besledigini bilmiyordum.

Ve evet Microsoft sadece pazarlamacilardan olusuyor. Google da ayni sekilde.

Turkiye'de Microsoft degil genel olarak ne kadar iyi developer/engineer var ki? Olanlar kaciyor Turkiye'den zaten.

Ama Redmond'da deli gibi muhendisler var. Gang of four her okulda okutulan Design Patterns kitabinin yazarlarindan Erich Gamma Microsoft Visual Studio takiminda calisiyo!!!

SenariouS said:

eee ben 8.1 aldin zaten eski mantik menu diyorum baslat buttonu demiyorum...

http://cdn3.vox-cdn.com/uploads/chorus_image/image/32033943/windows8update2startmenu.0_standard_640.0.jpg

sundan bahsediyorum

ben de mesela iPhone'a multi taskin tusu istiyorum ama yapmiyolar, esek gibi kocaman tusa cift tikliyon.

her istedigi olmuyor insanin.

Ama emin ol baslat menusu oyle diye kocaman milyar dolarlik sirkete bok atan ilk insan degilsin. Baslat menusunu oyle yapsalar sevmeye baslamican sonucta.
Sosyal ağlarda paylaş

moriarty said:

herhangi bi şeyin fanboyu olmak ne kötü ya hele microsoftun allah düşmanıma vermesn

Ayni anda Linux, Mac, Windows kullaniyorum.

Hatta su an Linux server'a bagliyim.

Benimki fanboyluk degil sizinki Microsoft dusmanligi.

Iyi yanlarini soyleyince siz kabul etmeyince "hele microsoftun" dersiniz iste.

Ben Google kullanmayi birakmam. Gmail kullanirim. Cok kaliteliler. Ama Microsoft bir yazilim firmasidir ve iyi yazilim firmalarindandir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...