Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Danimarka da yasamak hakkinda bilgi sahibi olan?

LuNiZ

Öne çıkan mesajlar

Bütün olay oturma izni alabilicen mi , çalışma izni alabilicen mi , çalışman için birileri çağırmış sanırım , o kadar herşeyi bıraktın gittin adamlar seni tutucak mı yoksa 2-3 sene tutup sonra güle güle mi diyecek?

Gidebiliyosan oturabiliyosan çalışabiliceksen sıkıntı yok zaten gerisi danimarka daha ne kadar iyi olabilir ki seçeneğin? Norveç alan sanırım en iyisi geriye kalan.

Çok soğuk olur yalnız oralar , üniversitede kanadada tanıdık vardı gel burada oku daha iyi diploman olur dedi SOĞUK OLUR diyerek gitmemiştim mesela ben , hayatında soğuk-sıcak ne kadar önemli düşün habire -30da yaşamakta çok kolay olmasa gerek.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi Gallant cok guzel aciklamis cok buyuk bi kismini, bende bi kac bisey ekleyeyim Isvecte yasayaraktan. Hava kismina katiliyorum, kislari hava gri ve kapali oluyor, özellikle gunduzler kisalip geceleri uzuyor. Hava 9-10 gibi aydinlaniyo 3.30-4 gibi karariyo, yazinda tam tersi. Netekim danimarka tarafi kismen daha iyidir daha guneyde oldugu icin, isveci baz alarak konusuyorum. Öyle -30'lar falan denilecek kadar abarti olmaz, bildigin ankaranin sogugu gibi olur en fazla. Soguk cok buyuk bi problem degil, asil problem havanin surekli kapali ve karanlik olmasi kasim subat aylari arasinda. Bi sure sonra acaip buhrana baglayip ottan boktan ne varsa kafaya takiyo insan. Danimarkanin sosyal hayati daha iyi, insanlar isvecteki kadar icine kapanikta degiller, sosyal hayatin iyiyse cok sorun olmuyo.

Vergi olayi danimarka'da aynen neyse burda da o assagi yukari. Brut maastan yasadigin bölgeye göre assagi yukari %30-%33 arasi vergi kesiliyor. Egitim ve saglik evet bedava. Saglik konusunda doktor acigi cok, sacma bi sistem var isvecte, danimarkanin daha iyi oldugu kanaatindeyim.

Ev mevzu yasayacagin yere göre degisebilir kiralar. Boya bakimi isvecte ev sahibi ustlenir, netekim evi kiraladiginda bir civi cakmak icin bile sorman gerekir ev sahibine, danimarka icin durumu net bisekilde bilmiyorum. Yinede is teklifi var ise, sirketin ev ayarlama mevzusu olursa rahat edersiniz. Ulasim falan muthis rahat, istanbulda metrobus gibi bi iskenceyi cektiysen bayram edersin ciddi anlamda. Masraf olarak nereden alisveris yaptigin cok önemli. Turk/arap marketlerinde domatesin kilosu 1 euro iken gidip siradan bi marketten 3 euroya falan alabilirsin. Mutfak masrafini buyuk alisveris yapip, evde yemek yaparak cok rahat cözersiniz. Almanyaya sinir komsusu ve iskandinavyaya gecis kapisi, turkiyede nevarsa danimarkada bulursunuz hemen hemen, enazindan ben isvecte buluyorum(kokorec vs. gibi seyler disinda dsgh)

Ulkede cok fazla arap var, irkcilik olarak apacik bisey göremezsin, netekim araplardan cok haz ettiklerini söyleyemem. Danimarkalar norvecli ve isveclilerden daha aciksözlu insanlar, cekingen degiller. Isvecliler gibi yuzune gulumseyip arkandan konusmazlar mesela, bi sorun oldumu da söylerler. Toleransli insanlar ama, netekim biraz alman milliyetciligi birazda iskandinav önyargisi mevcut. Ama dedigim gibi, topluma uyum sagladigin surece kesinlikle dislanmazsin, ters tepki falan bisey görmezsin baya kozmopolit biyer kopenhag zaten, her tur insan var. Ben her gidisimde cok eglendim ordaki arkadaslarimla, icip sicip takilmaca guzeldi yani.

Sahsen beyaz olmanin ya da esmer tenli olmanin bi avantajini ya da dezavantajini görmedim. Bence hersey daha cok kendini nasil ifade ettigine, kisiligine bakiyo. Danca ögrenirsen tabiki buyuk avantaj. Aslinda topluma nekadar uyum saglayabilirsen, danimarkalilarin kulturune ve sosyal hayatina, kurallara saygi duyarsan ayni oranda saygi göruyosun. Kultur kisminda Gallant'in dedigi "Danimarkalilarin bir kismi dunya uzerinde en iyi sosyal sistemin kendilerinde oldugunu ve yabancilarin bunu somurmeye geldiklerini dusunuyor." konusu hakli. Ayni sey butun iskandinav ulkelerinde var. Mesela ulkede cami acilmasi mevzuna sicak bakmasalarda demokrasi adina buna izin veriyolar. Yine de "bi göcmen benim ulkeme tasinarak hayatini kurtaracaksa neden kendi kulturunude ulkesinde oldugu gibi yasayacak? Benim kulturume adapte olmali, benim kulturumu bozmamali" kafasi var. Iste bu noktada danimarka kulturuyle kendi kulturu arasinda guzel bi kopru kurabilmis, hem danimarkaya adapte olabilmis, hemde kendi kulturunu digerlerine de saygi duyarak kimseye rahatsizlik vermeden yasayabiliyo olmak cok önemli. Gercekten ozaman el ustunde tutuyolar cunku seni. Uyum saglamis olmana ve saygi duymana karsilik saygi duyuyolar.

Is yasami konusunda cok fazla diyebilecegim bisey yok, keza hangi sektörde calistigina bagli daha cok. Buyuk firmalarin ofis dilleri ingilizce oluyor genelde. Danca bilmeden sadece ingilizce bilerek yasayan insanlar var, cok buyuk bi sorun degil aslinda ama ileriye dönuk danca bilmek önemli.

Gallant'in yazidan kopya cekerekten yazdim buraya kadar :P Bunlarin disinda anladigim kadar is teklifi yengeye ve senin is olayi net degil? Yengenin is mevzusu garanti ise buyuk bi sikinti cekmezsiniz bence, gallant'in dedigi gibi olur. Benim tavsiyemde ulkedeki durumu göz önunde bulunduraraktan mantikli olur tasinmaniz sabit geliriniz olursa. Senin meslek neydi buarada? IT veyahut bilgisayarla ilgili bi is durumun olursa belki danca bilmeden is bulabilme sansin var uluslararasi bi sirkette. Tecrube ve egitim durumu cok önemli, gitmeden mutlaka diplomalarinin transkriptlerinin falan cevirisini yaptirip yanina al ve gidince onaylattir.

Degermi dersen, kesinlikle deger. Cocuklarin gelecegi icin endiselenmezsin enazindan. Dogru duzgun egitim alirlar. Insan gibide yasarsiniz gercekten. Aklima gelmeyen negatif yönleri de illaki olabilir ama ileriye dönuk hersey zamanla rayina oturur. Baslangic kismi ve sabretmek önemli olan. Baska spesifik soru olursa yaz yine, buarada is aramak icin kesin bi site falan is isci bulma kurumu gibi bisey vardir, ben arkadaslara soriim bi

Ek 1: Danca nasil bi dil? Almanca ingilizce karisimi gibi. Cok zor degil, ingilizcen biraz sapitabilir baslangicta danca konusucam derken. Aksani cok boktan sadece, isvecce bence iskandinav dilleri icinde en rahat ögrenilebileni, ögrenmek cok zor degil ama. Azmedersen 6-7 ay icerisinde konusmaya baslarsin rahat.

Ek 2: International insanlarla takilman konusunda pek pozitif degilim ben. Cevre edinmek, kontak edinmek cok önemli, illaki cevre edin ama danimarkalilardan uzak durma. Unutmaki genel anlamda avantajlardan, olanaklardan, oradaki sistemden, neyi nasil yapman gerektigini falan en iyi bilen yine danimarkalilar yine. Bizim bi aile dostu var mesela iranli bi cift, benim hatunun ailesi is imkani vs. bisey geldimi kendileri gidemiyosa hop bu iranli cifte pasliyo direk. Kuraldi, yasaydi vs. ne olsa bize soruyolar, neyi nasil yapacaklarini hemen ögreniyolar rahatca. Bu tarz seylerde daha cok isine yarar, bunun disinda genel anlamda cevre yapmak cok önemli tabi.

Ek 3: Senin calisma ve oturma iznin icin konusmam gerekirse söyle bisey var isvecte; Calistigin ve vergi ödedigin surece, devlete yuk olmadigin bi pozisyonda isen calisma ve oturma iznini alirsin rahatlikla. Danimarkada durum nasil bilmiyorum ama es durumundan da rahatlikla alabilmen gerekiyor oturum izni. Sen kendin calismiyo olsan bile yenge calistigi icin bi sorun olmaz diye dusunuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Ne alakasi var, 35 yildir turkiyeden uzak yasamiyoruz, yilin assagi yukari 6 ayi turkiyedeyim zaten. Turkiye cok ucuz diye biseymi yazmisim ben? Yemek sebze meyve gida giyim vs. ucuz. Neyle kiyasladigina bagli. Yoksa araba benzin falan turkiyede pahali. Alkol kafa kafaya nerdeyse. Cikolata daha ucuz tr'de. Ev kiralari daha ucuz. Gelir 4-5 kati da degil ne is yaptigina bagli. Tecrubeli bi ekonomist bilgisayar muhendisi falan olursan 10 binin uzerinde maas alirsin burda. Ama gidip alakasiz biyerde 3-4 bin liraya da calisma sansin var. O paraylada burada surunursun anca.
Sosyal ağlarda paylaş

LuNiZ said:

bak mesela simdi bisey okudum.

Es de work permit olsa bile, bana verecekler diye bi kaide yokmus.

yerim lan bole is mi olur. ben burda evi barki birakcam, gidicem oralara bide herifler yok biz seni almayiz turist gibi git gel mi cekicekler.

ulan abraham siz caardiniz bizi buraya derim yani :)
o yuzden oyle kolay olmuyor, 2 cocuk, bunca zamandir yaptigin kariyer bilmemne hepsini sifirla bas git olmuyor yani.
:)

heyecan falan duymuyosun o yuzden ;)

Şunu kural gibi düşün. Sen suçlu/mahkum vs değilsen abuk subuk örgütlere üye değilsen problem olmuyor.
Ülkelere ne insanlar girmeye çalışıyor onlarda bir tarz ön eleme yapıyorlar bu anlamda. Hak veriyorum şahsen.

Bilişimde Danimarka ne durumda bilmiyorum ama hemen hemen her büyük teknoloji şirketinin bir bürosu vardır burada da diye tahmin ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Hangi ulkede ama o da var. Iskandinav ulkelerinde durum yazdigim sekilde. Ayrica malmisiniz abi 1 euro 1 lira sanmakla ne alakasi var, ben yasadigim yere göre konusuyorum. Okudugunuzumu anlamiyosunuz nedir? Saydigim seyler TR'den daha pahali, bukadar. Gida, sebze meyve ucuz diyorum TR'de, euroyla ne alakasi var. Giyim konusuna da gelince daha en son geldigimde gidip istanbulda kadiköydeki butiklerden 200 liraya 2 tane kot 2 kazak aldim ayiptir söylemesi. O paraya burda adamakilli 1 tane kot pantolon ancak alirsin. H&M den falan ucuz ucuz skimsonik seyler giyersin baska turlu anca. Bildigin cikolatali gofretin yarisi kadar gofret 10 kron = 3.4 lira. Cikolatalara gelmeyim. 1.5 litre kola 6.2 lira(18 kron). Duz baget ekmek 20 kron= 6.8 lira. Iskandinav ulkelerinin cogunda bu sekilde fiyatlar. Ha ama et fiyatlari kafa kafaya mesela. Hatta koyun eti daha ucuz oluyo bazen talep fazla olmadigindan. 1+1 en kötu evin kirasi 5000 krondan baslar. 1700 liranin ustunde. Fatura bilmemne 2000i rahat gecer. Istanbulla kiyaslarsak normal tabi kaldigin yere göre, netekim turkiyenin baska bi ilinde 1000 liranin altina 2+1 cok rahat ev bulursun bu paraya. TR COK UCUZ diyen yok size ayrica, buraya göre ne ucuzsa onu yazdik götunden anlamayin illaki.

TR pahali evet, bicok sey avrupadan pahali, haterlik yapmakta normal hani su sartlarda ama egri oturun dogru konusun. Götumden salladigim seyler degil, bu sartlarda yasiyoruz neyse onu söyluyoruz iste.
Sosyal ağlarda paylaş

Ucuz kısmınada bişey söyleyeyim. Çok göreceli bir kavram. Korax güzel örnek vermiş.

Kendi işimi örnek göstereyim hatta. 2 yabancı firma için(isveç ve hollanda kökenli) Türkiye danışmanlığı yapıyorum. Abuk subuk tüm gün arabada şehir şehir dolaşıyorum. 2 büyük firma adına çalıştığım halde çok fazla bir para kazanmıyorum. Benim yaptığım işi sadece şirketlerden 1 tanesi için aynı şekilde almanyada yapan bir meslektaşım var benim 4 katım maaş alıyor.
Sebebi Almanyada işin piyasası o kadar ve Türkiyede bu sektör(Tarım) yüksek rakamlara henüz alışmadı. Şimdi diyeceksiniz ki salakmısın adam 4 katın kazanıyor niye kabul ettin? Beni ilgilendirmiyor adamın almanyada ne kadar kazandığı çünkü ben şimdilik Türkiye de ikamet ediyorum ve Türkiye pazarında bir çok kişiden (tarım sektörü yine) fazla kazanıyorum.
Ne alaka diyeceksiniz şimdi, basit bizim burada aldığımız ekmekle yumurta başka yerde aynı değerde değil.
Burada en pahalı sigara 10-12 tl ise(bilmiyorum sallıyorum) orada 5-7€ civarında.
Türkiyenin avrupaya göre ucuz olduğu doğru ama bu bizim kesemize göre ucuz olduğu anlamına gelmiyor. Tabiki bu her konuda geçerli değil. Yine Koraxın dediği gibi araba yakıt elektronik başka ülkelerde daha uygun.
Türkiyede istanbul gibi şehirler dışında iyi bir eve 500k tl civarı sahip olabiliyorken Hollandanın küçücük bir köyünde benzer bir eve 500k-1m € para bayılmanız gerekiyor.
Türkiye ucuz değil diye bağırınmadan önce bir anlamaya çalışın neyle neyi karşılaştımış. Yoksa en başta dediğim gibi senin ucuzunla benim ucuzumu karıştırmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

ebay vesaire baksana hacı..

edit : steam den tanıştğım bir almancı geldi aklıma.

çocuk 25 yaşında, CL 63 AMG almış, almanya ya sövüp, memleket hasreti çekiyor. sonra almanya da yaşamanın zorluğundan bahsediyor vesaire.

türkiye'de basit ihtiyaçlar, basit seviyeler haricinde ucuz değil hacı. zengin in zaten parası var, basar alır mantığı işliyor çoğu şeyde..
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaslar cok tesekkur ederim yardimlariniz icin,

okuduklarimdan gorduklerimden, ailemin sosyal yapisindan vs baktigim zaman, isime gelmiyor gibi gorunuyor su asamada alacagim risk.

su an zaten yurt disindayim, dondugumde bu hafta icinde esimle konuyu netlestirecegiz, ama gitmeyiz herhalde danimarkaya diye dusunuyorum... en azindan simdilik %75 oyle gorunuyor.

burada anlatilan hic birsey, benim bugune kadar yaptiklarimi resetleyecek, yada resetlememe degecek kazanimlar degil gibi gorunuyor.

tekrar cok tesekkurler.

ek olarak su oturma izni olayina taktim fena halde ben, bir suru haber okudum parcalanmis aileler bilmemne, sinirlerim bozuldu.

bir de evet IT sektorunde, bilgi guvenliginde calisiyorum,
linkedin de baktim, danimarka da acik pozisyon sayisi, rakamla ve sayi ile 6 lan :D cok komik yani..
ayvayi yerim ben orda secenek yok yani.

benim sektorumdeki uluslararasi sirketlerin nordic ofislerinin tamami isvecte..

danimarka da bi halt yok yani.

durum budur..
tekrar cok tesekkurler..
Sosyal ağlarda paylaş

paranin satin alma gucunu hesaba katmazsan turkiye daha ucuz.

benim de bir sorum olacak, hollanda'da maas odemesiyle ilgili.

x euro gross salary, %8 holiday allowance, %8.3 end of year bonus diyen firma bana ne kadar para verecek aslinda? bi de ben dutch 30% ruling'e dahil olabiliyormusum, verecegim vergi vs ne olacak? amsterdam'da yasama masrafini merak ediyorum bir de esimle beraber.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...