Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

currency / commodity piyasaları (forex)

Goering

Öne çıkan mesajlar

ocak ayı forex için işlem hacmi yüksek olan aylardan biri,
reversal'lar falan sıkça görülür çünkü:

her ülkenin senelik GDP'si, işsizliği falan açıklanır.

ocak ayından temmuz-ağustos'a göre baya yoğun mesailer başlıcak çoğu şirket için:

HSBC, Goldman Sachs gibi bankalar da senelik outlooklarını şimdi hazırlıyolar:

https://www.expat.hsbc.com/1/PA_ES_Content_Mgmt/content/hsbc_expat/pdf/en/wealth/market_updates/currency_outlook.pdf

kaos teorileri, theorycraft herşey şimdiden itibaren yapılabilir.

USD/TRY için çok güzel şeyler yazmıyor raporda, bence de 2014 aralık ayında 2,5-2,6 seviyesini görebiliriz vs.
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

petrol muhim. iran ile yahudiler anlaşabilirse doların fiyatı epey düşebilir.

USD overvalued bence,
1-2 ay içinde düşmeye başlar diye düşünüyorum...

6 ay düşer,
USD düşerken ters korelasyonda SPX / NASDAQ endeksleri yükseliyor, ve USD borsası yaza kadar rekor üstüne rekor kıracak gibi gözüküyor. özellikle teknoloji ve medikal sektörler çok iyi durumda...

HSBC 2013 USD / X

iyi bir stratejiyle girilirse
USD/ZAR short
USD/AUD short
USD/NOK short
pozisyonları uzun vadede (5+ ay) çok iyi % getirebilir

edit:

+ EUR/USD'yi bilemiyorum, kim bilebilir ki...
++ emerging marketlardan ZAR değer kazanır, TL'de siyasi kriz seçime kadar devam eder muhtemelen. 2,3-2,4 gibi overbought USD seviyelerinden bedava USD short pozisyonu alınabilir. seçim sonrası...
Sosyal ağlarda paylaş

Goering said:

ocak ayı forex için işlem hacmi yüksek olan aylardan biri,
reversal'lar falan sıkça görülür çünkü:

her ülkenin senelik GDP'si, işsizliği falan açıklanır.

ocak ayından temmuz-ağustos'a göre baya yoğun mesailer başlıcak çoğu şirket için:

HSBC, Goldman Sachs gibi bankalar da senelik outlooklarını şimdi hazırlıyolar:

https://www.expat.hsbc.com/1/PA_ES_Content_Mgmt/content/hsbc_expat/pdf/en/wealth/market_updates/currency_outlook.pdf

kaos teorileri, theorycraft herşey şimdiden itibaren yapılabilir.

USD/TRY için çok güzel şeyler yazmıyor raporda, bence de 2014 aralık ayında 2,5-2,6 seviyesini görebiliriz vs.

yahu bir tanıdık sordu hangi firmayı 8aracı) kullanmak lazım diye.

Türkiye için güvenilir forex aracısı kim olur?
Sosyal ağlarda paylaş

satın alma gücüyle çok ilgisi yok onun. satın alma gücünün diğer adı gerçek kurdur hatta. benzer özelliklerde bir ürüne iki ülkede kaç para verdiğine bakıp, kurların değerini ayarlarsın; ama artık ülke paralarının da kendilerine ait bir arz talep değeri var.

isveç ufak ve türkiye'ye göre yaşlı bir nüfusa sahip. haliyle parası olan insanlar için türkiye'de yatırım yapmak daha mantıklı. türkiye'de yatırım yapacak insanın tl'ye ihtiyacı var. talebi fazla olduğu için tl'nin değeri daha fazla olabilir.

türkiye'de faizler daha yüksek, yüksek faiz geliri bekleyen yatırımcı tl'ye daha çok talep gösterebilir.

ülkelerin yabancı kur politikaları önemlidir. japonya, çin mesela bilerek ülke paralarının değerini düşük tutarlar. isveç ne alemde bilmiyorum ama kendilerine has sebeplerle böyle bir politika yürütüyor olabilirler.

sebepleri çoğaltmak mümkün;ama spesifik bir cevap isterim dersen: isveç, milli gelirinin %35'i civarında borcu olan burnu bokta bir ülke.
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

isveç ufak ve türkiye'ye göre yaşlı bir nüfusa sahip. haliyle parası olan insanlar için türkiye'de yatırım yapmak daha mantıklı. türkiye'de yatırım yapacak insanın tl'ye ihtiyacı var. talebi fazla olduğu için tl'nin değeri daha fazla olabilir.

huun çok güzel açıklamışsın:
norveç, danimarka ve isveç'i birlikte ele almak lazım.

hepsinde işsizlik düşük, refak yüksek, sosyal devlet, büyük siyasi krizler, darbeler geçirmemişler

en büyük sorunları senin anlattığın gibi, yatırım çekme potansiyeli. ülkede işgücü, kira vs. çok pahalı o yüzden yatırım çekemiyorlar.

bu sebeple önemli likidite (bkz: sıcak para, para akışı) sıkıntıları yaşıyorlar. (isveç/norveç/danimarka petrol ve doğalgaz üretebilen ülkeler olduğunu unutmayın)

SEK, NOK ve DKK bu sebeplerle daha stabil hareketler yaparlar diğer EM ve major para birimlerine göre. (CHF dışında)

TL ile emerging market sınıfında: yani politik stabilite yok, kriz her an çıkabilir, ama potansiyel olarak sınırsıza yakın gelişmiş ülkelerle kıyaslayınca

anlattığım sebeplerle bu ülkeler farklı klasmanlarda...

refah düzeyi ile pek alakası yok yani anlatıldığı üzere:
1940 TR'si ile koreyi kıyaslamak daha makul olur.
Sosyal ağlarda paylaş

benim sorduğum şey fizbanın keywordlediği şeylere daha yakınmış.

bir ülkenin para biriminin değerli olması o ülkedeki her kesim için daha rahat daha zorlanmadan lüks mallara erişim sağlar, mesela 1TL 2€ olsa avrupada yayıla yayıla yer içer türk öğrenciler gibi düşünmüştüm. ya da ülkende üretilmiyor mu verirsin parayı çatır çatır gelir ülke dışından. maaşın harca harca bitmez vs vs.

ancak bu alım gücü rahatlığı denilen şey sonuçta maaş ile ölçülüyor. kuzey ülkeleri de yatırımı dövizleri yüksek tutarak yatırımı çekiyor ancak kendi vatandaşlarına da yeterli maaşı sağlıyor demek ki.

anlattıklarınızdan böyle sonuca vardım araştırdım, min wage yokmuş ama yıllık pazarlıklar ile belirleniyormuş.

said:
Seasonal berry pickers, mainly from Asia and Bulgaria, faced difficulties. By regulation, employers, whether foreign or domestic, must offer conditions of employment on par with the country’s collective agreements, and the work must be on such a scale that the workers earn a minimum wage of 16,372 kronor ($2,390) a month.

http://www.state.gov/j/drl/rls/hrrpt/2012/eur/204343.htm

yani böyleyse baya iyi bir rakam bu.
Sosyal ağlarda paylaş

sadece refah duzeyi / ppp korelasyonu ile bitmiyo olay, keske bitseydi

herseyin flaw'u oldugu gibi istatistiklerde de hatali:
tr gibi ppp dusuk ulkelerde black market oldukca yuksek oluyor. (%10 falan)
o yuzden ppp/refah duzeyi yaninda ekonomik siniflarin %lerine bakarlar, orta duzey % olarak en fazla olucak / siniflar arasi gecis var mi / siniflar arasi ucurum? vs gibi.

sosyo ekonomik falan, okuyan vardir iktisatci cok

sorunla daha alakali bir cevap benden sana
Sosyal ağlarda paylaş

• 9 ay sonra ...
abi 5000 dolares koydum bu işe. aylardır ayda 100 150 dolar kar edip çekiyorum parayı balance 6480 şu an. 0.3 lottan daha büyük işlem de yapmadım. zerre mikim de anlamıyorum mevzudan. birkaç pozisyon açıyorum eur/usd de düşüyo yükseliyor 3 5 dolar kar edince çıkıyorum. bazen atımı gold a doğru sürüyorum. şu doların coşmasından da güzel cukka yaptım 6400 ü öyle gördü zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

ne yatirim cekmesi ne norvec

norvec devlet fonu bu sene 1 trilyon dolara ulasiyor

adamlar yatirim cekmek gibi dertleri yok tam tersi, ellerindeki surplus la gidip dunyaya yatirim yapiyorlar. Zaten bu hizla devam ederlerse bir kac seneye norvec dunyayi yonetmeye baslar.

Isvec gelince isvec tam bir bilinmezlik su an, rusya isvecle kedinin fareyle oynadigi gibi oynuyor, ne kadar muthis super herseyiniz olsada

ordunuz yoksa bitiksiniz. Ve isvec soguk savastan sonra para para diye ordugu dagitti, gecen genelkurmay baskani rusya bize saldirirsa en fazla bir sehri yarim yamalak savunacak ordum var diyordu. Rusya denizlatilarini ucaklarini surekli isvec sinirlarina sokup duruyor. Isvec nato uyeside degil oyle diger ulkeler korur fanteziside yok

Danirmak tarih boyunca etkisiz eleman halada oyle

Goering said:

huun said:

huun çok güzel açıklamışsın:
norveç, danimarka ve isveç'i birlikte ele almak lazım.

hepsinde işsizlik düşük, refak yüksek, sosyal devlet, büyük siyasi krizler, darbeler geçirmemişler

en büyük sorunları senin anlattığın gibi, yatırım çekme potansiyeli. ülkede işgücü, kira vs. çok pahalı o yüzden yatırım çekemiyorlar.

bu sebeple önemli likidite (bkz: sıcak para, para akışı) sıkıntıları yaşıyorlar. (isveç/norveç/danimarka petrol ve doğalgaz üretebilen ülkeler olduğunu unutmayın)

SEK, NOK ve DKK bu sebeplerle daha stabil hareketler yaparlar diğer EM ve major para birimlerine göre. (CHF dışında)

TL ile emerging market sınıfında: yani politik stabilite yok, kriz her an çıkabilir, ama potansiyel olarak sınırsıza yakın gelişmiş ülkelerle kıyaslayınca

anlattığım sebeplerle bu ülkeler farklı klasmanlarda...

refah düzeyi ile pek alakası yok yani anlatıldığı üzere:
1940 TR'si ile koreyi kıyaslamak daha makul olur.
Sosyal ağlarda paylaş

dunyayi yonetmek demek gidip ordunla yonetmek degil tabiki

ama soyle soyliyim

norvec fonu filistinden dolayi israilli firmalarla iliskiyi kesti buyuk kriz oldu

ayni sekilde silah ticareti yapan firmalara baskiy yapiyor

bircok buyuk firmanin yonetim kuruluna atamalar yapabiliyor

bu hizla buyurlerse zaten hemen hemen buyuk butun firmalarda yonetimde olacaklar.
Sosyal ağlarda paylaş

soyle adamlarin mantigi acayip

bunlar ulke olarak bir karar almislar demisler ki, petrolden kazanilan para ulke halkina harcanmayacak. zaten milli gelirimiz yuksek, egitim seviyesi yuksek bir sekilde petrol parasini sisteme sokarsak araplar gibi ise yaramaz bir halk haline geliriz. Petrol bitersede buyuk sikinti olur.

Petrol parasini bir fon olusturmuslar onda biriktiriyorlar, yillik gelirinde kucuk bolumunu ulke gelisiminde kullaniyorlar(sosyal fonlar okullar vs). Halkta durumdan cok memnun zaten
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...