Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

allah belanı versin word

HakkiYendi

Öne çıkan mesajlar

zaidral said:

bu bahsettiklerin turkce kokenli degil. artirmak cogaltmak anlamina geliyor. arttirmak fazlayi kenara koymak gibi bir sey. gereksiz laf dalasi yapmadan once biraz bakinin.
gerekli laf dalasi mi var diyeceklere lafim yok.

biraz bakının diyene kadar TDK'ya girseydin ikisinin de doğru olduğunu görürdün be zaidral :(
Sosyal ağlarda paylaş

zaidral said:

ya niye hala bunu tartisiyoruz :D
oradaki kullanimi dogru degil, nokta. farkli anlamlari var.

artırmak
(-i) 1. Artmasını sağlamak, çoğaltmak. 2. Bir malı başka alıcıların verdiği fiyattan daha yüksek bir fiyatla almak istemek. 3. Tutumlu davranıp biriktirmek, tasarruf etmek

arttırmak
(-i) 1. Artırma işi yapılmak. 2. Yükseltmek.

evet inanılmaz farklı gerçekten. kendi kendinize element uyduruyorsunuz ya ahah. bilmiş bilmiş konuşmuyor musunuz bi de böyle dulcuklar sizi

dediğiniz kenara koymak anlamı da "artırmak" sözcüğünde geçiyor hatta
Sosyal ağlarda paylaş

300tl'em vardı 200ünü verdim attırdım 100 liram kaldı param azaldıgı için attırmış oldum 200 liraya ama bi 100 liram olsaydı toplam param 400 tl olsaydı 200ünü attırdıgımdan 200 daha kalsaydı bir kere daha attırabilirdim ama yok çünkü 100 liram kaldı

anlamadıysanız okulda öğretmenimin numarası var vereyim anlaşın buluşun biyerde
Sosyal ağlarda paylaş

PrudenT said:

zaidral said:

ya niye hala bunu tartisiyoruz :D
oradaki kullanimi dogru degil, nokta. farkli anlamlari var.

artırmak
(-i) 1. Artmasını sağlamak, çoğaltmak. 2. Bir malı başka alıcıların verdiği fiyattan daha yüksek bir fiyatla almak istemek. 3. Tutumlu davranıp biriktirmek, tasarruf etmek

arttırmak
(-i) 1. Artırma işi yapılmak. 2. Yükseltmek.

evet inanılmaz farklı gerçekten. kendi kendinize element uyduruyorsunuz ya ahah. bilmiş bilmiş konuşmuyor musunuz bi de böyle dulcuklar sizi

dediğiniz kenara koymak anlamı da "artırmak" sözcüğünde geçiyor hatta

arkadasim, konuyu kulampara etmeyeyim diyorum da neden sidik yaristiriyoruz hala anlamis degilim. kullanim yerleri farkli, genelde de dogru bilinen yanlislardan oldugu icin alisilmis bu duruma. saniyorum cevirmenlik yapiyorsun, bir gun redaktorluk yaparsan anlarsin.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...