Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kredi kartı ile taksitli ürün alanlar dikkat

Dworgian

Öne çıkan mesajlar

Dworgian said:

jacabo, aslında yaşını değil aylık gelirini sormalıydı. zira her şey öyle toz pembe değil

abi tamam yiyecek içecek olarak kullanır
yeni evlencektir vs. ona taksite girme ihtiyacı duyabilir
insanlar çok para kazanmıyor sonuç olarak
vatan bilg. üzerinden çıktı
almasın bi zahmet cep telefonu vesaire
gelir düzeyimde üst düzey birşey değil bu arada

merak ettim açıklayın bir zahmet liste konusuyla bu konunun ilişkisini
cehaletime verin
Sosyal ağlarda paylaş

ordaki bilgisayar örnek verdim yanlış yere takılmışsın.

kuyum, telekomünikasyon, gıda ve akaryakıtta taksit uygulamasını kaldırdı.

şu kısmı önemli ev geçindiren, iş yapan / eleman çalıştıran ve ekonomisi çok üst seviyede olmayan insanlar için.

hani iyi olmuş almasın insanlarda demek, AKP'lilerin oh iyi oldu askeri hapise attılar yıllarca ne çektik biz şeklindeki intikamcı hissiyatlarından farkı yok benim gözümde.

iyi olan bir durum yok.

yıllar öncesinden bankaların bu şekilde at koşturmasına fırsat vermeyeceklerdi en başından. olay patlama noktasına gelince yine ilk başta zor durumda olanı vuracak bir katı düzenleme yapmak vizyonsuzluk hatta insafsızlıktır.

aquila sende az trolle sdf
Sosyal ağlarda paylaş

Yaş ilerledikçe, beklenmedik sorunlar ve/veya ihtiyaçlar ortaya çıkabiliyor.

Sağlık sorunları, ev/evlat ihtiyaçları, vs.
Bir de bunlara yaşam kalitesini standart seviyede tutmak isteği eklendiğinde bazı kişiler için gelir/gider dengesi bozuluyor.

Bozulan dengeyi düzeltmek veya hayatına etki etmeden sürdürmek için insanlar KK kullanıyor, haliyle ödemeyeyince de blacklist, vb. durumlar ortaya çıkıyor.

Taksit'in burada önemi büyük, sonuçta alman gereken/almak istediğin şeyi tek çekimde almak ile taksitlendirmek arasında fark var.

Liste, yaş, taksit ilişkisi budur.
Sosyal ağlarda paylaş

bir ekleme daha dworgian'ın dediği gibi, ev geçindiren, iş yapan eleman çalıştıran herkes yaşar bir şekilde, ay içerisinde neler olacağını asla bilemezsiniz, o ay durum öyle gerektirir yatıramazsın borcunu

misal bizim geçen yaz tatil dönüşümüzün hemen ardına kedimiz kuyruğunu yaraladı, (ciddi yaralanma seviyesinde) 2.000 TL civarı masraf yapmak zorunda kaldık veterinere, üstüne veterinerde gücten düştü ilaç tedavileri sırasında vs. bağışıklığı zayıfladı ve hastalandı. 1.000+ da o süreçte harcadık (ha burada veteriner bizi dolandırdı o bambaşka bir konu çok merak edene anlatırım özelden - moda veteriner kliniği bunu yapan)

bir anda dünya kadar borca girmiş olduk üstüste, arabanın vergisi geldi mtvsi geldi, muayenesi geldi. eşim ameliyatı vardı önceden planlı bilmemne derken zaten dönülmez akşamın ufkuna yelken açıyorsun.

iş yeri sahipleride sermaye yapmaya mal aldı misal o ürüne devletin yarın yasak getirmeyeceği ne malum? (şansa yaşıyoruz bu ülkede hepimiz biliyoruz bunu.) bu tarz olayları yaşayan çok insan var ülkede.
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

Haklisin jurgen.

Ama kredi karti sisteminin bi tek bizim ulkemizde 48 taksitle calismasi da cok yanlis bence.

Dogru olana dogru gidiyoruz aslinda ama "dogru" artik o kadar degisken ki

Ülkede gelir o kadar saçma düşük ki, başka seçenek yok. Yurt dışında taksit sistemi yok mesela ama insanların gelirleri yüksek, alacakları ürünlerde vergi düşük, dolayısıyla rahat alınıyor.

Misal benzin örneğini hesapladıydık finansal matematik eğitiminde. Formüle fln giremicem ama abd de benzinin litre fiyatı / tr fiyatı ve abd ortalama gelir/tr ortalama gelir orantısında 47 kat fark çıkıyor.

yani biz benzini abd li ortalama vatandaşa göre 47 kat pahalı alıyoruz. Alım gücünü hesaba katınca.
Sosyal ağlarda paylaş

abi kıstasın bu mu? ciddi misin?

lütfen kıstas yapacaksan x bir ürünü baz al.

mesela dışarıda da olan bir ürünün yurt dışı ve türkiye fiyatını baz al, yurt dışı ortalama gelir tr ortalama geliri baz al öyle konuş

bak sana örnek de verdim. benzin. 47 kat diyorum. hadi abarttım unuttum diyelim ama 40+ kat bir fark var. türkiye'de orta gelirli bir insan abd li vatandaşa göre 47 kat pahalı benzin kullanıyor. sence benzin şu an oldugundan 47 kat ucuz olsa, abi hadi 20 kat ucuz olsa, arabalar şu an oldugu gibi değil yarı fiyatında olsa, vs vs vs

bu kadar şikayet edilir miydi?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...