Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mumble'ı etkili bir biçimde kullanmak

Certhas

Öne çıkan mesajlar

Certhas said:

Son bir iki gündür Kubat Damage olarak Mumble'ı kullanışlı bir biçimde kullanmadığımızı düşünüyorum.

bu konuda bir iki tane kısa önerim olacak.

Lokasyon belirtin

Bir yerde acil bir durum ile karşılaştığınızda ve yardım istediğiniz durumda, bulunduğunuz yerin lokasyonunu belirtin.

örnek: "britain çiftlik kapısının önündeyim ve iki tane pk ile savaşıyorum."

kötü örnek: "koşun lan koşun dalıyolar bana."

Durumunuzu belirtin

Poisondan ölmek üzeresiniz veya paralyze yediniz. Bu durumda istediğiniz yardımı panik olmamış bir halde, karşıdakinin anlayabileceği bir şekilde belirtin.

örnek: "benim adım x. deathly poison yedim ve cure gerekiyor."

kötü örnek: "yokmu annoks atacak çabuk çabuk ya ölüyorum."

Buluşma noktaları belirleyin

Bir yere raid düzenlendiğinde grup o bölgede çok fazla dağıldığında herkesin anımsayacağı bir buluşma noktası belirleyin.

örnek: "Britain köprüye saldırıyoruz ve buluşma noktamız britain farm kapısının önü olacak."

kötü örnek: "kaçın beyler çok fazla adam geliyor. herkes yanıma gelsin!"

Push to talk kullanın

Push to talk kullanmayanlar dinlediği müzikten, yediği cipsin sesine kadar kanaldaki herkese dinletiyor. Kimsenin sizi uyarmaması rahatsız olmadıkları anlamına gelmiyor.

İsteğinizi karşıdakinin anlayabileceği basitlikte söyleyin

Toplu savaş halinde kargaşa yaşanmakta ve bu durumda anlık olarak insanlar paniklemektedir. Böyle bir durumda "gelin abi yanıma" dediğinizde mumble'da çoğu insan sizin kim olduğunuzu, nereye çağırdığınızı ve ne çeşit bir yardım istediğinizi anlamakta güçlük çekmektedir. Hem karşıdakinin anlayabilmesi, hemde sizin içinde bulduğunuz durumdan hemen kurtulabilmeniz için en basit şekilde kurduğunuz bir cümle ile karşıdakine hitap etmeniz işleri büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

(tu)
Sosyal ağlarda paylaş

NolaxThensbane said:

runebook konusuna açıklık getirdik ben aldım ortak mal zannedip tiliye iade edecem online olduğumda.

Red said:

kaleye malzeme koymayın olm sömürüolar. kasanıza koyun isteyen olursa verin.

böyle bir durum varsa bence kaleyide guidide kapatalım.

bu arada ben herkesin olgun insanlar olduğunu sanıyordum ama bayaaa bir yanılmışım, şu oyunu 10sene önce oynadığımda ortaokullu çocuklarda görmediğim hareketleri bazı arkadaşlarda gördüm. Açıkcası oyundan çok soğuttu bu tarz davranışlar. O yüzden artık belirli insanlarla arada dungeona gitmeyi planlıyorum.

Her biriniz koca kazık adamlarsınız utanmanız lazım yahu bir oyundan insan kendini ne kadar bozabilir ki..lafım birilerine kalanınızı tenzi ederim

her daim olacak abi bu. birileri elindekini verecek, bazı insanlar da bunu uğraşmamak için fırsat olarak görecek.

malzemelerin net bir şekilde yetkili 2 3 kişide toplanması gerek.

mesela gm raid zamanı gerekli malzemeleri dağıtır, bir yetkili crafterlara gerekli olanları raid öncesi hazırlık için dağıtır vs.

öbür türlü, herkesin sadece ihtiyacı kadar almasını ummak ütopik
Sosyal ağlarda paylaş

doğru demiş adam belirtici konuşmak yeterli. 20 kişi online ken birileri habire "la ölüyom help!" falan diyor. kimsin, neredesin anlamıyorki insanlar. yada işte "yanınızdayım cure heal" kimsin, kimin yanındasın? bunları belirtin abi. kendi isminizi söyleyin, yanınızdaki o an kimse onun adını söyleyin bu kadar.

dağılmayın diyorsunuz ama o dağılma olayı bazen gerekli. 20 kişi 1 adam peşinde de koşulmaz. bi kaç tane hedef varsa 3 er 5 er dağılmak iyidir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...