Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ne yersek o muyuz?

Exodous

Öne çıkan mesajlar

Dworgian said:

Noyzura said:

Elinde bir bıçak var. O bıçak ile bir bitki ve tohumları kesmen ile bir dana ve yamrusunu parçalaman sende aynı hissiyatı mı yaratır ? .

evet.

Noyzura said:

Dehşete kapılmaz mısın doğada gezinen bir sosyalliği olan , duyguları olup yavrusuna kıyamayan ve onu her durumda korumak için , onu kesmemen için sana saldırabilecek bir varlık ile fotosentez yapıp tohumlana bir bitkiyi aynı mı tutabiliyorsun ? .

kapılmam. temelde aynı tutuyorum. olaya "besin" olarak bakıyorum.

ne işkence etmek için bir hayvanı boğazlarım ne de zevk için gidip bir çiçeği ezerim.

Noyzura said:

Lütfen anlamaya çalış çünkü boşyere açıklamalar yapmak gereksizce zamanımı çalıyor. Bu zamanı daha anlayış ve zeka dolu sohbetlere ya da saçma sapanlıkla gülmeye tercih ederim.

anlıyorum ama mantığınız tutarsız geliyor işte

ok neyse.. mantık kafada olan birşey kurması kolay ama hissetmek mantığın ötesinde birşey hatta mantık ile çok farklı birşey. Sorularıma veridiğin cevaplarını ciddiye alamıyorum çünkü hayatında hiç eline bir bıçak alıp canlı olan bir memeli hayvanı kendin öldürüp , kanları etrafa saçılırken ölümün etrafa hem likid hemde enerji olarak yayılmasını birebir hissetmediğin için kendince mantık yürütebiliyorsun.

sadece kelimeler üzerinden yüzeysel bir mantık yürütüp tecrübelerien dayanmayan cevaplar verdiğin için şu an karşılıklı bu konu hakkında konuşmamıza gerek kalmadı. Ama bir birimizi anlamak adına konuştuysak ve gerçekten bahsettiğim şeyi anlamaya niyetin varsa şunu izleyebilirsin :

http://unutulmazfilmler.com/earthlings.html#gizliplayer

ben bunu izlemedim ama içinde ne olduğunu biliyorum. Beni anlamana da yardımcı olacağına eminim.
Sosyal ağlarda paylaş

Noyzura said:

çünkü hayatında hiç eline bir bıçak alıp canlı olan bir memeli hayvanı kendin öldürüp , kanları etrafa saçılırken ölümün etrafa hem likid hemde enerji olarak yayılmasını birebir hissetmediğin için

diyorsun?

sen beni cidden çok iyi tanıdığını zannedip feci yanılıyorsun.

kibbye
Sosyal ağlarda paylaş

Gidip kediyi zevk için öldürmek ile, yemek için kuzu dana vs kesmeyi bir tutmak epic. Ayrıca memeli hayvan mı yememek gerekiyor? O zaman balık serbest mi şimdi? Tuhaf geliyor abi işte kaldırmıyor kafam vegan mantığını. Hele senin gibi 2 ay önce iştahla whopper yiyen birinin böyle hardcore vegana dönüşmesi ayrıca zorluyor mantığımı benim
Sosyal ağlarda paylaş

Patice said:

Bamyadan, danaya geniş bir yeme durumumuz olduğuna göre çok insani diiliz sanırım.

İnsan yiyen bir canlıdır.

Bu arada, hem evrime inanıp hem de vejetaryen olanlar var. Bkz. Noyzura.

İnsanlık bunların mantığıyla gitse hala maymundu.

Çünkü, evrim teorisinin bir yerinde, afrika'da yaşayan iki tür maymundan birisinin sadece muz yemesi ve diğerinin de karıncaları yiyerek protein almaya başlamasıyla birlikte, karıncayı yiyen türün insana doğru evrildiğini söyler.

Karıncaları yemeyenlere ne mi oldu?

Hayvanat bahçesinde kafeslerin arkasındalar hala.
Sosyal ağlarda paylaş

Exodous said:

Noyzura said:

Eğer bitkilerde canlı onlarda hayvanlar gibi acı çekiyor diyorsan o zaman bu canlılık durumuna dair hissedebileceklerin üzerinden gidelim.

Elinde bir bıçak var. O bıçak ile bir bitki ve tohumları kesmen ile bir dana ve yamrusunu parçalaman sende aynı hissiyatı mı yaratır ?

Dehşete kapılmaz mısın doğada gezinen bir sosyalliği olan , duyguları olup yavrusuna kıyamayan ve onu her durumda korumak için , onu kesmemen için sana saldırabilecek bir varlık ile fotosentez yapıp tohumlana bir bitkiyi aynı mı tutabiliyorsun ?

İyi de bu senin dediğin okadar kolay çürütülebiliyor ki. Bu tamamen insanın ilk yaratıldığı andan itibaren genlerine işleyen alışkanlıklarıyla ilgili.

Diyelim ki, biri de çıkıp "hayır bitkilerin de canı var. ve siz onları koparırken acı çekiyorlar. Çok vahşisiniz. Biz onları ancak ölüp kendileri toprağa düşünce yiyoruz" dese, sen o kişiye "hadi leeen" mi dersin, yoksa haklısın, ben de bundan sonra bitki yemiyeceğim mi dersin?

Sadece biraz empati kur. Sen bize, kuzuyu kesmek vahşice bir şey diyorsun ya, işte oradan empati kur.

bak sende drowiana önerdiğim filmi izle. İnsanlık yaratılmadı bu bir ikincisi insana dair herşeyde evrim geçirerek değişip gelişiyor tüm tercihleri ve standartları ile birlikte.

Kesilmek için yetiştirilen hayvanlara verilen yemlerle de dünyada açlık diye birşey kalmazdı ama bütün bunlar sanayi devrimi ardından dünya bussiness titanlarının bizleri koşullandırmasından başka birşey değil et ve hayvan ürünlerine olan BAĞIMLILIĞIMIZ.

Nasıl pavlov'Un köpeği zilin sesini duyunca bile et geleceğine koşullandırılığ ağzının salyası akıyorsa inlarda aynı şekilde koşullandırıldı çünkü et ticareti dünya devlerinin elinde çok büyük para yani enerji akışını kendilerine döndürmüş durumdalar.

neyse sıkıldım ben daha anlatmıcam. bana da ben veganlar et yemeyi savunduğum zamanlar birşeyler dediğinde bende saçmalıyordum ve ısrarla anlamamak için elimden gelen herşeyi yapıyordum. Sonra kendi kendime anladım. Burda gereksiz konuşmamım luzumu yok. Herkes istediğini yesin. Kimsede buna şuan engel olamaz , olmamalıda ..
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

Gidip kediyi zevk için öldürmek ile, yemek için kuzu dana vs kesmeyi bir tutmak epic. Ayrıca memeli hayvan mı yememek gerekiyor? O zaman balık serbest mi şimdi? Tuhaf geliyor abi işte kaldırmıyor kafam vegan mantığını. Hele senin gibi 2 ay önce iştahla whopper yiyen birinin böyle hardcore vegana dönüşmesi ayrıca zorluyor mantığımı benim

lütfen sana veridiğim filmi izle. etlerin bizler için nasıl hazırlandığının farkında olmak belki mantığının daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

hayvan sevmekle, yememek arasındaki bağı bi türlü kuramıyorum ben.pis veganlar yüzünden suçlu hissediyorum kendimi.inek, kuzu beslesem, ölceğimi bilsem yine de kesemem o hayvanları yemek için.ama et tavuk yerken ağzımın suları akıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Noyzura said:

Dehşete kapılmaz mısın doğada gezinen bir sosyalliği olan , duyguları olup yavrusuna kıyamayan ve onu her durumda korumak için , onu kesmemen için sana saldırabilecek bir varlık ile fotosentez yapıp tohumlana bir bitkiyi aynı mı tutabiliyorsun ?

gücünün yettiği şeyi yiyosun yani özet olarak?

çok eskiden bi film izlemiştim. adamın teki vegan kızı bir odaya kilitliyor. odanın ortasında da büyükçene bir tbone steak. 1-2 gün geçiyor. et çürümeye başlıyor, sinekler larvalar filan ürüyor et üzerinde.
1-2 gün aç kaldıktan sonra o çürümüş eti yiyordu.

yani insan yaşamak için otu da yer eti de yer gerekirse insanı kesip pişirip kavanoza bile koyar. kışın bir daha yerim diye...

gerisi tercih ve lezzet meselesi artık.
Sosyal ağlarda paylaş

Noyzura said:

bak sende drowiana önerdiğim filmi izle. İnsanlık yaratılmadı bu bir ikincisi insana dair herşeyde evrim geçirerek değişip gelişiyor tüm tercihleri ve standartları ile birlikte.

Kesilmek için yetiştirilen hayvanlara verilen yemlerle de dünyada açlık diye birşey kalmazdı ama bütün bunlar sanayi devrimi ardından dünya bussiness titanlarının bizleri koşullandırmasından başka birşey değil et ve hayvan ürünlerine olan BAĞIMLILIĞIMIZ.

Nasıl pavlov'Un köpeği zilin sesini duyunca bile et geleceğine koşullandırılığ ağzının salyası akıyorsa inlarda aynı şekilde koşullandırıldı çünkü et ticareti dünya devlerinin elinde çok büyük para yani enerji akışını kendilerine döndürmüş durumdalar.

neyse sıkıldım ben daha anlatmıcam. bana da ben veganlar et yemeyi savunduğum zamanlar birşeyler dediğinde bende saçmalıyordum ve ısrarla anlamamak için elimden gelen herşeyi yapıyordum. Sonra kendi kendime anladım. Burda gereksiz konuşmamım luzumu yok. Herkes istediğini yesin. Kimsede buna şuan engel olamaz , olmamalıda ..

Sen, Kur-an'ı baştan sona bir kere oku ben o filmi otuz kere izlerim sen merak etme.

Ya bir de internette dolaşan abidik gubudik filmleri izleyip entellektüeliz ayağına yatmıyor musun, hasta oluyorum. kitap okuyun kitap. Teksas tommiks okuyun ama kitap okuyun. Hayat sadece saniyede 24 kare akan görüntülerden ibaret değil. İnsanlık pek çok şeyini o kitaplara borçlu. ve Allah'in ilk emri "oku".

Elin Amerikalısı bol proteinle beslenip, dünyanın a..ına koyuyor, et bulamayanlar da koyun gibi dolanıyor ortalıkta.

Lan biraz beyninizi çalıştırın.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...