Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İskandinav ülkeleri ve domokrasi

haydari

Öne çıkan mesajlar

vivavale said:

üstün ırklar abi

isvec norveç kankalar mıydı sami ırkını katledenler kendi ırkları bozulmasın diye. meh

Isvecliler samileri katledenler, norvecliler o dönem alamanyayla savasiyodu. isvecliler hitlere kapilarini acti bize ellemeyinde naparsaniz yapin diye sdg okadarda serefsizler
Sosyal ağlarda paylaş

haydari said:

anlmadıysan bir daha oku. yani daha anlaşılır yazıcaz. siz de bir iki yeni kelime öğrenin işte. mevzuyu trollemeyin artık.

bu başlık kafalarda yer etsin :)
ben iskandinav diyince artık aklınıza elfler gelmesin.

http://galeri.uludagsozluk.com/25/petri-lindroos_30603.jpg

kalplerin elfi.
Sosyal ağlarda paylaş

Ne alakasi var su yazdiginin anlamis degilim. Ben iskandinavlari suclamak icin yazmadim o yaziyi. Göcmenlere karsi neden önyargili olduklarinin sebebini yazdim. Isvecliler turk veyahut diger ulkelerden gelenlerin kulturunu, ulkesi hakkinda genel bilgi sahibi olmak zorunda diye biseyi savunmuyorum. Ha ama kalkip elestiricekse, "senin geldigin ulkede söyle böyle" diyecekse ozaman bilmesi gerekli. Bildigi konu hakkinda insan oturup tartisir/elestirir, diger turlu önyargiyla, konustugu seyi bilmeden yaklasmis olur, bu da gayet cahilce. Ha ama "sizin ulkede su nasil?" gibi bi soru sormus olsa, o ayri bisey.

Benim bahsettigim seyde isveclilerin bunu bu sekilde sormaya cekindigi, ama elestirme kismina gelince her ulkenin vatandasini ayni kefeye koymasi. Ayrica isvece her göc eden ulkesindeki sartlari veyahut durumu kötu diye göc etmiyo, bunun genellenmesi gayet yanlis bisey. Isvecin demokrasisine, insan haklarina, yasam sartlarina göre konusuyorum. Dolayisiyla boktan ulkesinden gelen dedigin adam da burada bi birey oldugu icin sacmasapan bi elestiriye/önyargiya maruz kalmak zorunda degil. Sadece isvecli olmak, herhangi bi göcmene önyargili yaklasmayi hakli kilmiyor.

Ayriyeten turkiyedeki hayat sartlarinin, demokrasinin, insan haklarinin cok iyi oldugunu ya da turk insaninin iskandinavlara göre cok parlak zekaya sahip oldugunumu yazmisim? Nerenle okudun yazdigimida milliyetci duygularimin cok kabardigi kanisina vardin? Mevzu iskandinavyadaki turk vatandasinin konuldugu durum degil, ki iskandinavyaya göc eden turklerin, genel olarak nereden geldikleri ve kultur seviyeleri zaten belli, bunda hemfikiriz sanirsam. Netekim benim bahsettigim sey, isvece ögrenim amaciyla "herhangi bi ulkeden" gelen adamla, iltica edip savastan ya da acliktan kacip bu ulkeye gelen adamlarin, meshur iskandinav önyargisiyla ayni kefeye koyulmalari.

Beynin sulanmis gemide, cik guverteye biraz hava al.
Sosyal ağlarda paylaş

Sana göre yanlis olan bisey yok. Ama insanlarin ayni kefeye konulmasinin yanlis oldugunu dusunen sadece ben degilim, bugunun isvec toplumu ve devleti. Bunun yapilmasi burada yanlis bisey olarak göruluyor ve önyargi mevzusundan kurtulmak icin, minik seminerler, toplantilar, egitimler vs. veriliyor. Isvec nufusunun %10'dan fazlasi göcmen bugun, adamlar cok kulturlu/etnik kökenli bi toplum olduklarini kabullenmisler coktan. Aradaki kopuklugu, önyargiyi, kutuplasmayi engellemek icin herturlu calismayi yapiyolar. Demokrasi deyince oyuzden burada bambaska bi kavram ortaya cikiyo, olmasi gerektigine yakin enazindan..

Adamin ulkesindeki egitimin kötu oldugunu nereden cikardin? Yunanistandan, italyadan, almanyadan, hollandadan, dogu avrupadan, orta dogudan heryerden insan var iskandinavyada. Herkesin kendince bi sebebi var. Kimisi ölumden kacip gelmis, keyfimi gelmis? Normal bi hayati varken, iranda disarda elinde fotograf makinasiyla dolasirken, polis tarafindan "gel bakiyim buraya casusmusun la sen" diye gözaltina alinip hayati kaydirilan, ailesinden esinden dostundan istemese bile uzaklasmak zorunda kalan insanlar da var mesela burda. Simdi bu adama gidip hicbisey bilmeden "sizin ulkede sartlar söyle böyle, bizim ulke super sartlar 10 numara ondan buraya kapagi attin demi rörörö " denmesi gayet sacma bisey. Adam isteyerek, keyfi olarak buraya iltica etmemiski? Ha keyfi gelip "oooh götumuz rahata erdi" diyip sistemi sömurenler yokmu? Var, onlarda var ama toplumun tepki göstermesine ya da milliyetci duygularla herkesi ayni kefeye koymasina, ayrimciligin hakli kilinmasina, butun göcmenlerin ayni kefeye konulmasina gerek yok. Sistem o kafada olanlari bisekilde yakaliyo ve disliyo zaten.

Ayrica ulke elestirilir illaki, niye elestirilmesin? Turkiyeyle kiyaslayarak ve turkiyenin daha iyi oldugunu dusunerek kötu elestirmedim ben, isvecteki sartlara göre, isveclilerin demokrasi mantiklarini etkileyen sebepleri yazdim.
Sosyal ağlarda paylaş

Senin kafan karışık ne soruyorsun , ne anlatmak istiyorsun tam anladığımı düşünmüyorum ? Kafandaki her neyse onu tek cümleye indir sor , birde bu tip durumlarda açık açık ne düşündüğünü anlatmakta faydalı olur tabii.

Bu arada iki kavram var öğrenmen gereken ''Potemkin's village - potemkin köyü '' ve ''retorik '' . Bunlara bir göz attığında sorularının çoğu cevabını bulacak bence.

Bu arada iskandinavya türkiye farkına vb gelince gençler aradaki, fark basit ; Bütün Türkiye büyük bir Potemkin köyü , tek fark bu.

haydari said:

bu lafları edenler yalandan bir demokrasi rüyasıdır tutturmuşlar. bahsettikleri şeyler ile gerçek dünya arasında çok fark var.
Sosyal ağlarda paylaş

hitabet ve kitabet vardı benim bildiğim ama retorik de olur. soru basit, iskandinav ülkeleri neden ayrı ayrı ülkelerdir ? ya da neden akıllarından birleşmek gibi şeyler geçmez ? bu sorunun tek bir cevabı yok. biraz da saçma gibi görünüyor ancak cevaplar başka başka soruların da cevabı.

insanlar bence bu ileri demokrasi gibi laflarla bir hayalden bahsediyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

tek ülke olmak için ne olmak gerekiyor, adamların bin türlü nordik alyansı var, eudan da önce. eğitimde çalışmada etc.'de hiç sorun çekmiyorsun birinin vatandaşıysan diğerinde.

kaldı ki birleşmek gibi şeyler de sık sık geçiyor, verildi mi bilmiyorum da şu viki linki iyi şimdilik.

http://en.wikipedia.org/wiki/Nordic_countries
Sosyal ağlarda paylaş

Buarada ileri demokrasi ne la? Demokrasinin ilerisi gerisimi olur, bi ulke demokratide ya geridir ya ileridir anladikta, ileri demokrasi ne. Demokratik oldu da turkiye, ilerisi kaldi, doladi agzimiza ileri demokrasi diye akp. Iskandinav ulkelerinde bile ileri demokrasi diye bisey denmiyo sdghs
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...