Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları'na katılacak mısınız?

KuddusiMavra

Öne çıkan mesajlar

Ayrıca tam bir rezillikti.Sabah evden çıktım ve istiklale gittim.İyi güzel gayet hoş her şey.Sıradan şeyler gerçekleşti.Polis itti kaktı.Kalkanlarla iteklerken yakın mesafede ki arkadaşlara biber gazı sıktı.Ardından karaköyden topkapıya yol aldık.Şaşırdık çünkü hiç polis yoktu.Andımızı okuduk ve topkapıdan beşiktaşa iskelesine doğru giden yolda polis barikatı vardı.Yüzlerce polis kalkanlarıyla yaklaşık 30-45 dk geçmemize izin vermedi.Ardından zahmet oldu ve yolu açtılar.Birde ne görelim.Padişahın halkına karşı yaptığı gövde gösterisi yüzünden vapur seferleri iptaldi ve sadece üsküdar vapurları kalkıyordu(Marmaray kutlamalarına çıktığı içindir o da ).Her neyse üsküdara vardık fakat iğrenç bir atmosfer beni bekliyordu.Trafik yüzünden insanlar kafayı yemiş birbirine sataşmaya başladı.45 dk - 1 saat arası bekledikten sonra sarı dolmuşlarla kadıköye geçtim çünkü otobüsler birbiri ardına dolu geçiyordu ve yolcu almıyordu.Kadıköye vardım.Öğrendiğim kadarıyla yol göztepe sonrası kapalıydı(tamam normal her zaman ki prosedür) Şaşkına kadar yürüyüp tekrar göztepeye doğru konvoyla yola çıktım fakat yürüyüş bitmiş kalbalık dağılmış olmasına karşılık hala otobüs seferleri başlatılmadı ve üstüne üstün yol kapalıydı.Küfür ettim saydırdım.İstiklalin yorgunluğuyla küfür kat sayısı arttı.Sonunda evdeyim bayramı bok ettiler
Sosyal ağlarda paylaş

k1nJo said:

farketmez ki. zaten haklı veya haksız, milleti ikna edici bir sebeple partiyi de kapatmışlardı. halk her türlü atatürk'ün tarafında olurdu.

millet pek ikna olmadı demek ki -o kapatılan partilerin devamı olan- demokrat parti'yi ilk demokratik seçimde iktidar yaptı.
Sosyal ağlarda paylaş

ben akmadı demiyorum, sonuçta bir şeyi bastırırsan bir yerde patlar.
ak parti yüzde 50 oy alcak kalibrede parti mi? hayır, çoğu tepki oyu.

ekonomik krize, yolsuzluklara, askeri baskıya tepki olarak o kadar oy aldı.
ama kendi tabanını da inşa etti.

20'li yaşlarında (terakkiperver parti kurulduğunda, kapatıldığında) muhalif olan biri 45 yaşında demokrat parti'ye oy verdi. çok geç değil. üstelik yılların bilenmişliği var. arada serbest fırka da kapanıyor. inönü'nün 2. dünya savaşı politikası vs. akan sular bunlar işte.
Sosyal ağlarda paylaş

valla tepki gösteren gösterse gösterse ismet inönüye göstermiştir. kazım karabekir veya istiklal mahkemeleriyle ya da toplatılan kitap ile çok da alakası olduğunu düşünmüyorum insanların demokrat partiyi seçmelerinin. ha illa ki vardır ama ciddiye alınacak boyutta değildir.
Sosyal ağlarda paylaş

k1nJo said:

valla tepki gösteren gösterse gösterse ismet inönüye göstermiştir. kazım karabekir veya istiklal mahkemeleriyle ya da toplatılan kitap ile çok da alakası olduğunu düşünmüyorum insanların demokrat partiyi seçmelerinin. ha illa ki vardır ama ciddiye alınacak boyutta değildir.

kitap toplatma ufak bir örneği. atatürk alternatif bir istiklal harbi tarihine dahi tahammül edemiyor. kafasında seküler, modern, batılı bir türk milleti tahayyülü var. bunu sekteye uğratacak her şeyi bertaraf ediyor. bu da o seçimde patlak verdi. inönü'nün politikaları da tabii ki bunu çok büyük ölçüde etkiledi. demokrat parti'nin sloganı bile: YETER! SÖZ MİLLETİN

hep bir tepki var. bugüne kadar da bu böyle geldi. ak parti'nin seçilmesindeki eğilimlerle demokrat parti'nin seçilmesindeki eğilimleri karşılaştırsan çok benzerlik bulursun.
Sosyal ağlarda paylaş

Biyik said:

böyle bir adama inanıp nası cumhuriyet savunuculuğuna soyunuyor bazı kitleler aklım almıyor.

o adam o gün ne dediyse hala aynı şeyleri söylüyor.
diyetini de ömrünün 3te 1ini hapiste yatarak geçiriyor.senin gibi insanların aldığınız nefesin kanınıza karışmasını da benim aklım almıyor ama oluyor işte.
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

Biyik said:

böyle bir adama inanıp nası cumhuriyet savunuculuğuna soyunuyor bazı kitleler aklım almıyor.

o adam o gün ne dediyse hala aynı şeyleri söylüyor.
diyetini de ömrünün 3te 1ini hapiste yatarak geçiriyor.senin gibi insanların aldığınız nefesin kanınıza karışmasını da benim aklım almıyor ama oluyor işte.

aldığım oksijenler akciğerlerimde sıraya geçiyor, atatürkçüyse içeri alınıyor zaten.
hay allahım, ama orijinal bir iğneleme seninki.
Sosyal ağlarda paylaş

Biyik said:

k1nJo said:

kitap toplatma ufak bir örneği. atatürk alternatif bir istiklal harbi tarihine dahi tahammül edemiyor. kafasında seküler, modern, batılı bir türk milleti tahayyülü var. bunu sekteye uğratacak her şeyi bertaraf ediyor. bu da o seçimde patlak verdi. inönü'nün politikaları da tabii ki bunu çok büyük ölçüde etkiledi. demokrat parti'nin sloganı bile: YETER! SÖZ MİLLETİN

hep bir tepki var. bugüne kadar da bu böyle geldi. ak parti'nin seçilmesindeki eğilimlerle demokrat parti'nin seçilmesindeki eğilimleri karşılaştırsan çok benzerlik bulursun.

demokrat partiyi kimin kurduğu belli, nereden geldikleri belli. atatürk ve atatürk'ün yaptıklarına tepki olarak kurulmuş olsa niye 7-8 yıl sonra bekleyip parti kursunlar ya da kurmayı geçtim 7-8 yıl daha niye o partide kalmayı seçsinler ?
tepki var ama atatürk'e değil.
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada 7-8 yıl sonra dediğim atatürk'ün vefatından sonraki 7-8 yıl.
ve yeni bir parti kurmayı geçtim zaten chp'den ayrılabilirlerdi vefatının akabinde.
atatürk ile bariz bi şekilde alakasız dp'nin kurulması ve iktidar olması ya neyse.
senin doğrun senin olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

demokrat parti'nin çoğu milletvekili chp'den gelme zaten ona bir şey demiyorum. ama ne benim dediğim gibi çok bağlantılı ne de senin dediğin gibi bağlantısız.

ama ortada ciddi bir tepki var. iki seçenekten birini özgürce seçmekten ziyade, bu partiden, gruptan veya kişiden nefret ediyorum o yüzden ötekisine vericem etkisi çok.
Sosyal ağlarda paylaş

reelde baktığımızda tek bir sebepten olması imkansız zaten. genel bir zihniyet ayrışması var. bir tarafta daha otoriter, seküler, modernist, devletçi ekonomiyi savunan diğer tarafta liberal (ekonomik anlamda), demokrat (sadece lafta), gelenekçi, muhafazakar bir taraf var. isimler önemsiz bir noktadan sonra.

bu arada bir sürü başka taraf da var da ana akım bunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Biyik said:

20'li yaşlarında (terakkiperver parti kurulduğunda, kapatıldığında) muhalif olan biri 45 yaşında demokrat parti'ye oy verdi. çok geç değil. üstelik yılların bilenmişliği var. arada serbest fırka da kapanıyor. inönü'nün 2. dünya savaşı politikası vs. akan sular bunlar işte.

şu %50 safsatasına inanıyorsanız, entelektüelim, araştırmacıyım diye gezmeyin bi zahmet
Sosyal ağlarda paylaş

Biyik said:

Karabekir Paşa, “19 Nisan 1919’da Trabzon’a çıktım” diyerek İstiklal Harbi’ni kendisinin başlattığını öne sürer çünkü. Bunu da "Türkiye’nin kendi tarihini kendisi yazması gerektiğine inandığı için" İstiklal Harbi hatıralarından yola çıkarak yazdığı “İstiklal Harbimizin Esasları” kitabı 1933 yılında daha basılmadan matbaadan toplatılır. Mahkemelere verilir. Erenköy’deki evinde göz hapsine tutulur.

kaynak

daha ne?

nerede düşünce özgürüğü?

türkiyenin tarihi mk atatürk ile başkaları tarafından mı yazılmış?
Sosyal ağlarda paylaş

birde inönü ile mustafa kemali bir potada eritip ortaya kendi fikrince bir "atatürk" yaratıp,

ahanda suçlu bu diye yaygara yaparak, mustafa kemal kazanımlarına saldırmak veya çanak tutmak ve bunu "gerçeği arayış" diye sunmakta da ayrı bir vaka,

ve az bile yaptı, stalin kadar yapsaydı eğer, büyüte büyüte büyüte anlatığınız gibi şimdi bunla uğraşmıyor olurduk
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

Biyik said:

şu %50 safsatasına inanıyorsanız, entelektüelim, araştırmacıyım diye gezmeyin bi zahmet

ben demiyorum, seçim sonuçları diyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...