Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hacettepe Unv. - Seçmeli Dil

Marl0_on

Öne çıkan mesajlar

haccetepe'de okuyanlar az çok bilirler bu dil derslerini almanın ne kadar zor olduğunu. insanlar sistem açılır açılmaz hepsini alır, eşe dosta dağıtır veya satarlar dersi.

benim sıkıntım da bundan kaynaklı olarak gelişen bir durum. iki senedir latinceyi almak için uğraşıyorum ama nafile, ben sisteme giriş yapana kadar birileri tarafından bütün dil dersleri temizleniyor. ben de napıyım, bu sene krediyi, ortalamayı boşverip en azından ilgim, alakamın yoğun olduğu bu dili öğreneyim diye dersi almadan girmek istedim ve modern diller birimiyle konuşmaya gittim. onlar da almadığın derse giremezsin yönetmelik yasaklıyor, kontejyan da açamayız seneye dene vb bir sürü şey diyerek ve latinceyi verecek hocayı ve dersin yapılıcağı yer hakkındaki bilgileri adeta benden saklayarak başlarından savdılar.

böyle küçük bir şeye karşı yönetmelik böyle, giremezsiniz, alın da gelin filan demelerinin ne gibi bir mantığı var bunu merak ediyorum. hani dersin hocası almayacak olsa belki anlaşılır olabilirdi. aksidir, anlayışsızdır, eğitim aşkıyla yanıp tutuşmuyordur der geçerdim. ama elin memurunun gelip karışması ne kadar mantıklı ben şimdilik bir sonuca varamadım.
Sosyal ağlarda paylaş

Gavurlar da böyle, özellikle dilde kontenjan çok sıkı tutuluyor. Malum bayağı interaktif geçiyor dersler.

Ama o dersi satma vs. geyikleri çok terbiyesizceymiş. Aslında puanlı kura falan yapsalar ve yedek sistemi olsa süper olur, dersin de başkalarına aktarılamaması koşulu getirilir tabii. Benim gördüğüm sistemler böyleydi.

Senin derdine çare olarak da şunu söyleyebilirim; üniversitenizin sitesinde mutlaka öğretim üyelerinin, okutmanların vs. isimlerinin ve alanlarının bulunduğu bir akademik personel bölümü vardır. O bölüme gir, insanların hangi dersleri verdikleri de yazar orada. Bulduğun latinceyle ilgili tüm hocalara ulaşmaya çalış.

Ya da yabancı diller yüksek okulu falansa bu işle ilgili kurum git oradaki araştırma görevlilerine sor latince dersini kim veriyor diye, mutlaka söylerler.
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle yapacaksın:

Modern diller bölümüne gidiyosun Yabancı diller binası 1. kat. Orda bolüm koordinatörünü bulup yalvarıyosun sadece 1 aet ontenjan açın nolursunuz bakın hemen girecem kimseye de söylemeyecem diyorsun.(Ki zaten ekle çıkara kadar bekleyeceksin artık) Bu hacettepenin YDYO ile rezilliği bitmedi zaten. Sırf bu yüzden biz Müt-ter öğrencileri için muafiyet sınavı açtılar. Girip veriyoruz, krediden sayıyorlar dersi almış gibi.
24 kredi yabancı dil başa bela hacım.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
Marl0_on said:

haccetepe'de okuyanlar az çok bilirler bu dil derslerini almanın ne kadar zor olduğunu. insanlar sistem açılır açılmaz hepsini alır, eşe dosta dağıtır veya satarlar dersi.

benim sıkıntım da bundan kaynaklı olarak gelişen bir durum. iki senedir latinceyi almak için uğraşıyorum ama nafile, ben sisteme giriş yapana kadar birileri tarafından bütün dil dersleri temizleniyor. ben de napıyım, bu sene krediyi, ortalamayı boşverip en azından ilgim, alakamın yoğun olduğu bu dili öğreneyim diye dersi almadan girmek istedim ve modern diller birimiyle konuşmaya gittim. onlar da almadığın derse giremezsin yönetmelik yasaklıyor, kontejyan da açamayız seneye dene vb bir sürü şey diyerek ve latinceyi verecek hocayı ve dersin yapılıcağı yer hakkındaki bilgileri adeta benden saklayarak başlarından savdılar.

böyle küçük bir şeye karşı yönetmelik böyle, giremezsiniz, alın da gelin filan demelerinin ne gibi bir mantığı var bunu merak ediyorum. hani dersin hocası almayacak olsa belki anlaşılır olabilirdi. aksidir, anlayışsızdır, eğitim aşkıyla yanıp tutuşmuyordur der geçerdim. ama elin memurunun gelip karışması ne kadar mantıklı ben şimdilik bir sonuca varamadım.

eski hacettepeliyim, girebilirsin derslere hocaya söyleyip, hocam misafir olarak katılmak istiyorum dediğinde kimse bir şey demez.

olmadı rektöre git direk son rektörünüz murat beydi sanırım, ya öğrenmek istiyorum öğrenemiyorum bu ne de, çok anlayışlı bir insan kendisi, direk kontenjan açtırır.

ciddi bir olay olarak düşünme direk rektörlük binasına gidip rektörle görüşmek istiyorum özel olarak de, sıkıntı çıkartmıyor görüşüyor her gelenle yardımcı oluyor. ben gittim oradan biliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

garip işte.

ama hep böyle oldu hani bu duruma özel bir şey değil.

birilerinin dışlanması, hakir görülmesi lazım.

birilerinin sevilmemesi lazım, herkes sevilirse bir kıymeti kalmaz.

ve birilerinin bu sevilmeyen insanlar olması lazım.

çok sorgulamaya gerek yok.

sevmiyorum, mutluyum.

belki ırççıyım ama gayet normal buluyorum.

çinlileride sevmem mesela, bir insan statüsünde düşünemiyorum yani genel olarak bakınca, belkide yetiştirilme tarzımdandır, ama sanmıyorum yani benim itliğim aslında.

ama böyle canım, çünkü ben böyle istiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...