Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türk Peygamber

banadamilolo

Öne çıkan mesajlar

Cuce said:

e şamanist adamlar, zaten kabilere bölünmüş bir topluluk, öle bütünleyici bir din algısı yok adamlarda.

hani bir gök tanrı toprak ana vs vs konusu var ama öle established bir allah algısı yok, heleki kural mural yaratmıs bır tanrı algısına hiç denk gelinmiyo. sözle yasatılan gelenel görenekler var işte.

established allah o işte olm. pagan dil adamlar şaman. göktanrı sunu istiyo buna kızıyo fln demiyorlar dedigin gibi cünki birleştirici kaan kimse göktanrının yeryüzündeki sureti gibi bi algı var.
Sosyal ağlarda paylaş

Biyik said:

Kuran'la dalga geçmeyin demek bir yere kadar ama eleştirilemez demek saçma.
Çünkü ben Kuran'ın insan eliyle yazıldığını düşünüyorum.
Bu yüzden de içinde yer alan bilgileri de eleştirmek benim için sorun değil.
Zaten inançlı olsam eleştirmek yerine rehber kitap olarak kullanırdım.

yüzyıllar boyunca yanlıs anlattılar kur an ı ; siz bilmezsiniz,anlayamazsınız,sorgulamayın,inanın gecin.

ii de ayetleri okuyup sorgulamadan,anlamadan neye inandıgını bilemessin ki. Bence islam dünyasının en buyuk yanlıslarından biri kur an ı bir buyu,efsun kitabı gibi gorup onu ulasılamaz,sorgulanamaz,dusunulemez kılmak olmustur.

Aksine kur an da cogu ayette 'düsünun,sorgulayın,ogut alın' gibi eylemler soylenmistir. İslam dininin ozu okumak oldugu halde islamın sartlarını 5 maddeye sıkıstırıp insanlara servis edilmistir. İnsanlarda sorgulamadan,dusunmeden inandıkları icin bir yerlerde yanlıs oldugunu gorememisler, haliylede inandıklarını sanan insanlar namaz kılıp,zekat verince cennete gideceklerini ya da yaratıcının istedikleri gibi kul olacaklarını dusunmuslerdir.

İslamın ozunde akıl ve mantık yatar. Cehaletin ve hurafelerin butun kaynakları kulturdur, insanların kendi uydurduklarıdır.

Aslına bakarsanız gercek din bu degil. lol

su ayet hosuma gider mesela

BAKARA SÛRESİ
(164) Şüphesiz, göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelişinde, insanlara yarar sağlayacak şeylerle denizde seyreden gemilerde, Allah'ın gökyüzünden indirip kendisiyle ölmüş toprağı dirilttiği yağmurda, yeryüzünde her çeşit canlıyı yaymasında, rüzgarları ve gökle yer arasındaki emre amade bulutları evirip çevirmesinde elbette düşünen bir topluluk için deliller vardır.

BAKARA SÛRESİ
(221) ... O, insanlara âyetlerini açıklar ki, öğüt alıp düşünsünler.

BAKARA SÛRESİ
(242) düşünesiniz diye Allah size âyetlerini böyle açıklamaktadır.
Sosyal ağlarda paylaş

mesele kafa yormakta. mesela kur an da namaza yaklasma die bir ayet vardır.

bu ayeti cekip cıkarırsan kur an sacma sapan bi kitap olur. ama butun olarak ele alırsan ya da bir onceki-bir sonraki ayete bakarsan Tanrı nın orada neyi soylemek istedigini anlarsın.

ayetin tamamı sudur ;
'Ey inananlar, namaza yaklaşmayın ne söylediğinizi bilmeyecek kadar sarhoşken ve yolda değilseniz yıkanıncaya dek cünüpken. Hastaysanız, yahut yolculuktaysanız, yahut biriniz ayakyolundan gelirse, yahut da kadınlara dokunursanız, su bulamadığınız takdirde temiz toprakla teyemmüm edin, toprağı, yüzünüze ve ellerinize sürün. Şüphe yok ki Allah, bağışlayıcıdır, suçları örter.'

@moncici
ornek verebilir misin?
Sosyal ağlarda paylaş

Bakara-29. O, yerde ne varsa hepsini sizin için yarattı. Sonra (kendine has bir şekilde) semaya yöneldi, onu yedi kat olarak yaratıp düzenledi (tanzim etti). O, her şeyi hakkıyla bilendir.

Nebe-12 Üstünüze yedi sağlam gök bina ettik.

iki tanesi mesela. bu yedi kat hikayesi de mısır-antik yunan astronomisinden geliyor. işte ay katı, mars katı, satürn katı vesaire.

ayrıca mesela "gökten yağmur indirdi" sözü çoğu yerde geçer. şimdi gök atmosferin troposfer tabakası mı, yoksa evren mi?

bir de ben din tartışmayı pek sevmiyorum ya. örnek ver dedin diye verdim. tevrat veya kuranla modern bilim arasındaki binlerce uyuşmazlığı saymak çok gereksiz.
Sosyal ağlarda paylaş

bilim dediğin şey temel olarak deney ve gözlem. modern bilim dediğim şey modern deney-gözlemler bütünü. kur'andaki yargılar da o çağın bilimidir.

modern bilimin yöntemleri eleştirilebilir, ama 1500 yıl öncesinin bilimiyle eleştilemez.

tabi 1500 yıl öncesinin biliminin doğru, bugünün biliminin yanlış olduğu konular olabilir. buna inanabilirsiniz. dünyanın düz olduğuna inanan bikaç bin kişi var mesela amerika'da. çok tatlı insanlar hepsi.
Sosyal ağlarda paylaş

@moncici

acıkcası ayetleri acıklayacak kadar gökbilimci degilim fakat su sekilde bir mantık yürütebilirim. Okudugum ayetlerden anladıgım kadarıyla kur an doga kanunları ile ilgili yuzeysel bilgi verir. mesela 'insanı döllenmis yumurtadan yarattım der.' bunun evrelerini acıklamaz.

tabii arastırıp ogrenmekde yarar var.
Sosyal ağlarda paylaş

din olgusundan bu kadar bihaber olmanız beni üzüyor. kur'an sadece etik içermez, varlıksal (ontolojik) iddiaları da vardır. yani sadece edebi ya da sezgisel değil, bilimsel olma iddiası da taşır.

en önemlisi söylememe gerek var mı? kainatın tek bir tanrı tarafından yaratılmış olması. tevrat, incil, kuran; hepsi de "bilimsel"dir. sadece tek tanrı değil özellikle tevrat ve kuranda insanın ve doğanın yaratılışıyla ilgili onlarca bap, ayet vardır.

bunun toplumsal boyutları da işte, dün galileo'yu hapsetmek, bugün tübitak'ın evrimsel biyoloji çalışmalarına destek vermemesi... dünyaya geri dönün lütfen.
Sosyal ağlarda paylaş

vivavale said:

ayetin tamamı sudur ;
'Ey inananlar, namaza yaklaşmayın ne söylediğinizi bilmeyecek kadar sarhoşken ve yolda değilseniz yıkanıncaya dek cünüpken. Hastaysanız, yahut yolculuktaysanız, yahut biriniz ayakyolundan gelirse, yahut da kadınlara dokunursanız, su bulamadığınız takdirde temiz toprakla teyemmüm edin, toprağı, yüzünüze ve ellerinize sürün. Şüphe yok ki Allah, bağışlayıcıdır, suçları örter.'

yapmayın abi şunu
Sosyal ağlarda paylaş

Daesu said:

Cuce said:

e şamanist adamlar, zaten kabilere bölünmüş bir topluluk, öle bütünleyici bir din algısı yok adamlarda.

hani bir gök tanrı toprak ana vs vs konusu var ama öle established bir allah algısı yok, heleki kural mural yaratmıs bır tanrı algısına hiç denk gelinmiyo. sözle yasatılan gelenel görenekler var işte.

established allah o işte olm. pagan dil adamlar şaman. göktanrı sunu istiyo buna kızıyo fln demiyorlar dedigin gibi cünki birleştirici kaan kimse göktanrının yeryüzündeki sureti gibi bi algı var.

e yani işte abi kurtagingillerden bi kaan cıkmıs adam op!, gok tengride op demekki adam gok tengri'nin kılıncı! gbibir olay var evet
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...