Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ev sahibi depozitomu vermiyor!

tambjk

Öne çıkan mesajlar

Arkadaşlar, eski ev sahibimden depozitomu geri alamıyorum. Durumu şöyle izah edeyim;

1 senelik kontratımın 10.ayında 15 gün önceden bildirmek ve sözlü olarak anlaşmak suretiyle evden çıktım. Ev sahibi bir sonraki kiracının vereceği depozitoyu bana vereceğini ve tutulana kadar beklememi söyledi. Bende kabul ettim. Fakat 2 ay kira veremeyip ekonomik sıkıntıya girince depozitun üstüne yatmaya, verecek durumum yok, ne zmn veririm bilemiyorum demeye başladı.

Evden çıkarkan anahtarı apartman yöneticisine teslim ettim, ev sahibinin isteğiyle, yönetici şahittir.

Kiralarımı eft yöntemiyle kardeşinin hesabına gönderdim, cep tel mesajı duruyor.

Ayrıca ev sahibi maliyeye bildirmeyip vergi kaçırıyor.

Böyle bir durumda ne gibi yasal haklarım olabilir? Ne yapmalıyım?

Aklımdakiler;
-maliyeye vergi kaçırıyor ihbarında bulunmakla(cezanın %10 u ödül olarak veriliyor).
-icra takibinde bulunmakla.

tehdit edeceğim, eğer güzellikle ödemeye yanşmazsa da tehditlerimi gerçekleştirip ilgili yerlere başvuracağım.

Böyle bir durumda nasıl sonuç alırım? Yasalar benden yana mı olur yoksa tehditler işe yarar ve caydırıcı olur mu?
Sosyal ağlarda paylaş

bck said:

Fakat 2 ay kira veremeyip ekonomik sıkıntıya girince depozitun üstüne yatmaya, verecek durumum yok, ne zmn veririm bilemiyorum demeye başladı. ? sen 1 seneyi doldurmadıgın için mi 2 ay kira vermedin bende sıkıntıya girdim mi diyo ev sahibi.. n

Yanlış yazmışım, ben tüm kiralarımı zamanında verdim. Ben çıktıktan sonra ev sahibi yüksek bir meblağ ile kiraya vermek isteyince, 2 ay kiracı bulamadı. Geçimini kira ile sağladığını söyledi ve yeni kiracıdan gelen paraları harcamış.
Sosyal ağlarda paylaş

ev sahibinin o 2 aylık kirayı senden alma hakkı var cunku sozlesme de bir sene yazıyor.. oda bunu bıldıgı ıcın depozitoyu vermıyor.. sen cıkacagını 1 ay onceden bıldırdın mı.. depozitonun yarısını vermeyebilir sana..biraz cakala denk gelmişin. İşi avukata taşımadan orta yolu bulun..
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

abi depozito son kiradan düşülür böyle durumlarda aslındaa keşke birine danışsaymışsın

adam 1 seneyi doldurmamış son kirası değil.. üstüne 2 kira daha vermek durumunda kalabilir cunku ev sahibi maddi olarak dezavantaj yaşıyor anlattıklarına göre..
Sosyal ağlarda paylaş

kontratın şartları önemli, kontratta depozito şartları nedir? eğer 1 yıllık kontrat yaptıysan ve zamansız bir şekilde (erken) ayrıldıysan legal olarak sen dezavantajlı oluyorsun bildiğim kadarıyla fakat davalar falan filan çok uğraştırıyor içerde depozitoyu bırakıp çıkıyorsun bu durumda. adamla aran iyiyse ve anlaşman düzgünse depozitonu verebilir, helalleşerek ayrılırsın. diğer türlü adam kardeşim bizim 1 yıllık kontratımız var, ne oluyoruz deme hakkına sahip. ayrılmadan 1 ay önce yazılı bildirim yaptın mı ev saahibine?
Sosyal ağlarda paylaş

bck said:

ev sahibinin o 2 aylık kirayı senden alma hakkı var cunku sozlesme de bir sene yazıyor.. oda bunu bıldıgı ıcın depozitoyu vermıyor.. sen cıkacagını 1 ay onceden bıldırdın mı.. depozitonun yarısını vermeyebilir sana..biraz cakala denk gelmişin. İşi avukata taşımadan orta yolu bulun..

Ben ay ortasında 15 gün kala bildirdim kendisine. Kendisi sorun etmedi ve tamam dedi.

1 sene yazması benim lehime bir madde değil mi? Beni 1 seneden önce çıkartamasın diye. Ben ise kendisine 15 gün önceden sözlü bilgilendirme yaptım. Apartman yöneticinin de bilgisi dahilinde ve şahitliğinde.

Vergi kaçırıyor diye ihbar etmem konusunda ne diyorsun?
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

Güzellikle olmuyorsa maliyeyle tehdit et. Eğer emlakçıdan tuttuysan, emlakçıya git durumu anlat.

30tl lik aidat için, tuttuğum emlakçıylada tartıştı. Evsahibi kadın tam bir problem, eski emlakçıyla, yeni emlakçıyla eski kiracısıyla benle yeni kiracısıyla herkesle sorunlu, kavgalı.
Sosyal ağlarda paylaş

İhbar etmeden önce ihbar edeceğim de. O şekilde alabilirsin paranı muhtemelen.

İşin içine maliye girerse sen de suça ortak oluyorsun çünkü. Sana da ceza keserler sonra sdf

Bu arada o 1 yıllık sözleşme de biraz yalan dolan; nitekim sen parayı bankaya falan kira olarak yatırmıyorsun, muhtemelen pul bile yoktur üstünde.
Sosyal ağlarda paylaş

aquila said:

kontrat bitmeden cikmissin, depozito gg degil mi?

Değil taraflar anlaşırsa (ki bu durumda anlaşmışlar ve şahit de var) çıkabiliyor depozitosu yanmadan.

Abi bir de depozito vermeyin mümkün mertebe, depozito senet yapın her zaman için.

Kendimi düşündüm bu arada da cidden şanslı adamım, ev sahibim arada yemeğe çağırıyor, ne istesem eve hop döşüyor; kirada 100 lira indirim yaptı, depozito almadı, üstüne emlakçıyı kafaladı komisyonun da yarısını ödedim. Emlakçı da her gördüğünde çay, kahve ısmarlıyor hatta. Aman nazar değmesin :>
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

kontratın şartları önemli, kontratta depozito şartları nedir? eğer 1 yıllık kontrat yaptıysan ve zamansız bir şekilde (erken) ayrıldıysan legal olarak sen dezavantajlı oluyorsun bildiğim kadarıyla fakat davalar falan filan çok uğraştırıyor içerde depozitoyu bırakıp çıkıyorsun bu durumda. adamla aran iyiyse ve anlaşman düzgünse depozitonu verebilir, helalleşerek ayrılırsın. diğer türlü adam kardeşim bizim 1 yıllık kontratımız var, ne oluyoruz deme hakkına sahip. ayrılmadan 1 ay önce yazılı bildirim yaptın mı ev saahibine?

Kırılma dökülmelere karşı depozitodan düşülür maddesi var.
Son kira depozitodan düşülmez maddesi var.
1 senelik kontrat.

Bunlar dışında bir yaptırım maddesi yok.
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

Kendimi düşündüm bu arada da cidden şanslı adamım, ev sahibim arada yemeğe çağırıyor, ne istesem eve hop döşüyor; kirada 100 lira indirim yaptı, depozito almadı, üstüne emlakçıyı kafaladı komisyonun da yarısını ödedim. Emlakçı da her gördüğünde çay, kahve ısmarlıyor hatta. Aman nazar değmesin :>

Bi tanıştır birşey yap, ev arıyoruz depositolar, emlakçılar kütür kütür yamultuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

forgiver said:

kira me kadardı
depozitoyu okuyunca elim ayağım titredi

1100TL kira ödüyordum, 1250 ye yükseltecekti sene sonunda, bende tam aynı tarihlerde evleneceğimden karar vermem gerekti nerede yaşayacağıma. O nedenle çıkmayı tercih ettim. Eğer senemi doldursaydım tam düğüne denk gelecekti ki çeyiz olsun şu bu olsun komple evi tekrardan başka yere taşımak mümkün olmayacaktı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...