Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dini kurallarin cevresinden gitmek ibadet oluyor mu?

GERGE

Öne çıkan mesajlar

arcane said:

horacegoesskiing said:

arcane said:

tartışmaya girmem derken bu din ıvır zıvırdan bahsediyorum. cevap vermem sanıp nasıl da palavra sıkmışsın.

neymiş iftiram? buyur, bekliyorum. hakaret dediğin şey senin çok eskiden yazdıklarının alıntısı. seçiçi amnezin bloklamış. şikayet düğmelerine bakan hangi adminse sor ona, o hatırlıyordur belki.

iddia sahibi kanıtlamakla yükümlüdür, sen niye bekliyosun anlamadım ki? küfür etmeye uzak biri olmasam da bu gibi ortamlarda hele "birebir" o şekilde küfür edecek birisi değilim.

kanıtlarsam susacak mısın? ona göre efor sarfedeyim.

susmam, herhalde bir özür dilerim hiç değilse.
Sosyal ağlarda paylaş

Cipetpet said:

Evet çünkü namaz kılma eylemi müslümanlara has bir eylem o gitsin kuş uçursun mmorpg oynayarak isyanını trade kanallarına yazsın vs ama namaz kılmak müslümana aittir 2 yüzlülere değil bu kadar netim işte daha ötesi varmı?

inadına namaz kılıcam şu anda bekliyorum okunmasını.
bide içimden daft punk söylicem arada
Sosyal ağlarda paylaş

horacegoesskiing said:

arcane said:

horacegoesskiing said:

arcane said:

tartışmaya girmem derken bu din ıvır zıvırdan bahsediyorum. cevap vermem sanıp nasıl da palavra sıkmışsın.

neymiş iftiram? buyur, bekliyorum. hakaret dediğin şey senin çok eskiden yazdıklarının alıntısı. seçiçi amnezin bloklamış. şikayet düğmelerine bakan hangi adminse sor ona, o hatırlıyordur belki.

iddia sahibi kanıtlamakla yükümlüdür, sen niye bekliyosun anlamadım ki? küfür etmeye uzak biri olmasam da bu gibi ortamlarda hele "birebir" o şekilde küfür edecek birisi değilim.

senin özrünün gözümde kıymeti yok. sırf haklı çıkmak için de silinmiş mesaj peşine düşmek çabama değer mi bilmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

15 sayfayı okudum ve şu sonuca vardım. oruç tutmayanlar bütün oruç tutanları nefs-i kamil* ayarında insanlar olduklarını zannediyorlar. oruç tutanlar ise tutmayanların hepsinin Allahsızlğı yayma kürsüsü başkanı olarak görüyor. ama maalesef 2 tarafında haksız olduğu noktalar mevcut. kasıt olmadığı sürece oruç tutmayanların tutanların yanında (sigara hariç) yiyip içmelerinde oruç tutan bir insan olarak sakınca görmüyorum. sigarada da olay şu malum duman çevreye yayıldığı için oruç tutanların tuttuğu orucu zedeleme durumu sözkonusu. oruç tutanların oruçlarını Allah kabul etsin bu arada...

*nefs-i kamil =tasavvuf makamının en üst mertebesi. insanın dünyevi duygulardan tamamen arınarak yalnız rabbine kavuşmayı istediği makam.

Subanallah sayfa başı olmuşum :)
Sosyal ağlarda paylaş

İşin tabii şu durumu da var. Yani ben arkadaşımla başbaşaysam eğer elbetteki oruçluysa dikkat ederim ister istemez. Bu o insanı tanımakla, 'sen saygısızlık olduğunu düşünmesen bile o saygısızlık olacağını düşünebileceğinden, veya saygıyı geçtim rahatsız olabileceğinden, ve sende bu durumdan-senin arkadaşın olduğundan dolayı- rahatsız olmandan ötürü' oluşan bir durum.
Ancak toplum, sokak biraz farklı. Yani herkesin tek tek ne düşüneceğini kaale almak zorunda değilim, çünkü kimseye zarar vermiyorum. Onların benim arkadaşımdan farkı, dediğim gibi, benim arkadaşım ben her ne kadar aksini düşünsem de benim hakkımda kötü bir düşünceye kapılmasını istemeyeceğimden, ama elbette ki sokaktaki adamın ne düşündüğü beni pek ilgilendirmediğinden oluyor.
Yani durum saygısızlık algısının dışında oluyor biraz bu durum birebir ilişkide veya daha yakın bir ortamda.
Peki bunu herkese uygulamak doğru olur mu?
Böyle bir zorunluluk yok, yani sokaktaki 7189719 tane adam benim saygısızlık yapacağımı düşüneceği için benim gerçekten susuzluğumu gidermemem gerekir diye düşünmem biraz mantıksız kaçıyor bence.
Sosyal ağlarda paylaş

sigara niye hariç?

ya ben günde 3 paket sigara içen bir insanım. kendim için durduramıyorum sigara içmeyi. başkasına saygı için mi durdurmak zorundayım?

mantık zaten görünce canı çekmesi ve nefs terbiyesi değil mi?
ben neden 1 ay nefsimi terbiye etmek zorundayım dünyanın en ilkel somut yoluyla başkasına saygı olarak?
Sosyal ağlarda paylaş

warimathras said:

15 sayfayı okudum ve şu sonuca vardım. oruç tutmayanlar bütün oruç tutanları nefs-i kamil* ayarında insanlar olduklarını zannediyorlar. oruç tutanlar ise tutmayanların hepsinin Allahsızlğı yayma kürsüsü başkanı olarak görüyor. ama maalesef 2 tarafında haksız olduğu noktalar mevcut. kasıt olmadığı sürece oruç tutmayanların tutanların yanında (sigara hariç) yiyip içmelerinde oruç tutan bir insan olarak sakınca görmüyorum. sigarada da olay şu malum duman çevreye yayıldığı için oruç tutanların tuttuğu orucu zedeleme durumu sözkonusu. oruç tutanların oruçlarını Allah kabul etsin bu arada...

*nefs-i kamil =tasavvuf makamının en üst mertebesi. insanın dünyevi duygulardan tamamen arınarak yalnız rabbine kavuşmayı istediği makam.

Subanallah sayfa başı olmuşum :)

haklı daha uzatmayalım işte

Şükrü faiz lobisi gibisin
Sosyal ağlarda paylaş

Vingthor said:

sigara niye hariç?

ya ben günde 3 paket sigara içen bir insanım. kendim için durduramıyorum sigara içmeyi. başkasına saygı için mi durdurmak zorundayım?

ben neden 1 ay nefsimi terbiye etmek zorundayım dünyanın en ilkel somut yoluyla başkasına saygı olarak?

L2read pls. açıklamasını yapmışım yazdıklarımda...
Sosyal ağlarda paylaş

arcane said:

horacegoesskiing said:

arcane said:

horacegoesskiing said:

arcane said:

senin özrünün gözümde kıymeti yok. sırf haklı çıkmak için de silinmiş mesaj peşine düşmek çabama değer mi bilmiyorum.

bu kafanın başörtülünün kafasına işediler deyip kanıtlamamaktan farkı nedir tam olarak onu da söylersen anlaşıcaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Vingthor said:

sigara niye hariç?

off abi cok iciyormussun sende az azalt lütfen. öldürüyor aga bildigin.
Sosyal ağlarda paylaş

warimathras said:

Vingthor said:

sigara niye hariç?

l2read dedi adam ya. gerçekten cevabın başkalarının orucunu bozuyor mu? ha bu arada bi hoca bozar diyor diğer müftü bozmaz diyor başka başka birşey söylüyor falan.

kuranda mı yazıyor arkadaş 'dışarıdan gelen duman oruç bozar' diye. sizin uydurmanız bozduğu. kendi içmediği sürece bozmaz saçma sapan batıllar bunlar üzgünüm.
Sosyal ağlarda paylaş

Vingthor said:

warimathras said:

Vingthor said:

sigara niye hariç?

l2read dedi adam ya. gerçekten cevabın başkalarının orucunu bozuyor mu? ha bu arada bi hoca bozar diyor diğer müftü bozmaz diyor başka başka birşey söylüyor falan.

kuranda mı yazıyor arkadaş 'dışarıdan gelen duman oruç bozar' diye. sizin uydurmanız bozduğu. kendi içmediği sürece bozmaz saçma sapan batıllar bunlar üzgünüm.

dağda içtiğin sigaranın dumanı kimseyi etkilemez
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...