Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

tr nin dili ingilizce olmalıymış

Tarumar

Öne çıkan mesajlar

Tarumar said:

atatürk ulus devlet kurduğu için arapça farsça kırması türkçeyi temizlemekle uğraşacağına dünya dili ingilizce yapsaydı ülkenin dilini çok iyi, çokta güzel iyi olacaktı.

Göresin diye alıntılıyorum, göresin de ibret alasın

Bre cahil! Behey ecnebi şakşakçısı!
Harf devrimi zamanı İngilizcenin bir kıymetimi vardı! Atatürk bir yabancı dil seçecek olsa Fransızcayı seçerdi o devirde etkin olan, kendisi de ingilizce değil fransızca biliyordu zaten.

Türkçe İngilizceden çok daha eski ve oturmuş bir dildir, zamanla elbet yöresel değişimler geçirmiştir. Harf devriminden öncede zaten bu halk Türkçe konuşuyordu, sadece yazı dili eski yazıydı. Napacaktın konuşma dilini de mi İng yapacaktın? Nasıl zavallı bir anlayış...oh mondiyöö
Sosyal ağlarda paylaş

türkçeyi türkler ve azeriler dışında konuşan yok. tamam burada anlaşıyoruz ama dünyada bir kıymeti yok.

ulusal bağımsızlık şahane bir şey ama bununla beraber dünyada olan bitenleri anlayabilecek bir dil eğitimini vatandaşına veremiyorsa ve neler olup bittiği konusunda bir fikrin yoksa yeteri kadar bağımsız olamazsın.

türkçeyi getiren atatürk aynı zamanda "eğitime önem göstermeyen milletler başka milletlerin kölesi olurlar" demiş.

aranızda kaçınız bir makale yazarken yabancı kaynakları araştırmıyor? onlar neden türkçe yazılmıyor TR de yazarken bile herkes ingilizce yazıyor sonra gerekirse türkçeye çeviriyor.

edebiyat alanında kaç tane dünyada ünlü türk yazar var?
Sosyal ağlarda paylaş

Ahahah. Kafalar şahaneymiş. Haydi panpalar bundan sonra hep beraber İngilizce konuşuyoruz mu diyecekti Atatürk ülkeye? Devlet kurmayı yanlış anlamış olabilir misin acaba? Devleti kurarken dil seçmek gibi bir opsiyonun olmuyor pek. Oradakiler nece konuşuyorlarsa onu konuşmaya devam ediyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

hah benzer bir şey yazacaktım da oldun yazmış, teşekkürler oldun.
ayrıca birbirinize ilkokul çocuğu gibi aptal salak diyorsunuz, çok komik olmasının yanında patır patır siliyorum ben onları. Xae küfrü tolere eder gibi olurken bunu kast etmiyordu bence.
neden kısaltmalar dahil hiç küfür barındırmamamız gerektiğini tekrar tekrar anlıyorum şu hale gelindiğinde.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...