Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kredi çekip ödememek.

Mithat

Öne çıkan mesajlar

Mithat said:

Evlensem , gidip sahte çek ile bişi alsam , aldığımı karımın üzerine yapsam . Paşalar gibi yaşıyorum ? Baya bildiğin bug varmış sistemde haberimiz yok iyi ki açmışım konuyu yararlanan çıkar belki :D

şimdi evlenirsen oluyo
2002 den beri mal paylaşımı diye bi yasa var
yane evlilik ardından alınan bütün mallar ve borçlar ortak
hatta sırf o sebebten artık bi insan kredi alırken yada malını ipotek ederken eşinden haberim var diye yazı alıyolar pasif kefil oluyo diye

ama ondan önceki evliliklerde yok
yane senin malının senin onun malı onun
ya ordada aslında bi çözüm var
o kadının bu malları alcak bi geliri yok
bu para kocasından gelmiş
o şekilde almış diye kanıtlarsan (türkiye adalaetinden 20 sene sürer herhal) paranı alıp hacze gidebiliyosunda
3000 5000 için kimse uraşmaz
Sosyal ağlarda paylaş

Cipetpet said:

Ticaretle uğraşıyorum ,tanıdııklarım haticinde kimse çek almıyor onlarda binbir nazla çekin 10 katıkadarıda hesapda oluyor genelde banlka müdürünü arattırdığım oldu. Almasınlar tanımaıkları adamlardan çeki çükü

Abi sektörden sektöre çok farkediyo. Asansörde nakit para yok her şey çekle dönüyo mesela.
GEçen başka biride aynı şeyi, söledi çek yok bizde diye. Dediğim gibi sektörden sektöre vadelendirme opsiyonları çok farklı. Bende isterdim banka güvenceli garantili ödeme felan gibi bi sistemle çalışmakta oda olmuyo.
Sosyal ağlarda paylaş

Sende haklısın mesela daire satın almak için gelip 150 binlik daireye çek olduğu için 170 bine pqzarlık yapmaya çalışanı gördüğüm için her şey olabilir bu ülkede

Kadın daracık bir kot ve badi giymişti cafeye pazarlığa gelmek için , enişte yedi ama benim iman dolu serhaddime çarptı asffafsssddsw
Sosyal ağlarda paylaş

abi sahte çek de hapis cezası var
dolandırıcılık diye geçiyo

ama adam bi çek alıyo bi şirket kurup boktan bi isimde
ahmet ticaret tekstil akaryakıt turizm sanayi ticaret ltd şti diye

sonra gidiyo başka bankadan
ahmet üzümcülük ticaret tekstil akaryakıt turizm sanayi ticaret ltd şti
diye çek alıyo

abi bildiğin mastermindlar var ya
yane adam mesela 20 senelik bi şirket buluyo
kullanılmıyo
gidiyo şirketi alıo sırf şirket eski çekleri güvenilir sanılsın diye
Sosyal ağlarda paylaş

Cons said:

BonePART said:

Cons said:

senin dedğin satılan boş çekler ne ayak peki?

abi dedim ya
adam ahmet mehmet ticaret diye bi şirket kuruyo
alıyo çeki
şirket yok
bina yok
dükkan yok
adamın zaten ticari hiç bir şeyi yok

peki o defteri 2-3 bine alıp kullanınca sen suçlu olmuyomusun

adam çeki yazıyo imzalıyo önceden
arkasına ciro vuruyo sana veriyo sonra
herifi yakalarsan
abi adam ödemedi uraşıyorum diye felan falan
sonra kayıp
Sosyal ağlarda paylaş

Cipetpet said:

Yalnız abi hiç kimse 20yıl şirketiboşa bekletmez vergisi tso borcu v. S adamı osurtuyorlar şimdi banka çek karneai bile vermiyor tso borcu ödemeyene vergi borcu olana vs

sanayi odasına kayıt diye bi şart yok
ticaret odasına emin değilim
oda sen sicil gazetesi felan istemediğin sürece zorlamıyolar

mesela bize bi çek geldi araştırdık eski şirket admaları aradım buldum felan
abi biz o şirketi ortakla anlaşamadık devrettik başka bi üçüncü sahısa yeni şirket kurduk dediler
sonra o çeki verdik geri
aradaki elemanda patlamış duyduk
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

abicim bu ülkede ticari hiç bir şey yapmamayı düşünüyosan dolandırıcılık çözümü çok
yeni çıkan çek yasası o kadar boktan ki
boş çek defteri alıp piyasayı çarpıp malı mülkü karısının üstüne yapan adama hiç bir şey yapamıyosun
adam paraları alsa evde tutsa da hiç bişi yapamıyosun
hapis cezası yok

dedim ya sırf bizim piyasada geçen 3 ay içinde duyduğum toplam çarpılan adam sayısı 10dan fazla az buz paralarda değil
100 bin ler civarında

ek olarak, durum içler acısı. sırf bu yüzden biz artık ciddi ciddi coface veya hermes ile flan gorusmeye basladık. vadeli alacak sigortası yaptıracaz buyuk ihtimalle artık.

zaten 1-2 sene bu coface veya hermes veya bunların lokal versiyonları oldukca yayılacak piyasada.
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

şimdi evlenirsen oluyo
hatta sırf o sebebten artık bi insan kredi alırken yada malını ipotek ederken eşinden haberim var diye yazı alıyolar pasif kefil oluyo diye

abi evlenirken, mal rejimi default olarak bu geliyo evet ama noterde, yeni mal rejimi sozlesmesi yapıp (eski sistemi de kullanabiliyorsun), evlendirme dairesine sunarsan butun mallar ortak olayından kurtulabiliyorsun. tabi o durumda butun borclar ortak kalmaya devam mı ediyo bilemiyorum :)
Sosyal ağlarda paylaş

bombilo said:

BonePART said:

şimdi evlenirsen oluyo

abi evlenirken, mal rejimi default olarak bu geliyo evet ama noterde, yeni mal rejimi sozlesmesi yapıp (eski sistemi de kullanabiliyorsun), evlendirme dairesine sunarsan butun mallar ortak olayından kurtulabiliyorsun. tabi o durumda butun borclar ortak kalmaya devam mı ediyo bilemiyorum :)

biliyorum abi o olayıda işte
default durumu söledim ben
malları paylaşmayınca doğal olarak borçlarıda paylaşmıyon
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

Abi sektörden sektöre çok farkediyo. Asansörde nakit para yok her şey çekle dönüyo mesela.
GEçen başka biride aynı şeyi, söledi çek yok bizde diye. Dediğim gibi sektörden sektöre vadelendirme opsiyonları çok farklı. Bende isterdim banka güvenceli garantili ödeme felan gibi bi sistemle çalışmakta oda olmuyo.

eger riskiniz yuksekse, coface gibi birseyle gorusmeni tavsiye ederim abi. binde 3-7 arası oranlarla policeler sunuyorlar.

bir musteri senden vadeli olarak herhangi bir sey almak istediginde, adamların sistemine giriyorsun ve derecelendiriyorlar. adamın istedigi vadeyi miktarı belirtiyorsun ve adamların durumuna gore bir cevap veriyorlar. işte diyorlarkı bu herifi hiç bir şekilde poliçeye dahil etmem (yani mal verme diyor lol), kısmı olarak şu kadarlık riski kabul ederim ya da tamam diyorlar.

poliçe kapsamına dahil edilen alacaklarda ki hasar durumunda ise en geç 1 sene içerisinde %90 oranında geri ödeme alıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

Cons said:

BonePART said:

Cons said:

senin dedğin satılan boş çekler ne ayak peki?

abi dedim ya
adam ahmet mehmet ticaret diye bi şirket kuruyo
alıyo çeki
şirket yok
bina yok
dükkan yok
adamın zaten ticari hiç bir şeyi yok

peki o defteri 2-3 bine alıp kullanınca sen suçlu olmuyomusun

adam çeki yazıyo imzalıyo önceden
arkasına ciro vuruyo sana veriyo sonra
herifi yakalarsan
abi adam ödemedi uraşıyorum diye felan falan
sonra kayıp

Olm ben 3 sayfa cirolanmis cek aldim bi kere. Adana menseili , istanbula kadar gelmis. Sonra karsiliksiz cikti amk , bekledik 2 gun, yatirildi allahtan.

Cek, bu ulkenin en buyuk finans aracidir abi. Cok net ya.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...