Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bitcoin

moriarty

Öne çıkan mesajlar

devletlerin bitcoine karsi tedbir alabilecegini, denetlemek isteyebilecegini zaten moda olmadan once de herkes tahmin edebiliyordu
peki bunu nasil yapacak? boyle bi imkanlari yok cunku banka ya da merkez bankalarina ihtiyaci yok sistemin
ben bitcoin ile herseyi satabilirim kimsenin haberi olmadan
o bitcoin ile herseyi alabilirim kimsenin haberi olmadan
neden devletlerin para birimine donustureyim ki
Sosyal ağlarda paylaş

RaidenXelRu said:

dunya populasyonunun sence yuzde daha kacinin haberi var bundan ? benim birlikte calistigim onlarca muhendis arasindan bir kisi biliyordu sadece , ki bu insanlar muhendis birde. Su anda western unioni gecti bitcoin. Batiracak bir kac yila. Ve yaygin kabul gorurse ben engel goremiyorum toplumlarin bunu kullanmasinda. ha devletler pastadan pay almaya calisicak o ayri. ama senin Balon diye tanimladigin sey bir teknolojiyi early-adopt etmenin yan etkiside olabilir ona dikkat et

son bir haftadir amerikan senatosunda gorusulmesinden dolayi cnnlere bbclere dustu, yakinda ntvmsnbcde de goreceksiniz, bloomberg ve reuters 7/24 bitcoinu veriyor, su anki relatif bilgi boslugunun uzun surmeyecegini soyluyorum sadece, bu ihtimale hazir olmanizi soyluyorum.

Forex veya stock dememin sebebi, fundemental analysis ve ekonomik bilgisiyle yurutulen bir alisveriste daha cok sey ogrenip daha bilgili alisveris yapmaniz mumkun. Trade idealarinizin bir temeli, bir sebebi olur. Uzgunum ama istediginiz kadar yirtinin, BTC trade'de su anki tek mantik "bunun degeri mutlaka artacak" baska bir driving factor yok. Herkes sadece modaya uyuyor. Eskiden milletin her krizde altina sarilmasi gibi "altin yahu bu... elbette artacak bir gun".
Sosyal ağlarda paylaş

Azmodai said:

Paranin sanal olan kisminin da gecerliligi var, her meblanin kuresel para dongusunde fiziksel yeri var.

yanlış mı düşünüyorum bilemedim ama dünyadaki her vatandaş kendi sahip olduğu tutarı aynı anda efektif olarak elinde tutamadığı sürece (ki mümkün değil), o fiziksel yeri olması yalan ya
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

devletlerin bitcoine karsi tedbir alabilecegini, denetlemek isteyebilecegini zaten moda olmadan once de herkes tahmin edebiliyordu
peki bunu nasil yapacak? boyle bi imkanlari yok cunku banka ya da merkez bankalarina ihtiyaci yok sistemin
ben bitcoin ile herseyi satabilirim kimsenin haberi olmadan
o bitcoin ile herseyi alabilirim kimsenin haberi olmadan
neden devletlerin para birimine donustureyim ki

su anda alabiliyorsun birseyler... ama mesela devletin mudahalesi soyle olabilir, senin amazonun ve ebayin belki bitcoin'u kullanmaya baslar, bir sure sonra ellerinden alinir. BTClerinle yapabilecegin seylerin sayisi azalir ve bu ciddi bir sorun. Paraya kiymet veren sey o parayla yapabilecegin seyler.

Eski kafali gorus savundugumu saniyorsunuz, yaniliyorsunuz, su an trade euphoria yasamaktasiniz, ama hersey gercekten dusundugunuzu bilmek onemli benim icin. Elbette devletlerin mudahale edecegini tahmin edebilirsin, ama bunu tahmin etmekle yetinip kenara itmissin iste? "nasolsa deepweb var, nasolsa her zaman gecerli olur" olmayabilir iste. Yarin chipcoin cikar, o moda olur, baska bisi olur, o da moda olur.

Valid bir uyari veriyorum size, ve hazir trading'e girmisken ucundan, stock, forex, irs trade ve index trading'e de goz atin, birseyler ogrenin diyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Azmodai said:

Peki.

Oncellikle forexe hype falan demek cehalettir, forex parayla donuyor para. Gercek olan bir sey hani... denetleyici banka kurumlarindan tut, merkez bankalarindan tut somut bir sey.

para gerçek değil abi. karşılığı kağıt banknot olan birşey gerçek olamaz. bugün doların bitcoinden hiçbir farkı yok ikisi de sanal, ikiside arz ile değerlenmiş şeyler.

Azmodai said:

Bitcoin dedigin sey deney olarak baslayip tamamen arz taleple ayakta duran soyut bir kavram. Hollandada 1680lerin Lale balonundan hic bir farki yok cunku btcnin fiyat artisini veya dususune yon veren tek sey sizlerin, hic bir temele dayanmayan hareketleriniz.

bir sürü dünya krizi de aynı şekilde para ve faiz üzerinden çıktı. insanlar bankalara koştu paralarını almak için gg. amerika yaşadı bunu.

Azmodai said:

Herkes bitcoin alirsa tabi ki fiyatlari artacaktir, ama merak ettigim sey, btcnin fiyati bir anda 100-200 dolar artinca bir gunde, su an arttigi gibi, nereye kadar paralarinizi geri alabileceksiniz?

şu an tüm insanlar kalkıp bankalara koşsa ve tüm paralarını çekmek istese bankalar ödeme yapabilecek mi sorarım. yaşanmışı var daha yeni kıbrısda. dünyada kriz zamanı da oldu bu.

Azmodai said:

Size bu odemeleri yapan siteler nereye kadar odeme yapabilecek size?

bu tamamen sitenin güvenirliğiyle alakalı birşey. banka hortumlayan, insanların parasını alıp kaçan adam da çok. onun dışında mesela diyelim btctürk aracı kurum. sisteme gelen parayla gelen bitcoini buluşturuyor. yani 0 sermayeli iş. emlakçılık yapıyor. onun ödeyememesi diye bir şey söz konusu değil. sistemdeki paran neyse zaten gerçek para. gerçekten var olan para senin dediğin gibi. hesaba 200 lira eft geçtim ve btc aldım. diğer kişiye 200 lira gitti. sistem ödemek istediğinde kesinti yapar bunu yollar. bu kadar.

Azmodai said:

HErhangi bir denetleyici kurumu var midir bunun? Bitcoinlerin belli miktara ulasinca uretimi durdurulacagindan soz ediliyor, neymis, enflasyon olmamasi icinmis... arkadas gercek ekonomilerin para basmasinin, enflasyon ve deflasyon araclarini kullanmasinin gercek sebepleri var.

bitcoinin en takdir edilen kısmı bu. ilk çıktığında kurulan sistem zaten belirli bir sayı bitcoin içeriyor. yani istensede fazlası olmayacak. belirli bi miktar btc dolaşıcak piyasada. bu noktada dolarmış, euroymuş bok yesin derim. elin adamı istediği an kamyonlarca basabiliyor bundan. ama btc sabit. altın gibi düşünebiliriz bu açıdan.

Azmodai said:

Bana simdi binbir sey sunabilirsiniz, ama tamamen hype ve hayallerle beslenen, sanal bir olaydan bahsediyorsunuz. Elbette bugun yarin ve yarindan sonra para kazanmaniz mumkun, ama size tavsiyem, her lolcoincuya dedigim gibi, adam gibi hedef koyun kendinize ve cikin... 5 sene sonra da patlasa, 6 sene sonra da patlasa patlayacak bu, patladigi zaman uzulmeyin, darilmayin.

welcome to real world abi. forex borsa bitcoin hepsi aynı bok. hepsi aynı mantık. usd, tl, euro bunlar da sanal. talep ile değer azanan şeyler. altın, petrol, değerli madenler falan gerçek.
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

Azmodai said:

Paranin sanal olan kisminin da gecerliligi var, her meblanin kuresel para dongusunde fiziksel yeri var.

yanlış mı düşünüyorum bilemedim ama dünyadaki her vatandaş kendi sahip olduğu tutarı aynı anda efektif olarak elinde tutamadığı sürece (ki mümkün değil), o fiziksel yeri olması yalan ya

her sirketin bankanin balance sheet'i var. Ulkelerin balance sheetleri var ve ordaki paralarin hepsinin, cogu basilmis olmasa bile kuresel para dongusunde tuttugu bir yer var. MErkez bankasi dedigimiz seylerin yardimci oldugu, aciga kavusturup denetledigi seylerden birisi de bunlar zaten. Bitcoin su an tum kurallardan bagimsiz, cilginlar gibi artan ve kendi kafasina gore hareket eden, herseyi yapabildigin utopik bir para birimi. Boyle bir sey uzun vadede mumkun degil, daha yeni oldugu icin bu lukse sahip... zamanla kullanim alani ve popularitesi dusecek. hazirlikli olun diyorum. Her yaptiginiz trade'de alacaginiz parayi odenip odenemeyecegini dusunun, tradelerinizi saglam kapatmanizi oneririm. Hazir trading'e de diliniz alismisken daah konvensyonel ve metodlari ortada olan urunlere bakin diyorum, cunku balon patlarsa elinizde tutulur bir skillset olur, butun trading yumurtalarinizi btcye aktarmamis olursunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

imamizer said:

Faydali bilgi alisverisi vs.

Sana katilmiyorum, para konseptini cok basitlestirmis, ve btcyi cok ideallestirmissin kafanda. Cok fazla seyden bahsetmisiz karsilikli, hepsine cevap verirsem sabaha kadar burda oluruz, ama benim icin en kabul gormez kismina geleyim ben o zaman, belirli sayida btcnin olmasi.

Belli sayida btc olmasi iyi bir sey degil, ulkelerin para basmasinin bir sebebi var, merkez bankacilarin cok onemli politikalarinin arasinda yer aliyor. BTC de fazladan basilmayacagi icin enflasyon olmayacak, kontrol olacak deniliyor... peki dunyada xxx adet btc olunca, ve bunlar insanlarin elinde olunca ve hayal ettiginiz gibi kullanimi artarsa ne olacak? Nasil olabilir yani? Diyelim ki her yerde ATMler var btc veren alan... belli sayidaki paranin degeri cilginlar gibi artarken, herhangi bir mudahalesi olmamasin zararini neden kimse dusunmuyor. Para basmanin sebebi de bu, yalandan bir politika degil o, gercek ekonomide enflasyon ve deflasyon vardir, ve hepsinde olacaktir btcnin yer aldigi sanal ekonomide de olacaktir. Sayisini azaltmadigi surece teoride sonsuza kadar cikacak degeri. Bu mumkun degildir. Altina benzetmissiz, son yillarda, ozellikle 2013 de altina olanlari gormezden gelemeyiz (daha gecen hafta 60$ dustu meret).

BTC harika bir deney... cok guzel bir simulasyon ve 0dan baslayan bir para biriminin hareketlerini incelemek icin muazzam bir olay, ve bu sekilde de inceleneceginden eminim, ama ozune inince kanimca gercekten de lale balonundan hic bir farki olmayan bir olay.

Belki got olurum btc sonsuza kadar para kazanmaya devam eder ve her biriniz ferrari zengini olursunuz, keske olsa ne guzel olur. Ama olamaz, mumkun degil.

Sizin acinizdan umarim got olurum diyorum sadece, ve soz veriyorum, her biriniz ferrari zengini oldugunda ZAAAAAAAAAAA diye telefon acip mesaj atabilirsiniz.

Ama dikkatli olun ve bu verdiginiz emegi birazcik da diger urunlere verin, ogreneceginiz seyler karsisinda sasiracaksiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

acik vermeyen bir sistemi olan biseyin yenisi anca acigi bulundugunda cikar
su an oyle biseyin olabilmesi gorunmuyor ufukta
algoritma acik kaynak kodlu
al gocert
ama oyle kusursuz ki bu yapilamiyor
tabi simdilik
bi icat cikar biter
ayni oo mukemmelmis diye cikan akkor ampuller gibi
bu da iyimser gozle bakiyorum tum devletlerin para anlayisini cokertebilecek bi sistem
Sosyal ağlarda paylaş

xaty said:

iddia edilen ne ki? yanlış olan?

2 sayfa geriden itibaren okuyabilirsin. Ozetle dediklerim:

bitcoin balon, dikkat edin, bu emeginizi baska kanallara da yonlendirin, stock mock, forex, irs swap ogrenin, faydasi olur, sadece para kazanmaktan ziyade bilgisi bile yeterli insana vs.
Fadlere inanmayin, internetin dogurdugu seylere bel baglamayin, pozisyonunuz mature ettiginde adam gibi cikin, ac gozluluk yapmayin ve ne zaman cikacaginizi bilin, yeni bitcoin geldiginde patlayacak cunku, elinizde bisi kalmayabilir. Sonra gercek ekonomiler merkez bankalar denetleme vs. vs. Ben dedim lazim, btcciler yok guzelligi o dedi vs.

Neticede yanlissiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Azmodai said:

imamizer said:

...benim icin en kabul gormez kismina geleyim ben o zaman, belirli sayida btcnin olmasi.

Belli sayida btc olmasi iyi bir sey degil, ulkelerin para basmasinin bir sebebi var, merkez bankacilarin cok onemli politikalarinin arasinda yer aliyor. BTC de fazladan basilmayacagi icin enflasyon olmayacak, kontrol olacak deniliyor... peki dunyada xxx adet btc olunca, ve bunlar insanlarin elinde olunca ve hayal ettiginiz gibi kullanimi artarsa ne olacak? Nasil olabilir yani? Diyelim ki her yerde ATMler var btc veren alan... belli sayidaki paranin degeri cilginlar gibi artarken, herhangi bir mudahalesi olmamasin zararini neden kimse dusunmuyor.

abi şu an btclerin hepsi kazılmadı. btc şu an tam olarak ederini bulamadı o yüzden bu akdar oynak piyasası. tabiki sonsuza kadar artmayacaktır, değerini bulduğu bir noktada sabitlenecektir.

yalnız biz burada btc->dolar üzerinden konuşuyoruz hep. dolar sabit değil, dünyada dolaşan dolar miktarı da sabit değil. doların alım gücüde manipüle edilebilen büyük bankaların kararlarıyla değişebilen birşey. yani btc nin düşüş ve yükselişlerinde bunun da etkisi var, olacakatır.

dolar yerinde durduğu sürece, btclerin hepsi çıkartıldığında ve kullanımı arttığında ikisi aynı oranda stabil seyreder diye düşünüyorum.

o yüzden altın örneğini gösteriyorum. miktarı sabit(üretiliyor ama sonsuza kadar olmayacak malum) ve sınırlı olan bir mal.

benim düşüncem daha çok hayali teorim; dünyadaki tüm altınları çıkarmış olsak, tüm btcler kazılmış olsa ve btc kullanımı para kadar kolay ve rahat olsa altın/btc oranı sabitlenir. ama bu dolarla olmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

imamizer said:

Azmodai said:

imamizer said:

...benim icin en kabul gormez kismina geleyim ben o zaman, belirli sayida btcnin olmasi.

Belli sayida btc olmasi iyi bir sey degil, ulkelerin para basmasinin bir sebebi var, merkez bankacilarin cok onemli politikalarinin arasinda yer aliyor. BTC de fazladan basilmayacagi icin enflasyon olmayacak, kontrol olacak deniliyor... peki dunyada xxx adet btc olunca, ve bunlar insanlarin elinde olunca ve hayal ettiginiz gibi kullanimi artarsa ne olacak? Nasil olabilir yani? Diyelim ki her yerde ATMler var btc veren alan... belli sayidaki paranin degeri cilginlar gibi artarken, herhangi bir mudahalesi olmamasin zararini neden kimse dusunmuyor.

abi şu an btclerin hepsi kazılmadı. btc şu an tam olarak ederini bulamadı o yüzden bu akdar oynak piyasası. tabiki sonsuza kadar artmayacaktır, değerini bulduğu bir noktada sabitlenecektir.

yalnız biz burada btc->dolar üzerinden konuşuyoruz hep. dolar sabit değil, dünyada dolaşan dolar miktarı da sabit değil. doların alım gücüde manipüle edilebilen büyük bankaların kararlarıyla değişebilen birşey. yani btc nin düşüş ve yükselişlerinde bunun da etkisi var, olacakatır.

dolar yerinde durduğu sürece, btclerin hepsi çıkartıldığında ve kullanımı arttığında ikisi aynı oranda stabil seyreder diye düşünüyorum.

o yüzden altın örneğini gösteriyorum. miktarı sabit(üretiliyor ama sonsuza kadar olmayacak malum) ve sınırlı olan bir mal.

benim düşüncem daha çok hayali teorim; dünyadaki tüm altınları çıkarmış olsak, tüm btcler kazılmış olsa ve btc kullanımı para kadar kolay ve rahat olsa altın/btc oranı sabitlenir. ama bu dolarla olmaz.

Fiyati niye degismesin la sende burda fiyatibelirleyen tamamen btc sahipleri kaca satarlarsa okadar ederi var btc si cok olan belirler olayi :)
Sosyal ağlarda paylaş

imamizer said:

kendi seviyemize çekip tecrübemizle alt ettik resmen

:P yillardir birakmistim internette tartismayi, neden biraktigimi hatirladim size cevap verirken, bir yere varamayacagiz, o yuzden iyi dileklerimu sunup hayatima devam etmeye karar verdim. Ben araplari zengin etmeye devam edeyim.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...