Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

photoshop bilen için illustrator öğrenmek

sanssizsansli

Öne çıkan mesajlar

1 gün fln.
bu bir gün benim için yıllar gibi cünki vector hate maximum :)
biside yaparkende iş üstünde kıvıramıyosam googlıllıyorum hemen nası yapılır diye.

indesign ps ve illustratoru birleştirse aslında adobe bitirse şu ayrımı güzel olucak. ayrı ayrı sattıgı için yapmıyor sanırsam.
Sosyal ağlarda paylaş

valla aynen öyle, bi garip geldi layerları vs.
photoshopu çok iyi biliyorum ya. yani şöyle söyleyeyim, ben aslında yaptığım çoğu şeyde biliyorum diye geçinmeyi sevmiyorum. bir kaç ay öncesine kadar pro bi fotoğrafçıyla bi işim olmuştu.
ps kullanımı görünce adam götü düşmüştü abi bu işi yapıyorum diye gördüklerimin arasında en hızlı calısan sensin falan demişti götüm kalkmıştı. bir iki sefer daha böyle şeyler başıma gelince tamam lan dedim iyi biliyorum o zaman.
zaten post production kökenli kariyerim var şüpheniz olmasın moriarty :)

dün biraz bakındım tool vs, hemen aklımda yer edindi de daha pro işler nasıl yapılır onları bilmem gerekli. işimi görsün seviyesinde öğrenmek adetim değil.
Lynda cs5 serisini edindim ona bakacağım bu hafta.
Lynda After Effects için çok işimi görmüştü zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

sanssizsansli said:

abartmak gibi olmasın photoshop seviyem bir hayli iyi fakat bu güne kadar hiç illustrator vb. öğrenmedim.
vektorel iş yapmadım yani.
ama öğrenmek istiyorum. bilen biri varsa düzenli çalışmayla ne kadar sürede iş yapabilir hale gelinebilir?

İllustrator öğrenmeye niyetin varsa gerçekten verenileceğim en yegane tavsiye klasik adobe mantığı ile "sabret ve sevmeye çalış"

Birde layer ve katman mantığını iyice kavramış olman lazımrahat çalışmak için zira her yaptığın çizgi teknik olarar bir layerdir illustratorda onlarla barışık olup düzenli tutmayı öğrenince çok kolay öğrenirsin bişey takılırsa kafana da sor ama ben kaç defa takıldığım şeyleri uğraşa uğraşa çözdüğümü bilirim türkiyede zor sağlam illustrator bilgisi sahibi olan birilerini bulmak halen freehand daha iyi yae mantığında kafalar

Genellikle yabancı kaynaklarda bulursun sorunun cevabını.

Özetle severek uğraşırsan çok çabuk kavrarsın photoshopa benzer ama çok fatklı olduğunu unutma yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Çok iyi olma konusunda yorum yapıcam. Sektör içinde nekadar tasarımcıyla tanıştıysam herkes kendi görsel zekası ve görsel zevkleri üzerinden işler yapıp gözüne en hoş geleni ürtettiği için kendisini "Çok" iyi görüyor.

Hatta bir arkadaşın yazdığı gibi kendini çok iyi gören bu arkadaşların çıkarttığı bir çok iş aslında paint seviyesinde.

Yaratıcılığın sınırsız uçsuz bucaksız bir evren olduğunu anlayıp en önemli işleri yaptığında bile hala kendini yetersiz görüp daha iyi olabileceğini düşündüğünde aslında ÇOK iyi olma yolunda adım atıyorsun demektir.

O yüzden çok iyi olmayı kendimize bir artı olarak görmemek lazım 5 sene sonra aslında o zaman çok iyi değilmişim diyeceksiniz
Sosyal ağlarda paylaş

corel draw benim ilk tercihimdi ama malesef firma pek tutunamadı. piyasada kullanılmayan bi yazılım da değil halbuki. türkiye'de matbaacıların falan hepsi corelcidir mesela. corel'e alışan ai'yi sevmez. gerçi son senelerde değişmiş olabilir. yeni nesil kullanıcılar direk ai başlamış olabilir.

ai olsun, corel olsun, freehand olsun hepsinde temel mantık aynı. vektör olayını kavrayınca iş biter.

bu arada corel'i "korıl" okumayın. korel'dir o abicim. gidin matbaacılara sorun :D
Sosyal ağlarda paylaş

Grast said:

Çok iyi olma konusunda yorum yapıcam. Sektör içinde nekadar tasarımcıyla tanıştıysam herkes kendi görsel zekası ve görsel zevkleri üzerinden işler yapıp gözüne en hoş geleni ürtettiği için kendisini "Çok" iyi görüyor.

Hatta bir arkadaşın yazdığı gibi kendini çok iyi gören bu arkadaşların çıkarttığı bir çok iş aslında paint seviyesinde.

Yaratıcılığın sınırsız uçsuz bucaksız bir evren olduğunu anlayıp en önemli işleri yaptığında bile hala kendini yetersiz görüp daha iyi olabileceğini düşündüğünde aslında ÇOK iyi olma yolunda adım atıyorsun demektir.

O yüzden çok iyi olmayı kendimize bir artı olarak görmemek lazım 5 sene sonra aslında o zaman çok iyi değilmişim diyeceksiniz

abi sen beni anlamamışsın bence, gitmişsin felsefik ve sensei usta tarzında bişeyler söylemişsin.
ben demiyordum bu zamana kadar iyiyim diye.
bir çok kişiden duyunca iyi lan tamam iyiyim o zaman dedim. en azından şu an yapamadığım şey yok gibi.("gibi" bilmediğim birşey varsa diye)
ki hala öğrendiğim ve öğrenmem gereken şeyler vardır. bana yetsin yeter değil profesyonel olacak kadar öğrenmek istiyorum dememin sebebi de sonu olmadığı ve hep daha iyi öğrenmek istememden. neyse bu başlığı açtıktan sonra oturdum kurcalamadım illustrator'ı. ps ftw. ama çizim, mesh, morph vs neyse onları kavradım. yapıyorum birşeyler. korktuğum kadar değilmiş yani.
Sosyal ağlarda paylaş

matbaacılar yenilik sevmez sorun o. ai dosyası görünce bön bön bakarlardı suratıma. onlar da bana küfür etmiştir kesin. ama assolist benim abi, halt etmişler sdfsdf.

korkma şanssızşanslı, kafandakini her türlü yaparsın hacı. en kötü ihtimal 2 tane tutorial öğrenmen gerekir. o da zaten bu tarz şeylerle uğraşan adama koymaz. yalnız şunu söyleyeyim, alışıp da illus + ps yaparsan ileride daha rahat edersin. ikisi arasında tenis gibi güzel oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

sanssizsansli said:

abi sen beni anlamamışsın bence, gitmişsin felsefik ve sensei usta tarzında bişeyler söylemişsin.
ben demiyordum bu zamana kadar iyiyim diye.
bir çok kişiden duyunca iyi lan tamam iyiyim o zaman dedim. en azından şu an yapamadığım şey yok gibi.("gibi" bilmediğim birşey varsa diye)
ki hala öğrendiğim ve öğrenmem gereken şeyler vardır. bana yetsin yeter değil profesyonel olacak kadar öğrenmek istiyorum dememin sebebi de sonu olmadığı ve hep daha iyi öğrenmek istememden. neyse bu başlığı açtıktan sonra oturdum kurcalamadım illustrator'ı. ps ftw. ama çizim, mesh, morph vs neyse onları kavradım. yapıyorum birşeyler. korktuğum kadar değilmiş yani.
Program dediğin nedir ki zaten PS - Illustrator - After Effects - Maya ne varsa en zorundan en kolayına öğrenmek zaten kolay. Çok iyi olma tabirine karşı çıkmamın sebebi önüne gelen beyaz sayfaya 3-5 toolu hangi 3-5 toolla kombine edip aslında ne yapacağın konusunda çok iyilik tabiri biraz iddialı oluyor.

Birazda anlatmak istediğim şu seni iyi yapan şey programı kullanışın veya programın detayları konusunda bilgin değil. yaratıcılığın seni iyi yapıyor. Çok iyiyim tabirini kullanan kimsenin aslında "iyi" bile olamayacağını düşünüyorum.

Burda ahkam kesip senin yaratıcılığını eleştirmiyorum onu yanlış anlamışsın 5 sene sonra ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksın
Sosyal ağlarda paylaş

bu herkes için geçerli bende 5 sene sonra şu anki yetersizliklerimi görücem sende görüceksin.

Yaratıcılıkla program kullanımıda birbiriyle doğru orantılı çünkü yarattığın hiçbir şeyi bizzat tek bir tool ile yapmıyorsun bu toolları hangi sırayla ve hangi yolu izleyeceğinde senin yaratıcılığının ürünü.

kaldı ki photoshopta yaptığın birçok şeyi paint ilede yapabilirsin kassan. elinlede çizersin üstün bir çizim yeteneğin varsa. programlar senin yaratacağın şeye ulaşmanı sadece kolaylaştıran şeylerdir ki zaten yapacağın herşeyi kafanda tasarlarsın.

Çevresinden çok iyi olduğuna dair yorumlar alıyorsa bi kimse, bu kişi program bilgisinden almıyordur bu övgüyü yarattığı şey ile alıyordur. bu sebeple burda bahsedilen tek şey program bilgisi olamaz değil mi ?

Bir insan kendini çok iyi görmeye başladığı zaman yaratıcılığı tam anlamıyla bitiyor. Bu yüzden 30-35 yaşından sonra insanlar yaratmaktan ziyade ahkam keseceği mevkiilerde bulunuyorlar. Bu durumdada ahkam kesen kişilerin başarıları kimin daha iyi ahkam kestiğiyle kıyaslanabiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

illus dediğine elinin kiri ya. ağzını burnunu kırarsın 2-3 günde.

ps falan değil mevzu zaten. ömür billah bilgisayarla yasamıs ınsansındır diye tahmin ediyorum. komaz böle şeyler sana.

vector rester cakısması yüzünden farklı calısıyolar tabiki ama öğrenilmiycek şey deil.
http://en.wikipedia.org/wiki/Vector_graphics sunu okuyup vector nedir mantığını kavraman her türlü tutorialdan iyi olur bide.

onun dısında elbette varsa aetrafında kullanan eden birileri bi iki izle biki iki tavsiyte al. her türlü software'da olduğu gibi birinden ufak numarları öğrenmek 3 dakka sürüyoken kendi kendine kafana dank etmesi 6 ay sürüyo işte.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...