Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Genleri Patentlemeye Calisan Amerika: lel

Ardeth

Öne çıkan mesajlar

Bilim teknik mi konu disi mi diye sundum ama isin icine politika da girdigi icin konu disina acmaya karar verdim:

Amerikadaki MYRIAD sirketi gogus kanseri tanisinda kullandigi iki geni patentlmeye calisiyormus (sanirim bunun sonucu olarak bu sirketin yaptigi testleri, tibbi sebeplerle bile olsa diger sirketlere vermeme haklari oluyor ve diger sirketlerin tani icin bu genleri kullanirken MYRIADA para vermesi gerekiyor)

http://www.nytimes.com/2013/04/15/business/as-court-considers-gene-patents-case-may-overlook-relevant-issues.html?pagewanted=all&_r=0

America.

What r u doing?

America...

STAHP

http://funnyshare.org/s/75/38475-Stahp.jpg

Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

yok artık. saçma bu yahu?

bende bulunan gen benim parçam değil mi? nasıl şirket malı olur?

zannimca olay soyle gerceklesiyor. MYRIAD sirketi bu genlerin gogus kanseri tanisinda kullanilabilecegini baya bir yatirim ve arastirma sonucu ubluyor (iki gen), simdi de biz bulduk bizimi genimiz bize ne diyorlar.

Patent isi de soyle, bir hastaya test yaparken bu genleri lab ortaminda once uretip hastadan alinan ornekle karsilastiriyorsun. Simdi tartistiklari mesele de su, MYRIAD bu genleri birer ilacmis gibi patentleyebilir mi? Yani diger sirketler bu genleri lab ortaminda uretip kullanmak icin MYRIADa para vermek zorunda mi?
Sosyal ağlarda paylaş

e herhalde her gene sahip adam gen ucreti verecek degil ya MYRIADa.

Ama tartistiklari mesela su ki mesela sen lab ortaminda karbondioksit uretmek icin birine para vermezsin cunku dogada bulunan bir elementtir. E bu genin dogru hali de dogada bulunan bir molekul, birisi tarafindan formulu gelistirilmis ve sentezlenmis degil. E bu durumda neden parasini veresin bunu sentezlemek icin?
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

lab ortaminda karbondioksit uretmek icin birine para vermezsin cunku dogada bulunan bir elementtir.
lab ortamı konseptini anlamadım ama karbondioksiti kazanc amaclı ureticeksen uretme methodları var o methodlar patentli sonucta. eger farklı bir method kullanmıyorsan methodu ilk patentleyene parasını oduyorsun sana satmak isterse. bu mesele nasıl bir mesele bakmadım ama en azından uretim kısmı boyle.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Dworgian said:

yok artık. saçma bu yahu?

bende bulunan gen benim parçam değil mi? nasıl şirket malı olur?

zannimca olay soyle gerceklesiyor. MYRIAD sirketi bu genlerin gogus kanseri tanisinda kullanilabilecegini baya bir yatirim ve arastirma sonucu ubluyor (iki gen), simdi de biz bulduk bizimi genimiz bize ne diyorlar.

Patent isi de soyle, bir hastaya test yaparken bu genleri lab ortaminda once uretip hastadan alinan ornekle karsilastiriyorsun. Simdi tartistiklari mesele de su, MYRIAD bu genleri birer ilacmis gibi patentleyebilir mi? Yani diger sirketler bu genleri lab ortaminda uretip kullanmak icin MYRIADa para vermek zorunda mi?

böyle mantıklı geldi lol
Sosyal ağlarda paylaş

genetik alaninda standart metodlar var zaten bunlari yapabilecegin. ha bunlari daha hizli ve verimli yapmani saglayan kitler olabilir onlar zaten parali. ama bu adamlar patenti metoda degil gene yapiyor direk yani geni bir formulasyon gibi kabul ediyorlar. o yuzden ilac benzetmesi yapilmis
Sosyal ağlarda paylaş

Redeagle said:

Orada zaten olan ve sadece keşfettiğin şeyi patentleyemezsin. Doğal elmas falan patentlenemez. Ama lab ortamında geliştirilen bir şey patentlenebilir + lab ortamında geliştirme "yöntemi ve araçları" da patentlenebilir.

Ötesi saçmalık ve zaten geçerli olmaz.

evet iste anladigim kadariyla adamlar geni bir "formul" olarak ele aliyorlar
Sosyal ağlarda paylaş

Bence o işi şöyle çözerler

1) Karar veren kurum bsg çekebilir. Doğal gen patentlenemez der.

2) Şirketin olayı sunuş mantığı güçlüyse ve lobileri falan varsa geni ilaç olarak piyasa sürecekleri şekline patent verilir. Diğer şirketler aynı ilacın sağından bişiyi azıcık kırpıp soluna ekleyerek yapacakları ilaçlarını satarlar. Tıp cihazlarını böyle yapıyorlar mesela. Bir şirket bir tasarım yapıp patentliyor. Sonra takipçi şirketler bir parçasını aşağı yerine yukarı yerleştiriyor, olmadı ortaya yerleştiriyor, öyle piyasaya sürüyor. Genler ve kimyasal ilaçlar için bu ne kadar uygulanabiliyordur, onu bilmiyorum ama.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Ama tartistiklari mesela su ki mesela sen lab ortaminda karbondioksit uretmek icin birine para vermezsin cunku dogada bulunan bir elementtir. E bu genin dogru hali de dogada bulunan bir molekul, birisi tarafindan formulu gelistirilmis ve sentezlenmis degil. E bu durumda neden parasini veresin bunu sentezlemek icin?

e ama bunu bulmak için milyonlarca dolar harcadıysa adam, karşılığını alması gerekmez mi? sonuçta bir sonraki araştırma yine parayla yapılıcak.

bununla beraber insanlık fonu olsa böyle buluşlar ordan ödüllendirilse belki daha mantıklı olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

DeathLord said:

Ardeth said:

e ama bunu bulmak için milyonlarca dolar harcadıysa adam, karşılığını alması gerekmez mi? sonuçta bir sonraki araştırma yine parayla yapılıcak.

bununla beraber insanlık fonu olsa böyle buluşlar ordan ödüllendirilse belki daha mantıklı olabilir.

afrikadaki çocuklar var sırada bilime sıra gelene kadar
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...