Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

6300 TL ye masa başı memurluk

fenn

Öne çıkan mesajlar

garson 9 alırken mühendis 3 alıyor nasıl sistem lan bu diye bişey yok.

O garson kadar profesyonel işini yapan mühendiste 9-10 alıyor.

şu milleti küçük görmeyi bırakın. Garsonluk dediğin olayın bile sanatı var artık. Sen sokaktaki dürümcüden başka bi yerde yemiyorsun ama 50 farklı servis çeşidi sunum çeşidi var. Bıçak showundan tut her türlü numara var. Adamlarda dil o biçim, hangi kültürden olursan ol otur masaya veresin gelir

Zaten çoğu lüks restaurantta garsonlar çok iyi maaş alıyor. Otellerde vs. gastronomi dünyasında iyi para vardır. Sen küçük görmeye devam et. Yarın öbür gün gururunla(!) bu garsonların birinin altında çalışırsan şaşırma.
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar bir yazı okuyup herkes inanmıs gaza gelmiş yok 8-9k maas falan.. yok öyle birşey üst kalite mekanlarda dahi çalışan gasonlar 1000 tl falan alıyor.

Hele bir arkadaş demiş 5 yıldızlı otellerde alırlar o paraları diye :) öyle bir dünya yok 5 yıldızlı otelleri büyütmeyin gözünüzde ne 5 yıldızlı oteller var daha çalışanlarının sigortasını bile adam gibi vermiyor. maaşları zaten komik denilecek durumdadır en büyük nedenide nede olsa tip alıyolar mantığı. Tiple birlikte çalıştığı yerin kalitesi yoğunluğu tipe etki ettiğinden dolayı toplam kazancları 2k-5k arasıdır.

Uzun lafın kısası bu sektorde oyle ucuk maaslar yok iyi hizmet verirsin alırsın tipini gelirin o şekilde yükselir. Birde nusret nusret falan denmiş gidin yeni yorumları okuyun kalitenin nasıl düştüğünü gelen kişilerin eski çalışanların ne kadar kaliteli olduğunu ve şimdi kalitenin ne kadar düştüğünü yazıyor. Belirli bir süre için kaliteli adamlar çalıştırıp reklam yapmışlar belliki ardından istedikleri popülerlerlik elde edilince klasik yöntemle pahalı çalışanları çıkartıp yerine ucuz niteliksiz adam almaya başlamışlar.

Neyse arkadaşlar dream on diyorum 8-9k garson :D
Sosyal ağlarda paylaş

Benim çalıştığım otelin resroranındaki bir çocuğun abisi nusrette çalışıyor. 5k falan kazanıyorlarmış oda populer bir yer olduğu için aldıkları maas ta 1000tl -1500 tl arası birsey gerisi tip. Yazılarda yazanlar sadece reklamdır :D bizim çalışanlarımız kalite vs.

edit: kesinlikle katılıyorum hakkını tam veren yerlerde var. o yerlerdede nazi kampında gibi çalışıyorsun bunu bil. ne kadar ekmek o kadar köfte :P
Sosyal ağlarda paylaş

Evet adamın anlatımıda aynen o sekilde gozumde canlanıyor. Fakat gelir bolumu palavra direk o konuda emin olabilirsin :)

Birde söyle birsey var dostum bu işler için genç ve dinamik olman gerek o tempoya ayak uydurmak çok zor. Çalıştığın sektoru bilmiyorum ama hizmet sektoru cidden zordur. Restoranı, oteli farketmez parası güzeldir ama köle gibi çalışırsın.

Hizmet ettiğin insanlar üst kesimdir yaşam tarzlarına imrenirsin, böyle hayatın ben dıtttt dersin ama birkaç seneden sonra o adamların hepsi az para kazanıyım hafta sonum olsun, milletin ağız kokusunu çekmiyim, bayramda çalımayalım veya 09:00-18:00 çalışayım mantığında sektor değiştirirler.

Bütün bunları bir araya koy ve düşün o para bu kadar yıpranmaya değer mi? Bunun yerine git başke işler yap madem o kadar çalıkansın her sektörde para var sen çalışkan olunca.. benim ex mesela hatun elektronik muhendisiydi bundan bilmem kac sene önce 6-7k maas alıyordu.
Sosyal ağlarda paylaş

servis hizmetlerinde sıfırdan başlarsın ve ilk yıllarda lanet edersin ama sonra kendini geliştirip yükseldiğin zaman işte o zaman rahat edersin. önemli olan kendini yetiştirip yükselmek. ilk 10 yıl zordur sonrası ise gerçekten muhteşem. otellerde yaşayıp , değişik yerler , insanlar görür ve tanırsınız. yıllar sonra bile en ünlü otellerden teklif alır, yetiştirdiğiniz elemanların yüksek mevkilerde olduğunu görür ve gurur duyarsınız.

o yüzden garsonluğu küçük görmeyin, kim bilir sizin hayatınız boyunca gidip kalamıyacağınız bir otelin servis hizmetlerini bir zamanlar küçük gördüğünüz o garson yönetiyordur.
Sosyal ağlarda paylaş

aha sahibi gelmiş. tiplerden kazanıldığını tahmin ediyorduk zaten de 5k da fena para değil be kardeşim. düz maaşının 1.5 gerisinin tip olması da mantıklı. şimdi oturdu kafada.

ah bizim yaptığımız işlemlerde işlem başına 1.000 de 1 veya 5.000 de 1 oranda pay verseler ne yürür giderim ama ben yahu. offf of

edit; 10.000 de 1 de olur hatta yahu
Sosyal ağlarda paylaş

Playbook said:

dusuncelihayvan said:

garson 9 alırken mühendis 3 alıyor nasıl sistem lan bu diye bişey yok.

O garson kadar profesyonel işini yapan mühendiste 9-10 alıyor.

şu milleti küçük görmeyi bırakın. Garsonluk dediğin olayın bile sanatı var artık. Sen sokaktaki dürümcüden başka bi yerde yemiyorsun ama 50 farklı servis çeşidi sunum çeşidi var. Bıçak showundan tut her türlü numara var. Adamlarda dil o biçim, hangi kültürden olursan ol otur masaya veresin gelir

Zaten çoğu lüks restaurantta garsonlar çok iyi maaş alıyor. Otellerde vs. gastronomi dünyasında iyi para vardır. Sen küçük görmeye devam et. Yarın öbür gün gururunla(!) bu garsonların birinin altında çalışırsan şaşırma.

grafik tasarım mezunusun galiba
asd.
Sosyal ağlarda paylaş

yanlış anlamayın da bütün hayatı boyunca dershane kitap kasıp zar zor kendini okullara atabilmiş zamanının sivilceli ergenleri, ama müğendiz garsondan daha az alıyoar =( diye asla yetemeyeceği sosyal skiller isteyen işi hakkıyla yapan adama bok atıyorsa dötümle gülerim ben buna.

hayır sırf garson için değil bütün bu tarz meslekler için geçerli bu, okuldan çıkıp sırf etiketiniz var diye size 2k+ başlangıç maaşı sunan adam bulamayıp krize giriyorsanız, evet boşa kasıp okudunuz onca sene :/ keşke biri size daha önce söyleseydi

bu arada topicin son sayfasına geldim son mesaja istinaden yazdım, kimse qqlamamış galiba ama içten içe bunu yapanlar var biliyorum :P
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...