Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

niye orta dünya cüceleri "Lad" der


Hakiki_Portnoy

Öne çıkan mesajlar

Norvec mıtolojisine gonderme vardır, ama bu demek degıldırkı butun ıskoclar "lad" veya "laddy" der ki bu kelime daha dogrusu kelimenın ssozu gecen milletrın konustugu dıllerdeki karsılıgı cok kullanılan bır sozcuk degıldır.

"lad" veya "laddy" kelımesını bolca kullnılmasının en onemlı sebebı orta dunya cücelerının gayet uzun omurler surmelerı ve yaslanmadanda kolay kolay dağlardan cıkmamaları, e halıyle karsılarını cıkan ınsanalr ya zaten kendı yaslarına gore kucuk oluyor yada, karsılarına cıkan Elfler tuysuz oldurlarını ıcın en fazla 20 lerınde gosterıyor, yanı anlıyacagınız cüce denılınce ddede oluyorsunzu her ıhtımalde, bu yuzden ona buna "lad" demek normaldır.


Genellıkle kullnılan aksan, dırek ıskoclar ve ırlandalılardan alıntıdır, ki bu milletler de konusurken bolca "A! ya' bloddie ba'stard, cant ye sat down fo-a-whayl, so ay no moor ned to ruin ma Axe, by choppin yar had of" gibi cumlelerı sarfederler.[signature][hline]
Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

  • 2 hafta sonra ...
Lad, İrlanda ve İskoç yörelerine özgü ama İngilizler tarafından da çok kullanılan bir seslenme sözcüğü. Asıl kökeni İskoçya, lad- laddie erkekler için Lass-lassie de kadınlar için kullanılır, zaten iskoç dilinde lassie "female" kelimesinin karşılığıdır. (köpek olan Lassienin de ismi Dişi demek yani hooh hoh hooo). Cüceler de kuzey yörelerinin insanları örnek alınarak yaratıldığı için böyle konuşmaları normal.
Kaldı ki lad, ortaçağda oldukça sık kullanılan bir kelime imiş(ama lass/lassie değilmiş ayrıı).
Öperim hepinizi laddies and lassies..[signature][hline]"Kırk bakireye tapmaya, bal yanaktan tatmaya geldim." (Cüneyt Arkın)
Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

hastasıyım şu "thy, aye, nay, ye, thou, lad, thee, thine" gibi lafların..
kuzey britanya veya eski ingilizce oluyor sanırım tam emin değilim.
ama daha kaba olduğundan korsanlara ve cücelere söyletirler, vampire: the masquerade: the redemption oyununda da vardır mesela.
hatta ultima online'da da çok görmüşsünüzdür

ayrıca şu siteye bakın güzel bişiye benziyor ehehehe
Evocation of the Pizza Delivery Lad

[Bu mesaj Bonecrusher tarafından 20 Kasım 2004 01:55 tarihinde değiştirilmiştir]
Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

Evt bence de eski ingilizce baya karizma bir dil. Şimdi tam tersi oluyor 19. yy'da insanlar güzel ingilizce konuşmak için kasardı, güzel ingilizce konuşanlar "cool"du şimdi rapçiler sağolsun ingilizcenin ağzına s.çan rapçi karizma bir kişilik haline geliyor. Sadece ingilizce değil her dilde öyle, şimdi konumuz ingilizce diye örnek verdim.[signature][hline]Nothing's left here
Leave it be
It was meant for me
Soul sacrifice...
Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

×
  • Yeni Oluştur...