Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bu Adam İnsansa Ben İnsan Değilim

Jeeztro

Öne çıkan mesajlar

downwhereiam said:

bu kadar konuştuk ettik ama ilginç şeyler de var.
''O, yeryüzünde olanların hepsini sizin için yaratan, sonra göğe yönelip onları yedi gök halinde düzenleyendir. O, her şeyi hakkıyla bilendir. ﴾29﴿''

Atmosferde yedi katman ıolduğunu bilmiş ?

gökten kasıt atmosfer değil çünkü ilk gökte yıldızlar olduğunu söylüyor başka ayet. fen bilgisi 4.sınıf kitabıyla kuranı yan yana koyup benzerlik aramaya devam etmen doğru değil bence.
Sosyal ağlarda paylaş

clownbaby said:

fusilet12

Böylece onları, iki gün içinde yedi gök var etti ve her göğün görevini vahyetti. Yakın göğü ışıklarla donattık ve bozulmaktan koruduk. İşte bu bilen, güçlü olan Allah kanunudur.

Baktığım tefsirlerde kastedilenin atmosfer olduğunu söylüyor.

said:

Dünya denilen bu gezegen 7 tane gökkatından (atmosferden) ve yer katmanları da mağmaya kadar 7 tane tabakadan oluşur. 7 gök katı ile 7 yer katı bütün gezegenlerde mevcuttur. Aynı zamanda kâinat adı verilen zahirî âlem, fizik âlemin standartları, 250 milyar galaksiden başka Sıratı Mustakîm üzerinden 7 tane gök katını kapsar. Bütün yıldızlar, sadece zemin katı ifade eder. Gerek gezegenin 7 atmosferini, 7 yer katmanını gerekse kâinatı Allahû Tealâ, 7'li sistemde yaratmıştır. kâinat küresel değil, cinsiyetsiz insan vücudu şeklindedir. Derelerin çamurlu vakitte aktığı renk, kâinatın rengidir.

Ve bütün gökler tamamlandıktan sonra onların ötesinde, Yokluk'ta, Allah bulunur. Kâinatı yaratmadan evvel de Allah vardı, Yokluk'taydı. Şimdi de Allah var, gene Yokluk'ta. Allah'ın yaşamak için bir mekâna ihtiyacı yoktur. Huzur namazına arkadan imamın başından yukarıya doğru bakınca Yokluk'ta Allah'ın varolduğunu düşünün. O'nu görseniz de görmeseniz de O, her zaman oradadır. Kâinatın her yerinde de vardır, orada da vardır, çünkü zamanı sıfırlayabilen yalnız Allah'a ait olan sonsuz hız, Allah'ta mevcuttur. Zamanı sıfırlayabildiği için Allah zamandan münezzehtir, kâinatın her noktasında sıfır zaman aralığında bulunabildiği için bu sebeple mekândan da münezzehtir.

Fussilet için de elmalılının açıklaması :

said:
"Biz dünya semasını, en yakın göğü bir zinet ile donattık." ayetinde geçen "Dünya" "ednâ"nın müennesidir ki, "en yakın" demektir. Bu ifadenin zâhiri, bütün yıldızların en yakın gökte olmasıdır. Şu halde burada en yakın gök, yer kürenin etrafında yalnız ayın yörünge sahasından ibaret değil, yalnız güneş sistemi âlemi de değil, genel olarak yıldızların bulunduğu cisim olan saha, yani üç boyut sahasıdır." (Saffat suresi 6.ayetin tefsiri)

Buna göre, yıldızlarla yaldızlanıp bütün görünen gökleri bir semâ/gök sayıp, onu bu dünyanın semâsı olarak görmek ve bundan başka altı gök tabakasının daha var olduğunu anlamak mümkündür.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

herifin hayvanlığını falan geçtim ona kimsenin laf edebileceğini sanmıyorum anca çok beğendiğiniz batıda da var aynısı diye ağlarlar en fazla ama verilen cezaya bi bak ya. sonra laf edince kötü oluyoruz.

Cipetpet said:

bir dahakine bende amerika da 5 yaşında ki kızı 20 sene boyunca evine kapatıp tecavüz eden hıristiyanların konusunu açacağım,zaten her gün haberleri düşüyor gazetelere asdasdasd

problem?
Sosyal ağlarda paylaş

downwhereiam said:

Nigger_of_the_sand said:

Atmosferin 5 katmanı vardır, insanlar kaç kategoride incelemek isterse o kadar katmanı olur, ister 5 kategoride ister 50 kategoride incelenir.
İki ara katmanı yok mu ? Ozonosfer , iyonosfer . Toplamda onlarla yedi oluyor ?

Seni o 7ye ulaşmak istedikten sonra her türlü ulaşırsın, Kuran 8 deseydi 8e de ulaşırsın bir şekilde. Dediğim gibi, atmosferin kaç katının olduğu insanlara kalmış birşey.
Sosyal ağlarda paylaş

@Nigger_of_the_sand : Bilmiyorum hacı baktım vikiye tak yedi 5 ana 2 ara toplamda 7 katman çıktı , elbette bin katman halinde de incelersin ama bazı genel özelliklere göre böyle gruplanmış.

@clownbaby: Evet iki tefsire de baktığımda iki ayette bahsedilen gök birbirinden farklı.Kastedilen birbirinden farklı.Birinde atmosferi kastettiği diğerinde evrenin katmanlarını kastettiği sonucu ortaya çıkıyor.Hatta ilk tefsir olayı biraz daha ileri götürmüş hem atmosferin hem evrenin yedi katmanı olduğundan allahın yedili sisteme göre yarattığından bahsediyor.
Sosyal ağlarda paylaş

haha şimdide hindistandan geliyor..
http://haber.gazetevatan.com/tecavuz-edip-oldurun/511690/7/Yaşam

anlayamadığım bu bütün dinlerdeki din adamlarının( özellikle müslü takılanların) hepsimi karı,kız,tecavüz,pedo,grup falan üstüne kurulu bi hayatlarımı var?
edit:pardon ensest ve oğlancılığı unutmuşum..
Sosyal ağlarda paylaş

Kuran'daki sayıyı denkleştirmek istedikten sonra istediğin katmanı dahil edip etmeyerek ulaşırsın.

Netice olarak atmosferin kaç katmandan oluştuğu Kuran'ın iddia edip de haklı çıkabileceği bir mesele değil, bugün 5 olur yarın 7 öbür gün 4 yaparlar. 100 sene gezegen diye öğrettikleri cismi gezegenlikten çıkardı adamlar.
Sosyal ağlarda paylaş

clownbaby said:

hayat görüşünde bireysel inancın kesinlikle bireysel kalması gerekmesini şart koşmak neden.

Bireyselliği şart koşmamak insanla harmanlandığından iyi sonuç vermiyor da ondan. Bu sefer insanlar dini sömürüp "onlar dindar değil o yüzden onlara istediğinizi yapabilirsiniz" diyerek insanları dolduruşa getiriyor (her din de olmuş olaylar bunlar). İnsanların başka kişilerin inançlarına karışmamayı geçtim, onları merak etmemeyi bile öğrenmesi gerekiyor.

clownbaby said:
itaat iyiliği kapsıyor zaten.

Kapsıyor ama birincil derecede önemli değil. Dediğim gibi bir insanın cennete gitmek için asla kendini sürekli olarak daha iyi biri olmaya zorlamasına gerek yok. Sadece temel islam gereksinimlerini yerine getirmesi ve kötü olmaması yeter. ama kötü olmamakla iyi biri olmak arasında dağlar kadar fark var. Ve islamda iyi biri olmak ya da olmamak "karar verici" bir kriter değil. Sadece iğrenç derecede kötü biri olmak "karar verici" bir kriter.

said:
iyilik zaten insanın yaratılışında olan bişey. ama sonradan yaşadığı topluma göre iyi ve kötü yargıları değişebiliyor insanda. iyi ve kötüyü belirleyen ve yozlaşmış değerleri duyan, okuyan için düzeltmeyi amaçlamış oluyor zaten bu şekilde yaratıcı. genelde de bu yozlaşmanın nedeni toplumun hükümdarı veya hükümdarla sorunu olmayan varlıklı kesim ve aydın görülen kişiler. toplumda itibarı olan herkes yanlışa doğru, doğruya yanlış diyosa orada doğmuş halkın doğru ve yanlışı kendi içlerinde bireysel bazı fikirleri olsa da toplumun tabularına uyacak ekseriyeti. denmemesi gerekeni demeyecek, yapılmaması gerekeni göz önünde yapmayacak. aslında allah'ın sözü bu milletten millete, devletten devlete, her paradigmada farklı olan algılama biçimini tek olan doğruya yöneltmiş dolayısıyla binlerce algılama biçimini sadece hak ve batıla indirgemiş oluyo.

Ben buna inanmıyorum. Ben insanın baya nötr olduğunu düşünüyorum. Modern toplum olmasa ve insanlar hayvan gibi yaşasa oldukça nötr varlıklar olurlar demek istiyorum yani. Kötülük veya iyilik modern toplumun getirdiği anlayışlar ben insanın "doğal içinde" aileye ve en yakın çevresine olan bağdan öte bir bağ olduğunu inanmıyorum. Kötülük ve iyilik kavramı insanlara eğitimin bir parçası olarak öğretildikten sonra insanların karakteri buna göre düşünüyor. Ama ormanda ya da mağrada hayvan gibi doğan bir insanın en ağır basan güdüsü hayatta kalma iç güdüsü olur yine bence. İnsanın diğer hayvanlardan farkı sadece bin senelik zaman dilimlerinde birikimlerini diğer hayvanlardan daha iyi aktarabilmesi ve gelecek kuşakların hayatlarını bu birikimin üzerine kurması.
Bence iyilik, kötülük, vicdan, adalet vs hepsi insanoğlunun eseri bir dinin öğrettiği şeyler değil. 3000 sene önce de insanlar ahlak felsefesi ile iyiyi kötüden ayırmaya çalışıyordu.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Dediğim gibi bir insanın cennete gitmek için asla kendini sürekli olarak daha iyi biri olmaya zorlamasına gerek yok. Sadece temel islam gereksinimlerini yerine getirmesi ve kötü olmaması yeter. ama kötü olmamakla iyi biri olmak arasında dağlar kadar fark var. Ve islamda iyi biri olmak ya da olmamak "karar verici" bir kriter değil. Sadece iğrenç derecede kötü biri olmak "karar verici" bir kriter.

itaatten kasıt inanma, namaz, oruç, hac, zekat değil. bunları yapan ve kendini müslüman gören birçok kişi müslüman bile değil. şirkin tüm iyi işleri boşa götürme olayı var itaat öncelikli olduğundan. ve yani allahtan başkasına kul olma olayı illa puta veya yaratıcı olarak gördüğü şeye olmuyor. bu bir kral veya sistem de olabilir. insan öldürmekten daha kötü olarak fitne çıkarmak geçiyor kuranda. bu fitne de öz olarak yaratıcının değerlerini başka değerlere tercih eden dünyada egemenlik isteyen insanlar ve o insanlardan birinin veya birkaçının kurduğu sistem.

yaratıcı islam devleti içinde (günümüzde böyle bir devlet ve ya topluluk bilmiyorum ben)zekatı, yardımlaşmayı belirli ölçüde zorunlu kılar, daha fazlasını tavsiye eder. ama eğer insanlara karşı zulüm varsa mazluma ağrı kesici vermek yerine zalimi ortadan kaldırmayı emreder zalimin karşısında şansı olabilecek bir kuvveti varsa inananların.

dünyanın en iyilik peşinde koşan insanın fiillerini de merak ediyorum sana göre. lütfen bana çok iyi, ve sürekli iyilik yapan adamı tanımla. mesleklerini, bilgeliğini, uğraşlarını, geçimini nasıl sağladığını falan çok merak ediyorum iyilikte sınır tanımayan insanın nasıl iyilikler yaptığını senin kafandaki.

bu arada lütfen beni müslüman olarak bildiğin çoğu insanla aynı dinden daha doğrusu o gelenekten sanma. dünyada müslüman olduğunu iddia eden insanlardan müslüman olanların istisnalar olduğuna inanıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

clownbaby said:

itaatten kasıt inanma, namaz, oruç, hac, zekat değil. bunları yapan ve kendini müslüman gören birçok kişi müslüman bile değil. şirkin tüm iyi işleri boşa götürme olayı var itaat öncelikli olduğundan. ve yani allahtan başkasına kul olma olayı illa puta veya yaratıcı olarak gördüğü şeye olmuyor. bu bir kral veya sistem de olabilir. insan öldürmekten daha kötü olarak fitne çıkarmak geçiyor kuranda. bu fitne de öz olarak yaratıcının değerlerini başka değerlere tercih eden dünyada egemenlik isteyen insanlar ve o insanlardan birinin veya birkaçının kurduğu sistem.

yaratıcı islam devleti içinde (günümüzde böyle bir devlet ve ya topluluk bilmiyorum ben)zekatı, yardımlaşmayı belirli ölçüde zorunlu kılar, daha fazlasını tavsiye eder. ama eğer insanlara karşı zulüm varsa mazluma ağrı kesici vermek yerine zalimi ortadan kaldırmayı emreder zalimin karşısında şansı olabilecek bir kuvveti varsa inananların.

dünyanın en iyilik peşinde koşan insanın fiillerini de merak ediyorum sana göre. lütfen bana çok iyi, ve sürekli iyilik yapan adamı tanımla. mesleklerini, bilgeliğini, uğraşlarını, geçimini nasıl sağladığını falan çok merak ediyorum iyilikte sınır tanımayan insanın nasıl iyilikler yaptığını senin kafandaki.

dünyanın en iyi insanı bir idealizasyon. ama muhtacı olana yardım eden, fitne fesat da hiç bir zaman gözü olmayan ve nispeten kanaatkar hayatlar geçiren (en azından yolsuz bir şekilde para kazanma olasılıkları varken bunları reddeden hatta bunları yapanlara karşı çıktıkları için başları derde giren vs) fakat inanmayan insanlar tanıyorum. kendimden bahsetmiyorum tabi ki saçma olurdu kendimden bahsetsem. ama bu insanların cehenneme gidecek olmasında bir gariplik var.

sonuçta dediğim doğru değil mi, bir insanın er geç cennete gitmesi için iyi bir insan olmasına gerek yok, kötü olmaması yeter (islamın diğer temel şartlarının yanında). İdeal bir müslüman olmasa bile benim bildiğim kadar kurandan anladığım bu insanın cennete gideceğidir, gerekirse cezasını çekip. Yukarda tasfir ettiğim insan ise sonsuza kadar cehennemde yanacak hatta canı daha çok acısın diye dersini soyulup soyulup tekrar çıkacak. Bunun tek sebebi de yaratıcıya inanmıyor oluşu, o kadar.

said:

bu arada lütfen beni müslüman olarak bildiğin çoğu insanla aynı dinden daha doğrusu o gelenekten sanma. dünyada müslüman olduğunu iddia eden insanlardan müslüman olanların istisnalar olduğuna inanıyorum.

Benim için bu tarz meseleleri sakin sakin tartışabildiğim her müslüman iyi müslümandır. Zaten yobaz bir adamla bunları tartışmaya kalksan kendini 5. saniyede falan belli ediyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...